Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για την μίξη του μπάσου;


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Nikos Aravanis said:

Πολύ πιθανό κάποιος admin να άλλαξε τον τίτλο ώστε να φαίνεται τι πραγματικά ζητάω και να μπορεί και κανένας άλλος να βρει πληροφορίες και οχι τις κουλαμάρες που βάζω για τίτλους.

 

αν μη τι άλλο ο αντμιν έχει χιούμορ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, fusiongtr said:

 

Bond, James Bond.

γι αυτό σε παω ρε Σταύρε...

  • Like 1
  • Χαχα 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, fusiongtr said:

Από εκεί και πέρα, δεν είναι όλοι οι ήχοι στον ίδιο χώρο.

Η "παραμορφωμένη κιθάρα", είναι πολύ πίσω (δεν μιλάω για ένταση, αλλά για χώρο/reverb), το ένα πλήκτρο πολύ μπροστά (όπως και το μπάσο) και τα τύμπανα κάπου στην μέση.

 

Εκεί δώσε περισσότερο βάρος, στους χώρους, που είναι άνισοι κατά την γνώμη μου.

 

Ευστράτιε,πιο πλήκτρο ακούς πολύ μπροστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Nikos Aravanis said:

Ευστράτιε,πιο πλήκτρο ακούς πολύ μπροστά?

 

Το ηλεκτρικό πιάνο που μπαίνει στο 1:19.

 

Να συμπηρώσω εδώ, ότι πείραγμα στο velocity θέλουν και τα τύμπανα, που παίζουν με πανομοιότυπη σχεδόν δύναμη σε όλη την διάρκεια του κομματιού, θα έπρεπε να χαμηλώνουν όταν χαμηλώνει το κομμάτι, αλλά και να υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία στην δύναμη των χτυπημάτων σε κάθε μέρος του σετ (των τυμπάνων).

 

Κάποιες φορές πχ να χτυπάει ο ντράμερ το ταμπούρο πιο απαλά, άλλες λίγο πιο δυνατά, ακόμα πιο δυνατά, πολύ δυνατά κλπ..

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, fusiongtr said:

 

Yeap!

Αυτό το πούστικο το πιάνο μου το είχε πει και ο Γιάννης @yameth την πρώτη φορά και το έχω κόψει πάνω απο τα 14κ και κάτω απο τα 200hz αυτήν την φορά για να μην γεμίζει τόσο,θα το πετσοκόψω παραπάνω μιας και η ένταση είναι ίδια με την αρχική του,εκτός και αν έχω κάνει άλλη μαλακία.

12 minutes ago, fusiongtr said:

 

Να συμπηρώσω εδώ, ότι πείραγμα στο velocity θέλουν και τα τύμπανα, που παίζουν με πανομοιότυπη σχεδόν δύναμη σε όλη την διάρκεια του κομματιού, θα έπρεπε να χαμηλώνουν όταν χαμηλώνει το κομμάτι, αλλά και να υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία στην δύναμη των χτυπημάτων σε κάθε μέρος του σετ (των τυμπάνων).

 

Κάποιες φορές πχ να χτυπάει ο ντράμερ το ταμπούρο πιο απαλά, άλλες λίγο πιο δυνατά, ακόμα πιο δυνατά, πολύ δυνατά κλπ..

Τα τύμπανα τουλάχιστον στον midi φάκελο έχουν διαφορετικά velocity,μήπως το παράκανα στο compression?

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Nikos Aravanis said:

Αυτό το πούστικο το πιάνο μου το είχε πει και ο Γιάννης @yameth την πρώτη φορά και το έχω κόψει πάνω απο τα 14κ και κάτω απο τα 200hz αυτήν την φορά για να μην γεμίζει τόσο,θα το πετσοκόψω παραπάνω μιας και η ένταση είναι ίδια με την αρχική του,εκτός και αν έχω κάνει άλλη μαλακία.

 

 

θα έλεγα να μην πετσοκόψεις τίποτα.

Παίξε με το velocity σε όλα τα όργανα. Και απόφυγε θα έλεγα τιμές από 100-105 και πάνω.

Το όργανο χάνει την χροιά του (όποιο είναι) με τιμές πάνω από το 115 ιδίως. Γίνεται σχεδόν κρουστό και άψυχο.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimsonic said:

 

θα έλεγα να μην πετσοκόψεις τίποτα.

Παίξε με το velocity σε όλα τα όργανα. Και απόφυγε θα έλεγα τιμές από 100-105 και πάνω.

Το όργανο χάνει την χροιά του (όποιο είναι) με τιμές πάνω από το 115 ιδίως. Γίνεται σχεδόν κρουστό και άψυχο.

Οβερ,θα κάτσω να βγάλω τα ματάκια μου άυριο να δω τι έχω κάνει με τα velocity και να δοκιμάσω να τα κατεβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου