Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για την μίξη του μπάσου;


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, Nikos Aravanis said:

Αυτό το πούστικο το πιάνο μου το είχε πει και ο Γιάννης @yameth την πρώτη φορά και το έχω κόψει πάνω απο τα 14κ και κάτω απο τα 200hz αυτήν την φορά για να μην γεμίζει τόσο,θα το πετσοκόψω παραπάνω μιας και η ένταση είναι ίδια με την αρχική του,εκτός και αν έχω κάνει άλλη μαλακία.

 

 

Δεν είναι μόνο θέμα eq, αλλά και reverb.

 

 

4 minutes ago, Nikos Aravanis said:

 

Τα τύμπανα τουλάχιστον στον midi φάκελο έχουν διαφορετικά velocity,μήπως το παράκανα στο compression?

 

Αν κρίνω από την μπότα, μάλλον.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, fusiongtr said:

 

Δεν είναι μόνο θέμα eq, αλλά και reverb.

 

 

 

 

Στην ρυθμική να χώσω reverb δηλαδής και να αφαιρέσω απο το πιάνο για να δώ αν βοηθάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

reverb θα βάλεις αφού πρώτα έχεις κανονίσει velocity, εντάσεις, eq και τέτοια.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Nikos Aravanis said:

Στην ρυθμική να χώσω reverb δηλαδής και να αφαιρέσω απο το πιάνο για να δώ αν βοηθάει?

 

Το ανάποδο θα έλεγα να κάνεις (το πιάνο είναι πολύ μπροστά, πρέπει να πάει λίγο πιο πίσω, δώσε του λίγο παραπάνω χώρο/reverb).

Επίσης μην μειώνεις από το ένα και αυξάνεις από το άλλο.

Βγάλε τελείως το reverb από όλα, και ξεκίνα με ένα ένα όργανο, ή ...

ή βρες μια βάση που να ταιριάζουν οι χώροι τους (πχ ρυθμική και τύμπανα), και φέρε τα άλλα όργανα στον ίδιο χώρο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimsonic said:

reverb θα βάλεις αφού πρώτα έχεις κανονίσει velocity, εντάσεις, eq και τέτοια.

Οβερ

Just now, fusiongtr said:

 

Το ανάποδο θα έλεγα να κάνεις.

Επίσης μην μειώνεις από το ένα και αυξάνεις από το άλλο.

Βγάλε τελείως το reverb από όλα, και ξεκίνα με ένα ένα όργανο, ή ...

ή βρες μια βάση που να ταιριάζουν οι χώροι τους (πχ ρυθμική και τύμπανα), και φέρε τα άλλα όργανα στον ίδιο χώρο.

Οβερ!

 

Ξεκίνησα να φτιάχνω εντάσεις και eq αφού είχα βάλει εφφέ σε όλα τα όργανα

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια σε ολους.

 

Πιστευω Νικολη,το μπασο θελει πιο χαμηλα και σιγουρα μεγαλυτερες αξιες-νομιζω εχεις την ταση να παιζεις μικρες αξιες σςτα κομματια σου και κοφτα στα μπασα αλλα μαλλον ετσι σου αρεσει-και η γενικη μειξη ενα καθαρισμα.

Στα υπολοιπα,το κομματι ειναι ωραιο και σιγα σιγα ακουγεται και βγαινει το υφος στο παιξιμο και τη συνθεση.

Δεν εχει σημασια που ειναι παλαιοτερο,ο τροπος που τα προσεγγιζεις εχει τη σφραγιδα σου πια.

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, gvour said:

Καλη χρονια σε ολους.

 

Πιστευω Νικολη,το μπασο θελει πιο χαμηλα και σιγουρα μεγαλυτερες αξιες-νομιζω εχεις την ταση να παιζεις μικρες αξιες σςτα κομματια σου και κοφτα στα μπασα αλλα μαλλον ετσι σου αρεσει-και η γενικη μειξη ενα καθαρισμα.

Στα υπολοιπα,το κομματι ειναι ωραιο και σιγα σιγα ακουγεται και βγαινει το υφος στο παιξιμο και τη συνθεση.

Δεν εχει σημασια που ειναι παλαιοτερο,ο τροπος που τα προσεγγιζεις εχει τη σφραγιδα σου πια.

 

Γειά σου Αρχοντα Γεώργιε!

Θυμάμαι και στο κομμάτι σου που μου ζητούσες να κρατάει το μπάσο,το έχω βάλει στο πρόγραμμα για άυριο να το φτιάξω μαζί με τις εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μπασο ειναι το πιο δυσκολο κατα την αποψη μου στη μιξη.

Κι εγω το παλευω ακομα.

Ειχα βρει ενα προγραμμα που νομιζω ειναι απο τα καλυτερα, το Trilian, και παρολο που ηθελε πολυ σκαλισμα στο ιδιο το software (εχει απειρα κολπα) να ερθει εκει που ηθελα, σκαλισμα στη μιξη και στο midi map κλπ, κι ομως παλι δεν μπορουσε να καλυψει ολα τα θελω μου παιχτικα (εκτος οτι ηθελε πολυ δουλεια για τα ghost notes κλπ, τα slides ειχαν περιορισμενες δυνατοτητες).

Κι ειναι και βαρυ (θελει καλο PC)

Ηχητικα παντως νομιζες οτι ειναι αληθινο.

 

Τελικα πηρα ενα μπασακι αληθινο (με τα μισα λεφτα που κοστιζει το Trilian) και βρηκα την υγεια μου.

Κι αυτο ομως θελει τα δικα του. Προενισχυση, eq comp, σκαλισμα στη μιξη σε καλα monitor κλπ

Ευχομαι να βρεις ακρη.

Το βασικο ειναι να σκεφτεσαι σαν μπασιστας. Ωριμος μπασιστας.

 

 

Εδω ειναι η πρωτη προσπαθεια που ειχα κανει με το trillian (παρασυρμενος στη μιξη, δυνατα το μπασο νομιζω)

Ολα Midi εκτος της κιθαρας.

 

 

Κι εδω οι δυο πρωτες προσπαθειες μου με το αληθινο μπασακι (επιοικια, δεν ειμαι μπασιστας)

Πανω σε backingtracks

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε Σπύρο, όταν θέλουμε σωστό μπάσο παίζουμε μπάσο. Όμως ο Νίκος μάλλον δεν μπορεί και δεν έχει κι όλας.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ναι βρε Σπύρο, όταν θέλουμε σωστό μπάσο παίζουμε μπάσο. Όμως ο Νίκος μάλλον δεν μπορεί και δεν έχει κι όλας.

Ναι κι εγω του εξηγω οτι και το καλυτερο midi να εχει, θελει πολυ δουλεια και στο programming και στη μιξη και να μην απογοητευεται.

Και αν μπορεσει να παρει καποια στιγμη ενα μπασακι, θα ειναι καλο και ισως του κανει πιο ευκολη τη ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου