Προς το περιεχόμενο

squier vintage modified jaguar ή squier classic vibe jaguar?


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Jaguar θελει να παρει. 😊

 

Μια χαρα all around οργανο ειναι αν ξερεις τι θες και πως να το..αποκτησεις ,ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ κιθαριστας ΟΛΩΝ των εποχων  😁 πλεον χρησιμοποιει σχεδον αποκλειστικα Jaguar 

 

 

 

 

 

Του 69 ηταν,το 78 δεν εβγαιναν πλεον Jaguar.

 

ΦΥΣΙΚΑ ο οp θα παρει αυτην

 

https://www.thomann.de/gr/fender_sq_cv_70s_jaguar_lrl_bk.htm

 

εχει BLOCK inlays & binding! (οπως ΠΡΕΠΕΙ δηλαδη)

 

επισης οι  ΜΑΓΝΗΤΕΣ της ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ακούγονται ακριβως οπως πρέπει να ακουγεται ενας μαγνητης Jaguar. (της VM ειναι πολυ hot για αυθεντικο ηχο)

 

επισης βλεπω οτι ηδη φοραει γεφυρα Mustang οποτε θα ταλαιπωρηθεις λιγοτερο στο σεταρισμα.

 

επισης βλεπω οτι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η τρΟΥπα του trussrod στο headstock ΔΕΝ ειναι πλεον απο ΑΠΑΙΣΙΟ μαυρο πλαστικο αλλα απο κΣυλο.

 

Παρτην λοιπον και μολις την παρεις ξανα-ελα για να σου δωσουμε οδηγιες για σωστο SET UP (ζητημα 1-2 "μαστορες" στην Ελλαδα να ξερουν να τις σεταρουν σωστα)

Πραγματικά αυτό που με ξενερώνει είναι τα block inlays. Με τη σπάνε δυστυχώς.

Τι εννοείς ότι είναι πιο hot οι μαγνήτες; Ότι δεν είναι τόσο vintage; 

Εγώ παίζω ροκ, κυρίως ελληνικό. Με ενδιαφέρει το καλό καθαρό, αλλά και το να έχει γκάζι η κιθάρα. Ποια από τις δύο νομίζεις ότι με καλύπτει καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, οι "p90" μαγνητες που που φορα η vintage που σου προτεινα ειναι αψογοι για αυτο που θες. Και απο ποιοτητα οργανου εφαμιλλη με cv. Δεν θελει καμια επεμβαση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maroras είπε

Πραγματικά αυτό που με ξενερώνει είναι τα block inlays. Με τη σπάνε δυστυχώς.

 

Ε τοτε δεν θα την παρεις ,το νο.1 σε μια κιθαρα ειναι η ΕΜΦΑΝΙΣΗ αν δεν αρεσει στον παικτη κλαφτα Χαραλαμπε

 

1 ώρα πριν, maroras είπε

Τι εννοείς ότι είναι πιο hot οι μαγνήτες; Ότι δεν είναι τόσο vintage; 

 

Ναι εχουν μεγαλη εξοδο.

1 ώρα πριν, maroras είπε

Εγώ παίζω ροκ, κυρίως ελληνικό. Με ενδιαφέρει το καλό καθαρό, αλλά και το να έχει γκάζι η κιθάρα. Ποια από τις δύο νομίζεις ότι με καλύπτει καλύτερα;

 

Παντα μια κιθαρα με low output μαγνητες ειναι πιο ευέλικτη (η κιθαρα δεν εχει "γκαζι" ο ενισχυτης και τα πεταλια σου εχουν) μια και μπορεις να εχεις και εξαιρετικο  καθαρο και  εξαιρετικο βρωμικο ηχο (με πεταλια ή βρωμικα καναλια ενισχυτων).

 

Παντως αν ο ενισχυτης σου εχει headroom δεν θα εχεις προβλημα με τα καθαρα ουτε με την VM.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Ε τοτε δεν θα την παρεις ,το νο.1 σε μια κιθαρα ειναι η ΕΜΦΑΝΙΣΗ αν δεν αρεσει στον παικτη κλαφτα Χαραλαμπε

 

 

Ναι εχουν μεγαλη εξοδο.

 

Παντα μια κιθαρα με low output μαγνητες ειναι πιο ευέλικτη (η κιθαρα δεν εχει "γκαζι" ο ενισχυτης και τα πεταλια σου εχουν) μια και μπορεις να εχεις και εξαιρετικο  καθαρο και  εξαιρετικο βρωμικο ηχο (με πεταλια ή βρωμικα καναλια ενισχυτων).

 

Παντως αν ο ενισχυτης σου εχει headroom δεν θα εχεις προβλημα με τα καθαρα ουτε με την VM.

 

Θεωρείς δηλαδή πως η VM αξίζει σε σχέση με τη CV ή είναι πεταμένα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, maroras είπε

 

Θεωρείς δηλαδή πως η VM αξίζει σε σχέση με τη CV ή είναι πεταμένα λεφτά;

Δηλαδή γενικώς από ότι κατάλαβα οι low output μαγνήτες είναι πιο κατάλληλοι από τους high output. Το θέμα του κομπρεσαρίσματος του ήχου το επηρεάζει αν οι μαγνήτες είναι low ή high;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο high τόσο πιο πολύ κομπρεσσαρισμα.

 

Μια χαρά είναι και η δύο πάντως,αν έχεις ενισχυτή της προκοπής θα είσαι οκ με αυτή που σου αρέσει οπτικά.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/10/2020 at 12:52 PM, Superfunk said:

Ε τοτε δεν θα την παρεις ,το νο.1 σε μια κιθαρα ειναι η ΕΜΦΑΝΙΣΗ αν δεν αρεσει στον παικτη κλαφτα Χαραλαμπε

 

Ως Χαράλαμπος θα συμφωνήσω απόλυτα.

Σε βαθμό που την 1η μου κιθάρα τη διάλεξα μόνο απο εμφάνιση και τίποτα άλλο!!! 😄

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μαλιστα ειναι μακραν απο το Νο 2.

 

Φαντασου μια κιθαρα με τα εξωτικοτερα υλικα, τον πιο μαματο ηχο, και ολα αυτα σε εξωφρενικη 5ψηφια τιμη. Την βλεπεις, ομως, και σου ερχεται να ξερασεις. Αντε να κανεις λαιβ με αυτηνε...

 

Ενω μια καλοσεταρισμενη φτηνοκιθαρα, με βολικο μανικι και οκ ηχο, την παιρνεις ανετα σε λαιβ. Αρκει να την βλεπεις και να λιωνεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά! Τελικά αγόρασα τη squier vintage modified jaguar. Οι εντυπώσεις μου είναι θετικές για αρχή. Έχει πολύ βολικό μπράτσο-ταστιέρα και γενικώς ωραίο ήχο στο neck μαγνήτη (και στο rhythm και στο lead κύκλωμα). Ο ήχος του bridge μαγνήτη δε μου αρέσει ιδιαίτερα, γιατί "ξυρίζει αρκετά"! Το μόνο ελάττωμα είναι το ότι ήρθε με ένα χτύπημα στο σκάφος, ευτυχώς όχι σε εμφανές σημείο. Μόλις πήρα την κιθάρα την πήγα σε τεχνικό και την τσέκαρε. Μου είπε ότι είναι μια χαρά για την τιμή της αλλά χρειάζεται άλλες χορδές, ένα καλό σετάρισμα για να στρώσει και τοποθέτηση ενός εξαρτήματος πάνω στο τρέμολο για να μην τρίζουν οι χορδές και να μη φεύγουν από τη θέση τους.

Εσείς τι είχατε να μου προτείνετε όσο αφορά το σετάρισμα και ποιους τεχνικούς;

thumbnail_IMG_20200117_185325.jpg

Επεξεργασμένο από maroras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, maroras said:

Καλημέρα παιδιά! Τελικά αγόρασα τη squier vintage modified jaguar. Οι εντυπώσεις μου είναι θετικές για αρχή. Έχει πολύ βολικό μπράτσο-ταστιέρα και γενικώς ωραίο ήχο στο neck μαγνήτη (και στο rhythm και στο lead κύκλωμα). Ο ήχος του bridge μαγνήτη δε μου αρέσει ιδιαίτερα, γιατί "ξυρίζει αρκετά"! Το μόνο ελάττωμα είναι το ότι ήρθε με ένα χτύπημα στο σκάφος, ευτυχώς όχι σε εμφανές σημείο. Μόλις πήρα την κιθάρα την πήγα σε τεχνικό και την τσέκαρε. Μου είπε ότι είναι μια χαρά για την τιμή της αλλά χρειάζεται άλλες χορδές, ένα καλό σετάρισμα για να στρώσει και τοποθέτηση ενός εξαρτήματος πάνω στο τρέμολο για να μην τρίζουν οι χορδές και να μη φεύγουν από τη θέση τους.

Εσείς τι είχατε να μου προτείνετε όσο αφορά το σετάρισμα και ποιους τεχνικούς;

thumbnail_IMG_20200117_185325.jpg

Με γεια! Καλόπαιχτη! Για τα πρίμα μπορείς να δοκιμάσεις να χαμηλώνεις λίγο το tone ή να χαμηλώσεις λίγο τον μαγνήτη. Για το σετάρισμα νομίζω αρκεί ένα shim στο neck pocket και 11άρες χορδές. Το εξάρτημα που σου είπε, λέγεται buzz stop, αλλά αυξάνει υπερβολικά το tension των χορδών. Μπορείς επίσης να βάλεις μια γέφυρα από mustang ή να κρατήσεις την ίδια γέφυρα και λιμάρεις λίγο την άκρη από τις βίδες των saddles σε περίπτωση που συναντάνε τις χορδές. Ή να αγοράσεις μια mastery bridge, η οποία όμως είναι αρκετά ακριβή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου