Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία ηχείων με PC/stage piano


schaffer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα. 

Εχω αποφασίσει να αγοράσω τα KRK Rokit RP5 G4 active monitors (https://www.thomann.de/gr/krk_rokit_rp5_g4_bundle.htm) τα οποία θα έχουν δύο χρήσεις. 

 

1. Η γυναίκα μου θα τα χρησιμοποιεί για το stage piano της.

 

2. Θα ακούω μουσική μέσω του λάπτοπ μου. 

 

Τα συγκεκριμένα έχουν Combo input XLR  ή  6.3 mm jack balanced inputs. Η συνδεσμολογία με το stage piano θα γίνει μέσω jack balanced καλωδίων. Η απορία μου έγκειται στο πως να τα συνδέσω με το λαπτοπ. Σκεφτόμουνα μέσω ενός Passive active controller (https://www.thomann.de/gr/the_t.mix_volume_1.htm) όπου θα συνδέσω την έξοδο του headphone 3.5mm jack στον controller μετά οι δύο εξόδοι του θα συνδεθούν στα jack balanced inputs των ηχείων. Είναι σωστή αυτή η συνδεσμολογία ή μου προτείνετε κάτι άλλο? Πχ απευθείας 3.5mm jack από λαπτοπ σε ηχεία χωρίς τον κοντρολερ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν δεν σε ενοχλεί το "βάλε βγάλε" και η έλλειψη της άνεσης στο χειρισμό που προσφέρει ένα εύκολα προσβάσιμο volume knob, το απλό καλώδιο που αναφέρει ο ένας φίλος μας, σε καλύπτει μια χαρά (και απολύτως οικονομικά)... αν πάλι σε ενδιαφέρει και η εργονομία, η λύση της τυπικής κονσολίτσας που μπορεί να τα έχει ταυτόχρονα και τα δύο πάνω που προτείνει ο έτερος φίλος μας, είναι μια τίμια αν μη τι άλλο entry level εναλλακτική σε αυτά τα χρηματα ...  τώρα αν σε ενδιαφέρει παράλληλα με την εργονομία και η καλύτερη ποιότητα ηχητικής αναπαραγωγής (τηρουμένων των αναλογιών) και μπορείς να διαθέσεις κάτι τις παραπάνω, με την σειρά μου σου προτείνω ως τρίτη εναλλακτική και το Swissonic M-Control + που εκτός από μόνιτορ κοντρόλερ είναι και ένα passive προενισχυτάκι που μπορεί επίσης να φιλοξενήσει και τις δύο πηγές σου με δυνατότητα επιλογής...

 

ΥΓ το t.mix δεν το γνωρίζω αλλά να πω την αμαρτία μου η σχεδιαστική του προσέγγιση προσωπικά μου δημιουργεί αμφιβολίες...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου