Προς το περιεχόμενο

Θα αλλάζατε πάροχο ρεύματος;


gmoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φάντάζομαι πως όλοι συμπάσχουμε στο θέμα του ρεύματος, την κατανάλωσή και το κόστος του.

Ειδικά μετά την εμφάνιση αρκετών νέων εταιριών με χαμηλά κόστη, προσφορές κλπ πιστεύω πολλοί θα έσπευσαν στην αλλαγή παρόχου.

Δε θα σας κρύψω οτι και εγώ θα ήθελα πολύ να αλλάξω ειδικά δεδομένης της κάκιστης ενεργιακής κλάσης του σπιτιού στο οποίο ζώ (αν υπήρχε ενεργιακή κλάση Ω θα την είχε το δικό μου σπίτι...)

 

Όποιος έχει προβεί σε τέτοιες αλλαγές ας μοιραστεί μαζί μας τις σκέψεις του.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκέφτομαι, αλλά πρέπει να περιμένω ένα χρόνο καθώς έβαλα πρόσφατα αέριο και θέλω να πάω σε πακέτο για περισσότερη εκπτωση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρινε τις τιμες ανα KWH που εχουν ολες οι εταιρεις στα site τους.Η ΔΕΗ πχ χρησιμοποιει ακομα κλιμακωτη χρεωση αναλογα με την καταναλωση (παλια ειχε περισοτερες κλιμακες, τωρα μονο δυο), ενω αλλες εταιρειες εχουν flat rate.Βρες λοιπον τις χρεωσεις αυτες, κανε τους πολαπλασιασμους και δες τις διαφορες που προκυπτουν συμφωνα με την καταναλωση σου.Συνυπολογισε και τα παγια που αλλοι χρεωνουν ενω αλλοι οχι, και κατι ψιλοεκπτωσεις συνεπειας που αλλοι εχουν και αλλοι δεν εχουν, και θα βγαλεις ακρη.

Εγω πχ που τους χειμερινους μηνες καιω πολλες KWH γιατι για θερμανση εχω αντλια θερμοτητας, βλεπω μεγαλη διαφορα με την flat rate χρεωση.

Εννοειται οτι κατι ρυθμιζομενες χρεωσεις, κατι πρασινες αηδιες, και κατι αλλα χαρατσια του λογαριασμου συν δημο, ΕΡΤ κλπ, τα πληρωνεις το ιδιο, ανεξαρτητως παροχου

  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω αλλάξει εδώ κι έναν χρόνο και είμαι ικανοποιημένος. Όπως λέει και ο @qesh βρες τις κιλοβατόρες σου, πάρε τιμοκαταλόγους από τις εταιρείες και σύγκρινε. Εγώ πέρσυ που έβαλα προτέργια ήταν η πιο οικονομική.

Το οικονομική το κοιτάς συνδυαστικά "KWH" + "Πάγιο" +" Έκπτωση για εμπρόθεσμη πληρωμή".

Κάποιοι δίνουν και έκπτωση για πάγια ενολή στην τράπεζα..

 

Νομίζω ότι αξίζει να το ψάξεις.   

  • Like 1

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη καταναλώνω λιγότερες απο 1200ΚWh το 4 μηνο δεν βλέπω ιδιαίτερο λόγο να αλλάξω, κάποιος όμως που εχει οικογενεια τότε ναι μάλον αξίζει.

Καλό θα ήταν όμως όποιος ενδιαφέρεται να βγάλει μια στατιστική πόσο ρεύμα καίει σε βάθος 2 ετίας (τουλάχιστον).

 

Επίσης ένα διαφωτιστικό βίντεο

https://youtu.be/P19ToAt4NK0

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα και σωθηκα, επειδή έχω και φυσικό αέριο συμφέρει μια και η έκπτωση είναι μεγάλη.

 

Επειδή μισώ με πάθος το κάθε τι δημόσιο σε αυτή τη χώρα νοιώθω και πολύ χαρούμενος που σε αυτό το κομμάτι δεν το έχω πλέον ανάγκη ειδικά την χρεοκοπημένη και απαράδεκτη σε θέματα customer service ΔΕΗ...μόνο και μόνο που δεν σκέφτομαι ότι τα λεφτά μου πάνε στους Φωτοπουλαιους κοιμάμαι πιο ελαφριά πλεον 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε διπλά τζάμια σε οτι κουφώματα και να έχεις, λίγα λεφτά, μεγάλη διαφορά... και βάψε το από έξω με κάτι αδιάβροχο να μη τραβάνε υγρασία οι τοίχοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/17/2020 at 1:36 PM, Miltos23 said:

Επίσης ένα διαφωτιστικό βίντεο

https://youtu.be/P19ToAt4NK0

 

Το είδα το βίντεο.
Όντως λέει κάποια πάρα πολύ χρήσιμα πραγματάκια επι του θέματος αλλά δε παίρνει 100% θέση σε κάποια πλευρά (it's up to you θα μου πεις)

 

21 hours ago, blue monk said:

βάλε διπλά τζάμια σε οτι κουφώματα και να έχεις, λίγα λεφτά, μεγάλη διαφορά... και βάψε το από έξω με κάτι αδιάβροχο να μη τραβάνε υγρασία οι τοίχοι

 

Αυτό δε το κάνω ούτε στη μεθεπόμενη ζωή.

Νοικιάζω και η πλάκα είναι οτι πάντα πρότεινα να έβαζα όλα τα χρήματα μπροστά για να γίνει η αναβάθμιση (κουφώματα, ηλιακός κλπ)  με σκοπό να τα αφαιρώ απο το νοίκι.....άσε...το τι έχουν ακούσει τα αυτιά μου απο τους ιδιωκτήτες...  Παραμύθι και ****ρολογίες ολκής.

 

Το μεγάλο κρίμα είναι το τι κακομοιριά είδα και βλέπω μέσα απο το νοίκι.....δε περιγράφεται.

Φαντάσου οτι αυτή τη στιγμή ζω σε 4οροφη πολυκατοικία (απο την εποχή των δεινοσαύρων) με 3 διαμερίσματα, στα 3 απο αυτά ζουν οι ιδιοκτήτες τους στο ένα εγώ, και κανένας μα κανένας τους δε θέλει να λειτουργήσει ο καυστήρας, να τοποθετηθεί κεντρική είσοδος για ασφάλεια (ναι η πολυκατοικία δεν έχει κεντρική είσοδο), να υπάρξει σοβαρή συντήρηση του ασανσέρ που μπορεί να γκρεμιστεί όποτε θελήσει, να ανατεθεί η καθαριότητα σε συνεργείο και πολλά άλλα θέματα υγιεινής και ασφάλειας...

Και μιλάμε για το σπίτι τους έτσι;

 

Για να το διασκεδάσω και λίγο, μετά τη φετινή υγρασία η πολυκατοικία κάλιστα μπορεί να μετονομαστεί σε aquarium :classic_laugh:

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gmoukou είπε

 

Το είδα το βίντεο.
Όντως λέει κάποια πάρα πολύ χρήσιμα πραγματάκια επι του θέματος αλλά δε παίρνει 100% θέση σε κάποια πλευρά (it's up to you θα μου πεις)

 

 

Αυτό δε το κάνω ούτε στη μεθεπόμενη ζωή.

Νοικιάζω και η πλάκα είναι οτι πάντα πρότεινα να έβαζα όλα τα χρήματα μπροστά για να γίνει η αναβάθμιση (κουφώματα, ηλιακός κλπ)  με σκοπό να τα αφαιρώ απο το νοίκι.....άσε...το τι έχουν ακούσει τα αυτιά μου απο τους ιδιωκτήτες...  Παραμύθι και ****ρολογίες ολκής.

 

Το μεγάλο κρίμα είναι το τι κακομοιριά είδα και βλέπω μέσα απο το νοίκι.....δε περιγράφεται.

Φαντάσου οτι αυτή τη στιγμή ζω σε 4οροφη πολυκατοικία (απο την εποχή των δεινοσαύρων) με 3 διαμερίσματα, στα 3 απο αυτά ζουν οι ιδιοκτήτες τους στο ένα εγώ, και κανένας μα κανένας τους δε θέλει να λειτουργήσει ο καυστήρας, να τοποθετηθεί κεντρική είσοδος για ασφάλεια (ναι η πολυκατοικία δεν έχει κεντρική είσοδο), να υπάρξει σοβαρή συντήρηση του ασανσέρ που μπορεί να γκρεμιστεί όποτε θελήσει, να ανατεθεί η καθαριότητα σε συνεργείο και πολλά άλλα θέματα υγιεινής και ασφάλειας...

Και μιλάμε για το σπίτι τους έτσι;

 

Για να το διασκεδάσω και λίγο, μετά τη φετινή υγρασία η πολυκατοικία κάλιστα μπορεί να μετονομαστεί σε aquarium :classic_laugh:

 

Το τραγικό είναι ότι ούτε το 1 τοις χιλίοις των Ελλήνων δεν έχουν καταλάβει ότι κατοικούν σε πολυκατοικίες που έχουν.... λήξει.

 

Η maximum τυπική αντοχή ενός κτιρίου από μπετόν είναι 50 έτη....(άντε να τα κάνεις 70 στην Αθήνα που δεν έχει υγρασία στο κέντρο και να δώσεις και άλλα δέκα στις πολυκατοικίες στο Παγκράτι, Κολωνάκι,Ιλίσια και Ζωγράφου και Πεντέλη που είναι χτισμένα σε φυσικό αντισεισμικό έδαφος...

Αντίστοιχα θα μειώσεις 20 έτη σε όσους είναι κοντά στη θάλασσα η έχουν υγρασία και σε μπαζωμενα μέρη όπως τα δυτικά , ανατολικά και βόρεια προάστια που είναι το έδαφος σαθρό.

Και αντί να τα συντηρήσουν μπας και αντέξουν δεν ανάβουν καν τα καλοριφέρ...(σε αυτό που νοικιαζα ειχε να ανάψει καλοριφέρ από το 2009 όλα τα ΖΩΑ χρησιμοποιουσαν κλιματιστικά... αυτό τη στιγμή που ηταν η μοναδική πολυκατοικία στη γειτονιά που δεν ειχε φυσικό αέριο,μια και η κεντρική γραμμή απέχει 50 ΠΟΝΤΟΥΣ από την είσοδο...)

 

Τραγικό...

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου