Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Η/Υ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν έχει κανείς μια ιδέα αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με τον υπολογιστή μου: Εδώ και δύο χρόνια από το καλοκαίρι που τον αγόρασα παγώνει σε άτακτα χρονικά διαστήματα συνήθως αρκετές φορές μέσα στην ημέρα, χωρίς απαραίτητα να κάνω κάτι συγκεκριμένα. Για παράδειγμα προχτές που έβλεπα ταινία στο cinobo πάγωσε τρεις φορές μέσα σε μιαμισι ώρα ενώ όλη μέρα λειτουργούσε κανονικά. Άλλες μέρες τον αφήνω ανοιχτό το μεσημέρι και το βρίσκω παγωμένο.

Το πρόβλημα πάει και έρχεται, δηλαδή μπορεί για μέρες να λειτουργεί κανονικά και μετά να ξανα-ξεκινάει, παρόλα αυτά τον τελευταίο καιρό γίνεται κάθε μέρα τρεις με τέσσερις φορές.

 

τα στοιχεία του υπολογιστή είναι:

AMD Ryzen 5 2400G

Radeon Vega Graphics 3.6GHZ

8GB Ram x64bit

 

Όσες φορές το πήγα στο service του πλαισίου από όπου τον αγόρασα μου είπαν ότι λειτουργεί σφαίρα και δεν έχει πρόβλημα. Σε επικοινωνία με το service των windows, όπου τους κοινοποίησα τα logs από το αρχείο συμβάντων, μου λένε μόνο να κάνω "καθαρή" επανεκκίνηση, το οποίο έκανα αλλά δεν βρέθηκε κάτι και γενικά ο ένας με πετάει μπαλάκι στον άλλο. Επίσης έχω αλλάξει σκληρό δίσκο από τότε και έχω κάνει κανένα δύο format. Να σημειώσω ότι η πρώτη φορά που εμφανίστηκε ήταν την πρώτη μέρα λειτουργίας του, δηλαδή λίγες ώρες αφού τον αγόρασα.

 

Έχω δοκιμάσει διάφορες λύσεις που προτείνονται στο ίντερνετ (ρυθμίσεις ενέργειες) αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα καλοδεχούμενη, απλά παρακαλώ απόψεις τύπου "πέταξε τον πάρε άλλο", "πήγαινε από εκεί που τον αγόρασες και τρίψε τον στην μούρη τους" κ.α. δεν θα προσφέρουν κάτι.

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες παγώνει, τι παγώνει; η εικόνα, ο ήχος, ο δείκτης του ποντικού, ή όλα μαζί; αν όπως λες έχεις κάνει φορματ και ύστερα συνέχισαν να κολλάνε όλα μαζί σε ότι πρόγραμμα και να τρέχεις τότε το πρόβλημα είναι hardware και η εικασία μου είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό

το πρώτο μου λάπτοπ το πήρα το 2008 και έχει το ίδιο πρόβλημα, δεν το έχω πετάξει γιατί αρνείται να πεθάνει, το κόλλημα είναι απλά ένα χαρακτηριστικό του μηχανήματος πλέον, εμφανίστηκε στην 7ετία ωστόσο

Επεξεργασμένο από blue monk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D'Ailleurs είπε

Δεν ξέρω αν έχει κανείς μια ιδέα αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με τον υπολογιστή μου: Εδώ και δύο χρόνια από το καλοκαίρι που τον αγόρασα παγώνει σε άτακτα χρονικά διαστήματα συνήθως αρκετές φορές μέσα στην ημέρα, χωρίς απαραίτητα να κάνω κάτι συγκεκριμένα. Για παράδειγμα προχτές που έβλεπα ταινία στο cinobo πάγωσε τρεις φορές μέσα σε μιαμισι ώρα ενώ όλη μέρα λειτουργούσε κανονικά. Άλλες μέρες τον αφήνω ανοιχτό το μεσημέρι και το βρίσκω παγωμένο.

Το πρόβλημα πάει και έρχεται, δηλαδή μπορεί για μέρες να λειτουργεί κανονικά και μετά να ξανα-ξεκινάει, παρόλα αυτά τον τελευταίο καιρό γίνεται κάθε μέρα τρεις με τέσσερις φορές.

 

τα στοιχεία του υπολογιστή είναι:

AMD Ryzen 5 2400G

Radeon Vega Graphics 3.6GHZ

8GB Ram x64bit

 

Όσες φορές το πήγα στο service του πλαισίου από όπου τον αγόρασα μου είπαν ότι λειτουργεί σφαίρα και δεν έχει πρόβλημα. Σε επικοινωνία με το service των windows, όπου τους κοινοποίησα τα logs από το αρχείο συμβάντων, μου λένε μόνο να κάνω "καθαρή" επανεκκίνηση, το οποίο έκανα αλλά δεν βρέθηκε κάτι και γενικά ο ένας με πετάει μπαλάκι στον άλλο. Επίσης έχω αλλάξει σκληρό δίσκο από τότε και έχω κάνει κανένα δύο format. Να σημειώσω ότι η πρώτη φορά που εμφανίστηκε ήταν την πρώτη μέρα λειτουργίας του, δηλαδή λίγες ώρες αφού τον αγόρασα.

 

Έχω δοκιμάσει διάφορες λύσεις που προτείνονται στο ίντερνετ (ρυθμίσεις ενέργειες) αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα καλοδεχούμενη, απλά παρακαλώ απόψεις τύπου "πέταξε τον πάρε άλλο", "πήγαινε από εκεί που τον αγόρασες και τρίψε τον στην μούρη τους" κ.α. δεν θα προσφέρουν κάτι.

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

τσέκαρε για θερμοκρασία του επεξεργαστή.

 εγκατέστησε το core temp  https://www.alcpu.com/CoreTemp/

Δες που φτάνει η θερμοκρασία όταν κάνεις μια σχετικά απαιτητική εργασία.

Αν περνάει τα όρια θερμοκρασίας που δίνει ο επεξεργαστής το προβλημα βρίσκεται εκεί

 επίσης τρέξε ένα διαγνωστικό μνήμης

 γκουγκλαρε πως μπορείς να κάνεις διαγνωστικό μνημων με το memtest

 

 Να είναι οι drivers επίσης όλων των στοιχείων του υπολογιστή ενημερωμένοι (chipset, gpu κλπ.)

 Και όλες οι ενημερώσεις των windows

 

 Τελευταίο αν δεν δειξουν κάτι αυτά, ένα health test του σκληρού.

 

 Όλα αυτά χωρίς να έχεις κάτι άλλο συνδεδεμένο πάνω.

 

 Αυτά μπορείς να κάνεις

 

 Το φορμάτ ελπίζω επίσης να το κάνεις με αυθεντική εγκατάσταση των windows.

 Αυτό το λέω σε περίπτωση που δυστυχώς πολλοί δεν το κάνουν και χρησιμοποιούν παράνομες εκδόσεις που το compile τους έχει προβλήματα.

 

 Γενικά καλό είναι να γίνουν αυτά τα τέστ με μια καθαρή εγκατάσταση των windows και το απολύτως απαιραίτητο software για να είμαστε 100% σίγουροι πως έχουμε να κάνουμε με hardware και όχι με κάποιο software που δημιουργεί πρόβλημα.

 

 Το σύμπτωμα σου συνήθως είναι από υψηλή θερμοκρασία cpu ή από πρόβλημα στη φυσική μνήμη.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την θερμοκρασία την τσεκάρω γενικά και δεν έχει πρόβλημα. Επίσης το πρόβλημα εμφανίζεται κάποιες φορές μερικά λεπτά μετά το άνοιγμα του υπολογιστή, άλλες φορές αρκετές ώρες μετά. Έχει τύχει να αφήσω ανοιχτό τον υπολογιστή χωρίς να κάνει κάτι και να το βρίσκω να έχει παγώσει. Τα windows είναι αυθεντικά όπως και το office.

 

Το hardware υποτίθεται ότι έχει αλλαχθεί δλδ τις πρώτες φορές που το πήγα στο service μου είπανε ότι "αλλάξανε τα πάντα και μόνο το κουτί έχει μείνει". Επίσης ο σκληρός αλλάχτηκε πριν ενάμισι μήνα. 

 

4 hours ago, blue monk said:

όταν λες παγώνει, τι παγώνει; η εικόνα, ο ήχος, ο δείκτης του ποντικού, ή όλα μαζί; αν όπως λες έχεις κάνει φορματ και ύστερα συνέχισαν να κολλάνε όλα μαζί σε ότι πρόγραμμα και να τρέχεις τότε το πρόβλημα είναι hardware και η εικασία μου είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό

το πρώτο μου λάπτοπ το πήρα το 2008 και έχει το ίδιο πρόβλημα, δεν το έχω πετάξει γιατί αρνείται να πεθάνει, το κόλλημα είναι απλά ένα χαρακτηριστικό του μηχανήματος πλέον, εμφανίστηκε στην 7ετία ωστόσο

 

Παγώνει ακριβώς όπως το λέω δλδ παγώνουν τα πάντα ήχος, ποντίκι κ.α. και θέλει επανεκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, fusiongtr said:

 

αυτό είναι γνωστό πρόβλημα με μπλέ οθόνη, μου έχει τύχει το γνωρίζω. Εγώ μιλάω για πάγωμα χωρίς να κάνει restart, περίεργους θορύβους απλά παγώνει σαν να βγάζεις φωτογραφία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, D'Ailleurs said:

 

αυτό είναι γνωστό πρόβλημα με μπλέ οθόνη, μου έχει τύχει το γνωρίζω. Εγώ μιλάω για πάγωμα χωρίς να κάνει restart, περίεργους θορύβους απλά παγώνει σαν να βγάζεις φωτογραφία!

 

Δεν είναι μόνο για μπλε οθόνη, αν διαβάσεις, κάποια μιλάνε και για freeze.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

Το hardware υποτίθεται ότι έχει αλλαχθεί δλδ τις πρώτες φορές που το πήγα στο service μου είπανε ότι "αλλάξανε τα πάντα και μόνο το κουτί έχει μείνει". Επίσης ο σκληρός αλλάχτηκε πριν ενάμισι μήνα.

Σε αυτή τη περίπτωση μόνο μια εξήγηση υπάρχει, το κουτί είναι καταραμένο, προσπάθησε να αλλάξεις κουτί και το παλιό μην το πετάξεις, να το δέσεις και να το θάψεις

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 minutes ago, fusiongtr said:

 

Δεν είναι μόνο για μπλε οθόνη, αν διαβάσεις, κάποια μιλάνε και για freeze.

 

το διάβασα αλλά δεν συμβαίνει αποκλειστικά όταν βλέπω κάποιο βίντεο. Μπορεί να συμβεί όταν είμαι στο word ή λίγα λεπτά αφού κάνω login.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου