Προς το περιεχόμενο

Θεματάκι στο "nut"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, 1_4_5 Alive said:

Ο κατασκευαστής λέει ότι είναι bone nut

 

ακόμα καλύτερα. αν βάλεις άλλο nut θα πρέπει να ταιριάξουν πολλά πράγματα : πλάτος, ύψος, E-E spacing, action, και το βασικότερο να κάτσει το nut στην θηκη του/βάση του. Τουτέστιν αρκετό τρίψιμο αν πρόκειται για κοκάλινο ή άλλο σκληρό υλικό, πολύ περισσότερο αν πρόκειται περι brass 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω στο 1,3mm υψος την χοντρη Ε (42αρα) και μονο εαν βαρεσω πολυ δυνατα ανοικτη, θα την ακουσεις ελαφρα να buzzαρει (αμφιβαλω εαν περνα στον ενισχυτη το buzz αυτο).

 

Στο λεω για να εχεις μετρο συγκρισης.

 

Επισης, το παιξιμο ειναι πολυ μαλακο. Το ιδιο μαλακο με τις λοιπες στρατ και τελε, καθως φορουν ολες ghs 9-42.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, rgxinap said:

 

ακόμα καλύτερα. αν βάλεις άλλο nut θα πρέπει να ταιριάξουν πολλά πράγματα : πλάτος, ύψος, E-E spacing, action, και το βασικότερο να κάτσει το nut στην θηκη του/βάση του. Τουτέστιν αρκετό τρίψιμο αν πρόκειται για κοκάλινο ή άλλο σκληρό υλικό, πολύ περισσότερο αν πρόκειται περι brass 🙂

 

εκανα λάθος είναι graphite... εκανα edit στο post μου

 

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

Εγω εχω στο 1,3mm υψος την χοντρη Ε (42αρα) και μονο εαν βαρεσω πολυ δυνατα ανοικτη, θα την ακουσεις ελαφρα να buzzαρει (αμφιβαλω εαν περνα στον ενισχυτη το buzz αυτο).

 

Στο λεω για να εχεις μετρο συγκρισης.

 

Επισης, το παιξιμο ειναι πολυ μαλακο. Το ιδιο μαλακο με τις λοιπες στρατ και τελε, καθως φορουν ολες ghs 9-42.

 

Οκ, θα μετρήσω το action και θα σου πω.. thanks

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, 1_4_5 Alive είπε
3 ώρες πριν, leon7pap είπε

To γεμισεις μια φορα.... Και ειδες το αποτελεσμα. Παρε ενα αλλο καινουριο bone η tusq με κανα 15-20e που ειναι κομμενα και τσεκαρισμενα με cnc και plek και δεν παιζει ο παραγοντας "ανθρωπινο λαθος" να κανεις τη δουλεια σου...

 

 
Παιδιά τα έτοιμα nut δεν είναι πάρε-βάλε. Πρέπει να βγάλεις το υπάρχον χωρίς ζημιά (έχω δει κάμποσες ταστιέρες σπασμένες εκεί), πρέπει να βρεις το σωστό πάχος-μήκος-ύψος-radius και μετά θέλει δουλειά για να κάτσει όπως πρέπει (λιμάρισμα-μήκος-ύψος-φάρδος και radius αυλακιών). Σχεδόν όση δουλειά θέλει ένα κομμένο από blank και με εργαλεία που δεν διαθέτει ο μέσος μουσικός. Εγώ δεν θα συμβούλευα σε κάποιον να μην πάρει έτοιμο, αλλα να εμπιστευτεί έναν τεχνικό ακόμη και γι' αυτό. Για την ακρίβεια, η καλύτερη λύση είναι να σηκωθεί το υπάρχον πιο ψηλά (shimming με καπλαμαδάκι) και να ξαναδουλευτούν τα αυλάκια. 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

 
Παιδιά τα έτοιμα nut δεν είναι πάρε-βάλε. Πρέπει να βγάλεις το υπάρχον χωρίς ζημιά (έχω δει κάμποσες ταστιέρες σπασμένες εκεί), πρέπει να βρεις το σωστό πάχος-μήκος-ύψος-radius και μετά θέλει δουλειά για να κάτσει όπως πρέπει (λιμάρισμα-μήκος-ύψος-φάρδος και radius αυλακιών). Σχεδόν όση δουλειά θέλει ένα κομμένο από blank και με εργαλεία που δεν διαθέτει ο μέσος μουσικός. Εγώ δεν θα συμβούλευα σε κάποιον να μην πάρει έτοιμο, αλλα να εμπιστευτεί έναν τεχνικό ακόμη και γι' αυτό. Για την ακρίβεια, η καλύτερη λύση είναι να σηκωθεί το υπάρχον πιο ψηλά (shimming με καπλαμαδάκι) και να ξαναδουλευτούν τα αυλάκια. 

Εννοειται οτι δεν θα το αντικαταστησει μονος του αν δεν το εχει ξανακανει η αν δεν ξερει ακριβως τι κανει.Παιζει να κανει ζημια.Να το παει σε τεχνικο να του κανει τη δουλεια...αλλα για τον λογο που προανεφερα εγω θα εβαζα κομμενο απο μηχανημα και οχι απο ανθρωπο.Σωστο αυτο με το shim...εγω καποτε πριν 7-8 χρονια ειχα κοψει-κολλησει απο τηλεκαρτα (στον πατο του nut εννοειται και οχι στο αυλακι της κιθαρας) και ακομα δεν εχει κανενα θεμα!

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου