Προς το περιεχόμενο

win7 τελος - τι κανουμε?


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως τα είπε ο John Tzinieris .

Εάν έχεις εξοπλισμό που έχει drivers μόνο για 7άρια κάνεις ένα καλό ξεσκαρτάρισμα μετά κάνεις ένα αντίγραφο τον δίσκο σου (https://www.macrium.com/reflectfree) σε κάποιον άλλο για σιγουριά και εάν δεν θέλεις τρεχάματα αποσυνδέεσαι από το δίκτυο.

Σε αντίθετη περίπτωση αν σου συμβεί κάτι κακό ξαναγυρίζεις τα πάντα σε 20 λεπτά. Απλά κρατάς αντίγραφα τα αρχεία σου.

Η καλύτερη λύση είναι να περάσεις σε 10άρια .Δεν είναι το καλύτερο λειτουργικό αλλά έχει πλεονεκτήματα σε σχέση με τα 7.

Υπάρχει πάντα και το linux εάν είσαι μερακλής.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Spyros Delta said:

Υποθετω μπορω να βαλω εγκαταστησω 2ο λειτουργικο τα  win10 για internet κλπ και να κρατησω τα 7 για τη μουσικη

Αυτό έχω και εγώ.

Στα 10 με καλό antivirus και σύνδεση ιντερνετ και cubase 10 pro και ένα δεύτερο μικρό πισάκι με 7 όπου έχω το squeezebox και το spotify και τη βιβλιοθήκη μουσικής και ένα ...βοηθητικό cubase 5 όταν πέσει το νετ, αν και μετά την αλλαγή στο 10....δύσκολα πας πίσω.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέματα ασφάλειας μπορεί να αντιμετωπίσουμε όσοι χρησιμοποιούμε τα 7?

ουσιαστικό όμως.

 

offtopic, Μιας και πρόσφατα έκανα format λόγω ransomware, έχασα πολλά αρχεία και μερικές ώρες μουσικής, πάνω από 20 tracks.

Παράλληλα μου χακαρανε το λογαριασμό στο crypto exchange που χρησιμοποιώ, ίσως σύμπτωση.

Δεν ανοίγει κανάς γνώστης topic σχετικό με internet security να μάθουμε τα βασικά τουλάχιστον...

  • Like 1
  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, sharpshooter said:

Τι θέματα ασφάλειας μπορεί να αντιμετωπίσουμε όσοι χρησιμοποιούμε τα 7?

ουσιαστικό όμως.

 

offtopic, Μιας και πρόσφατα έκανα format λόγω ransomware, έχασα πολλά αρχεία και μερικές ώρες μουσικής, πάνω από 20 tracks.

Παράλληλα μου χακαρανε το λογαριασμό στο crypto exchange που χρησιμοποιώ, ίσως σύμπτωση.

Δεν ανοίγει κανάς γνώστης topic σχετικό με internet security να μάθουμε τα βασικά τουλάχιστον...

 

το είπες και μόνος σου.

Στα τελευταία 2 χρόνια μου ήρθαν τουλάχιστον 3 περιπτώσεις γνωστών σε 7 με ransomware.

 

  • Λυπάμαι 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ αν πάω σε win10 καθαρίζω?

Δύσκολο να είναι τόσο απλό...

Το "κενά ασφαλείας" είναι πολύ αόριστο, καλό θα ήταν αν μπορούσε κάποιος να εξηγίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι κάτι αόριστο αλλά...υπάρχουν όσο πιό παλιό είναι το λειτουργικό

1. τα 7 ήδη είχαν θέμα χακαρίσματος σχεδόν πριν βγούν τα 10

2. θα έχουν πλέον ξεκάθαρα διότι δεν θα έχουν upgrade

3. δεν θα έχουν αν δεν μπαίνεις νετ

4. τα 10άρια πλέον έχουν στρώσει. Και γω ζορίστηκα τον πρώτο καιρό

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Σπύρο, εγώ ακόμα δουλεύω με xp.

 

Τον τελευταίο καιρό άρχισα να αντιμετωπίζω προβλήματα ασυμβατότητας στο internet (νέα πρωτόκολλα ασφαλείας, νέα βίντεο codecs, κλπ που δεν υποστηρίζουν τα xp) και δεν μου ανοίγουν κάποια sites, δεν μου παίζουν κάποια βίντεο κλπ.

 

Έβαλα και 7άρια με dual boot, αλλά δεν τα πολυχρησιμοποιώ, μόνο για τα απαραίτητα.

 

Το pc μου είναι πολύ παλιό (13 χρονάκια στην πλάτη του έχει), και δεν είναι για παραπάνω.

Οπότε αν θέλω αναβάθμιση, θα πρέπει να κάνω hardware αναβάθμιση, αλλά ολοκληρωτική (καινούριο pc) πράγμα που δεν παίζει να γίνει υπό τις παρούσες συνθήκες.

 

Στα λέω αυτά, για να καταλάβεις ότι δεν θα έχεις θέμα, μέχρι την στιγμή που τα 7άρια δεν θα είναι πια ικανά να υποστηρίξουν νέα πρωτόκολλα (οτιδήποτε είδους) στο internet, νέες εφαρμογές που τυχόν θα θέλεις να τρέξεις, κλπ.

Πολλά χρόνια θα περάσουν για κάτι τέτοιο αν κρίνω από τα xp που η υποστήριξή τους έχει σταματήσει .... και εγώ δεν θυμάμαι από πότε.

 

Και κάνω και σχετικά συχνά format (κάθε περίπου δύο χρόνια) γιατί χτυπάνε οι σκληροί.

Έχω όμως κρατήσει drivers και βασικά προγράμματα.

Εχω κι εγω ενα παλιο PC με XP (γιατι σε αυτα υπαρχουν μονο drivers για μια καρτα ηχου Digidesign Mbox 2) αλλα δεν μπαινω ιντερνετ και το εχω για εγγραφη audio ως επι το πλειστον.

Δεν εχω προβλημα στο αλλο PC να βαλω και να συνηθίσω τα 10. Με απασχολει μονο αν θα παιζουν στα 10 τα προγραμματα, και τα hardware που εχω με τους drivers κλπ.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν εχεις σεταρισμένο audio pc στα 7αρια και προγραμματα που βγαζεις δουλεια με αυτά....μεινε σε αυτά.

Ξεσυνδεσε τον και  από το internet και κανε τη δουλεια σου......όπως ξερεις και έμαθες.

Μετα πήγαινε σε ενα πολυκαταστημα, παρε ενα laoptop με 200 ευρω και 60 δόσεις, και μπαίνε με αυτο στο ιντερνετε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 hours ago, fusiongtr said:

 

 

Και κάνω και σχετικά συχνά format (κάθε περίπου δύο χρόνια) γιατί χτυπάνε οι σκληροί.

 

Ελα να σου δωκω εναν ide του 1995 να καμεις τη δουλεια σου σαν άνθρωπας

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα δεν υπάρχει κανένας φόβος μιας και τα έχω σε ξεχωριστό δίσκο και κάνω boot απο αυτόν όταν χρειάζεται να μπω στο μουσικό λειτουργικό μου.

 Εγώ θα τα κρατήσω χωρίς αναβάθμιση και χωρίς εξτρά antivirus. Σκανάρω τον δίσκο αυτόν από τα windows 10 που έχω στο συστημα μια στο τόσο, και αμα είμαι μέσα στα 7 και θέλω να μπω στο internet μπαίνω σε γνωστές ασφαλείς σελίδες.

 

 Δεν το προτείνω φυσικά αλλά οι ανάγκες μου δεν με φοβίζουν.

 

 Και ransomware να φάω σε οποιοδήποτε λειτουργικό έχω backup διπλό  οτι χρειάζομαι πραγματικά.

 Θα απαντήσω FU και θα το φορμάρω χαχαχαχαχαχαχα

 

 Όμως αν έκανα σοβαρή μουσική δουλειά, ήμουν επαγγελματιας, ή εκτιμούσα πραγματικά τη μουσική μου δουλειά και δεν την θεωρούσα να περνάμε την ώρα όπως τώρα κλπ. θα ακολούθαγα τον πιο ασφαλή δρόμο με τις ανάλογες αναβαθμίσεις. Και αυτόν θα πρότεινα αν με ρώταγαν.

 

 Ποιο πολύ φοβάμαι μια φυσική βλάβη γενικώς παρά να γινω στόχος επίθεσης.

 I am nobody hahahahahahahha

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου