Προς το περιεχόμενο

Cubase pro 10 προβληματάκια


Χάρης Ο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 μήνες αργότερα...

ΕΠΑΝΕΡΧΩΜΑΙ

Εχω ενα θεματακι. Παλι.

Κανω καποιο "καθαρισμα " σε audio αρχεια και χρησιμοποιω συνεχεια το silence.(Audio-Processes-Silence).

Υπαρχει καποιο "κουμπι" που να επαναλαμβανει την τελευταια κινηση, χωρις να κανω συνεχεια αυτην την "διαδρομη";

Ευχαριστω.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Vartanis είπε

Υπαρχει καποιο "κουμπι" που να επαναλαμβανει την τελευταια κινηση, χωρις να κανω συνεχεια αυτην την "διαδρομη";

Key Commands -> Process -> Silence.

 

Ανάθεσε ένα κουμπί πληκτρολογίου. Μπορείς και με generic remote να αναθέσεις την ίδια εντολή σε κάποιο πλήκτρο ενός midi controller.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πως το κανει αυτο στο 7:55 εως 8:10 περιπου. Το προσπαθησα πολλες φορες αλλα τιποτα.

Εχω το q10pro φανταζομαι, με αυτο το κανει.

Το μονο που βλεπω, αλλα και αυτο δεν ξερω πως γινεται, ειναι στο tool bar εχει αναμμένα ταυτόχρονα τον κερσορα και το range tool. 

 

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Vartanis είπε

Πως το κανει αυτο στο 7:55 εως 8:10 περιπου. Το προσπαθησα πολλες φορες αλλα τιποτα.

Εχω το q10pro φανταζομαι, με αυτο το κανει.

Το μονο που βλεπω, αλλα και αυτο δεν ξερω πως γινεται, ειναι στο tool bar εχει αναμμένα ταυτόχρονα τον κερσορα και το range tool. 

 


Τι ακριβώς θες να κάνεις?
Περιγράφει ακριβώς τι κάνει:
1) Διαλέγει ένα σημείο με το ποντίκι του (με τη βοήθεια του range tool)
2) Πατάει shift+X (αντί για το scissors tool) για να το κόψει δεξιά και αριστερά ταυτόχρονα βάσει της επιλογής.
3) Πάει με το ποντίκι ακριβώς ανάμεσα στο νέο κομμένο audio clip, όπου πάνω πάνω έχει δημιουργηθεί ένα τετραγωνάκι. Τραβώντας το κάτω αλλάζει την ένταση. (με απλό selection tool)

image.png.9e3c2a6f6dd16de20e7c78f3ea4f30ce.png

 

* Όλα τα audio clips έχουν κάποια τετράγωνα γύρω γύρω.
Πάντα πάνω κέντρο είναι αυτό της έντασης.

Με το combined απλά δε χρειάζεται να αλλάξει τους κέρσορες. Αν είσαι μόνο στο range tool δε θα μπορείς να δεις το τετραγωνάκι. Το combined το ενεργοποιείς πατώντας το πορτοκαλί τέρμα αριστερά - το οποίο δεν υπάρχει στο elements. image.png

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι, οτι δεν καταλαβαινα οτι το κοβει. Δεν  φαινεται και πολυ καλα. Γεραματα

Το πορτοκαλι παντως δεν υπαρχει στο 10 pro που εχω.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Vartanis είπε

Το πορτοκαλι παντως δεν υπαρχει στο 10 pro που εχω.

Πορτοκαλί γίνεται όταν είναι ενεργοποιημένο, αλλιώς φαίνεται έτσι: image.png.569a399463c4198e9caec5c3b17e1530.png

Ψάξε στις ρυθμίσεις key-commands την εξής ρύθμιση, και βάλε το σε ένα κουμπί να σε βολεύει. Εγώ το χω στο Ctrl+V (γιατί στο απλό V έχω το κανονικό selection tool).
image.png.bf584c86537e776e6dda5f2253576917.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου