Προς το περιεχόμενο

Πώς να βελτιώσω την φωνή μου; Έκανα πρόοδο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, nbampaliaris είπε

A επίσης σχετικά με το διάφραγμα, το head voice και το projection που μου είπες είναι αρκετά για τώρα; Για να το βελτιώσω δηλαδή; Η δεν έχουν καμιά σχέση με το διάφραγμα και πρέπει να ψάξω κάτι ακόμα (για το διάφραγμα αναφέρομαι).

 

Το διάφραγμα είναι μέρος του σώματος (μυς), και είναι ο βασικός μυς που πρέπει να "ενεργοποιείς" για τις εισπνοές σου, έτσι ώστε να μη φορτώνεις τους πνεύμονες. Όταν παίρνεις βαθεία ανάσα, συνήθως νιώθεις (και βλέπεις) να φουσκώνει το στήθος σου - αυτό είναι λάθος στη φωνητική. Θα πρέπει να φουσκώνει το στομάχι σου.

 

Οι τύποι φωνών είναι 4, κανονική (αγγλικά chest voice), εγκεφαλική (head voice), ψεύτικη (falsetto), και κελάηδισμα (whistle register - εξαιρετικά σπάνιο και δύσκολο, τσέκαρε Mariah Carrey). Υπάρχει και το mixed, ανάμεσα σε chest και head. Υπάρχουν και τα screams, throat singing (mongolian), υπάρχει το legatto, υπάρχει και το melismatic.

 

Ξεκίνα σιγά σιγά, αλλά πάντα σωστά, και προσπάθησε να μη καταπονείς τη φωνή σου. Δεν είσαι άτονος, έχεις τις νότες, πατάς σωστά, απλά πρέπει να μάθεις να "παίζεις" και σωστά, όπως ακριβώς κάνει και με ένα χειροπιαστό όργανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

 Όταν παίρνεις βαθεία ανάσα, συνήθως νιώθεις (και βλέπεις) να φουσκώνει το στήθος σου - αυτό είναι λάθος στη φωνητική. Θα πρέπει να φουσκώνει το στομάχι σου.

 

 

Αυτό δεν το είχα ακούσει καθόλου! Θα το βάλω στις σημειώσεις μου άμα είναι και θα προσπαθώ πλέον να συγκεντρώνω τον αέρα στο στομάχι μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nbampaliaris είπε

Αυτό δεν το είχα ακούσει καθόλου! Θα το βάλω στις σημειώσεις μου άμα είναι και θα προσπαθώ πλέον να συγκεντρώνω τον αέρα στο στομάχι μου!!

Μια άσκηση που έχει πλάκα, είναι να ξαπλώσεις ανάσκελα και να βάλεις ένα βιβλίο στην κοιλιά σου - και ουσιαστικά να προσπαθείς να δεις αν σηκώνεται το βιβλίο με τις αναπλοές σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, nbampaliaris said:

Αυτό δεν το είχα ακούσει καθόλου! Θα το βάλω στις σημειώσεις μου άμα είναι και θα προσπαθώ πλέον να συγκεντρώνω τον αέρα στο στομάχι μου!!

 

2ο ποστ στο θεμα σου...

  

On 4/19/2020 at 4:17 PM, gkourmoul1 said:

3. Όταν εισπνέεις, να βάζεις τον αέρα στην κοιλιά και όχι να γεμίζει αέρα το στήθος. Επίσης, να μη βάζεις πολύ αέρα μέσα. Εάν γεμίσεις αέρα δεν έχεις έλεγχο στην έξοδο της φωνής. Λίγος αέρας και καλός. Περίπου 1 sec εισπνοή, μαξιμουμ.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

2ο ποστ στο θεμα σου...

  

 

Ωχ συγνώμη το είχα ξεχάσει αυτό 😁 Τις είχα στον άλλον υπολογιστή που μου χάλασε.

Η αλήθεια είναι ότι έκανα χαζομάρες, δεν έκανα ασκήσεις απλώς τραγουδούσα τραγούδια και κλίμακες για το pitch, δεν έκανα τίποτα άλλο, αλλά πιστεύω ήρθε καιρός να προχωρήσω!!!

Με πια σειρά να δουλέψω το κάθε register? Chest -> Head -> Falsetto ή Chest -> Falsetto-> Head

Επίσης πριν το chest υπάρχει κάτι άλλο;

 

Αυτός εδώ μιλάει για το speaking και belt registers.

How To ROCK Your Chest Voice! - How To Belt - Ken Tamplin Vocal Academy - YouTube

 

Για chest voice νομίζω ότι βρήκα πολύ καλό δάσκαλο. Το εξηγεί αρκετά καλά πιστεύω!!!

Sing Better in Chest Voice - YouTube

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nbampaliaris είπε

Επίσης πριν το chest υπάρχει κάτι άλλο;

How To ROCK Your Chest Voice! - How To Belt - Ken Tamplin Vocal Academy - YouTube

 

Αυτός εδώ μιλάει για το speaking και belt registers.

 

Δε τα ξέρω αυτά, δεν είμαι και καθηγητής φωνητικής, αλλά πάνω κάτω κατάλαβα τι λέει και είναι κάπως λογικό.

Δε νομίζω να υπάρχει σωστή και λάθος σειρά, γιατί στο κάτω κάτω, (κατ'εμέ) η αναγνώριση των φωνών δεν είναι δα και τίποτα το υπερβολικά δύσκολο. Η φωνή σε γενικά πλαίσια υπάρχει, και απλά καλλιεργείς το πόσο άνετος, ευέλικτος και αποτελεσματικός είσαι, και το πόσο άνετα τις εναλλάσεις.

 

Το ποιά φωνή χρησιμοποιείς εξαρτάται και από τα κομμάτια που λες, το είδος μουσικής, και σίγουρα από το "ύψος" που διαλέγεις να το πεις. Άλλο να τραγουδίσεις όπερα, και άλλο "χαρωπά τα δυο μου χέρια".

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν θα ξεκνήσω από μεθαύριο, σήμερα την ζόρισα πολύ την φωνή μου και θα ξανά έρθω μετά από 2-3 μήνες να δούμε αποτελέσματα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να πω ότι, Chest και Head voice (και η μείξη τους) είναι τα βασικά. Το falsetto τεχνικά μοιάζει πολύ με το head, είναι σαν αδύναμο head voice και συνήθως δεν έχει ένταση. Όταν βάζεις ένταση είναι σαν να γίνεται head, και το λένε head ή εγκεφαλική γιατί το νιώθεις στο πίσω μέρος του κεφαλιού. Το whisper register άστο.

 

Τώρα για το belting, φαίνεται να είναι τεχνική. Δες αυτό το βίντεο:

 

 

Καλή επιτυχία, και χωρίς ζόρι! Αν ζορίζεσαι εύκολα, σημαίνει ότι κάτι κάνεις λάθος!

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να ακούσετε το παρακάτω (Προειδοποιώ ακούγομαι χάλια και δυνατά, χαμηλώστε λίγο την ένταση). Προσπαθούσα να ανέβω από chest voice σε head voice και νομίζω τα κατάφερα για πρώτη φορά!

Επισής στο συγκεκριμένο κομμάτι τραγουδάω χάλια και στο chest voice νομίζω διότι από το παίδεμα βράχνιασε η φωνή μου.

 

Δεν βγάζω καθόλου καλό ήχο, βράχνιασα και λίγο την φωνή μου γιατί παιδευόμουν καμιά ώρα, αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι μπόρεσα (τουλάχιστον έτσι νομίζω) να φτάσω στο upper register χωρίς να κλείσει καθόλου ο λαιμός! Ο λαιμός μου είναι φουλ χαλαρός!!!

 

Πείτε μου αν όντως κατάφερα να φτάσω στο head voice η αν κάνω κάτι πολύ λάθος. Πάντως πραγματικά πρώτη φορά το κάνω χωρίς να κλείσει καθόλου ο λαιμός μου!

 

Αν όντως τα κατάφερα, πιστεύω απλώς θέλει προπόνηση αρκετή μέχρι να βγάλω και έναν ικανοποιητικό ήχο. Εννοείτε ότι ξεκουράζω την φωνή μου, τραγουδάω μέρα παρά μέρα.

 

Α επίσης δεν έχω ιδέα πως τα κατάφερα 😅

Transition to the upper register.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζεις πολύ λαιμό στα ψηλά, απ' όσο ακούω, και ζορίζεσαι. Δεν έχεις πάει πλήρως στο πάνω ηχείο.

Είσαι σε καλό δρόμο.

Δοκίμασε να το κάνεις με πολύ χαμηλή ένταση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου