Προς το περιεχόμενο

Πώς να βελτιώσω την φωνή μου; Έκανα πρόοδο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλό Πάσχα!

 

Μπορεί να με ξέρετε από παλιά ποστ, προσπαθώ να μάθω να τραγουδάω μόνος μου.

 

Κάνω ζεσταμα, κλίμακες σχεδόν κάθε μέρα και τραγουδάω τραγούδια για 1 ώρα προσπαθώντας να βελτιωθώ.

 

Γενικά ακόμα και εύκολα τραγούδια, δεν τα τραγουδάω τέλεια, όλο ψιλό παίζει η φωνή μου στις νότες, δεν τις πάνω σταθερά δηλαδή.

 

Τώρα τελευταία άρχισα να καταλαβαίνω πως να κρατάω το στομάχι μου σταθερό έτσι ώστε να ελέγχω τον αέρα που βγαίνει από το στόμα μου. 

 

Για παράδειγμα, όταν παίρνω αέρα, φυσιολογικά το στομάχι μου πιέζεται προς τα μέσα. Παρατήρησα, ότι κατά την εκπνοή αν κρατήσω το στομάχι σε εκείνο το σημείο και δεν το κουνάω, τότε ελέγχω πλήρως το πόσος αέρας βγαίνει από το στόμα μου. Ενώ παλιότερα, το χαλάρωνα τέρμα και μετά από ένα λεπτό ένιωθα λες και έτρεχα μαραθώνιο. Είναι σωστή αυτή η τεχνική η λέω χαζομάρες;

 

Θέλω να ακούσετε τα παρακάτω και να μου δώσετε έξτρα συμβουλές. 

 

Κάνω πολλά, λάθη(φαλτσαρω τέρμα σε κάποια σημεία επίσης) αλλά πιστεύω έχω βελτιωθεί.

 

Το νανούρισμα νομίζω το κατέστρεψα τέρμα. Νομίζω είμαι έξω από τους τόνους που πρέπει να πιάνω σε όλες τις νότες κατά την διάρκεια του τραγουδιού. Τα λέω σωστά;  Επίσης πείτε μου ότι λάθος και αν κάνω στο κάθε τραγούδι ξεχωριστα, αν δεν είμαι μέσα στην κλίμακα αν είμαι εντελώς λάθος στις νότες κτλ.

 

 

κλιμακες.mp3
νανουρισμα.mp3
kikappoo.mp3
swallow.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω γνώση του πως τραγουδούσες, αλλά φαίνεται ξεκάθαρα ότι δουλεύεις τη φωνή.

 

Μερικές συμβουλές:

1. Άσε την να ξεκουράζεται. Όχι κάθε μέρα 1 ώρα φουλ. Εάν την αφήσεις μια μερα να ξεκουραστεί, την επόμενη θα "τρέχει" μόνη της.

Μπορείς να κάνεις ασκήσεις για το διάφραγμα και ένα ελαφρύ ζεσταματάκι, ίσα ίσα.

 

3. Μην την αφήνεις καμία μέρα χωρίς ασκησούλες για να διατηρείς το διάφραγμά σου σε φόρμα. Είναι σαν το γυμναστήριο. Μετά από λίγες μέρες αδράνειας, όλοι οι μύες χάνουν σιγά σιγά τη δύναμή τους. 5 λεπτά ασκήσεων, αρκούν. Όταν έχεις καιρόν να τραγουδήσεις, θα παρατηρήσεις ότι δεν μπορείς να βγάλεις αέρα σωστά και χρησιμοποιείς πιο πολύ λαιμό. Μην τρομάξεις. Είναι διότι δεν είναι σε φόρμα το διάφραγμα. 2 μέρες μετά θα αρχίσει να επανέρχεται. Γιαυτό δεν θέλει να το αφήνουμε.

 

3. Όταν εισπνέεις, να βάζεις τον αέρα στην κοιλιά και όχι να γεμίζει αέρα το στήθος. Επίσης, να μη βάζεις πολύ αέρα μέσα. Εάν γεμίσεις αέρα δεν έχεις έλεγχο στην έξοδο της φωνής. Λίγος αέρας και καλός. Περίπου 1 sec εισπνοή, μαξιμουμ.

 

4. Όταν πηγαίνεις στις ψηλές νότες πρέπει να μάθεις να αλλάζεις το ηχείο και να πηγαίνεις σε ψηλότερο, αντίστοιχα. Είναι κάπως δύσκολο, αλλά υπάρχουν ασκήσεις και γι' αυτό.

 

Πολύ καλά το πας. Συνέχισε να δουλεύεις. Η δουλειά αποδίδει, πάντα.

 

 

21 minutes ago, nbampaliaris said:

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
 
 
 
 
 
 


νανουρισμα.mp3

 

 

Μήπως είσαι το ίδιο παλικάρι που τραγουδά παιδικά νανουρίσματα? Έχετε ακριβώς ίδια χροιά.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν έχω γνώση του πως τραγουδούσες, αλλά φαίνεται ξεκάθαρα ότι δουλεύεις τη φωνή.

 

Μερικές συμβουλές:

1. Άσε την να ξεκουράζεται. Όχι κάθε μέρα 1 ώρα φουλ. Εάν την αφήσεις μια μερα να ξεκουραστεί, την επόμενη θα "τρέχει" μόνη της.

Μπορείς να κάνεις ασκήσεις για το διάφραγμα και ένα ελαφρύ ζεσταματάκι, ίσα ίσα.

 

3. Μην την αφήνεις καμία μέρα χωρίς ασκησούλες για να διατηρείς το διάφραγμά σου σε φόρμα. Είναι σαν το γυμναστήριο. Μετά από λίγες μέρες αδράνειας, όλοι οι μύες χάνουν σιγά σιγά τη δύναμή τους. 5 λεπτά ασκήσεων, αρκούν. Όταν έχεις καιρόν να τραγουδήσεις, θα παρατηρήσεις ότι δεν μπορείς να βγάλεις αέρα σωστά και χρησιμοποιείς πιο πολύ λαιμό. Μην τρομάξεις. Είναι διότι δεν είναι σε φόρμα το διάφραγμα. 2 μέρες μετά θα αρχίσει να επανέρχεται. Γιαυτό δεν θέλει να το αφήνουμε.

 

3. Όταν εισπνέεις, να βάζεις τον αέρα στην κοιλιά και όχι να γεμίζει αέρα το στήθος. Επίσης, να μη βάζεις πολύ αέρα μέσα. Εάν γεμίσεις αέρα δεν έχεις έλεγχο στην έξοδο της φωνής. Λίγος αέρας και καλός. Περίπου 1 sec εισπνοή, μαξιμουμ.

 

4. Όταν πηγαίνεις στις ψηλές νότες πρέπει να μάθεις να αλλάζεις το ηχείο και να πηγαίνεις σε ψηλότερο, αντίστοιχα. Είναι κάπως δύσκολο, αλλά υπάρχουν ασκήσεις και γι' αυτό.

 

Πολύ καλά το πας. Συνέχισε να δουλεύεις. Η δουλειά αποδίδει, πάντα.

 

 

 

 

Μήπως είσαι το ίδιο παλικάρι που τραγουδά παιδικά νανουρίσματα? Έχετε ακριβώς ίδια χροιά.

 

Δεν νοζίμω να είμαι αυτός που λες. Πάντως για το διαφραγμά, τώρα την τελευταία βδομάδα έμαθα να το χρησιμοποιώ. Μου ήρθε έτσι επιφοίτηση στα ξαφνηκά. Για αυτό κιόλας δεν μπορώ να το ελέγξω καλά όταν τραγουδάω. Για ασκήσης ξέρω μόνο αυτήν που εισπνέεις σιγά για  7 δευτερόλεπτα. Το κρατάς για 7 δευτερά και εκπνέεις πάλι σε 7 δευτερολεπτα. Το βίντεο που έβλεμα έλεγε κάθε βδομάδα πχ, να αυξάνεις τα δευτερόλεπτα μέχρι να φτάσεις στα 20 και μετά θα είμαι μια χαρά στο θέμα χειρισμού του αέρα. Αυτό είναι άσκηση για το διάφραγμα;

 

Για ζέσταμα κάνω την "αστεία" άσκηση με το μουρμούρισμα με τα χείλια. Μου φαίνεται πάρα πολύ αποτελεσματική.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασκήσεις για διάφραγμα: 

 

1. Παίρνεις εισπνοή και εκπνέεις για όσο μεγαλύτερη διάρκεια μπορείς (ξεκίνα από 10-15"), βγάζοντας ελάχιστο αέρα. Να βγαίνει ο ήχος Σσσσσσ από στόμα σου, αλλά με λίγη ένταση και πολλή σταθερότητα καθ' όλη τη διάρκεια. 4 κύκλους συνεχόμενες, χωρίς διάλλειμα.

 

2. Μετά, παίρνεις πάλι εισπνοή και καθε δευτερόλεπτο βγάζεις μια βίαιη, στιγμιαία εκπνοή (πιέζοντας το διάφραγμα) με ήχο ένα δυνατό ΣΣΣΣΣσσσ. Το κάνει όσο πιο πολλές φορές μπορείς στην κάθε εισπνοή. 4 φορές κάνε και αυτόν το κύκλο, χωρίς διάλλειμα.

 

Είναι αρκετά δύσκολο να τις καταλάβεις μέσω γραπτού λόγου, αλλά προσπάθησε. Λίγα μαθήματα φωνητικής θα σε βοηθήσουν τρελά.

 

Για ασκησούλες ζεστάματος, συνέχισες τις κλίμακες, χωρίς να ζορίζεσαι καθόλου.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2020 στις 4:44 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Ασκήσεις για διάφραγμα: 

 

1. Παίρνεις εισπνοή και εκπνέεις για όσο μεγαλύτερη διάρκεια μπορείς (ξεκίνα από 10-15"), βγάζοντας ελάχιστο αέρα. Να βγαίνει ο ήχος Σσσσσσ από στόμα σου, αλλά με λίγη ένταση και πολλή σταθερότητα καθ' όλη τη διάρκεια. 4 κύκλους συνεχόμενες, χωρίς διάλλειμα.

 

2. Μετά, παίρνεις πάλι εισπνοή και καθε δευτερόλεπτο βγάζεις μια βίαιη, στιγμιαία εκπνοή (πιέζοντας το διάφραγμα) με ήχο ένα δυνατό ΣΣΣΣΣσσσ. Το κάνει όσο πιο πολλές φορές μπορείς στην κάθε εισπνοή. 4 φορές κάνε και αυτόν το κύκλο, χωρίς διάλλειμα.

 

Είναι αρκετά δύσκολο να τις καταλάβεις μέσω γραπτού λόγου, αλλά προσπάθησε. Λίγα μαθήματα φωνητικής θα σε βοηθήσουν τρελά.

 

Για ασκησούλες ζεστάματος, συνέχισες τις κλίμακες, χωρίς να ζορίζεσαι καθόλου.

 

Καταλαβαίνω τις ασκήσεις που λες. Έχω δει πολλά βίντεο που τις εξηγούν απλώς δεν τις έκανα 😛 . Τώρα όμως θα ξεκινήσω να τις κάνω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Επανέρχομαι και θέλω πάλι την βοήθεια σας... Θα ήθελα να μου πείτε ασκήσεις για να κάνω για το διάφραγμα και γενικά την βελτίωση της φωνής μου. Το μόνο που κάνω είναι να τραγουδάω κλίμακες και τραγούδια. Παρακάτω παραθέτω κάποια τραγούδια για να μου πείτε που βελτιώθηκαν και κυριοτερον τι κακό έχω κάνει στην φωνή μου γιατί νομίζω ότι την καταστρέφω αντί να την ανεβάζω! 

 

Νομίζω έχω βελτιώσει το pitch μου στις κλίμακες. Ακούστε το πρώτο κομμάτι στο orginal ποστ μου και μετά ακούσυε εδώ το scales.mp3 και πείτε μου! Ειλικρινά δεν παρεξηγούμε!!! Ακούστε όλα τα κομμάτακια του πρώτου ποστ μου και μετά ακούστε τα παρακάτω:

 

hikaru nara.mp3
kickapoo.mp3
let it go.mp3
scales.mp3
to kati parapano.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πω ένα μπράβο για την προσπάθεια, που μπαίνεις στη διαδικασία να ανεβάζεις τόσα samples και ψάχνεσαι για feedback.

 

Άλλο ένα τεράστιο μπράβο που μπορείς και παίζεις + τραγουδάς ταυτόχρονα.

Θα πω και εγώ για το διάφραγμα, είναι ίσως το πιο σημαντικό για να μπορείς να έχεις διάρκεια, σωστή τοποθέτιση, σωστές αναπνοές, και το σημαντικότερο, προβολή (projection, δε ξέρω πώς αλλιώς μεταφράζεται). Το Projection λοιπόν είναι αυτό που δίνει την δύναμη στη φωνή, και την "πραγματική" σου φωνητική χροιά. Και το αναφέρω γιατί φαίνεται ότι η φωνή σου είναι λίγο αδύναμη για την ώρα. Δεν είναι μόνο το pitch - εκεί φαίνεται ότι το έχεις και το πας καλά.

 

Με αφορμή το projection, είναι καλό να ξεκινήσεις να μαθαίνεις τους διάφορους τρόπους που μπορείς να "βγάλεις" φωνή, πχ, Ψεύτικη φωνή (falsetto ή head voice). Κάθε "είδος" φωνής μπορεί να σου δώσει διαφορετικές δυναμικές, και σίγουρα διαφορετική χροιά, μιας και χρειάζεται διαφορετική δύναμη για κάθε είδος.

 

Τώρα για ασκήσεις, καλές οι κλίμακες, αλλά σε περιορίζουν μόνο σε 2 διαστήματα (τόνο και ημιτόνιο). Πρέπει να κάνεις εξάσκηση στα διαστήματα, είδικά στα μεγάλα (6ης, 7ης, 9ης, κτλ). Ένα καλό ξεκίνημα είναι αρπίσματα.

 

Για τα κομμάτια που λες, να θυμάσαι να τα μεταφέρεις στο δικό σου register, για να είσαι άνετος και να μη κουράζεις τη φωνή σου στις πολύ ψηλές νότες.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Εγώ θα σου πω ένα μπράβο για την προσπάθεια, που μπαίνεις στη διαδικασία να ανεβάζεις τόσα samples και ψάχνεσαι για feedback.

 

Άλλο ένα τεράστιο μπράβο που μπορείς και παίζεις + τραγουδάς ταυτόχρονα.

Θα πω και εγώ για το διάφραγμα, είναι ίσως το πιο σημαντικό για να μπορείς να έχεις διάρκεια, σωστή τοποθέτιση, σωστές αναπνοές, και το σημαντικότερο, προβολή (projection, δε ξέρω πώς αλλιώς μεταφράζεται). Το Projection λοιπόν είναι αυτό που δίνει την δύναμη στη φωνή, και την "πραγματική" σου φωνητική χροιά. Και το αναφέρω γιατί φαίνεται ότι η φωνή σου είναι λίγο αδύναμη για την ώρα. Δεν είναι μόνο το pitch - εκεί φαίνεται ότι το έχεις και το πας καλά.

 

Με αφορμή το projection, είναι καλό να ξεκινήσεις να μαθαίνεις τους διάφορους τρόπους που μπορείς να "βγάλεις" φωνή, πχ, Ψεύτικη φωνή (falsetto ή head voice). Κάθε "είδος" φωνής μπορεί να σου δώσει διαφορετικές δυναμικές, και σίγουρα διαφορετική χροιά, μιας και χρειάζεται διαφορετική δύναμη για κάθε είδος.

 

Τώρα για ασκήσεις, καλές οι κλίμακες, αλλά σε περιορίζουν μόνο σε 2 διαστήματα (τόνο και ημιτόνιο). Πρέπει να κάνεις εξάσκηση στα διαστήματα, είδικά στα μεγάλα (6ης, 7ης, 9ης, κτλ). Ένα καλό ξεκίνημα είναι αρπίσματα.

 

Για τα κομμάτια που λες, να θυμάσαι να τα μεταφέρεις στο δικό σου register, για να είσαι άνετος και να μη κουράζεις τη φωνή σου στις πολύ ψηλές νότες.

 

 

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Αμα είναι θα ψάξω για falsetto, head voice και projection στο YouTube να δω πως να τα κάνω.

Τα αρπίσματα στα αγγλικά μπορείς να μου πεις πως λέγεται; Γιατί δεν ξέρω πως να το ψάξω, στα Ελληνικά δεν μου βγάζει κάτι. Γενικά πάντως ήμουν σίγουρος ότι έφταιγε το διάφραγμα, καταλάβαινα ότι η φωνή μου βγαίνει αδύναμη.
Η αλήθεια επίσης είναι ότι αν δεν ηχογραφούσα τον εαυτό μου δεν θα το καταλάβαινα...

Αν και μπορώ να ακούσω τα φάλτσα και το pitch μου, δεν μπορώ να ακούσω αν η φωνή βγαίνει σωστά και καθαρά. Δεν ξέρω κιόλας αν μπορέσω ποτέ να το ακουσω αυτό, γιατί γενικά από όσο ξέρω κανείς δεν μπορεί να ακούσει την φωνή του ακριβώς έτσι όπως ακούγεται στους άλλους, εκτός και αν την ηχογραφίσει.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nbampaliaris είπε

Τα αρπίσματα στα αγγλικά μπορείς να μου πεις πως λέγεται; Γιατί δεν ξέρω πως να το ψάξω, στα Ελληνικά δεν μου βγάζει κάτι.

Arpeggios λέγονται. Ουσιαστικά παίρνεις την συγκεκριμένες νότες από μία κλίμακα: 1η, 3η, 5η, μερικές φορές 7η και πάλι 1η (σε οκτάβα). Δλδ σε μια Ντο μείζονα, τραγουδάς ανεβαίνοντας: Ντο Μι Σολ Ντο και κατεβαίνοντας, Ντο Σολ Μι Ντο. Μπορείς να το κάνεις και σε 2 οκτάβες, να βάλεις 7η, να αλλάξεις mode, να αλλάζεις τη σειρά των διαστημάτων, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε

Arpeggios λέγονται. Ουσιαστικά παίρνεις την συγκεκριμένες νότες από μία κλίμακα: 1η, 3η, 5η, μερικές φορές 7η και πάλι 1η (σε οκτάβα). Δλδ σε μια Ντο μείζονα, τραγουδάς ανεβαίνοντας: Ντο Μι Σολ Ντο και κατεβαίνοντας, Ντο Σολ Μι Ντο. Μπορείς να το κάνεις και σε 2 οκτάβες, να βάλεις 7η, να αλλάξεις mode, να αλλάζεις τη σειρά των διαστημάτων, κτλ.

Θέλει να ξανά διαβάσω θεωρία τα ξέχασα 😛 αν και ψιλό καταλαβαίνω τι λες. Ούτως η άλλος αν γράψω Arpeggios voice exercise θα με βγάλει πολύ πράμμα.

A επίσης σχετικά με το διάφραγμα, το head voice και το projection που μου είπες είναι αρκετά για τώρα; Για να το βελτιώσω δηλαδή; Η δεν έχουν καμιά σχέση με το διάφραγμα και πρέπει να ψάξω κάτι ακόμα (για το διάφραγμα αναφέρομαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου