Προς το περιεχόμενο

Πρώτο EP (Guitar ASMR) - acoustic/instrumental


TFM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αυτή είναι η πρώτη μου προσπάθεια σε home recording, εγγραφή κιθάρας με μικρόφωνο και τα υπόλοιπα σε DAW (Cakewalk).

Νομίζω σε κάποια σημεία είμαι εκτός ρυθμού ή δεν έχω κάνει καλό συγχρονισμό των οργάνων (πρώτα έγραψα την κιθάρα και μετά τα υπόλοιπα από πάνω).

Κάθε σχόλιο και παρατήρηση δεκτή, ευχαριστώ.

 

https://tasosfm.bandcamp.com/album/guitar-asmr

 

album_cover2.jpg

Επεξεργασμένο από TFM
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες μελωδιες. Σε καποια σημεια ηταν λιγο αγαρμπη η αλλαγη ρυθμου. Επισης, με ξενισε σε καποια σημεια που η ρυθμικη κιθαρα πατουσε στις ιδιες νοτες και συχνοτητες με την lead κιθαρα. Σαν να ακουγες και δεν ακουγες συνολικα μια κιθαρα να παιζει. Θα μου αρεσει να υπαρχει διαχωρισμος, ειτε χρονικος (παιζοντας τη μια στο κενο της αλλης) ειτες συχνοτικος (παιζοντας σε αλλη θεση τα ακορντα ή σε αλλη οκταβα το σολο).

 

Επισης, απο το κινητο που το ακουσα, δεν ακουσα καποιο αλλο οργανο. Μονο δυο κιθαρες.

 

Συνεχισε

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το σχόλιο. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στο 1ο τραγούδι; (chirping)

Μήπως έχω αρκετά χαμηλά τα υπόλοιπα όργανα και δεν ακούγονται αρκετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ακουσω με ακουστικα αργοτερα και θα σου πω. 

 

Γενικοτερα, οταν μιξαρεις καλο ειναι να ακους το κομματι απο διαφορες πηγες, οπως μονιτορ, ακουστικα, tv, λαπτοπ, κινητο κλπ. Ειναι σημαντικο να ακουγεται σωστα σε οσο πιο πολλες πηγες ειναι δυνατον και να ειναι κοντα σε αυτο που θελεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα αυτό, σε κινητό χωρίς ακουστικά και εμένα δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα αλλά δεν ασχολήθηκα γιατί φαντάζομαι όσοι θέλουν να απολαύσουν ένα τραγούδι χρησιμοποιούν καλά ακουστικά κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακουσα με ακουστικα. Ακουγα σιγουρα περισσοτερους ηχους. 

Παιζεις πολυ ωραια κιθαρα. Στα λιγα που ακουσα δεν μου αρεσε το πως δενει με αλλα οργανα πχ πληκτρα. Δεν μου αρεσε το μπασο που ακουω. Και σιγουρα δεν μου αρεσαν κατι σαν κλακετες που μοιαζουν να εχουν τον ρολο των κρουστων. Η ενορχηστρωση, κοινως, δεν με επεισε.

 

Παιζεις πολυ ωραια μουσικη. Θα μου αρεσε την ακουσω μονο με δυο κιθαρες να παιζουν και να συνδυαζονται αρμονικα. Θα με ευχαριστουσε το ακουσμα αυτο.

 

Τα παραπανω αποτελουν προσωπικη μου αποψη.

 

Για πρωτη δουλεια, παντως, ειναι πολυ καλη. Πειραματισου ελευθερα και ειμαστε να τα συζηταμε.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου