Προς το περιεχόμενο

IS THIS LOVE - WHITESNAKE GUITAR SOLO


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυο παρατηρήσεις.

1. κάνεις που κάνεις τον κόπο. Προσπάθησε να φέρεις το backing track σε ανάλογη ηχητική ποιότητα με το σόλο σου

2. Εχω την εντύπωση ότι κάποια σηκώματα δεν πήγαν καλά.

 

κατά τα άλλα πολύ καλά!

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μία πρώτη ακρόαση, νομίζω ότι στα δυσκολότερα σημεία τα πήγες καλύτερα! Το πιο πρίμο σήκωμα (νομίζω είναι ένα ψιλό ΡΕ) το έβγαλες καμπάνα, το τελικό γρήγορο σολάκι ήταν πολύ καλό.

Το κράτημα που έχει η τέταρτη κατά σειρά νότα του σόλο (ΣΙ ; ) χρειάστηκε κάτι για να γίνει; Κομπρέσσορες κλπ; Ή είναι απλά η παραμόρφωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/4/2020 στις 10:47 ΜΜ, dimsonic είπε

δυο παρατηρήσεις.

1. κάνεις που κάνεις τον κόπο. Προσπάθησε να φέρεις το backing track σε ανάλογη ηχητική ποιότητα με το σόλο σου

2. Εχω την εντύπωση ότι κάποια σηκώματα δεν πήγαν καλά.

 

κατά τα άλλα πολύ καλά!

Εχεις δίκιο για την ποιότητα ούτε εμενα με τρελαίνει αλλά δεν έχω εξοπλισμό ηχογράφησης και επιλέγω τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Δεν ξέρω βέβαια μπορεί να είναι κάτω του μετρίου. Εάνειναι κάτω του μετρίου πες το μου να σταματήσω τα βίντεο γιατί δεν έχει νόημα. Σε ακουστικά που το ακούω φαίνεται μέτριο ηχητικά αλλά ανεκτό. 

2)Εαν μπορέσεις να γίνεις πιο συγκεκριμένος για να καταλάβω που λες. Ευχαριστώ. 

Στις 12/4/2020 στις 11:25 ΜΜ, Jet72 είπε

Με μία πρώτη ακρόαση, νομίζω ότι στα δυσκολότερα σημεία τα πήγες καλύτερα! Το πιο πρίμο σήκωμα (νομίζω είναι ένα ψιλό ΡΕ) το έβγαλες καμπάνα, το τελικό γρήγορο σολάκι ήταν πολύ καλό.

Το κράτημα που έχει η τέταρτη κατά σειρά νότα του σόλο (ΣΙ ; ) χρειάστηκε κάτι για να γίνει; Κομπρέσσορες κλπ; Ή είναι απλά η παραμόρφωση;

Απλά παραμόρφωση τίποτα άλλο καρφί στο ενισχυτή. Δεν έχω κομπρεσσορα γιαυτό δεν μπόρεσα να το κάνω καλύτερα. Μπορεί βέβαια και να μην φταίει αυτό. Γενικά να μην μπορώ καλύτερα. 😁

Ευχαριστώ για τα σχόλια. 

Επεξεργασμένο από ignantios

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ignantios said:

Εχεις δίκιο για την ποιότητα ούτε εμενα με τρελαίνει αλλά δεν έχω εξοπλισμό ηχογράφησης και επιλέγω τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Δεν ξέρω βέβαια μπορεί να είναι κάτω του μετρίου. Εάνειναι κάτω του μετρίου πες το μου να σταματήσω τα βίντεο γιατί δεν έχει νόημα. Σε ακουστικά που το ακούω φαίνεται μέτριο ηχητικά αλλά ανεκτό. 

2)Εαν μπορέσεις να γίνεις πιο συγκεκριμένος για να καταλάβω που λες. Ευχαριστώ. 

 

είναι κάτω του αποδεκτού.

Πιθανότατα γράφεις με το κινητό, το κομμάτι παίζει από κάποιο φορητό σύστημα και ταυτόχρονα παίρνει ό,τι παίρνει από τον ενισχυτή σου. Το αποτέλεσμα είναι ότι ακούγονται έντονα τα πιατίνια και τα τύμπανα και ελάχιστα τα άλλα όργανα.

Δεν είμαι και 100% εξοικειωμένος με το το κομμάτι. Αν άκουγα πιό καθαρά ίσως να μπορούσα να εντοπίσω τα σημεία.

 

Δεν σου λέω να σταματήσεις το βίντεο. Κάνεις κόπο. Φρόντισε να μην πάει χαμένος.

Βάλε το Player κοντά στον ενισχυτή σου, και φέρε τον ενισχυτή σου περίπου σε ίδια ένταση. Αυτό είναι ένα πρώτο βήμα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την μαύρη αλήθεια δεν πίστευα ότι ήταν τόσο κακή ή ποιότητα. Ναι με κινητό είναι γραμμένο αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν πρόκειται να αγοράσω εξοπλισμό για να γράφω καλύτερα, οπότε μάλλον θα πρέπει να σταματήσω να τα ανεβάζω τουλάχιστον. 

Όπως βλέπεις γράφω στο δωμάτιο του μωρού όταν με αφήνει και γίνονται όλα βιαστικά. Δεν ξέρω εάν θα μπορούσα να το καταφέρω καλύτερα. 

.... Ευχαριστώ για την τοποθέτηση ειλικρινά. 

Επεξεργασμένο από ignantios

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη σταματησεις. Και εγω μια ζωη με κινητο ανεβαζα. Ειναι χαλια, αυτο ειναι αληθεια. Αλλα ειναι χαλια μονο εαν το συγκρινεις με καποιαν σοβαρη ηχογραφηση. Γενικα, ειναι μια χαρα.

 

Εαν εχεις pc, μπορεις με ελαχιστα χρηματα να κανεις αξιοπρεπη ηχογραφηση.

Σιγα σιγα.

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, ignantios said:

Να σου πω την μαύρη αλήθεια δεν πίστευα ότι ήταν τόσο κακή ή ποιότητα. Ναι με κινητό είναι γραμμένο αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν πρόκειται να αγοράσω εξοπλισμό για να γράφω καλύτερα, οπότε μάλλον θα πρέπει να σταματήσω να τα ανεβάζω τουλάχιστον. 

Όπως βλέπεις γράφω στο δωμάτιο του μωρού όταν με αφήνει και γίνονται όλα βιαστικά. Δεν ξέρω εάν θα μπορούσα να το καταφέρω καλύτερα. 

.... Ευχαριστώ για την τοποθέτηση ειλικρινά. 

το είδα ότι γράφεις στο παιδικό και χάρηκα ιδιαίτερα.

Θα στεναχωριόμουν όμως αν σταματούσες για ένα σχόλιο.

Τα σχόλια είναι για να μας κάνουν καλύτερους.

Εγώ όταν ανεβάζω κάτι επιζητώ τα αρνητικά. Τα θετικά μου τα ξέρω.

Το πρόβλημα είναι ότι γράφεις με το κινητό δυό εντελώς διαφορετικές πηγές και (μάλλον) ακούς το αποτέλεσμα με το κινητό.

Ετσι ίσως ακούγεται υποφερτά σε σένα.

 

Το τελέντο που έχεις θέλει πάντα το σωστό περιτύλιγμα. Να το έχεις αυτό υπόψη.

Ο εξοπλισμός που σου χρειάζεται για να το κάνεις σωστά δεν ξεπερνάει καν τα 100 ευρώ. Ούτε καν τα πλησιάζει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρεξηγιεμαι καθόλου. Έχεις δίκιο σε όλα δεν δικαιολογουμαι ούτε ψάχνω να κρυφτώ θα ήθελα να γράφω αλλιώς αλλά πλέον δεν προλαβαίνουμε ούτε να κλα..... Ψουμε... Ευχαριστώ Dimsonic

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι ζεις μια από τις καλύτερες φάσεις της ζωής σου. Οπότε...θα έλεγα να το χαρείς. Τα άλλα θα έρθουν.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου