Προς το περιεχόμενο

Τρύπα στο pickguard. Μπορεί να κλείσει?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Τώρα αυτό με τις κολλήσεις, με προβληματίζεις, αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι θα τις κάνω και με "παλιά" υλικά και εργαλεία.

Και θα έλεγα ότι έχω πολύ μεγάλη εμπειρία από κολλητήρια και την όλη διαδικασία.

 

Δεν εχει σημασια ενα εμπειρο ματι θα δει την διαφορα , μονο και μονο απο το χρωμα της κολλησης σε σχεση με τις υπολοιπες original ,αλλα δεν ειναι και δεοντολογικα σωστο να μην το πεις.

 

Ετσι κι αλλιως δεν μιλαμε για για ...εκατομμυρια ευρω αυτη τη στιγμη μια απειραχτη βρισκεται με 3.5-5 χιλιαρικα αναλογα με το ΧΡΩΜΑ (οι natural ειναι οι φθηνοτερες με τις olympic white να ειναι οι ακριβοτερες) και την κατασταση οποτε δεν μιλαμε για τιμες 50s ή 60s. 

Οποτε η "χασουρα" σου θα ειναι 300-500 ευρω ,ψιλικοκο δηλαδη.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε σου είπα, εγώ δεν θα πω τίποτα. Αλλωστε δεν μου την παίρνει κανείς όσο είμαι όρθιος.😛

Και αυτός που θα πρέπει να πει, αν ερωτηθεί, μπορεί τότε να μην έχει την παραμικρή ιδέα.

 

Και σίγουρα δε μιλάμε για μύρια, αλλά όμως δεν μιλάμε και για το 2020. Μπορεί να μιλάμε γιά το 2070 λέμε τώρα. Μην ξεχνάς ότι αυτές οι κιθάρες ήταν στα αζήτητα σχεδόν μέχρι τα 90ς

Και επειδή εγώ σε κάποια χρόνια ούτε θα μπορώ ούτε θα έχω διάθεση να ασχοληθώ, θέλω να δώσω μια λύση που θα την αποφασίσω εγώ τώρα που μπορώ.

Συνεπώς το ίδιο ίσως θα λέγαμε για τις κολλήσεις. Σιγα μην βάλουν άνθρακα 14 για να δούν ποιά κόλληση είναι 50 και ποιά 70 χρόνων.

Προφανώς και έχεις βαρύνουσα γνώμη, αλλά ίσως πιάνεις το σκεπτικό μου.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Σιγα μην βάλουν άνθρακα 14 για να δούν ποιά κόλληση είναι 50 και ποιά 70 χρόνων.

 

 

Τωρα παντως βαζουν. (δεν κανω πλακα)

 

Εγω ενα 5 way switch ειχα βαλει στην 68αρα strat που πουλησα και εχασα 1500 ευρω (το 2006 που ακομα δεν ειχε φαει σφαλιαρα η vintage market και οι τιμες ηταν πολυ υψηλες,σημερα ειναι 30% κατω απο τοτενες). 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παίρνουμε αμάξι κοιτάμε να είναι ατρακάριστο και χωρίς σοβαρές μηχανικές βλάβες ή μεγάλες επισκευές (βλεπε αλλαγή neck, σπασμενο/κολημένο headstock, αλλαγμένα κλειδιά, κόληση στο σώμα ), αλλά με καινούργιο ιμάντα χρονισμού, ψυγείο, συμπλέκτη (βλέπε switches, pots). Δηλαδη τα βασικά δομικά χαρακτηριστικά κοιτάμε να είναι γνήσια και σε καλή κατάσταση, αλλά τα αναλώσιμα να ειναι αλλαγμένα και καινούργια. Απορώ γιατί στις κιθάρες δεν ισχύει αυτό. Αυτο το να κοιτάνε τις κολήσεις την στιγμή που το έρμο το switchaki θα τα φτύσει στην 10ετία μαξ, είναι πολύ κουφό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Απορώ γιατί στις κιθάρες δεν ισχύει αυτό. Αυτο το να κοιτάνε τις κολήσεις την στιγμή που το έρμο το switchaki θα τα φτύσει στην 10ετία μαξ, είναι πολύ κουφό.

 

O βασικος λογος ειναι οτι μπορει να "κρυβει" απο πίσω τον ΑΠΟΛΥΤΟ λογο de-valuation μιας κιθαρας δηλ. το REFINISH (μια refinished κιθαρα χανει μεχρι και το 60% της αξιας της).

 

Επίσης καποια "υποπτη" αλλαγη μαγνητων (επισης "βαρυτατος" λογος de-valuation) 

15 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Αυτο το να κοιτάνε τις κολήσεις την στιγμή που το έρμο το switchaki θα τα φτύσει στην 10ετία μαξ, είναι πολύ κουφό.

 

Μπα ,σε καμμια απο τις δεκαδες vintage κιθαρες που ειχα δεν υπηρξε τετοιο προβλημα, ούτε στα ηλεΧτρικα τους,στην 66αρα tele μου το switch συμπεριφερεται καλυτερα απο οτι στη 2011 tele μου ... ,απλα οι strat μεχρι και το 72 ειχαν 3 way switch και πολλοι τους αλλαζαν με 5-way

 

Το μονο σοβαρο προβλημα ειναι τα ΚΛΕΙΔΙΑ στις Fender απο το 1970 & μετα που ειναι ΠΛΑΣΤΙΚΑ και αθλιας πΓιοτητας.....εκει κανεις την...προσευχη σου μη σου χαλασει κανενα .....

 

Ο μονος παρανοϊκος λογος de-valuation κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι τα αλλαγμενα ταστα...που ΟΝΤΩΣ ειναι τρελλο... αλλα δυστυχως ισχυει...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην τα φτύσει το switch (πολύ δύσκολο, σκονη, σκουριά, βρωμιά, χαλαρωμένος μηχανισμός απο την χρήση δεκαετιών), θα τα φτύσουν τα pots και θα αρχίσουν τα σκρατσα σκρούτσα. Είναι σαν να παίρνεις ένα αυτοκίνητο μεταχειρ. με συμπλεκτη φαγωμένο απλά και μόνο για να είναι απο τα χεράκια του Χανς ο οποίος με αγάπη και φροντίδα το φόρεσε στο θρυλικό σκαραβαίο που έχεις μπροστά σου. Οπότε καλό είναι στην κουβέντα να διαχωριστεί αν μιλάμε για αγοραστικό κοινό κιθαρίστες και παίκτες ή απλά συλλέκτες.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δώσεις στην fender τα λεφτά που θέλει προκειμένου να μην κάνει συμβιβασμούς (για τέλη 90's αρχές 00's έχω άποψη) θα πάρεις κάτι διαχρονικό, ακριβό στην όψη και ανίκητο στη χρήση. Τώρα γιατί κάποιος μπορεί να τα σκάσει ή να αρνηθεί να τα σκάσει λόγο χαλασμένου πλαστικού κλειδιού και μη οριτζιναλ κολλήσεις μέτριων ηλεκτρικών, είναι κάτι που δεν μπορώ να κατανοήσω!! ωστόσο αν τα τάστα έχουν αλλαχτεί από Μ* και έχει κάνει ζημιές είναι σοβαρό για εμένα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην έχουμε υπερβολικές απαιτήσεις.

Χωρίς να είναι η συμβατική κιθάρα ροκετ σαιενς δεν μπορείς να περιμένεις μια κιθάρα που φτιάχτηκε 50 χρόνια πριν (γιατί για τέτοια μιλάμε) και έχει παιχτεί να είναι και να θεωρείται mint.

 

όποιος έχει τέτοιες απαιτήσεις είναι απλά συλλέκτης ή έμπορος.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimsonic είπε

όποιος έχει τέτοιες απαιτήσεις είναι απλά συλλέκτης ή έμπορος.

 

Ναι αλλά βασικά ένας τέτοιος θα ενδιαφερθεί για μια vintage Fender.

 

Όχι για να πάρε ένα "καλύτερο" από τα σημερινά όργανα, γιατί δεν είναι καλύτερο ίσα ίσα οι περισσότερες είναι χειρότερες κιθάρες από τις σημερινές ειδικά στο κατασκευαστικό επίπεδο*.

 

Αλλιώς μιλάμε για "players" vintage όργανα που έχουν και τις αντίστοιχες, χαμηλότερες, τιμές.

 

*Ηχητικά η ΔΙΚΗ σου μόνο εξαιρείται λόγω των unobtainable μαγνητών της που δεν μπορούν σήμερα να αναπαραχθούν αλλά και πάλι απευθύνεται σε ένα niche market που λένε και στο χωριό μου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ΟΚ.

Είπα πάντως το δικό μου σκεπτικό.

Επειδή το συγκεκριμένο ξύλο το πόνεσα, όταν έρθει η ώρα του, θέλω να έχει μια αξιοπρεπή τύχη. 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου