Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι η Standard Les Paul, μήπως τελικά η δική μου ;


jajavax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΝτιμΣονικ, αμα είπα κάτι που δεν με συμφέρει, έτσι ήμουν 50 χρονια...

Ας πούμε ότι μου αρέσει η ειλικρίνεια, όποιο και αν είναι το τίμημα.

 

Βασικά ζητάω βοήθεια, επειδή έρχεται αύριο ένας να την αλλάξουμε με μια εργοστασιακη του 95 από Rosewood.

Υποτίθεται ότι εκείνη θα πωλειται ευκολοτερα από την βαμμένη.  

 

Ρωτάω όμως για συνδυασμό μαγνητων, μήπως μου μείνει.  Δεν ξέρω αν θα την πάρει ο αλλος.
Τελικά να ευχαριστιεμαι και ας κινδυνεύω από θρομβωση καθιστος.

 

Λόρδε, έτσι ειναι.  Πιστεύω ότι μάλλον είναι η λευκή προηγουμένως, αλλά ήθελα να μου απαντήσει αν έκανε αλλαγή στο καπακι.

 Ισως ζητήσω ένα ελαφρύ ταυρακι, χωρίς μαγνητες και χρήματα. Πιστεύω άμα δώσω κι έναν 57αρη, να έχω ελπίδες.

 

Επεξεργασμένο από jajavax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που η κιθάρα σου έχει ΕΒΕΝΙΝΗ ταστιέρα ΔΕΝ είναι standard.

 

Δεν έχει βγει ΠΟΤΕ std με ΕΒΕΝΙΝΗ ταστιέρα.

Custom δεν είναι επίσης σίγουρα.

 

Είναι λοιπόν μια πτωχή μεν πλην τίμια studio.

 

Για το καπάκι μη παίρνεις και όρκο ότι δεν είναι το original ,έχω δει figured maple καπάκια κάτω από solid χρώματα αρκετές φορές , από λάθος φυσικά του προσωπικού στο εργοστάσιο.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, jajavax είπε

Ας πούμε ότι μου αρέσει η ειλικρίνεια, όποιο και αν είναι το τίμημα.

φίλε τίμια χωρίς μαλακίες, η κιθάρα αυτή αξίζει όσο οι χοντρές εργασίες που έγιναν της επιτρέπουν... δηλαδή είμαι σίγουρος ότι αν τη δει κάποιος από κοντά αυτή τη κιθάρα θα κάνει το σταυρό του...  τα ξύλα που δεν προορίζονται από τους κατασκευαστές για να φαίνονται δεν μπορείς να τα βγάλεις εσύ στη φόρα... δηλαδή μπορείς, άλλα το όργανο αξίζει τόσο μόνο ... για να μην στα πολυλεω το μονό που άξιζε στην κιθάρα αυτή ήταν το κιτρινισμένο λευκό χρώμα που τρίψατε... με τις υγείες σου φίλε... τίμια πάντα μιλάμε χωρίς μαλακίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Είναι λοιπόν μια πτωχή μεν πλην τίμια studio.

 

 

Με άγνωστους όμως μαγνήτες, γέφυρα, κλειδιά. Εγω προσωπικά υπό αυτές τις συνθήκες δεν θα εδινα ούτε 300 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κρίμα η καημένη η Studio. Αυτές που βγήκαν από το '90 μέχρι το 2012-13 είναι πάρα πολύ καλά όργανα για την τιμή που πωλούνται μεταχειρισμένα. Λευκο-κιτρινισμένη θα ήθελα να πάρω μια μέρα, αφού βρω μια καλή Strat.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά επειδή βλέπω να κυκλοφορεί πολλή παραφιλολογία εκεί έξω για τα "καλά κσύλα" των Gibson των 90s και τα "χρέπια" των 10s. Mια απλή studio είναι, στην οποία έχει γίνει (κακό κατά τη γνώμη μου) makeover. Xαρακτηριστικά, έχει και το maple neck (αντί mahogany) που είχαν οι πρώτες studio των 90s.

Oι studio έχουν ξύλα Β διαλογής οπτικά (δεν κουρδίζουν ούτε αξιολογούν το stock τους ηχητικά σε αυτό το εργοστασιακό επίπεδο). Δεν είναι σπάνιο όπως είπε ο SF να χρησιμοποιούν πιο φαντεζί maple (όχι όμως ΑΑΑ όπως ειπώθηκε, πάντα κάτι έχει σε επίπεδο αισθητικό όπως ρόζους ή  δυσχρωμίες, παρά το γεγονός της ύπαρξης flame).
 

Οπότε η κιθάρα σου δεν είναι τίποτε άλλο από μια Gibson Les Paul Studio του '90 μεταποιημένη (χειρότερη ή καλύτερη θα το κρίνει ο εκάστοτε αγοραστής). Αν θέλεις δίκαιη κοστολόγηση, θα πρέπει να τσεκάρεις και να δηλώσεις τι ακριβώς είναι το hardware, σε τι κατάσταση βρίσκεται το μανίκι/ταστιέρα/τάστα (όπως βλέπω τη φωτό, είναι λίγο ισοπεδωμένα) και τέλος τι εργασίες και με τι αποτέλεσμα αυτές έγιναν. Όσο πιο λεπτομερής και ειλικρινής η περιγραφή, τόσο το καλύτερο. (το "δεν ξέρω" είναι επίσης ειλικρινές, αλλά έχει και αντίκτυπο στην αξιοπιστία της συναλλαγής και το τελικό ποσό)

Καλή πώληση

  • Like 5

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, jajavax said:

- Εεεε δεν μού την αφήνεις, γιατί την έχω βολευτεί ;  Πάρε διάλεξε όποια θέλεις από πίσω. 

 

 

Όταν αργότερα από καιρό τον ρώτησα γιατί είχε συμβεί αυτό και δεν μού την έδινε, είπε ότι έβγαζε καλό ήχο, Lynard Skynard

 

😂🤣😂

 

Λέω μετά από όλα αυτά μήπως είχε ανακαλύψει κάτι κάτω από το λευκό χρώμα.

 

Χρυσό? Bάριο? Απεμπλουτισμένο ουράνιο? Element 115? bitcoins? 😂

 

 

14 hours ago, jajavax said:

Αληθεια, έχω 57 classic ψηλα.  Χαμηλά στα κουμπιά τι  μαγνητη προτεινετε για κτηνωδια και palm mute ;

Χωρίς να χάσω τον τεράστιο όγκο που βγαζει.

Διότι όσο πιο καυτός είναι ο μαγνητης, τοσο πιο πολύ ''νιαναρο'' γινεται...

 

😂

 

 

13 hours ago, jajavax said:

Άμα μου λεγατε ότι το Χεντστοκ είναι το κλειδί της υπόθεσης, θα σας το έβαζα 

Αρκεί να ήξερα και τι σημαινει.

 

Τώρα μήπως τρολαρετε με το Σίριαλ ; Αφού δεν δίνει στοιχεία μοντέλου.

Άμα έδινε στοιχεία το Σιριαλ, δεν θα άνοιγα θεμα...

 

Το serial δίνει και στοιχεία μοντέλου αν πάρεις ένα τηλ. στην Gibson και τους ρωτήσεις. Αυτά που δίνει κατευθείαν χωρίς να πάρεις καν τηλ. είναι χρονολογία, ημέρα και μήνα εκείνης της χρονιάς και αύξοντα αριθμό κιθάρας που κατασκευάστηκε την συγκεκριμένη ημέρα. Αν -όπως λες- είναι του 90 θα πρέπει το πρώτο ψηφίο να είναι "9" και το πεμπτο "0". Το 2ο,3ο και 4ο είναι η ημέρα (αρα ξέρεις και τον μήνα) εκείνης της χρονιάς και το 6ο,7ο και 8ο είναι ο αριθμός της κιθάρας που κατασκευάστηκε εκείνη την ημέρα.

 

 

12 hours ago, jajavax said:

Ρεμπελ, την πουλάω γιατί παίζω μόνο καθιστός και θέλω μια ελαφρια.

 

😂

 

Τα €1,000 που ζητάς είναι σχεδόν αδύνατον να τα πάρεις, αλλά συγχρόνως είναι και σχεδόν αδύνατον να κοστολογηθεί η συγκεκριμένη κιθάρα, αφενός γιατί ούτε εσύ ο ίδιος δεν ξέρεις τι έχεις και αφετέρου εξαρτάται από την ποιότητα της δουλειάς που έχει γίνει. Στην τελική θα το κρίνει ο υποψήφιος αγοραστής αφού την δοκιμάσει. Στη θεση σου θα ήμουν ικανοποιημένος αν έπαιρνα €500-600. Κρίνοντας απο την μοναδική φωτο που έχεις βάλει το βάψιμο είναι επιεικώς μέτριο, αλλά προσωπικά μου αρέσει το maple top που χρησιμοποιήθηκε. Επίσης έχε υπόψη σου ότι οι Studio της δεκαετίας εκείνης είναι weight relieved, αλλά όχι στον βαθμό που ήταν οι "chambered" αργότερα.

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Παιδιά επειδή βλέπω να κυκλοφορεί πολλή παραφιλολογία εκεί έξω για τα "καλά κσύλα" των Gibson των 90s και τα "χρέπια" των 10s.

 

+10000

 

14 ώρες πριν, jajavax είπε

Όταν αργότερα από καιρό τον ρώτησα γιατί είχε συμβεί αυτό και δεν μού την έδινε, είπε ότι έβγαζε καλό ήχο, Lynard Skynard.

 

Πεθανα στο γελιο...😁

 

(το εχεις βαλει και στην αγγελια....αν θες να σε παρουν στα σοβαρα καλυτερα να το βγαλεις)....  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης -αν θυμάμαι καλά- πριν 1-2 χρόνια είχε ανοιχτεί ένα thread με μια studio στην οποία είχε γίνει παρόμοια μετατροπή. Έχω την εντύπωση οτι μιλάμε για την ίδια κιθάρα.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
23 λεπτά πριν, S9F είπε

Επίσης -αν θυμάμαι καλά- πριν 1-2 χρόνια είχε ανοιχτεί ένα thread με μια studio στην οποία είχε γίνει παρόμοια μετατροπή. Έχω την εντύπωση οτι μιλάμε για την ίδια κιθάρα.

Kαλά θυμάσαι αλλά δεν ήταν αυτή. Τη δουλειά την είχε κάνει ο @HellFire και ήταν υψηλού επιπέδου το αποτέλεσμα. Και μάλιστα ήταν παρόμοια περίπτωση, wine red με flame maple από κάτω.

Κάτσε το βρήκα, να το θυμηθούμε λίγο, αξίζει
 

 

 

  • Ευχαριστώ 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου