Προς το περιεχόμενο

Εκτίμηση κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να εκτιμήσει πόσο θα κόστιζε η αγορά του παρακάτω μοντέλου κιθάρας;

Yamaha Fg 411Y bl

H κιθάρα είναι ακουστική και σε καλή κατάσταση, την έχει γνωστή μου και ενδιαφέρομαι να την αγοράσω. Γνωρίζω ότι είναι παλιό μοντέλο, αλλά όχι σε ποια κατηγορία τιμών ανήκε...

Οπότε μια γνώμη από κάποιον που γνωρίζει θα βοηθούσε...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση τα οσα λιγα γοογλαρα για το fg411 μοντελο, οι τιμες παιζουν κοντα στα 100 ευρω, αλλα μη σε παρω και στον λαιμο μου. Δεν βρηκα και πολλες πληροφοριες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η κιθάρα ειναι  πιθανότατα ένα entry level της Υamaha.

Δυστυχώς αυτό σημαίνει οτι 99% δεν ειναι solid top.

εδώ θα δεις το ιδιο μοντέλο με solid top FG-411S

https://reverb.com/item/6474431-yamaha-fg-411s-solid-top-acoustic-from-1995

 

και να σαι σιγουρος ότι προκειται για δυο εντελώς διαφορετικές κιθάρες !

 

Εδω να εξηγήσω εν συντομία οτι το top της κιθάρας ευθύνεται  στο μέγιστο για τον ήχο της (κάποιοι λένε 90% και μιλάμε για άτομα που έχουν συλλογή απο ακριβές κιθάρες).

 

Κατα τη γνώμη μου ,δεν αξίζει να ασχοληθείς ,όπως βεβαίως δεν αξίζει να ασχοληθείς και με οποιαδήποτε ακουστική κιθάρα που δεν ειναι solid top.Δηλαδή ,ηχητικά είτε έχεις μια εντελως φτηνιάρικη είτε αυτή ,δε θα ακούσεις σχεδόν καμμία διαφορά.

Επεξεργασμένο από sonicapg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου