Προς το περιεχόμενο

Η κοινωνικη προσφορα του ΑΝΤ1 τωρα και στο νοιζ?!?!?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Πάρε και δύο διαφορετικές έρευνες που εξηγούν τα παραπάνω πιο αντικειμενικά.

Απο την Τροχαία αναλυτικά και απο την Ipsos Research για την συμπεριφορά των Ευρωπαίων οδηγών.

Europeans-and-responsible-driving-2017.pdf accidents2018.pdf

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημάνω και εγώ ένα περίεργο φαινόμενο (σαν κοινωνική προσφορά αλλά και για να το έχω στο ιστορικό να θυμάμαι που τα ελεγα) που σε πολλούς θα έχει τύχει πολλές φορές αλλά δεν έχουν δώσει βάση

 

Εχεις εσύ στοπ σε διασταύρωση και τον έχεις τον άλλο από δεξιά... δηλαδή έχει προτεραιότητα έτσι και αλλιώς,
και όμως δεν περνάει, έχει κόψει τελείως ταχύτητα αλλά οι ρόδες ψιλογυρίζουν...
γιατί δεν περνάει?

 

1 δεν έχει ιδέα γιατί το στοπ είναι πολύγονο και όχι στρογγυλό όπως τα άλα σήματα
2 δεν ξέρει ότι έχει προτεραιότητα έτσι και αλλιώς αφού είναι δεξιά σου
3 μπερδεύει το αριστερό με το δεξί
4 θέλει να σε τρακάρει εσκεμμένα για να φτιάξει το αυτοκίνητο του (αν είναι τρακαρισμένο μπροστά ή προχειροφτιαγμένο... δίνω ένα 50% σε αυτή την περίπτωση)
5 φοβάται να περάσει γιατί και οι δικές σου ρόδες ψιλογυρίζουν (συχνά δεν σταματάω εντελώς ούτε εγώ παρόλο που έχω κάνει αυτούς τους συνειρμούς)

 

στις τέσσερις από τις πέντε περιπτώσεις δεν θα έπρεπε να έχει δίπλωμα, η νούμερο 4 σηκώνει προβληματισμό... αν και είναι δύσκολο σε τέτοια σύγκρουση να πάθει κανείς κάτι, ωστόσο άνετα μπορουν να ανοίξουν οι αερόσακοι σε ένα ψιλοπαλιό αυτοκίνητο και να καταλήξει στα σκουπίδια αφού δεν θα αξίζει να το φτιάξεις... και σε κάθε περίπτωση φταις 100% είτε αν αποφάσισε τελικά να περάσει είτε αν ήταν εσκεμμένο...

 

οπότε μην κοτεψεις και περάσεις πριν από αυτόν, σταμάτα τελείως βάλε πρώτη και άσε τους μαλάκες να κορνάρουν από πίσω

Επεξεργασμένο από blue monk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, LK said:

Πλέον όλα τα manuals και οι οδηγίες χρήσης μας λένε ......να μην τρώμε τα σακουλάκια με το τζελ σιλικόνης

aV024Wd_460swp.webp

Σε καταλάβαμε,είσαι και εσύ μέρος του συστήματος κύριε Λάκη.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, LK said:

να μην πίνουμε τα υγρά από τις μπαταρίες...... 

 

Με τις παλιές τις μπαταρίες που συμπλήρωνες υγρά, όποτε έπαιρνα για συμπλήρωμα έπινα και καμιά τζούρα, τώρα που τις φτιάχνουν κλειστού τύπου στέγνωξε το λαρύγγι μου.

  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οι οδηγοί μιας χώρας δείχνουν την διαφθορά της. Πολύ ενδιαφέρουσα μελέτη.

https://qz.com/666924/bad-drivers-are-a-good-indicator-of-a-corrupt-government/

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, yameth said:

Οι οδηγοί μιας χώρας δείχνουν την διαφθορά της. Πολύ ενδιαφέρουσα μελέτη.

https://qz.com/666924/bad-drivers-are-a-good-indicator-of-a-corrupt-government/

Το λέω χρόνια στους φίλους μου.

Θέλω μια κυβέρνηση που να ασχοληθεί μόνο με την επιβολή του κ.ο.κ

Ας μην κάνει τίποτα άλλο μια τετραετία και θα δούμε στον κόσμο πως θα αλλάξει η γενικότερη συμπεριφορά του απέναντι σε κάθε μορφής πονηριάς/διαφθοράς.

 

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως οπως γινεται με το καπνισμα, οπου η κυβερνηση αποφασισε να μας το κοψει, ετσι πρεπει να γινει με ολες τις ανθυγιεινες/θανατηφορες συνηθειες. Εφοσον συνεχιστει επ' αοριστον η επιβολη του νομου για τα τσιγαρα, θα φτασουμε σε ενα σημειο οπου στα επομενα χρονια θα μειωθει το ποσοστο καπνιστων, θα αλλαξει η καπνιστικη μας κουλτουρα (του στυλ αδιαφορω για τους παθητικους καπνιστες), και οι επομενες γενιες θα γαλουχηθουν με αυτη την φιλοσοφια.

 

Το ιδιο μπορει να εφαρμοστει και σε αλλους τομεις, αρκει να γινει επιβολη του νομου. Δεν προκειται να μας κανουν ξαφνικα συνετους οδηγους, αλλα με το να μην μας αφηνουν να κανουμε τη μ@λ@κια με το τιμονι, μεσο/μακροπροθεσμα αλλαζουν οι οδηγικες μας συνηθειες. Και αυτο οδηγει σε αλλαγη οδηγικης κουλτουρας, με ο,τι αυτο συνεπαγεται.

 

Βουληση να υπαρχει απο την εκαστοτε κυβερνηση. Ειναι στη θεση που ειναι για να μας λυνουν αυτα τα προβληματα.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το World Justice Index μετρά τον τρόπο με τον οποίο το ευρύ κοινό σε 126 χώρες και δικαιοδοσίες παγκοσμίως βιώνει και αντιλαμβάνεται το κράτος δικαίου, σε πάνω από 120.000 οικιακές και 3.800 έρευνες εμπειρογνωμόνων.

Με βάση τα πρωτογενή στοιχεία, ο Δείκτης Κώδικα Δεοντολογίας του WJP μετρά την απόδοση των αρχών του κράτους δικαίου σε οκτώ παράγοντες: Περιορισμοί στις Κυβερνητικές Εξουσίες, Απουσία Διαφθοράς, Ανοιχτή Κυβέρνηση, Θεμελιώδη Δικαιώματα, Τάξη και Ασφάλεια, Ρυθμιστική Ασφάλεια, Αστική Δικαιοσύνη και Ποινική Δικαιοσύνη.

 

Δείτε τα στοιχεία. Οσο κοντύτερα στον κύκλο τόσο πιο πολύ σέβεται τον πολίτη της μια χώρα. Σε ασφάλεια, ελευθερίες, δικαιοσύνη. Συγκρίνετε και θα καταλάβετε.

http://data.worldjusticeproject.org/#grid

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο οι Έλληνες οδηγοί είναι ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ.

Η τροχαία θα έπρεπε να κόβει πολύ βαριά πρόστιμα, για τον τσαμουκά που πουλάνε έντος αυτοκινήτου.

Κόρνες, ταχύτητα, κόκκινα etc.

Με χάδια και μηνυματάκια τα ζώα δε βάζουν μυαλό...

On 1/19/2020 at 3:00 PM, blue monk said:

δεν ξέρει ότι έχει προτεραιότητα έτσι και αλλιώς αφού είναι δεξιά σου

άμα έχει στοπ ΔΕΝ έχει προτεραιότητα ούτε από δεξιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oι πολιτισμένοι άνθρωποι δεν θα σου παραχωρήσουν μόνο την προτεραιότητα τους στο σουπερμαρκετ αλλά και στη διασταύρωση, πάντα ευγενέστατοι, διαλλακτικοί και αλτρουιστές σε ενα αγενή και βάρβαρο κόσμο, σαν πινελιές σε γκρίζο καμβαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

<marquee behavior="scroll" direction="left"><font size="1">το ανοσοποιητικό μου σύστημα μου επιτέθηκε, δεν μπορώ να επεκταθώ άλλο</font></marquee>
Επεξεργασμένο από blue monk
παίζω HTML
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου