Προς το περιεχόμενο

Gain σε clean channel


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

 

Έχω στην κατοχή μου τον bugera g20.

Έκανα μια πολύ εύκολη μόντα την  bright cab,στο drive και ξεχωριστά στο clean channel.

 

Ο ήχος μου άρεσε πολύ,το μόνο που θα ήθελα θα ήταν να υπήρχε gain control στο clean channel.

Λίγο παραπάνω θα ήταν το ιδανικό.

Δεν θέλω να δώσω παραπάνω vol και θα προτιμούσα να αποφύγω ενα clean boost πετάλι λόγο ευκολίας.

 

Είναι εύκολο κάτι τέτοιο;

 

Υ,Γ, έχω ετοιμάσει recharge tool για να ρίξω τα volt από τους πυκνωτές.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Νομιζω οτι το μονο που ειναι ευκολο και εγγυημενο, ειναι ενα transparent (ή μη) od πεταλι μπροστα.

Έχεις δίκιο σκέφτηκα να ξεθάψω κάτι Diy του παρελθόντος,συγκεκριμένα το lpb 1 και το ep xotic

(το οποίο δεν ξέρω το γιατί αλλά δεν με ενθουσίασε).

Αλλά θα ήθελα να αποφύγω την φασαρία βγάλε,κούμπωσε πετάλι με το παραμικρό.

Ήδη τον ενισχυτή και το μεγάφωνο τα εχω κλειδωμένα στην ντουλάπα λόγω μικρών παιδιών και είναι φασαρία.

 

Θέλω το βραδάκι να παίξω για μια ωρίτσα απλά πράματα δίχως έξτρα εφέ κτλ.

Αυτός είναι ο λόγος που το θέλω πάνω στον ενισχυτή.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 20 watt ποτέ δεν θα μπορέσεις να παίξεις βραδυ, με gain από ενισχυτή και να γουστάρεις...

 

Το πετάλι είναι πιο εύκολο. Αλλιώς, μπορείς να πάρεις ένα μικρό ενισχυτάκι να κάνεις το κέφι σου...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Σε 20 watt ποτέ δεν θα μπορέσεις να παίξεις βραδυ, με gain από ενισχυτή και να γουστάρεις...

 

Το πετάλι είναι πιο εύκολο. Αλλιώς, μπορείς να πάρεις ένα μικρό ενισχυτάκι να κάνεις το κέφι σου...

Έχει master vol και emulation out 4*12 και 1*12 για ακουστικά ή line record.

 

Αν και έχω όλα τα vol χαμηλά βγάζει ωραίο ήχο ακόμα και χωρίς τα ακουστικά σε ένταση που τα μωρά κοιμούνται.

 

Μόνο ένα κλικ gain στο καθαρό για να πεις ότι πιάσαμε 10 με τόνο.

 

Βρήκα αυτό

 

 

Gain Boost Switch

Add a switched 0.68uF (25v or higher) bypass cap to an unbypassed preamp cathode resistor to boost preamp gain. The added preamp gain allows for earlier breakup and more overdrive. The bypass cap will also modify the overdrive behavior of this triode and all the downstream tubes so this mod does more than add gain, it fundamentally alters the nature of the amp's overdrive tone.

I like to use this gain boost in conjunction with the Negative Feedback Switch in the Heavy Feedback position. The higher gain from the boost switch compliments the extra feedback.

I placed the SPST ON/OFF mini-switch on the front panel between the two volume pots. I mounted the bypass capacitor between the switch and the Normal Volume pot's ground.

Another option is to add a 50KL pot between the bypass cap and ground so you can vary the amount of bypass boost with the pot

 

Στα συνημμένα έχει το σχεδιάκι και το σκέφτηκα από το switch προς τον πυκνωτή  να παρέμβει ένα pot.

 

Δεν ξέρω αν κολλάει σαν ιδέα.

 

Bassman_Gain_Boost_Switch.png

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου