Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση 1) 

Νομίζω στο κουπλέ δεν βάζω καθόλου διάφραγμα ενώ στο ρεφρέν βάζω. 

 

Το θέμα είναι ότι αν όντως χρησιμοποιώ διάφραγμα στο ρεφρέν δεν το καταλαβαίνω, βγαίνει αυτόματα.

 

Ερώτηση 2)

Ισχύουν όντως αυτά που νομίζω;

Πώς θα μάθω να χρησιμοποιώ το διάφραγμα κατά βούληση;

 

Ερώτηση 3)

Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω αν όντως χρησιμοποιώ το διάφραγμα; Ίσως κάποια αίσθηση;

 

Πχ κάποιες φορές νιώθω σαν να υπάρχουν χορδές στο διάφραγμα μου και να κουνιούνται όπως στην κιθάρα αλλά αυτό συμβαίνει σπάνια και μόνο στις χαμηλές νότες.

 

Ερώτηση 4) 

Στο ίντερνετ είδα ότι για να διαχειριστώ σωστά την εκπνοή μου, πρέπει να έχω το στομάχι μου σφικτό, σαν να περιμένω να φάω μπουνιά, έτσι ώστε καθώς τραγουδάω (μέχρι την επόμενη εισπνοή) να βγάλω τον αέρα όσο ποιο δυνατόν αργά γίνεται. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Ευχαριστώ 😁

Δεν μεγαλώνω.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον ειναι σε φορμα το ολο φωνητικο συστημα, και εφοσον παιρνεις αναπνοη (ο αερας στην κοιλια) πριν βγαλεις ηχο, τοτε οντως σφιγγει η κοιλια (σα να προετοιμαζεσαι για μπουνια) και το διαφραγμα παραγει τον ηχο. Το αποτελεσμα ειναι να μην ζοριζεται ο λαιμος, και ο ηχος να ειναι πιο ζεστος, γεματος, και λιγοτερο τραχυς.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mediumswing είπε

Δεν λύνονται όλα από το internet

Να πας σε ένα δάσκαλο

Όταν θα έχω την οικονομική δυνατότητα θα θα πάω. 1000€ τον χρόνο με το ζόρι βγάζω, μόνο εποχιακές δουλειές βρίσκω. Έχω και την σχολή επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοώ να κάνεις συστηματικά ένα μάθημα την εβδομάδα ούτε να πας στο ωδείο.

Κάνε 2-3 μαθήματα με έναν έμπειρο δάσκαλο που θα σε δει από κοντά θα σου διορθώσει κάποια λάθη και θα σου υποδείξει πράγματα με τα οποία εσύ μπορείς να ασχοληθείς για πολύ καιρό

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου