Προς το περιεχόμενο

Kαλωδια balanced ή unbalanced;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα κάποιο τρόπο έχω συνδέσει το xlr με το balanced σήμα και το jack με unbalanced.Η δικια μου κονσόλα πέρνει balanced jack αλλά δεν το χω βάλει ποτέ με balanced.Στο jack νομίζω για να είναι γειωμένο πρέπει οπωσδίποτε να είναι στερεοφωνικό το βίσμα.Αν είναι μονοφωνικο ειναι standard unbalanced.

Αυτό ξέρω αν κάνω λάθος δεν ξέρω και σίγουρα πρέπει να μάθω το σωστό.

 

jmone μη με αποπέρνεις είμαι μικρό παιδί και δεν θα αναπτυχθώ άλλο αν με κάνεις έτσι.Εκείνη τη σοκολάτα που μου είπες θα μου τη δώσεις?

Ντάξ καλή φάση είναι η καράφλα.Πέρισυ τα είχα κομμένα γουλί με τη μηχανή.Κομπλέ ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Η απαντηση ειναι balanced. Οι προενυσχιτες οι οποιοι δεχονται balanced ειναι διαφορικοι ενισχυτες... αυτο σημαινει οτι η εισοδος του αποτελειται απο 2 σηματα.. το ενα στην ορθη και το αλλο στην αναποδη... εαν προστεθουν αυτα τα σηματα τοτε εχουμε το απολυτο μηδεν... εαν ομως αφαιρεθουν τοτε αυτοματα το αναποδο σημα γινεται ορθο και προστιθεται με το πρωτο... αρα εχεις και ενισχυση.. γι'αυτο εαν πας να κανεις καμια μετατροπη σε καλωδιο απο balanced σε unbalanced φροντισε να βραχυκυκλωσεις την γειωση με ενα απο τα 2 αλλα... αλλιως αν ενωσεις τα 2 σηματα μεταξι τους τοτε θα παρεις το απολυτο 0 (!!!) η ενα πολυ χαμηλο σημα... παρολα αυτα, το καλο στην ολη ιστορια ειναι οτι με τα balanced σε περιπτωσεις οπου εχεις μεγαλα καλωδια, αυτα απορριπτουν τον θορυβο... αυτο γινεται με την λογικη του οτι ο θορυβος μπαινει στην ιδια φαση και στο hot και στο cold σημα (δλδ το ορθο και το ανεστραμενο) με αποτελεσμα οταν ο διαφορικος να κανει την αφαιρεση, να αφερει οτι κοινο υπαρχει σε αυτα τα 2 σηματα... με αλλα λογια τον θορυβο...

 

αρα για πιο αθορυβες bussiness... BALANCED

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου