Προς το περιεχόμενο

πάμε ξανά....γιατί η tele κλπ κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

το βάζω ιδίως γιατί είμαι νεκάκιας και φυσικά συμφωνώ με ό,τι λέει

 

και προσωπικά μου άρεσε η ξανθιά περισσότερο

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε καταντήσει αρκουδέηδες..😁
Ούτε οι ''οπαδοί'' των pistols δεν κάνουν έτσι, που προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι ήταν σοβαρή μπάντα.😂

  • Χαχα 2

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dimsonic είπε

και προσωπικά μου άρεσε η ξανθιά περισσότερο

 

 

Γενικα αν έχουν nickel cover οι tele neck pickups ειναι μια χαρα...αν εχουν brass  (μεχρι το 59 ειχαν brass.. για αυτο και βλεπεις πολλες 50s τελε με Humbuckers στο neck)...Huston we have a problem....πολύ dark....στην σημερινη εποχη το 99% έχει παντως nickel cover

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Superfunk said:

 

 

Γενικα αν έχουν nickel cover οι tele neck pickups ειναι μια χαρα...αν εχουν brass  (μεχρι το 59 ειχαν brass.. για αυτο και βλεπεις πολλες 50s τελε με Humbuckers στο neck)...Huston we have a problem....πολύ dark....στην σημερινη εποχη το 99% έχει παντως nickel cover

 

αυτά που άκουσες τι σου φάνηκαν?

εμένα μου άρεσαν. Τέτοιο ήχο θέλω.

Ο δικός μου (του παππού) δεν έχει καπάκι πάντως

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ο δικός μου (του παππού) δεν έχει καπάκι πάντως

 

 

Και ειναι και humbucker ....

 

Ενταξει δεν εχει φυσικα τετοιο κλασσικο single coil ηχο.

 

Και εμενα η blonde μου αρεσει ,δυστυχως ο κατασκευαστης δεν εχει site της προκοπης με specs για να σου πω τι παρομοιο μαγνητη μπορεις να βρεις...αλλα κατα τη γνωμη μου ενας ταπεινος Fender style με Α5  μια χαρα θα σου δωσει αυτον τον ηχο.  

 

Ο Q pickups επισης έχει πολύ ωραίους μαγνητες ο δικος μου που σου αρεσει ειναι Α2 στις plain χορδες & Α5 στις τυλιχτες...(εχω παθει πλακα και εγω μαζι του)

 

Ο overall αγαπημενος μου που τον εχω χρησιμοποιήσει σε 10αδες tele που εχω φτιαξει ειναι αυτος παντως

 

https://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp172_chr_telepickup.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQjw59n8BRD2ARIsAAmgPmJPe0gkkiTRoHeRPztlaC7m3DB9xncFe8l4rYVO2VvrgnbX3LCpihIaAv1aEALw_wcB  

  

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Superfunk said:

 

 

Και ειναι και humbucker ....

 

Ενταξει δεν εχει φυσικα τετοιο κλασσικο single coil ηχο.

 

Και εμενα η blonde μου αρεσει ,δυστυχως ο κατασκευαστης δεν εχει site της προκοπης με specs για να σου πω τι παρομοιο μαγνητη μπορεις να βρεις...αλλα κατα τη γνωμη μου ενας ταπεινος Fender style με Α5  μια χαρα θα σου δωσει αυτον τον ηχο.  

 

Ο Q pickups επισης έχει πολύ ωραίους μαγνητες ο δικος μου που σου αρεσει ειναι Α2 στις plain χορδες & Α5 στις τυλιχτες...(εχω παθει πλακα και εγω μαζι του)

 

Ο overall αγαπημενος μου που τον εχω χρησιμοποιήσει σε 10αδες tele που εχω φτιαξει ειναι αυτος παντως

 

https://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp172_chr_telepickup.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQjw59n8BRD2ARIsAAmgPmJPe0gkkiTRoHeRPztlaC7m3DB9xncFe8l4rYVO2VvrgnbX3LCpihIaAv1aEALw_wcB  

  

Το χειμωνα θα φτιαξω μια και θα το ξαναδω. Ισως παω σε εξωτικά πράγματα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κι εγώ ποτέ δεν κατάλαβα τον overhype του κακού tele neck pickup ήχου. Είναι από αυτά που διαβάζει ένας μία φορά γι' αυτό και μετά ένα ντόμινο παρεξήγησης κατακλύζει το σύμπαν. 

 

 

 

 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Κι εγώ ποτέ δεν κατάλαβα τον overhype του κακού tele neck pickup ήχου. Είναι από αυτά που διαβάζει ένας μία φορά γι' αυτό και μετά ένα ντόμινο παρεξήγησης κατακλύζει το σύμπαν. 

 

 

 

 

 

 

Υπηρχε και το προβλημα του original tele wiring που ο "νεκ" ηχος (η μπροστινη θεση δηλ.) ηταν ο νεκ με εναν capacitor που εκοβε τα ΠΑΝΤΑ πάνω απο τους 500 και εκανε την κιθαρα να ακουγεται σαν tick-tok bass...η μεσαια θεση ηταν ο νεκ και η πισω ο bridge... ετσι πολλοι που ηταν συνηθισμένοι στο after 66 wiring (αυτο που εχουν ολες οι τελε τωρα δηλ.) νομιζαν οτι ηταν χαλια μαυρα...βαλε και τα brass covers μεχρι το 59 & ετοιμο το hearsay 

😁

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O neck στη nocaster μου παίζει να είναι καλύτερος και από τον neck της strat μου. 

Ποτέ δεν κατάλαβα κι εγώ τη γκρίνια για τον neck στις τέλε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, pascal said:

O neck στη nocaster μου παίζει να είναι καλύτερος και από τον neck της strat μου. 

Ποτέ δεν κατάλαβα κι εγώ τη γκρίνια για τον neck στις τέλε. 

 

Ο τυπικος neck μαγνητης θεωρειται πιο αδυναμος απο τον bridge μαγνητη της τελε. Και φυσικα πιο αδυναμος και "αδειος" απο τον τυπικο neck μαγνητη μιας στρατ.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου