Προς το περιεχόμενο

Δωμάτιο για μελέτη και recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

παίζω κλαρίνο και έγχορδα και έχω μετατρέψει ένα δωμάτιο στο σπίτι μου σε γραφείο μελέτης, μαθημάτων, ηχογράφησης. Το δωμάτιο είναι 12 τμ. Τι μπορώ να κάνω με χαμηλό budget για να μειώσω, έστω και λίγο, το τι ακούγεται έξω από το δωμάτιο και κυρίως έξω από το διαμέρισμα. Βρίσκομαι στον πρώτο όροφο (άρα από κάτω δεν υπάρχει κανείς) και το δωμάτιο δεν επικοινωνεί με γειτονικό διαμέρισμα παρά μόνο από πάνω. Έχω διαβάσει αρκετά με searches στο google αλλά έχω μπερδευτεί λίγο πολύ για αυτό κιόλας μπαίνω στη διαδικασία να γράψω εδώ.

 

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Γρηγόρη!

 

Μπορείς να περιγράψεις λίγο το δωμάτιο; Τι πάτωμα έχει; Έχει παράθυρα; Μπαλκονόπορτες; Πόσο ψηλά είναι το ταβάνι; Σε ευχαριστεί ο ήχος του όπως είναι τώρα; Σε δυσαρεστεί;

 

Επειδή εγώ ζουσα μέχρι πρότινος το ίδιο ακριβώς πράγμα (από κάτω μου να κάνουν κλαρίνο), να ξέρεις ότι περισσότερο άκουγα το ΠΟΔΙ που μετράει σε κάποιο δύσκολο σημείο της μεθόδου ή ενός κομματιού που έπρεπε να δοθεί έμφαση κατά το πέρασμα, παρά το όργανο αυτό καθεαυτό.

 

Αν είσαι ικανοποιημένος από τον ήχο του δωματίου αλλά αγχώνεσαι μήπως ενοχλείς, εγώ θα πρότεινα να το λύσεις ευγενικοκοινωνικά το ζήτημα. (Ωωωω κύριε αποπάνω, τι κάααααανετε, πώς είιιιιστε, ορίστε ένα συμβολικό προφιτερόλ.)😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να βάλεις ένα παχύ χαλί στο πάτωμα, κάποιο υλικό τύπου ρικοφόν στο ταβάνι και να φτιάξεις panels με πετροβάμβακα καλυμμένα με πανί για τους τοίχους.  Και για το κλαρίνο αυτό: https://www.ackermanmusic.co.uk/magilanck-clarinet-practice-mute.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

2 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Γεια σου Γρηγόρη!

 

Μπορείς να περιγράψεις λίγο το δωμάτιο; Τι πάτωμα έχει; Έχει παράθυρα; Μπαλκονόπορτες; Πόσο ψηλά είναι το ταβάνι; Σε ευχαριστεί ο ήχος του όπως είναι τώρα; Σε δυσαρεστεί;

 

Επειδή εγώ ζουσα μέχρι πρότινος το ίδιο ακριβώς πράγμα (από κάτω μου να κάνουν κλαρίνο), να ξέρεις ότι περισσότερο άκουγα το ΠΟΔΙ που μετράει σε κάποιο δύσκολο σημείο της μεθόδου ή ενός κομματιού που έπρεπε να δοθεί έμφαση κατά το πέρασμα, παρά το όργανο αυτό καθεαυτό.

 

Αν είσαι ικανοποιημένος από τον ήχο του δωματίου αλλά αγχώνεσαι μήπως ενοχλείς, εγώ θα πρότεινα να το λύσεις ευγενικοκοινωνικά το ζήτημα. (Ωωωω κύριε αποπάνω, τι κάααααανετε, πώς είιιιιστε, ορίστε ένα συμβολικό προφιτερόλ.)😋

 

Το δωμάτιο έχει ξύλινο πάτωμα, έχει μία μπαλκονόπορτα με διπλό τζάμι, το ύψος είναι 2,70μ. Έχει ένα μεγάλο γραφείο, ένα μικρό κρεβάτι και δύο μικρά χαλιά. Ο ήχος με ευχαριστεί όσων αφορά τη μελέτη ή την πρόβα αλλά όχι κατά την ηχογράφηση καθώς έχει λίγο reverb.

 

Με τον από πάνω και με τους δίπλα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Γενικότερα, επειδή μένω χρόνια σε αυτό το σπίτι έχω μιλήσει με τους γείτονες με όμορφο τρόπο ότι πρόκειται για τη δουλειά μου και ότι ποτέ δεν θα παίζω σε ώρες κοινής ησυχίας και όχι μόνο. Για παράδειγμα από σεβασμό και μόνο δεν παίζω ποτέ πολύ πρωί ή αργά το βράδυ. Απλά το θέμα μου είναι ότι ίσως να μην έχουν την όρεξη οι άνθρωποι καθημερινά να ακούνε μουσική και είναι λογικό.

1 ώρα πριν, Ledge είπε

Θα μπορούσες να βάλεις ένα παχύ χαλί στο πάτωμα, κάποιο υλικό τύπου ρικοφόν στο ταβάνι και να φτιάξεις panels με πετροβάμβακα καλυμμένα με πανί για τους τοίχους.  Και για το κλαρίνο αυτό: https://www.ackermanmusic.co.uk/magilanck-clarinet-practice-mute.html

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, εαν έπαιζα κλασσικό κλαρινέτο το mute ίσως έκανε δουλειά. Στην προκειμένη περίπτωση, μου δυσκολεύει τη ζωή σε άλλα πράγματα 😉

 

 

  • Like 1

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλι , ρικοφον κτλ ειναι για ΗΧΟΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ του χώρου. Όχι για ηχομόνωση. 

 

Αν θες να κοψεις το reverb μπορεις να βαλεις ηχοπαγιδες στις γωνίες (κοστίζουν ελαχιστα αν τις φτιαξεις μονος) και καποια ρικοφον αλλα αυτο δεν θα μειωσει σχεδον καθολου το τι ακουν οι γείτονες. 

  • Like 1

Warwick Corvette $$ 5-str ||  Powered by EBS Reidmar || Tο συγκρότημά μου : https://115db.bandcamp.com/releases ||  https://www.facebook.com/115db.band/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, GregSia είπε

Καλημέρα σας,

 

 

Το δωμάτιο έχει ξύλινο πάτωμα, έχει μία μπαλκονόπορτα με διπλό τζάμι, το ύψος είναι 2,70μ. Έχει ένα μεγάλο γραφείο, ένα μικρό κρεβάτι και δύο μικρά χαλιά. Ο ήχος με ευχαριστεί όσων αφορά τη μελέτη ή την πρόβα αλλά όχι κατά την ηχογράφηση καθώς έχει λίγο reverb.

 

Όταν λες έχει λίγο reverb, εννοείς ότι έχει κάποιο βάθος που εσύ δεν το θες;

 

Αν ναι, μπορείς να φτιάξεις 2-3 broadband panel (ή και να αγοράσεις). Εγώ έχω φτιάξει μερικά 1,20x60 με 3 στρώσεις πετροβάμβακα των 5 πόντων. Αν αυτά τα στήσεις σε "Π" ή και με αμβλείες γωνίες να έχεις περισσότερο χώρο να παίζεις, θα σου κόψουν πολύ από την πρώτη ανάκλαση. Με τι γράφεις; Κάψα και μικρόφωνο; Μόνο μικρόφωνο; Τι είδους μικρόφωνο; Πυκνωτικό μεγάλου διαφράγματος, μικρού, δυναμικό;

 

Αυτό με τα broadband το θετικό είναι ότι τα βγάζεις στην άκρη (ή στις γωνίες) και στο μάθημα θα έχεις περίπου το γνωστό σου ήχο κατά τη διάρκεια του μαθήματος.

Παράθεση

 

Με τον από πάνω και με τους δίπλα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Γενικότερα, επειδή μένω χρόνια σε αυτό το σπίτι έχω μιλήσει με τους γείτονες με όμορφο τρόπο ότι πρόκειται για τη δουλειά μου και ότι ποτέ δεν θα παίζω σε ώρες κοινής ησυχίας και όχι μόνο. Για παράδειγμα από σεβασμό και μόνο δεν παίζω ποτέ πολύ πρωί ή αργά το βράδυ. Απλά το θέμα μου είναι ότι ίσως να μην έχουν την όρεξη οι άνθρωποι καθημερινά να ακούνε μουσική και είναι λογικό.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.👍

 

Edit: Όπως λέει κι ο conkal από πάνω όμως, λίγο θα κόψει από το τι ήχος φεύγει από το σπίτι σου.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περσυ ειχα την τυχη και την ευκαιρια με ενα φιλο να φτιαξουμε ενα στουντιο απο το μηδεν σε μια παλια αποθηκη

 

Το μονο συστημα που μπορει να κοψει την μεταδοση ηχου στην υπολοιπη πολυκατοικια ειναι η πλωτη κατασκευη (room-in-a-room)που δεν ειναι εφαρμοσιμη ευκολα σε μικρο δωματιο

 

Εμας κοβει πολλα dB αυτη η κατασκευη αλλα αν η μπαντα ειναι σε επιπεδα εντασης ηψηλα (πχ heavy metal ) ο ηχος ακουγεται ελαφρα και στην πολυκατοικια. Λιγα db αλλα ειναι αισθητος

  • Like 1

Warwick Corvette $$ 5-str ||  Powered by EBS Reidmar || Tο συγκρότημά μου : https://115db.bandcamp.com/releases ||  https://www.facebook.com/115db.band/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πάλι θέλω απλά να σου δώσω συγχαρητήρια για το γεγονός ότι δεν κοιτάς μόνο την πάρτη σου και σε ενδιαφέρει να μην ενοχλείς το κοινωνικό σύνολο (και ας σε "καλύπτει" ο νόμος της "κοινής ησυχίας'').

Εγώ ,σε πολυκατοικία σε διαμέρισμα που έτσι κι αλλιώς ανακαίνισα,"έκλεισα το πίσω δωμάτιο, πρώην "υπηρεσίας" με μόνη γυψοσανίδα και επτά εκατοστά πετροβάμβακα σε όλους τους τοίχους και στο ταβάνι ,έβαλα επτά πόντους πάχος μοκέτα με 45 dB ηχομόνωση και κούφωμα αλουμινίου με τριπλό τζαμί τόσο προς τη μεριά του υπολοίπου σπιτιού όσο και προς τον ακάλυπτο που βλέπει το δωμάτιο.

1500  ευρώ πήγε το μαλι αλλά ηχογραφώ κιθάρα με ενισχυτή τσίτα και δεν άκουγεται κιχ.

Αν σκεφτείς οτι θα μείνω εκεί τουλάχιστον 15 χρόνια μιλάμε για 100 ευρώ το χρόνο κόστος ώστε να μην είμαι καφρος και να μην ενοχλώ το κοινωνικό σύνολο.

Μικρή η ζημιά λοιπόν.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ali Barout είπε

 

Όταν λες έχει λίγο reverb, εννοείς ότι έχει κάποιο βάθος που εσύ δεν το θες;

 

Αν ναι, μπορείς να φτιάξεις 2-3 broadband panel (ή και να αγοράσεις). Εγώ έχω φτιάξει μερικά 1,20x60 με 3 στρώσεις πετροβάμβακα των 5 πόντων. Αν αυτά τα στήσεις σε "Π" ή και με αμβλείες γωνίες να έχεις περισσότερο χώρο να παίζεις, θα σου κόψουν πολύ από την πρώτη ανάκλαση. Με τι γράφεις; Κάψα και μικρόφωνο; Μόνο μικρόφωνο; Τι είδους μικρόφωνο; Πυκνωτικό μεγάλου διαφράγματος, μικρού, δυναμικό;

 

Αυτό με τα broadband το θετικό είναι ότι τα βγάζεις στην άκρη (ή στις γωνίες) και στο μάθημα θα έχεις περίπου το γνωστό σου ήχο κατά τη διάρκεια του μαθήματος.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.👍

 

Edit: Όπως λέει κι ο conkal από πάνω όμως, λίγο θα κόψει από το τι ήχος φεύγει από το σπίτι σου.

 

Ναι έχει λίγο βάθος, σωστά το αντιλαμβάνεσαι. Όσων αφορά το recording, στο πνευστό χρησιμοποιώ δύο μικρόφωνα, και δυναμικό (στην καμπάνα) και πυκνωτικό υπερ - καρδιοειδές στο κέντρο το οποίο χρησιμοποιώ και για την ηχογράφηση εγχόρδων. 

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο πιό γεμάτο με έπιπλα είναι το δωμάτιο τόσο πιό πολύ απορροφά. Χαλιά, ταπετσαρίες, κουρτίνες και σχετικά είναι τα πιό βολικά και ακίνδυνα. Μετά βιβλιοθήκες, ραφιέρες (γεμάτες), κάδρα...

Όλα αυτά υπάρχουν σε κάθε σπίτι. Μπορείς να βάλεις λίγο περισσότερα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου