Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι η Standard Les Paul, μήπως τελικά η δική μου ;


jajavax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τούς αγαπητούς.

Ξεκαθαρίζω ότι είμαι κάμποσο άσχετος και μέσα από έναν ημιμαθή συλλογισμό, έβγαλα το συμπέρασμα, ότι είχα μία Les Paul που ήταν «Studio».

Όταν έστειλα φωτογραφίες σε έναν φίλο μας, εκείνος μού είπε «καλοπούλητη» και ότι ο ίδιος έψαχνε «Standard».

Τότε θέλησα να μάθω, ποιά είναι αυτή η «Standard» και τί να είχα χάσει όταν την αγόραζα στα τυφλά...

Εγώ ο καημένος νόμιζα ότι αρκούσε να μην έχει τρύπες, όπως οι νεώτερες. 

 

Έμαθα ότι οι «Standard» μετά το ‘90, ξεχωρίζουν από 3 πράγματα :

1.  Το ξύλο είναι «ΑΑΑ» αντί για «Α»

2.  Έχουν Binding

3.  Η ταστιέρα από πίσω είναι asymmetrical (ενώ στην «Studio» είναι symmetrical).

 

Πηγή (για τα μοντέλα τού 2017 όμως)  http://aws2.gibson.com/News-Lifestyle/Gear-Tech/en-us/2017-Gibson-Les-Paul-Studio-vs-Les-Paul-Standard.aspx

 

Μετά από αυτό, η δική μου κιθάρα, όλο και έμοιαζε περισσότερο στις Standard, εκτός κι αν κάνω πάλι λάθος, όπως τότε που την αγόρασα μόνο για το «συμπαγές» τής υπόθεσης... 

 

Τί στον Angus Yang, παίζει με αυτά τα χαρακτηριστικά ;   Το γνωρίζει κανείς ;  

Αν είναι σημαντικό, μπορώ να βγάλω και το symmetrical μία φωτογραφία, μήπως και έχει τελικά άκρη αυτό το 6χορδο κουβάρι.  

45B469F3-D4C3-4D57-8186-A21978D68897.jpeg

24864DB8-0CD5-426B-B4EE-B4B49F9C1BE7.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι standard όταν ΓΡΑΦΕΙ standard.

 

Έχει αλλάξει τόσες φορές τα specs αλλά και τα μοντέλα της η Gibson που μόνο αυτό ισχύει.

 

Το αν είναι chambered η όχι ελάχιστη σημασία έχει.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελευταία φωτό είναι η δικιά σου?

Τι χρονολογίας είναι?

Έχεις κάνει κάποια "παρέμβαση" πάνω της (έχεις αλλάξει οτιδήποτε είδος hardware)?

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν υποθέσουμε πως μιλάς για την κιθάρα της φωτογραφίας, τυχαίνει και έχεις ένα κομμάτι μιας καλής χρονιάς Special χωρίς αυτό να του προσδίδει κάποια ειδική αξία.

Κι αυτό γιατί έχει ωραίο tiger stripe maple top σχεδόν σαν μιας standard.

Το binding το δικό σου είναι μονο στο σώμα και όχι και στο μπράτσο, ενώ είναι "ψεύτικο". Δηλαδή αντι να έχει δέσιμο περιμετρικά, έβαλαν ταινία πριν το βάψουν και μετα την αφαίρεσαν για να φανεί το περίγραμμα. Προσωπικά εχω κι εγω μια τέτοια κιθάρα και  και πολλοί το προτιμούν αλλά είναι καθαρά αισθητικό το θέμα.

Οι μαγνήτες που φοράει παίζουν επίσης ρόλο.

 

Σε γενικές γραμμές η σειρά Special είναι μια Les Paul χωρίς φρου φρου κι αρώματα που κοστίζει η εργασία τους και φτηνότερα αλλά όχι υποδεέστερα ξύλα. Ετσι η μια κοστίζει 800 κι άλλη 2500 αν υπολογίσεις πως η εργασία δεν γίνεται μονο στα φρου φρου αλλά και στην συνολική κατασκευή της.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει μείνει τίποτα δικό της.  Ακόμα και αυτό που γράφει, το αγόρασα χωρίς να ξέρω τις διαφορές στα μοντέλα.

Μετά την ξέβαψα, επειδή ήταν λευκή που κιτρίνισε.  Βλέπεις είναι του 1990, που σημαίνει 30 ετών.

 

Πήρα τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη, δεν θυμάται.

Ούτε άλλωστε τα συζητούσαν αυτά, τότε που ένας παλιός την εΙχε δώσει στον πατέρα του.

 

Αν άφηνα φαβορίτες σαν τού Σταμάτη Κόκοτα και έβγαινα με λευκό κοστούμι και κοκοράκι στο μαλλί, μπορεί να μην την ξέβαφα τελικά και τώρα να γνωρίζαμε τι μοντέλο είναι !!!  

Ούτε ο πωλητής είχε αφήσει κάτι δικό της επάνω.  Με άλλα κλειδιά, με άλλα ποντεσιόμετρα, άλλα κουμπιά  και μαγνήτες Invader πουλήθηκε.   

 

Εμένα  έχει σημάδια στο πάνω μέρος της ταστιέρας. Αυτό συνηθίζεται ;  

Ρωτάω, επειδή με τέτοια σημάδια θα ήταν δύσκολο να βάλουν και binding.  Όμως να είναι κάτι ιδιαίτερο, μη σύνηθες.

 

Δεν ξέρω...          

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Με συγχωρείς αλλά δεν έχω καταλάβει τίποτα.

Ποια είναι η κιθάρα σου που συζητάμε; Εχεις ανεβάσει φωτογραφία;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθάρα της φωτογραφίας, όπως μας την περιγράφεις, είναι μια studio les paul άσπρη, της δεκαετίας του 1990, κάτι που αποδεικνύεται με την ebony (μαύρη) ταστιέρα που συνήθιζαν να έχουν οι άσπρες les paul studio (τυγχάνει να έχω και εγώ μια τέτοια, κιτρινισμένη πλέον).

 

Από εκεί και πέρα, η κιθάρα σου έχει υποστεί ολικό refinish, και μάλιστα όχι μόνο ξαναβάφτηκε αλλά τοποθετήθηκε έξτρα maple καπάκι, ίσως και καπλαμάς, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση η κιθάρα από μόνη της να είχε τέτοιο tiger stripe maple top. Συνήθως στις κιθάρες αυτής της κατηγορίας βάζουν plain maple top.

 

Aυτό το extra maple καπάκι δημιούργησε πιθανότατα και αυτό το φυσικό biding περιμετρικά της κιθάρας.

 

Καταλήγω στο συμπέρασμα λοιπόν ότι η κιθάρα σου είναι Gibson Les Paul Studio 90's με ebony ταστιέρα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Yameth, είναι η 1η και η 3η φωτογραφία.
Η πρώτη, είναι για να φανεί το λευκό περίγραμμα με 5 χιλιοστά καπάκι, από λευκό ξύλο.

Η τρίτη φωτογραφία είναι για τις ομοιότητες στα νερά του ποιοτικού ξύλου, με την διπλή από πάνω.

Η μεσαία διπλή, είναι από την ιστοσελίδα της Gibson και μοιάζει πολύ η δεξιά Standard με τη δικιά μου από κάτω.

Έτσι τουλάχιστον φαίνεται σε εμένα...

 

 

Λόρδε Γκουμη, δεν μου είπε κάτι για αλλαγή στο καπάκι ο τεχνιτης.  Είχε πει μόνο να φύγει το παχύ χρώμα για να μην ''πνιγεται'' και να βλέπαμε τι ξύλο είχε.

Τον παίρνω τηλέφωνο αλλά δεν απανταει. 

Ζητησα και φωτογραφιες από τον πωλητη. Άμα τις βρει, ίσως μάθω κατι...

Επεξεργασμένο από jajavax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jajavax είπε

Ναι, είναι η 1η και η τρίτη φωτογραφία.
Η πρώτη, είναι για να φανεί το λευκό περίγραμμα με 5 χιλιοστά καπάκι, από λευκό ξύλο.

 

 

Η αυθεντική κιθάρα, όπως την αγόρασες και όπως ο ίδιος λες, ήταν άσπρη παντού, δεν ξεχώριζες το καπάκι από το κυρίως σώμα.

4 λεπτά πριν, jajavax είπε

 

Η τρίτη φωτογραφία είναι για τις ομοιότητες στα νερά του ποιοτικού ξύλου, με την διπλή από πάνω.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση η κιθάρα σου να είχε αυτά τα ''νερά'' από κάτω, όταν της έβγαζες την βαφή. Δεν έβγαιναν εκείνη την δεκαετία studio με τέτοιο flame στα καπάκια. Ούτε τώρα συμβαίνει αυτό εξάλλου. Το flame καπάκι (ή καπλαμάς) είναι σίγουρα μετέπειτα προσθήκη, όπως και το binding (τα ''πέντε χιλιοστά καπάκι'' όπως το ονομάζεις)

 

8 λεπτά πριν, jajavax είπε

Η μεσαία διπλή, είναι από την ιστοσελίδα της Gibson και μοιάζει πολύ η δεξιά Standard με τη δικιά μου από κάτω.

Έτσι τουλάχιστον φαίνεται σε εμένα...

 Mοιάζει γιατί αυτός ήταν ο σκοπός αυτού που την μετέτρεψε. Η αρχική κιθάρα, αν την ξεβαφες και την ξαναέβαζες δίπλα από την standard, δεν θα είχε καμιά σχέση. Είναι μάλλον μετέπειτα προσθηκη, όπως περιέγραψα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jajavax είπε

Μετά την ξέβαψα, επειδή ήταν λευκή που κιτρίνισε.

μετά από αυτό αρνούμαι να διαβάσω άλλο . 😛

 

άλλοι καπνίζουν και φυσάνε πάνω της και την παρατάνε σε δωμάτιο διπλά σε τχζαμαρία να την φάει ο ήλιος ή ό,τι τέλος πάντων λένε ότι βοηθάει στο να κιτρινίσει 

 

εγκληματία να ουμε 😀

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 3
  • Χαχα 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου