Προς το περιεχόμενο

Αναγνώσματα Καραντίνας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αηδονόπιτα - Ισίδωρος Ζουργός

Ο μεγάλος μαθητής και ο μικρός δάσκαλος - Γιάννης Αγγελάκας

Μουσική και φαντασία - Άαρων Κόπλαντ

Μουσική ποιητική - Ιγκόρ Στραβίνσκι

  • Like 4

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν "καταφερα" ποτε να διαβασω κανενα λογοτεχνικο βιβλιο, αν και υπηρχε μεγαλη συλλογη στην βιβλιοθηκη. Μετα την πρωτη σελιδα, εβρισκα (και βρισκω ακομα) ανουσιο το να συνεχισω. Προτιμουσα να διαβασω κατι επιστημονικο, κατι που θα μου μεταφερει πληροφορια, ή να ξεφυλλιζω καποιο τομο εγκυκλοπαιδειας. 

 

Η λογοτεχνια δεν ειναι για ολους.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν "καταφερα" ποτε να διαβασω κανενα λογοτεχνικο βιβλιο, αν και υπηρχε μεγαλη συλλογη στην βιβλιοθηκη. Μετα την πρωτη σελιδα, εβρισκα (και βρισκω ακομα) ανουσιο το να συνεχισω. Προτιμουσα να διαβασω κατι επιστημονικο, κατι που θα μου μεταφερει πληροφορια, ή να ξεφυλλιζω καποιο τομο εγκυκλοπαιδειας. 

 

Η λογοτεχνια δεν ειναι για ολους.


Eμένα πάλι η βιβλιοθήκη μου συναγωνίζεται τη δισκοθήκη... Το μόνο που έχω να μου καταλογίσω -όπως και στη μουσική, είναι ότι άργησα πολύ να ανακαλύψω τους έλληνες πεζογράφους, ποιητές κ.λπ, γιατί παρόλο που διάβαζα από μικρός (είχα τρέλα με την αρχαιότητα, Μεγαλέξαντρους και λοιπά), από την εφηβεία μου και μετά τους σνομπάριζα. Σε φάση "τι να μας πει ο Χ Έλληνας όταν έχει υπάρξει ένας Τομ Ρόμπινς ή ένας Peter Hammill" σκεφτόμουν).
Ευτυχώς αυτό έχει αλλάξει τα τελευταία (αρκετά) χρόνια, χρειάστηκε όμως να κάνω έναν μίνι αγώνα δρόμου για να ανακαλύψω σχεδόν τους πάντες συμπατριώτες - από Καζαντζάκη, Σεφέρη και Ρίτσο, Ταχτσή, Ηλία Πετρόπουλο, Μποστ, μέχρι Λένα Πλάτωνος, Θάνο Μικρούτσικο, Δημήτρη Παπαδημητρίου, Κραουνάκη, Αχιλλέα Περσίδη, Ρακόπουλο, Δημ. Ζαφειρέλη, Κοντραφούρη, Tάκη Μπαρμπέρη και τα πάντα όλα - you name it.
Το φέρνω λίγο σαν αναπηρία που δεν τους είχα ανακαλύψει εν καιρώ. Για το μέγεθος της χώρας μας, έχουμε πολύ πλούσιο πολιτισμό σε όλα τα επίπεδα και είναι κρίμα που το Υπ.Πο. διαχρονικά δεν... [ λογοκρισία ]
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Tamtam said:

Το φέρνω λίγο σαν αναπηρία που δεν τους είχα ανακαλύψει εν καιρώ.

 

Φαντασου ποσο αναπηρος αισθανομαι σε μια συζητηση για λογοτεχνια. Ουτε δισκοθηκη εχω, ουτε βιβλιοθηκη (σε καποια αποθηκη τα εχω παρατημενα σε κουτες). Και δε με απασχολει και καθολου...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Φαντασου ποσο αναπηρος αισθανομαι σε μια συζητηση για λογοτεχνια. Ουτε δισκοθηκη εχω, ουτε βιβλιοθηκη (σε καποια αποθηκη τα εχω παρατημενα σε κουτες). Και δε με απασχολει και καθολου...


Ε, καλά, δεν είναι και διαγωνισμός. Ούτε εγώ μπορώ (ή θέλω) να συμμετέχω σε φιλολογικές συζητήσεις. Δεν κάνουμε συγκριτική λογοτεχνία, γούστα βγάζω... όπως και στη μουσική/μουσικά ακούσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου