Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση συστήματος αγγελιών 2020 (It's done! )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ακολουθήσαμε το feedback και κάναμε κάποιες χρήσιμες αλλαγές στην εμφάνιση της σελίδας για να γίνει πιο εύχρηστη σε όλες τις συσκευες που χρησιμοποιείτε όταν μας επισκέπτεστε. Σε εμάς αρέσει πολύ και ελπίζουμε να αρέσει και εσάς.

Συνδέεστε όπως παλιά, ενω το προφίλ σας έχει παραμείνει ως είχε, με τις αγγελίες και τις πληροφορίες σας.

Η διαδικασία είναι σε εξέλιξη και θα ολοκληρωθεί σταδιακά.

Αγαπητοί φίλοι και οι υπόλοιποι, 😄 ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά λόγια.

 

Κάποιες σημαντικές αλλαγές στην πλοήγηση έχουν ως εξής:

 

Στις κατηγορίες επάνω δεξιά, υπάρχει επιλογή εμφάνισης: 

  • Λίστα (όπως παλιά με κείμενο)  ή 
  • Φωτογραφίες (το νέο) για να χρησιμοποιήσετε όποιο απο τα 2 σας βολεύει.

Κάθε καταχώριση έχει ένα αστέρι που επιλέγοντας το, προσθέτει την καταχώριση στο Hotlist για να την παρακολουθείτε.

 

Στην σελίδα κάθε καταχώρισης μπορούν πλέον όλοι να επικοινωνούν μαζί σας (ακόμα και μη μέλη) επιλέγοντας e-mail.

 

Η επιλογή e-mail ανοίγει τη φόρμα επικοινωνίας και αφού δώσετε τα στοιχεία σας (του αποστολέα), συμπληρώνετε το κείμενο σας για να δηλώσετε το ενδιαφέρον σας σχετικά με την συγκεκριμένη αγγελία που επιλέξατε.

Το μήνυμα πηγαίνει την διεύθυνση e-mail του ενδιαφερομένου και όχι στα μηνύματα στο προφίλ του.

Γι αυτό είναι σημαντικό να έχετε σωστές και ενεργές διευθύνσεις e-mail ώστε να μπορούν να επικοινωνούν οι αγοραστές μαζί σας.

Τα παλαιά εσωτερικά μηνύματα παραμένουν στο προφίλ μας ως αναφορά.

 

Υπάρχουν πολλές μικρές βελτιώσεις και θα προστεθούν περισσότερες. Καλό είναι να ρίχνετε μια ματιά στα News των αγγελιών για οποιαδήποτε νέα ενημέρωση. Παράλληλα μπορείτε να παρακολουθείτε ή και να θέσετε τα ερωτήματα σας στο Forum.

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα ήθελα να με ενημερώνετε με τις εντυπώσεις σας σχετικά με την λειτουργία της σελίδας, για να δούμε τι και αν μας έχει ξεφύγει κάτι, αν και κάναμε ότι είναι δυνατόν να παραμείνουν τα σημαντικότερα ως έχουν. Η διαδικασία fine tuning συνεχίζεται και σύντομα θα προστεθούν και άλλες εφαρμογές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yameth είπε

Θα ήθελα να με ενημερώνετε με τις εντυπώσεις σας σχετικά με την λειτουργία της σελίδας, για να δούμε τι και αν μας έχει ξεφύγει κάτι, αν και κάναμε ότι είναι δυνατόν να παραμείνουν τα σημαντικότερα ως έχουν. Η διαδικασία fine tuning συνεχίζεται και σύντομα θα προστεθούν και άλλες εφαρμογές.

 

Σαφώς είναι καλύτερο από το προηγούμενο site !
Το μόνο ενοχλητικό για μένα είναι ότι αυτό το crop που γίνεται στην φώτο στην εξωτερική απεικόνιση της αγγελίας για να είναι ομοιόμορφη η φόρμα, με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να είναι υπερβολικό και να χάνεται μεγάλο μέρος της φωτο (πχ σε μια κάθετη εικόνα από στρατοκάστερ, απεικονίζεται μόνο το μπράτσο χωρίς το headstock και ελάχιστα από το σώμα, στα κέρατα της στρατ). Νομίζω το προηγούμενο σύστημα με τα όρια στις αναλογίες της φωτογραφίας λειτουργούσε πολύ πολύ καλύτερα, όχι όλη η σελίδα αλλά μόνο το crop που γίνεται στην εξωτερική φώτο της αγγελίας. Σε συνδυασμό με τον τίτλο αγγελίας που δεν είναι πλέον ευδιάκριτος, δημιουργείται μια σύγχυση ! Ίσως να βοηθούσε να γινόταν bold η γραμματοσειρά του τίτλου της αγγελίας.

 

(Ελπίζω να μην φαίνονται επικριτικές οι παρατηρήσεις μου, απλά ο τομέας δουλειάς μου είναι -και- πάνω και σε σχεδιασμό ιστοσελίδων -στο δημιουργικό κομμάτι βέβαια, μόνο design όχι προγραμματισμό- οπότε από μένα η όποια διαπίστωση για το τι δεν είναι σωστά στημένο, είναι χωρίς καμιά διάθεση κριτικής, παρά μόνο ως φιλική παρατήρηση θα έλεγα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ευχαριστώ για τα σχόλια. Οι φωτογραφίες που ανεβαίνουν όμως είναι ότι να'ναι (δεν τις ανεβάζει ένα άτομο για να έχουν ομοιογένεια όπως καταλαβαίνεις αλλά πολλοί) και φυσικά η μόνη διέξοδος (cover) όπως θα γνωρίζεις όταν ΄έχουν πολύ μικρές διαστάσεις, είναι να εχουν κακή ανάλυση στο zoom. Θα διορθωθεί εν καιρώ όμως όσο θα ανεβαίνουν καινούργιες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβώς γι' αυτό το λόγο, συνηθίζεται να κλειδώνει μια αναλογία (όσο πιο κοντά σε τετράγωνη) και γίνεται εσωτερικά ή αναπροσαρμογή της εικόνας, αφήνοντας δεξιά αριστερά ή πάνω κάτω τα απαραίτητα κενά. Όπως δηλαδή ήταν και στη προηγούμενη μορφή της ιστοσελίδας σας. Αυτό συνηθίζεται από πλευράς σχεδιασμού για να είναι όταν έχεις να κάνεις με τέτοια θέματα (να ανεβάζουν φωτογραφίες σε διαφορές φόρμες διαστάσεων), για να είναι πιο εύκολα διακριτή η κάθε φωτογραφία. Υπάρχουν και άλλες λύσεις περισσότερο περιπλοκές βέβαια, απλά αυτή είναι η λύση που σε συντριπτική πλειοψηφία χρησιμοποιείται με επιτυχία από τα πιο δημοφιλή παρεμφερή site σε όλο τον κόσμο. 
Εκτός από αυτό όλα τα άλλα είναι καλύτερα από το προηγούμενο site , δεν υπάρχει αμφιβολία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εικαστικά φέρνει προς καλύτερα, λειτουργικά έχω να παρατηρήσω τα εξής.

Γενικά χρειάζονται περισσότερα κλικ για να πας εκεί που θέλεις, αυτό δεν μου άρεσε, με κούρασε και σχεδόν με αποθαρρύνει κάποιες φορές να μπω να χαζέψω.

Νομίζω είναι λάθος που καταργήθηκε το συγκεντρωτικό μενού στο κάτω μέρος στο scroll down, εκεί καταλήγεις μετα το ψάξιμο και κατόπιν ξανά πάνω και ξανά επιλογή αναζήτησης (προσωπικά το μενού θα το ήθελα και πάνω, όπως παλιά).

Επίσης με κουράζει πάρα πολύ το οτι δεν υπάρχει ως preset στην ταξινόμηση οι νέες καταχωρήσεις (που είναι κατά την άποψη μου το λογικό) και πρέπει και αυτό να το επιλέγεις.

Εκτός αν μπορείς να εξατομικεύσεις κάποιες επιλογές σαν preset και δεν το πήρα χαμπάρι...

Με όλη μου την αγάπη. 😊

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω προβλημα με τα μηνυματα ενω μου ερχεται ειδοποιηση στο μεηλ πως ο ταδε ενδιαφερεται για την αγγελια στα μηνυματα του λογαριασμου μου δεν εμφανιζεται τιποτα με αποτελεσμα να μην εχω καποιο κοντακτ για να συννενοηθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
12 ώρες πριν, k_design είπε

Ναι ακριβώς γι' αυτό το λόγο, συνηθίζεται να κλειδώνει μια αναλογία (όσο πιο κοντά σε τετράγωνη) και γίνεται εσωτερικά ή αναπροσαρμογή της εικόνας, αφήνοντας δεξιά αριστερά ή πάνω κάτω τα απαραίτητα κενά. Όπως δηλαδή ήταν και στη προηγούμενη μορφή της ιστοσελίδας σας.

Είναι μια συνειδητή επιλογή.

 

7 ώρες πριν, ez είπε

Εικαστικά φέρνει προς καλύτερα, λειτουργικά έχω να παρατηρήσω τα εξής.

Γενικά χρειάζονται περισσότερα κλικ για να πας εκεί που θέλεις, αυτό δεν μου άρεσε, με κούρασε και σχεδόν με αποθαρρύνει κάποιες φορές να μπω να χαζέψω.

Νομίζω είναι λάθος που καταργήθηκε το συγκεντρωτικό μενού στο κάτω μέρος στο scroll down, εκεί καταλήγεις μετα το ψάξιμο και κατόπιν ξανά πάνω και ξανά επιλογή αναζήτησης (προσωπικά το μενού θα το ήθελα και πάνω, όπως παλιά).

Επίσης με κουράζει πάρα πολύ το οτι δεν υπάρχει ως preset στην ταξινόμηση οι νέες καταχωρήσεις (που είναι κατά την άποψη μου το λογικό) και πρέπει και αυτό να το επιλέγεις.

Εκτός αν μπορείς να εξατομικεύσεις κάποιες επιλογές σαν preset και δεν το πήρα χαμπάρι...

Με όλη μου την αγάπη. 😊

Πολύ χρήσιμα τα σχόλια σου. Αναφέρεσαι σε οθόνες mobile ή desktop;

Η ταξινόμηση με φθίνουσα ημερομηνία είναι default οπότε οι νεότερες είναι φαίνονται πρώτα.Οι αγγελίες σε προτεραιότητα είναι όμως πάντα στην κορυφή. Μπορείς φυσικά να επιλέξεις και ταξινόμηση με τιμή. Οι πρόσφατες αγγελίες είναι διαθέσιμες απο την πρώτη σελίδα αμέσως μετα το μπλοκ με τις νέες.

 

44 λεπτά πριν, celticfrost είπε

εχω προβλημα με τα μηνυματα ενω μου ερχεται ειδοποιηση στο μεηλ πως ο ταδε ενδιαφερεται για την αγγελια στα μηνυματα του λογαριασμου μου δεν εμφανιζεται τιποτα με αποτελεσμα να μην εχω καποιο κοντακτ για να συννενοηθω

Υπάρχει ανακοίνωση στα ΝΕΑ των αγγελιών.

 

Παράθεση

Η επικοινωνία μεταξύ συναλλασσομένων γίνεται πλέον με έμμεσο email.

Στο εξής (και μέχρι νεωτέρας) η επικοινωνία γίνεται με email ή τηλέφωνο αν φυσικά διατίθεται απο τον πωλητή.

Τα παλαιά εσωτερικά μηνύματα παραμένουν στο προφίλ μας ως αναφορά.

Σε κάθε αγγελια η επιλογή e-mail ανοίγει τη φόρμα επικοινωνίας και αφού δώσετε τα στοιχεία σας (του αποστολέα), συμπληρώνετε το κείμενο σας για να δηλώσετε το ενδιαφέρον σας σχετικά με την συγκεκριμένη αγγελία που επιλέξατε.

Το μήνυμα πηγαίνει την διεύθυνση e-mail του ενδιαφερομένου και όχι στο προφίλ του εσωτερικά.

Γι αυτό είναι σημαντικό να έχετε ενεργές διευθύνσεις ώστε να μπορούν να επικοινωνούν οι αγοραστές.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου