Προς το περιεχόμενο

Τρύπα στο pickguard. Μπορεί να κλείσει?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορεις να κολήσεις στο σημείο που λειπει ένα κομμάτι πλαστικού ιδίου χρώματος, μετά θα πρέπει με κάποιο στόκο ή και logo να καταφέρεις να κάνεις λεία επιφάνεια. Ισως με σκόνη του ίδιου του πλαστικού και τρίψιμο? αλλά θα θέλει προπόνηση σε spare κομμάτι.

Αλλη λύση, την πάς σε chips away , ή κάτι αντίστοιχο, οι τύποι με τους προφυλακτήρες κάνουν θαύματα, τι να κλ%$#@σει ένα μικρούλι pickguard 🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να μην κολλήσει?

Ό,τι έχω κολλήσει με εποξικά στο τέλος γινονται σαν το πλαστικό.

 

Η τρύπα είναι από μικρό switch, δηλαδή άντε διάμετρο 2χιλ.

Μαύρο.

Να πάω να δώσω περιουσίες δεν πάω. Δεν είναι του στυλ μου. Ούτε φοβάμαι να φτιάχνω.

 

Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι κάποιος στόκος βαμμένος.

Ακόμα δεν ξέρω τι και πω.

Από εβδομάδα ανοίγω για γενικό συμμάζεμμα. Εχω να την ανοίξω από το 80-81....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimsonic said:

γιατί να μην κολλήσει?

Ό,τι έχω κολλήσει με εποξικά στο τέλος γινονται σαν το πλαστικό.

 

Η τρύπα είναι από μικρό switch, δηλαδή άντε διάμετρο 2χιλ.

Μαύρο.

Να πάω να δώσω περιουσίες δεν πάω. Δεν είναι του στυλ μου. Ούτε φοβάμαι να φτιάχνω.

 

Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι κάποιος στόκος βαμμένος.

Ακόμα δεν ξέρω τι και πω.

Από εβδομάδα ανοίγω για γενικό συμμάζεμμα. Εχω να την ανοίξω από το 80-81....

 

μωρε θα κολήσει αλλά θα θέλει βάψιμο μετά, πως θα πετύχεις seemless χρώμα? 2mm δύσκολο να είναι μόνο, ίσως 5mm και λίγα λέω.

 

fiber glass resin χρησιμοποιεί αυτός, είναι ενδιαφέρον δες το. (με λίγα λόγια κόληση κομματιού με εποξικό και μετά ρυτίνη)

 

 

 

οπότε στο πιο μινιμαλιστικό βερσιον, απλά κόλησε με παχύρευστη logo ένα πλαστικό σχήμα κύκλου και διαμέτρου όση του mini switch που έχεις, και μετά γέμισε τις σχισμές με σκονη ίδιου πλαστικού, μετά τρίβεις ομοιόμορφα. (δηλ καμία σχέση με το βίντεο 🙂 )

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τσαμπα παιδεμα ειναι, σκετη τρυπα θα ειναι πιο διακριτικη, στο υπογραφω. Αν θελεις να την κλεισεις σωνει και καλα, βαλε ενα κομματι μαυρο γυαλιστερο χαρτι. Αν θες να την κλεισεις επαγγελματικα, παιρνεις μαυρη πλαστικη καβιλια ή κοβεις dot απο μαυρο pickguard sheet στη διαμετρο της τρυπας, γεμιζεις, ισοπεδωνεις με γυαλοχαρτα, στιλβωνεις με κετσέ, ή χειροκινητα με αλοιφη και καμια ωρα εξαρθρωση ωμου.

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης στα υπόψην και αυτό το προϊόν, δεν είναι εποξικό, αλλά εχει ίδια δύναμη και γεμίζει τρύπες :

25365904938_87a4171ed0_k.jpg2017-12-23_07-00-49 by panixgr, on Flickr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα τρύπα στο pickguard την άφησα μια χαρά ποτέ δεν έγινε κάτι. Και στο σώμα πάνω άφησα τρύπα για knob (γενικά αφαιρώ τα knobs που βρίσκονται κοντά στην γέφυρα, δεν με βολεύουν καθόλου). Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να το αφήσεις έτσι, οτιδήποτε άλλο θα σε βάλει σε μπελάδες.

 

Το σενάριο αλλαγής pickguard υπάρχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

Το σενάριο αλλαγής pickguard υπάρχει; 

 

Ο op θελει να επαναφερει την 70s Deluxe Tele που εχει σε original κατασταση.

 

Ενα 70s pickguard για τη συγκεκριμενη κιθαρα αν και δεν ειναι πανακριβο οσο για μια 50s ή 60s ενα 200αρι το θελει.... 

 

Αλλιως ενα καινουργιο τζαμπα ειναι

 

https://www.ebay.com/itm/Tele-Telecaster-72-Deluxe-Guitar-Pickguard-Scratch-Plate-Fits-Fender-USA-MEX/263725152903?hash=item3d673e7a87:m:m_bD5RD8lfZPrp3jlrPmgBw

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, D'Ailleurs said:

Εγώ είχα τρύπα στο pickguard την άφησα μια χαρά ποτέ δεν έγινε κάτι. Και στο σώμα πάνω άφησα τρύπα για knob (γενικά αφαιρώ τα knobs που βρίσκονται κοντά στην γέφυρα, δεν με βολεύουν καθόλου). Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να το αφήσεις έτσι, οτιδήποτε άλλο θα σε βάλει σε μπελάδες.

 

Το σενάριο αλλαγής pickguard υπάρχει; 

 

αν είχες κιθάρα που κατα τα λεγόμενα βγήκαν μόνο 50 μάλλον δεν το έκανες.

Εγώ όταν το έκανα

α. ούτε ήξερα πόσες φτιάχτηκαν

β. ούτε με ένοιαζε

γ. πίστευα ότι δεν θα την πουλήσω ποτέ

 

τα χρόνια πέρασαν και οι απόψεις αλλάξανε.

Προφανώς και δεν θα την πουλήσω, αλλά θα ήθελα οι μετά από μένα να πάρουν αυτό που της αξίζει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αλλά θα ήθελα οι μετά από μένα να πάρουν αυτό που της αξίζει

 

Οποτε καλυτερα να εισαι 100% σωστος αν την πουλησεις και να πεις στον μελλοντικο αγοραστη της για τη μοντα που εκανες αφήνοντας και τα σημαδια της ανοικτα..

 

Οπως και σου ειπα παραπανω απο τη στιγμη που εχεις πειραξει κολλησεις ειτε φτιαξεις το pikcguard ειτε οχι το ΠΡΩΤΟ πραγμα που θα τσεκαρει καποιος θα ειναι τις κολλησεις οποτε η "υποτιμηση" της αξιας της κιθαρας εχει ηδη συντελεστει (υπολόγισε ενα 10%-15% της αξιας που θα ειχε αν ηταν 100% mint.)

21 λεπτά πριν, dimsonic είπε

που κατα τα λεγόμενα βγήκαν μόνο 50

 

ενταξει αυτο ειναι λιγο ραδιο αρβυλα...

 

η κιθαρα βγηκε στην παραγωγη το 1972 & σταματησε το 1980 ,η tremolo version σταματησε το 1974 οποτε ειναι λιγο χλωμο η CBS να εφτιαξε μονο 50 τετοιες κιθαρες μεσα σε 2 χρονια ειδικα τοτε που τις εφτιαχναν κατα 1000αδες...

 

Αλλα και παλι ειναι σπανια. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν θα πω κάτι εγώ. Δεν θα το διαχειριστώ εγώ εννοώ. Πιό πιθανό, παιδί, εγγόνι.🙃

 

Εγώ απλώς θα δώσω "οδηγίες" και την ευχή μου.

 

Τώρα αυτό με τις κολλήσεις, με προβληματίζεις, αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι θα τις κάνω και με "παλιά" υλικά και εργαλεία.

Και θα έλεγα ότι έχω πολύ μεγάλη εμπειρία από κολλητήρια και την όλη διαδικασία.

 

θα δούμε απο βδομάδα τι θα βρώ μέσα, γιατί όπως είπα πέρασαν και κάποια χρονάκια. Αν και έχω την εντύπωση ότι από τότε είχα κατα νού να κάνω την όλη επέμβαση κατα το δυνατόν αναστρέψιμη

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου