Προς το περιεχόμενο

Καταργούνται Καλλιτεχνικά και Μουσική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, Superfunk said:

ρίξε μου μια μετάφραση

Λειτουργούν καλύτερα ως προς την παραγωγικότητα εννοώ όχι την ευμάρεια του πολίτη. 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Λειτουργούν καλύτερα ως προς την παραγωγικότητα εννοώ όχι την ευμάρεια του πολίτη. 

 

Α καλά αυτό είναι σίγουρο,με "λαϊκή" κυβέρνηση , μισθούς 1 ευρώ την ημέρα,μηδέν ασφαλιστικές εισφορές και εργασιακά δικαιώματα, επταήμερη εργασία και ανυπαρξία διακοπων και όλες τις πολυεθνικές να έχουν εκεί εργοστάσια όντως η .... παραγωγικότητα hits the roof 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι προφανές πως το κάθε θέμα - πρόβλημα αντιμετωπίζεται μέσα απο το ιδεολογικό πρίσμα του κάθε συμπατριώτη μας.

Ο ορθολογισμός δεν είναι το δυνατό μας σημείο αλλά η συναισθηματική νοημοσύνη.

Κατανοητό σε μικρές ηλικίες όπου ο ρομαντισμός και η φαντασία ξεπερνά την γνώση.

Ο άνθρωπος όμως μεγαλώνει και hopefully η γνώση αντικαθιστά τις δεξαμενές της φαντασίας με πείρα και γνώση.

Κι εκεί πρέπει να είναι έτοιμος να αναθεωρήσει τα θέσφατα που του προσφέρθηκαν όταν ήταν έφηβος και πίστευε κι ακολουθούσε.

Προσωπικά μιλάω πρώτα φυσικά.

 

Αν δεν τό'χετε καταλάβει ακόμα πάντως (για να επανέλθω στο θέμα) ο τίτλος είναι καθαρό hoax - fake news απο το site που "ενημερώνονται" οι εκπαιδευτικοί και αφορά αναδημοσίευση άρθρου τους απο το 2013 με προφανείς σκοπούς την σύγχυση της κοινής γνώμης. Η παραπληροφόρηση όμως μένει και το "είπε, διάβασα στο ιντερνέ" κλπ δίνει και παίρνει. Κανονικά και αφου έχει βρεθεί η πηγή πρέπει να τιμωρείται με σοβαρό πρόστιμο απο τον εισαγγελέα, για διασπορά ψευδών ειδήσεων. Αλλά τι δουλεύει σωστά στην τήρηση των νόμων για να δουλέψει και εδώ.

 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, yameth είπε

Αλλά τι δουλεύει σωστά στην τήρηση των νόμων για να δουλέψει και εδώ.

 

Αυτό είναι το ΒΑΣΙΚΟ πρόβλημα της χώρας.

Από την στιγμή που η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ απλά δεν λειτουργεί ή στην καλύτερη περίπτωση αν λειτουργήσει αυτό γίνεται με τεράστια καθυστέρηση είναι αδύνατον να υπάρχει κανονική λειτουργία του κράτους και κανονική συμπεριφορά των πολιτών του.

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και τελικά ειναι hoax το hoax.

 

Για τα καλλιτεχνικα εθεσα το ερώτημα στα σοσιαλ και δεχτηκα επικρίσεις. Ομολογώ δεν το επικοινωνησα σωστά, ίσως ήμουν και εριστικός, ορμώμενος από την προσωπική εμπειρία/πικρία γι' αυτά που αποκόμισα από το μάθημα των καλλιτεχνικών στα 12 χρόνια φοίτησής μου στο σχολείο: Τίποτα.

 

Κάποιοι ένιωσαν αδικημένοι για το σύνολο της προσφερόμενης παιδείας στα καλλιτεχνικά. Κάποιοι συμφώνησαν στο αυτονόητο, ότι το σύστημα χωλαίνει. Στους περισσότερους βγηκε ένα συναισθηματικό συνδικαλιστικό αντανακλαστικό (μειώνεται η τεχνη στο σχολείο), την ώρα που εγώ θέλω στην ουσία περισσότερη και ποιοτικότερη απο την ήδη υπάρχουσα-μεσα σε ένα συνολικά αναθεωρημενο πλαισιο για την παιδεία. Εν τέλει βλεπουμε το δέντρο (ώρες καλλιτεχνικών) και δεν βλέπουμε ότι ειναι καμμένο, μαζί με το δάσος πισω του που λεγεται παιδεία. 

 

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 ώρες πριν, npap είπε

Ηλία μου, δεν ξέρω "τι" με θεωρείς και ποιους θεωρείς "ομοίους'' μου... ελπίζω μόνο (επειδή με αφορά η κρίση σου) να μη με τοποθετείς από την πλευρά των οποιοδήποτε "αντιπάλων" (σεβαστών ή μη)... όχι τίποτ' άλλο αλλά κάτι τέτοιο θα σημαίνει ότι δεν προβάλλω σωστά τις (προ)θέσεις μου γραπτώς...

 

Εξ όσων γνωρίζω, οι "εχθροί" μου, δεν μου μιλάνε καν. Όλοι οι υπόλοιποι είναι φίλοι μου, με άλλους συμφωνούμε περισσότερο, με άλλους λιγότερο, όμορφα, ανθρώπινα και φυσιολογικά. Όσο κι αν -όντως- ο γραπτός λόγος κάποιες φορές δημιουργεί λαθεμένες εντυπώσεις. Νάσαι καλά φίλε.

hoaxes_syriza_4.thumb.jpg.b95d6b6b98c1f97a078a15ebb6521288.jpghoaxes_syriza1.thumb.jpg.5f318c1e443c6c360ac7377858e5ed1a.jpghoaxes_syriza_3.thumb.jpg.0c9f26ad27d43e66f13a86f3c54e1140.jpg

3 ώρες πριν, yameth είπε

Αν δεν τό'χετε καταλάβει ακόμα πάντως (για να επανέλθω στο θέμα) ο τίτλος είναι καθαρό hoax - fake news απο το site που "ενημερώνονται" οι εκπαιδευτικοί και αφορά αναδημοσίευση άρθρου τους απο το 2013 με προφανείς σκοπούς την σύγχυση της κοινής γνώμης. Η παραπληροφόρηση όμως μένει και το "είπε, διάβασα στο ιντερνέ" κλπ δίνει και παίρνει. Κανονικά και αφου έχει βρεθεί η πηγή πρέπει να τιμωρείται με σοβαρό πρόστιμο απο τον εισαγγελέα, για διασπορά ψευδών ειδήσεων. Αλλά τι δουλεύει σωστά στην τήρηση των νόμων για να δουλέψει και εδώ.

 

Ε, όχι ακριβώς, μην μεταπηδάς στο άλλο άκρο, η αλήθεια είναι τυπωμένη, αν ψάξεις θα τη βρείς.

 

  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, otto## είπε

Και πες ότι τα καταργούν. Ποιο το κέρδος, άμεσο ή έμμεσο; Με τι θα αντικαταστήσουν αυτές τις ώρες; Θα βάλουν πιο πολλά μαθηματικά; Γιατι; Επειδή τα μαθηματικά διδάσκονται τόσο καλύτερα από τα καλλιτεχνικά; 

 

Ωραίες είναι οι αλλαγές αλλα χρειάζεται πλάνο και όραμα. Όραμα δε βλέπω. Τσάμπα το Harvard και το Brown, από τα οποία έχουν παρελάσει ολοι οι γόνοι των δυο οικογενειών που κυβερνούν εδω και 40 χρονια.

Ενας από τους λίγους καθηγητές με πνεύμα που είχα στο λύκειο μου είχε ομολογήσει ότι ''εδώ σας μαζεύουμε βασικά για να μην κάνετε άλλα πράγματα, οι πιο πολλοί από εσάς αλώστε σουβλάκια θα τυλίγετε ή θα τα πηγαίνετε, με το χαρτί ή χωρίς αυτό...''

 

και με τα σουβλάκια εννοούσε όλες εκείνες τις δουλειές που δεν ονειρεύτηκες ποτέ και κάνεις με το στανιό για βιοπορισμό, συμπεριλαμβανόμενο και το γραφειάκι... ξέροντας τώρα πια πόσο δίκιο είχε αναρωτιέμαι αφού ο σκοπός είναι να απασχολούν τα παιδιά σε εκείνες τις επικίνδυνες ηλικίες γιατί τουλάχιστον να μην το κάνουν με κάτι ενδιαφέρον... μαθηματικά έτσι και αλλιώς  θα μάθεις αν ο μπαμπάς μπορεί να βοηθήσει από νωρίς... αλλιώς ή φροντιστήριο ή μόνος σου... ποιος ο λόγος για αυτές 45λεπτες κοροϊδίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχουμε κάτι χρόνια (πες αιώνες) που έχουμε τελειώσει το σχολείο...μάλλον δεν γνωρίζουμε τις λεπτομέρειες. Διαβάζω ότι τα "καλλιτεχνικά" δεν είναι υποχρεωτικά αλλά μάθημα επιλογής για το λύκειο...αντιγράφω από το iefimerida.gr

"Γ. Λύκειο

Στο Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Λυκείου, η Μουσική και τα Καλλιτεχνικά υπήρχαν ως μάθημα επιλογής στην Α΄ Λυκείου, όπου, σύμφωνα με την ΥΑ 139454/Δ2, ΦΕΚ Β΄ 3807/04.09.2018, οι μαθητές μπορούσαν να παρακολουθήσουν ένα μάθημα επιλογής, το οποίο διδασκόταν 2 ώρες εβδομαδιαίως. Είχε παρατηρηθεί όμως χαμηλή συμμετοχή σε αυτό (στα εικαστικά και τη μουσική αθροιστικά, το έτος 2018-2019, συμμετείχε το 7,9% των μαθητών της Α’ Λυκείου, 9% το έτος 2019-2020), και σποραδικότητα στη διδασκαλία των μαθημάτων αυτών, τα οποία δεν μπορούσαν να υπηρετήσουν το σκοπό τους. Προτάχθηκε η εισαγωγή στο υποχρεωτικό πρόγραμμα των Αγγλικών, ενισχύθηκαν η πληροφορική και η φυσική αγωγή, δόθηκε η δυνατότητα δεύτερης ξένης γλώσσας. Εν ολίγοις, αντικαταστάθηκαν μαθήματα που δεν λάμβαναν χώρα παρά σε περιορισμένο βαθμό από μαθήματα ενταγμένα στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα τα οποία παρακολουθούνται από όλους τους μαθητές.

Αναφορικά με τη Γ’ Λυκείου, το θέμα της διδασκαλίας του σχεδίου θίγει ευρύτερα το ζήτημα της διδασκαλίας πανελλαδικώς εξεταζόμενων ειδικών μαθημάτων, και κυρίως ιταλικά, ισπανικά, αρμονία, έλεγχος μουσικών και ακουστικών ικανοτήτων, μουσική αντίληψη και γνώση, μουσική εκτέλεση και ερμηνεία, κανένα από τα οποία δε διδάσκεται στη Γ’ τάξη Γενικού Λυκείου. Εν προκειμένω, υπήρχε πάλι πολύ χαμηλή συμμετοχή των μαθητών, παραδείγματος χάρη το Γραμμικό Σχέδιο το έτος 2019-2020 επέλεξαν και παρακολούθησαν μόλις 4 στους 100 μαθητές. Στις προθέσεις του Υπουργείου είναι να εξετάσει συνολικά το ζήτημα της διδασκαλίας των ειδικών πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων.
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/yp-paideias-fake-news-katargisi-kallitehnika'

 

 

Βλέπω ότι έχει μάθημα "μουσικής αντίληψης"...και τι δεν θα έδινα να ήμουν στο ίδιο θρανίο με το Superfunk!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, ez είπε

 

Ε, όχι ακριβώς, μην μεταπηδάς στο άλλο άκρο, η αλήθεια είναι τυπωμένη, αν ψάξεις θα τη βρείς.

 

Απο τα συνημμένα παρατηρώ πως καταργήθηκαν για φέτος στο Λύκειο, μαθηματα επιλογης που άπτονται των τεχνών, όπως Ελεύθερο και Γραμμικό σχεδιο. Δεν τα αμφισβητώ ούτε είμαι σε θέση να κρίνω τι βαρύτητα στο curriculum είχαν.

Μουσική πάντως δεν είχαν.

Ο γιός μου όμως που τελείωσε το Λύκειο χωρίς φροντιστήριο, γιατί εγω δεν τον έστειλα για πολλούς λόγους (μεταξύ τους και το οικονομικό), έκανε διακοπές απο τον Σεπτέμβριο γιατί οι καθηγητές δεν συμμετείχαν ενεργά στην εκπαίδευση του μιας και οι υπόλοιποι μαθητες διάβαζαν τα φροντιστηριακά τους για τις Πανελλήνιες εξετάσεις στην τάξη ή σπίτι τους.

Αν με ρωτήσεις λοιπόν αν έπρεπε να υπάρχουν καλλιτεχνικά μαθήματα, επιλογής στο Λύκειο θα σου απαντήσω: ΝΑΙ! Αφού διδάσκονται και τα υπόλοιπα μαθήματα όμως.

Γιατί ως έχουν, το αν υπάρχουν καλλιτεχνικά μαθηματα ή όχι είναι μόνο για να έχουμε να σκοτωνόμαστε εμείς απο γραφομηχανής. Και αυτό μάλλον άλλους αφορά περισσότερο.

 

Τελικά δύσκολο πράγμα η απόλυτη αλήθεια, είπαμε.

Ακόμα κι αν παραθέτεις το ellinikahoaxes που και αυτό δεν τα πιάνει όλα φυσικά.

Παράθεση

Διόρθωση άρθρου (17-06-2020, ώρα 9:20 μ.μ.):
Στην αρχική μορφή του άρθρου (δείτε παρακάτω), σημειώσαμε εσφαλμένα ότι στην πρόσφατη νομοθεσία δεν επέρχονται αλλαγές στη διδασκαλία μαθημάτων σχετικών με την τέχνη συνολικά. Πράγματι, ωστόσο, σε επίπεδο Λυκείου, με τον Ν.4692/2020 και την ΥΑ υπ’ αριθμ. 74181/Δ2 “Ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων του Γενικού Λυκείου” (ΦΕΚ Β΄ 2338/15-06-2020), καταργείται η διδασκαλία των μαθημάτων επιλογής “Καλλιτεχνική Παιδεία” (Α΄ τάξη), “Γραμμικό Σχέδιο” και “Ελεύθερο Σχέδιο” (Γ΄ Λυκείου).

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου