Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για την μίξη του μπάσου;


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 minutes ago, Nikos Aravanis said:

Βαράτε αλύπητα

 

Είναι μόνο χίλιες φορές καλύτερο, θα μπορούσε να είναι και περισσότερες, αν έκοβες λίγο τα πρίμα στα πιάτα (για τα τύμπανα μιλάω). :classic_smile:

 

Από εκεί και πέρα το να σκέφτεσαι σαν μπασίστας δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη, μια χαρά είναι το μπάσο (ίσως ένα eqδάκι το ήθελε ακόμα, γιατί ψιλομπουμάρει σε κάποια σημεία).

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, fusiongtr said:

 

Είναι μόνο χίλιες φορές καλύτερο, θα μπορούσε να είναι και περισσότερες, αν έκοβες λίγο τα πρίμα στα πιάτα (για τα τύμπανα μιλάω). :classic_smile:

 

Από εκεί και πέρα το να σκέφτεσαι σαν μπασίστας δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη, μια χαρά είναι το μπάσο (ίσως ένα eqδάκι το ήθελε ακόμα, γιατί ψιλομπουμάρει σε κάποια σημεία).

Να είσαι καλά Στράτε(Στάυρε,για να μην ξεχνιουνται και οι μαλακίες που λέω)

Στά πιάτα εννοείς hi-hat,ride έτσι? οχι στην μπότα,snare?

Το μπάσο όντως κάνει κάτι ωραία τέτοια,γι'αυτό μου ακούγεται σαν να είναι δυνατά,δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρώ την χρυσή τομή,αν έχεις καμμιά ιδέα ρίχτη.

Για το μπασίστας έχει δίκιο ο Σπύρος αλλά όπως λές και εσύ,σιγούλια,σιγούλια και προχωράμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Nikos Aravanis said:

 

1.Στά πιάτα εννοείς hi-hat,ride έτσι?

2.οχι στην μπότα,snare?

 

 

 

1. Ναι

2. Όχι

 

Πςςςς Λακωνικότατος έτσι?

 

 

13 minutes ago, Nikos Aravanis said:

Το μπάσο όντως κάνει κάτι ωραία τέτοια,γι'αυτό μου ακούγεται σαν να είναι δυνατά,δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρώ την χρυσή τομή,αν έχεις καμμιά ιδέα ρίχτη.

 

 

 

Ξεκίνα με ένα hi-pass filter (κόβει μπάσα αυτό), μέχρι να το ακούσεις να είναι πιο ευκρινές.

Αν μετά σου φαίνεται σιγά, τσίμπα λίγο τα μεσαία (προς την πλευρά των ψηλών).

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου