Προς το περιεχόμενο

Πώς να βελτιώσω την φωνή μου; Έκανα πρόοδο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Βαζεις πολύ λαιμό στα ψηλά, απ' όσο ακούω, και ζορίζεσαι. Δεν έχεις πάει πλήρως στο πάνω ηχείο.

Είσαι σε καλό δρόμο.

Δοκίμασε να το κάνεις με πολύ χαμηλή ένταση.

 

Δυσκολεύομαι πολύ με χαμηλή ένταση. Δεν μου βγαίνει η φωνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάνω μία ενημέρωση για το progress μου. Στο παρακάτω τραγούδι από ότι καταλαβαίνω πρέπει να βελτιώσω κυρίως τα εξης:

 

1) Να δυναμώσω την φωνή μου (chest voice κυρίως, στο head voice είμαι ακόμα πολύ άπειρος).

 

2) Να μιλάω πιο καθαρά, ακούγομαι σαν να μουρμουρίζω. Αυτό το έχω γενικά και όταν μιλάω, πρέπει κάπως να το στρώσω.

 

Βέβαια κάνω και κάποια λαθάκια στο pitch αλλά νομίζω όχι τόσα πολλά. Το ρεφρέν και το bridge τα τραγουδάω χαμηλότερα από το κανονικό γιατί δεν φτάνω τις νότες. Πιστεύω όταν μάθω να χρησιμοποιώ καλά το head voice θα μπορώ να τις φτάσω.

 

Επίσης στο bridge που το τραγουδάω πιο χαμηλά από όλα, από εκεί καταλαβαίνω κυρίως ότι το chest voice μου χρειάζεται ακόμα δουλειά για να βγάζει σωστό και δυνατό ήχο.

 

Αυτά από εμένα, περιμένω τις δικές σας απαντήσεις!

 

Edited: Άλλαξε τίποτα στο φόρουμ; Γιατί δεν παίζει το κομμάτι που ανέβασα στα συννημένα, απλώς όταν πατάς πάνω του κατεβάζει το αρχείο.

 

Επίσης καλή χρονιά!!!

 

Dear God.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο Γιώργος, φαίνεται (ακούγεται) να ζωρίζεις πολύ το λαιμό σου, με αποτέλεσμα να ακούγεσαι πολύ "τσιριχτά". Θα πρέπει να τραγουδάς σε χαμηλή ένταση και να μη νοιώθεις καμία πίεση στο λαιμό σου, τουλάχιστον για αρχή. Θα πρέπει να βάλεις "δύναμη" μόνο στις πολύ ψιλές νότες.

 

Αυτό που ακούω στο "transition to the upper register" δεν είναι head voice, αλλά chest voice. Το head-voice είναι αυτό που χρειάζεται τη λιγότερη δύναμη. Το falsetto χρειάζεται ακόμα λιγότερη.

Αν πχ θες να τραγουδίσεις μια ψιλή νότα την οποία τη φτάνεις μόνο με falsetto ("κοριτσίστικη φωνή"), αυτή τη νότα μπορείς να την πιάσεις μόνο με σωστή δυνατή chest voice. Εκεί οι ανεκπαίδευτες φωνές μπορεί να μη καταφέρνουν να κρατήσουν τη νότα, με αποτέλεσμα να έχεις αυτό που λέμε voice crack (αν γράψεις voice crack στο youtube θα σου βγάλει πολλά αστεία αποσπάσματα). To voice crack είναι ουσιαστικά η ανεξέλεγκτη και ανεπιθύμητη αλλαγή από chest σε head voice. Σε κάποια στυλ μουσικής γίνεται επίτηδες, όπως πχ τα τιρολέζικα.

 

Επίσης θα σε συμβούλεβα να μη βασίζεσαι στα covers όταν θες να πάρεις feedback. Θα ήταν καλύτερο να είσαι ακαπέλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Επίσης θα σε συμβούλεβα να μη βασίζεσαι στα covers όταν θες να πάρεις feedback. Θα ήταν καλύτερο να είσαι ακαπέλα.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 

 

Αυτό το τελευταίο δεν το κατάλαβα. Ακαπέλα νομίζω είναι τεχνική που τραγουδάς διατηρώντας την διάρκεια της νότας; Δηλαδή τι να τραγουδάω γα να πάρω feedback? Κλιμακές και αρπέτζιος;

 

Επίσης μπορείτε να ακούσετε και το τραγούδι στο προηγούμενο μου ποστ (Dear God) να μου πείτε αν ζορίζω τον λαιμό μου! Πραγματικά θέλω να μου πείτε ακριβώς, γιατί εγώ νιώθω ότι δεν ζορίζεται παρά μόνο σε λίγες νότες που είναι ψηλές.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nbampaliaris είπε

Ακαπέλα νομίζω είναι τεχνική που τραγουδάς διατηρώντας την διάρκεια της νότας;

 

Επίσης μπορείτε να ακούσετε και το τραγούδι στο προηγούμενο μου ποστ (Dear God) να μου πείτε αν ζορίζω τον λαιμό μου! Πραγματικά θέλω να μου πείτε ακριβώς, γιατί εγώ νιώθω ότι δεν ζορίζεται παρά μόνο σε λίγες νότες που είναι ψηλές.

 

Ακαπέλα (a capella) λέμε ένα κομμάτι που δεν αποτελείται από μουσικά όργανα, παρά μόνο φωνή. Τραγουδάς δηλαδή χωρίς να έχεις κάποιο όργανο, και εννοούσα ότι ίσως να είναι καλύτερο να μη παίζεις κιθάρα όταν ποσταρεις εδώ για feedback, για να ακούμε καλύτερα τη φωνή σου.

 

Το άκουσα το άλλο κομμάτι αλλά μου φαίνεται ότι τραγουδάς από το λαιμό, όχι από το στομάχι. Ίσως να το ξανακούσω όταν πάω σπίτι στο studio μου την άλλη βδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Ακαπέλα (a capella) λέμε ένα κομμάτι που δεν αποτελείται από μουσικά όργανα, παρά μόνο φωνή. Τραγουδάς δηλαδή χωρίς να έχεις κάποιο όργανο, και εννοούσα ότι ίσως να είναι καλύτερο να μη παίζεις κιθάρα όταν ποσταρεις εδώ για feedback, για να ακούμε καλύτερα τη φωνή σου.

 

Το άκουσα το άλλο κομμάτι αλλά μου φαίνεται ότι τραγουδάς από το λαιμό, όχι από το στομάχι. Ίσως να το ξανακούσω όταν πάω σπίτι στο studio μου την άλλη βδομάδα.

 

Άμα είναι από την επόμενη φορά θα παραθέτω μόνο ακαπέλα. Επισής μπορεί όντως να χρησιμοποιώ τον λαιμό αλλά να μην το καταλαβαίνω. Ξέχασα να πω ότι όταν ηχογράφισα το συγκεκριμένο κομμάτι, είχα ζορίσει αρκετά την φωνή μου την προηγούμενη μέρα και δεν την ξεκούρασα, χαζομάρα αλλά ήθελα πολύ να μάθω αυτό το τραγούδι. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που δεν την ξεκούρασα.

 

Για ακαπέλα βρήκα αυτό, για αυτό το ρώρησα. Φαίνεται σαν να βάζει διάρκεια στις νότες, παρόμοιο με αυτό που κάνουμε στην κιθαρά το let it ring και στο πιάνο που πατάς αυτό το πετάλι με τα πόδια.

 

 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψή μου: δε χρειάζεται να ψάχνεις tutorial για τα πάντα. Είναι καλό να ψάχνεσαι αλλά μην αφοσιώνεσαι πλήρως σε αυτό. Αυτό που μετράει είναι η σωστή εξάσκηση. Μη κουράζεις το λαιμό σου, είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις.

 

Κάποια στιγμή που θα έχω το μικρόφωνό μου στη διάθεσή μου, θα σου κάνω μια μικρή ηχογράφηση για να καταλάβεις κάποια μικροπράγματα.

 

Γενικά, εφόσον το θες και το ψάχνεις τόσο πολύ, γιατί δε ψάχνεσαι για έναν καθηγητή ορθοφωνίας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως επειδή δεν μπορώ οικονομικά. Δουλεύω μόνο καλοκαίρια και βγάζω λίγα λεφτά. Επίσης σπουδάζω. Αλλά κάποτε, όταν τα καταφέρω οικονομικά, το να κάνω φωνητικά και πιάνο θα είναι τα πρώτα που θα κάνω και επίσης μια δεύτερη ξένη γλώσσα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχισε να δουλευεις. Οταν μια μερα πιεσεις πολυ την φωνη, θα την αφηνεις 2-3 ημερες να ξεκουραστει. Θα πρεπει να μην πονας οταν τραγουδας, ουτε να ζοριζεσαι. Εαν ζοριζεσαι σημαινει οτι βαζεις λαιμο και δεν τοποθετεις σωστη τη φωνη σου. Να τραγουδας σε χαμηλη ενταση γενικοτερα.

 

Και υπομονη μεχρι να κανεις μαθηματα σε δασκαλο. Τα φωνητικα, δυστυχως, δεν μαθαινονται μεσω βιβλιων και video tutorial. Πρεπει καποιος εμπειρος δασκαλος να σε ακουσει, να εντοπισει τα αδυνατα σου σημεια, και να σου δειξει τον τροπο για να βελτιωθεις.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου