Προς το περιεχόμενο

Μaster tap από πολλαπλά fx pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ωραία, αλλά ακριβή λύση για να συνδυάζεις μεμονωμένα πετάλια (και χωρίς να έχει master tap) είναι TheGigRig G2 του Daniel από το That Pedal Show

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
12 λεπτά πριν, Ledge είπε

Μια ωραία, αλλά ακριβή λύση για να συνδυάζεις μεμονωμένα πετάλια (και χωρίς να έχει master tap) είναι TheGigRig G2 του Daniel από το That Pedal Show

Thanx η πρότασή σου με οδήγησε σε αυτό που δείχνει ενδιαφέρον, μόλις βρω χρόνο θα το τσεκάρω
 

 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Το 1 λύνεται αν φτιάξεις καλύτερα τα patches σου έτσι ώστε πχ το chorus να έχει κάποια "υποστήριξη" (booster, eq με άλλο level, κλπ).

 

Το 2. λύνεται (όχι ανέξοδα) με κάποια επιπλέον expression pedals, που θα τους αναθέσεις την αυξομείωση κάποιων παραμέτρων των εφφέ του patch (αν κατάλαβα καλά τι εννοείς).

 

Συμπέρασμα, μια χαρά είσαι, όπως είπε και ο Νίκος (SF) κάτσε στ' αυγά σου. :classic_smile:

Θα συμφωνήσω.

 

Πολλές φορές η λύση βρίσκεται στον ήδη υπάρχον εξοπλισμό.

Κατανοητό ότι σε πολλές πεταλιέρες θέλει ψάξιμο και είναι κουραστικό.

  • Like 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, kbasilis είπε

Πολλές φορές η λύση βρίσκεται στον ήδη υπάρχον εξοπλισμό.

Δυστυχώς δεν γινεται αυτό, χωρίς την κατάληψη DSP χώρου στο patch το οποίο είναι ήδη γεμάτο.

Δεν είναι ότι έχω πρόβλημα σοβαρό, κουβέντα να γίνεται. Ήθελα να πάρω μια ιδέα τι κυκλοφορεί και τι θα έκανα, αν κάποτε καιγόταν η Line6 ή αν θελήσω μεμονωμένα fx units αντί για όλα σε ένα. Ήδη το να μπω στο menu οn-the-fly της line 6 για να κάνω διορθώσεις πριν το live είναι προβληματικό (δύσκολα πατιούνται τα scroll κουμπια του). 

Θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο αν έχει δυνατότητα (είσοδο) tap tempo ένα πετάλι όπως αναφέρθηκε. Ήδη άρχισα λίγο να ανοίγω τα μάτια για το τι λύσεις υπάρχουν.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο αν έχει δυνατότητα (είσοδο) tap tempo ένα πετάλι όπως αναφέρθηκε. Ήδη άρχισα λίγο να ανοίγω τα μάτια για το τι λύσεις υπάρχουν.

Αν θέλεις σκέψου αυτό που σου έγραψα στην πρώτη σελίδα. Δυστυχώς δεν έχω πολλές τεχνικές γνώσεις αλλά με βάση την λογική μάλλον θα γίνεται δουλειά.

π.χ. Έστω ότι έχουμε 2 ή περισσότερα Boss dd-7 (αναφέρω αυτό γιατί το έχω και το γνωρίζω καλά). Με το diy tap tempo που έχω φτιάξει, αν του βγάλω περισσότερες της μιας εξόδους, λογικά θα μπορώ να ρυθμίζω το ίδιο tempo σε όλα.

Επομένως αρκεί στα stomp boxes που θα έχεις, το tempo να ρυθμίζεται από τον ίδιο τύπο momentary διακόπτη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Guru

update του thread καθώς, προσφάτως ανακάλυψα ότι η Line 6 διαθέτει buffer. Δεν νομίζω να το έχω διαβάσει πουθενά (είτε σε manual είτε να κυκλοφορεί στο net). Δηλ, καρφώνοντας την κιθάρα μου απευθειας με συγκεκριμένο καλώδιο είχα τουλάχιστον 30% απώλεια σήματος (σίγουρα 2-3dB σε ένταση και πολύ roll-off σε treble) σε σχέση με το να παρεμβάλλω την Line 6. Άλλον ένας βαθμός extra υπέρ Line6. Κι ό,τι έψαχνα να βρω πετάλι με buffer (πχ Boss Compressor) να εντάξω στην αλυσίδα για να διορθώσω την κατάσταση.

Επίσης, απορίας άξιο, πώς ένα καλώδιο θεωρητικά καλό (sommer με neutrik jacks) μπορεί να έχει τόση απώλεια.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

(είτε σε manual είτε να κυκλοφορεί στο net).

Guitar In-Z (Knob 3) - Select the input impedance of the Guitar input. This feature affects tone and feel because your guitar pickups are being loaded as they would be by an effect pedal or a tube amplifier.

 

Το αναφέρει στο manual με διαφορετικό τρόπο. Σελίδα 14.

https://line6.com/data/6/0a06434c6fb051e03e8ab63dc/application/pdf/POD HD500X Advanced Guide - English ( Rev A ).pdf

Επεξεργασμένο από Ledge
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Επίσης, απορίας άξιο, πώς ένα καλώδιο θεωρητικά καλό (sommer με neutrik jacks) μπορεί να έχει τόση απώλεια.

 

Μάλλον έχει χαλάσει κάτι στην κόλληση εκτός και αν είναι εξάμετρο οπότε είναι λογικό.

 

Εγώ έχω και τριμετρο και εξάμετρο Sommer XXL και η διαφορά ακούγεται σίγουρα όταν βάζω το εξάμετρο

 

Και σκέψου ότι έχει και από τα χαμηλότερα capacitance εκεί έξω...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για όσο μπορώ να σε βοηθήσω, ίσως να χρειάζεσαι επιπρόσθετο buffer! Ναι, οκ, το buffer ειναι "κακό" πράμα (διαφωνώ), αλλά τελικά όσο μεγαλύτερο το καλώδιο σου και όσο πιο ταλαιπωρημένο, τόσο περισσότερο "χάνεις" από το σήμα σου. Χάνεις και στις υψηλές συχνότητες, λόγω της χωρητικότητας που έχει το καλώδιο (capacitance) και χάνεις και σήμα όσο οι κολλήσεις ταλαιπωρουνται (κακή επαφή), όσο τα βύσματα οξυδώνονται και φυσικά όσο το ίδιο το υλικό που είναι φτιαγμένο το καλώδιο (χαλκός + κάποιο ποσοστό ασημιου) λόγω χρόνου. Αν έχεις πιάσει κολλητήρι στα χέρια σου, με 4-5 ευρώ μπορείς να φτιάξεις ενα buffer και να δεις αν κάνει τα πράγματα καλύτερα ή χειρότερα . Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε κλώνο του Clon Centaur πριν το line 6 αν το έχει εσύ ή κάποιος φίλος. Για το θέμα του tap tempo και των επι μέρους effects σε ενα pedalboard, το κόστος είναι στην καλύτερη Χ 3 από όσο μια πεταλιέρα (και το βάρος!!!), αν θες το ταδε εφε πριν το αλλο, σκυβεις, ξηλώνεις πετάλια, ξανασυνδέεις, δεν παιζει, ριχνεις μπινελικια, ξανασκυβεις, ξανα ξηλώνεις πετάλια, συνδέεις, δεν σου αρέσει, ρίχνεις πάλι μπινελίκια (έχει ακόμα ένα σταδιο που τα συνδεεις οπως πριν και δεν παιζει + μπινελικια), τα βάζεις οπως ήταν πριν. Πρέπει να βρεις πετάλια που θα δέχονται όντως τον ίδιο τύπο tap tempo ως είσοδο όπως πολύ σωστά είπε ο ekim. Σίγουρα γίνεται και σίγουρα υπάρχουν λύσεις (midi, tap tempo controller κοκ)... Σίγουρα έχεις περισσότερα κουμπάκια (που σε κάθε μετακίνηση πάνε όπου θέλουν και σου αλλάζουν τον ήχο, αλλά τα "ατυχήματα" μπορεί καμιά φορά να σε οδηγήσουν σε κάτι καλύτερο) και περισσότερα χρώματα!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου