Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για εγκατάσταση ηχείων 5.1


Oblivion4Lcf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 hours ago, Διονύσης Χρυσικός said:

Αν δεν μπορεις να αυξησεις την ενταση να ξερεις κακως κανουμε την συζητηση γιατι οσο καλος και να ναι ο ηχος σε ταινια αν δεν εχει επαρκη ενταση δεν σε καθηλωνει για να σε βαλει μεσα στην ταινια. Να το πω αλλιως επισης αν δεν μπορεις να δυναμωσεις παρε απλα ενα sound bar.

 

Εδω θα διαφωνησω, Διονυση.

 

Οταν ειναι ποιοτικος ο ηχος, δεν νιωθεις την αναγκη να.ψηλωσεις το ηχοσυστημα. Ποιοτικος ο ηχος της ταινιας (το βασικοτερο), και ποιοτικο και καλοστημενο ηχοσυστημα. Μπορεις να παρακολουθεις σε χαμηλα decibel, και να τα ακους καθαρα ολα. Και το sub κανει πολυ καλη δουλεια σε χαμηλη ενταση, εφοσον εχει μπει στο σωστο σημειο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 22/11/2020 στις 12:06 ΠΜ, Διονύσης Χρυσικός είπε

Με εβαλες σε μπελα τετοια ωρα αλλα χαλαλι γιατι αγαπω τον ηχο.

 

κατ αρχήν Διονύση καλώς ήρθες στην παρέα μας... κατά δεύτερον εφόσον αγαπάς τον ήχο νομίζω ότι θα πρέπει μάλλον να ενημερωθείς πιο διεξοδικά για τον τρόπο που λειτουργούν τα συστήματα αναπαραγωγής του... μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μην πεις, π.χ.:

 

Στις 22/11/2020 στις 12:06 ΠΜ, Διονύσης Χρυσικός είπε

κοιτα τωρα καποιες λεπτομεριες.
αν ξερεις τα rms των ηχειων και πας να συγκρινεις κατι που ειναι 100-300 με αυτο που ναι 500 οσο ποιοτικο και να ναι το μικρο κατα την γνωμη ειναι πετεμενα λεφτα.

 

χμ!!!... με τον λανθασμένο τρόπο που το προσεγγίζεις το παρουσιάζεις σαν κάτι τρομερό... ουσιαστικά όμως (χωρίς να το καταλάβεις) του λες ότι η διαφορά από τα 100 έως τα 500 watt rms στην πράξη θα μεταφράζεται σε μόλις 6-7 db περίπου στο max level... δεν ακούγεται πια τόσο τρομερό έτσι?...😉

 

έτσι κι αλλιώς σε ένα μέσο ελληνικό σαλόνι και σε μια τυπική πολυκατοικία το να δεις ταινία σε εντάσεις αρκετά πάνω από 100db χλωμό το κόβω (κατά κανόνα πάντα)... μην βάλω και το wife acceptance factor που περί εντάσεων είναι συνήθως μηδενικό🙂...  για να μην ξαναναγράφουμε σεντόνια για την πολλοστή φορά που αναπαράγει κάποιος εδώ την κλασσική "audio αρβύλα" περί watt, σου παραθέτω μια παλιότερη μου απάντηση που ελπίζω να σου δώσει να καταλάβεις κάποιες βασικές αρχές...

 

Στις 5/9/2016 στις 4:29 ΠΜ, npap είπε

TO ΒΑΣΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ που μας ενδιαφέρει όταν συγκρίνουμε ηχητικές εντάσεις, είναι η μέγιστη τιμή σε db SPL που μπορεί να αποδώσει, είτε ένας ενισχυτής οργάνου, είτε ένα σύστημα PA σε συνεχές πρόγραμμα  ... ΑΛΛΑ αν παρ ελπίδα δεν τη γνωρίζουμε, το τελευταίο που θα χρησιμοποιήσουμε ως αξιοποιήσιμο συγκριτικό κριτήριο είναι τα WATT...

 

το πρώτο που ψάχνουμε στα spec  η τιμή sensitivity... γνωρίζοντας την "ευαισθησία" του ηχείου μπορούμε να ξέρουμε πόσα db μπορεί να μας δώσει αν το τροφοδοτήσουμε με ένα watt στο ένα μέτρο απόσταση από αυτό...

 

αν λοιπόν αυτή είναι ας πούμε 80 db, ξέρουμε ότι έχουμε 80 db στο ένα μέτρο όταν το τροφοδοτήσουμε με 1 watt...

 

αν τώρα γνωρίζουμε ότι για; κάθε διπλασιασμό της ισχύος δεν παίρνουμε διπλάσια db, αλλά 3 μόνο db παραπάνω μπορούμε εύκολα να βρούμε (και κατόπι να συγκρίνουμε "χονδρικά") εντάσεις...

 

έτσι ξέρουμε στην παραπάνω περίπτωση ότι με ένα ενισχυτή  2 watt μπορούμε να έχουμε 83 db στο 1 μέτρο... με έναν των 4 w 86 db, με έναν 8 w 89 db, με έναν 16 w 92 db, με έναν 32  w 95 db, με έναν 64 watt 98 db στο 1 μέτρο και ούτε καθεξής...

 

συμπερασματικά, αν υποθέσουμε ότι η ευαισθησία ενός άλλου ηχείου είναι 98 db τότε βλέπουμε ότι μόλις με 1 watt έχουμε την ίδια ένταση με τον ενισχυτή των 64 watt του παραπάνω παραδείγματος...

 

ελπίζω αυτή την φορά να γίνεται αντιληπτό ότι με μόνο κριτήριο τα Watt, οι συγκρίσεις περί ηχητικών εντάσεων είναι απλά κατά κανόνα "άχρηστες"...  κάλλιστα, ένας ενισχυτής 10 watt, στην πράξη θα μπορούσε να ακούγεται 2 φορές πιο δυνατά από έναν 100 watt...

 

τώρα επί του προκειμένου το θέμα είναι τι ζητάει ο ερωτών...

 

Στις 22/11/2020 στις 6:30 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Οταν ειναι ποιοτικος ο ηχος, δεν νιωθεις την αναγκη να.ψηλωσεις το ηχοσυστημα.

 

εγώ θα αντέστρεφα το επιχείρημα του Γιώργου... όταν ο ήχος δεν είναι επαρκώς ποιοτικός αναγκαστικά (και ασυναίσθητα) χαμηλώνεις την ένταση...

 

εσύ Διονύση προτείνεις ένα multimedia συστηματάκι που έχει φτιαχτεί για υπολογιστές με κύρια αποστολή τα παιχνίδια και απευθύνεται στο ανάλογο κοινό (το ότι μπορεί να αναπαράγει αξιοπρεπώς και ταινίες δεν αναιρεί τον βασικό του σχεδιασμό)... εγώ και ο Γιώργος του προτείναμε entry level home cinema setup... και η διαφορά που θα κρίνει την επιλογή ορίζεται κατ εσέ με κύριο κριτήριο το αν θα τρίζουν τα έπιπλα (άραγε πως μπορείς να ευχαριστηθείς ταινία υπό αυτές τις συνθήκες🙄)... και όντως το Logitech (έχοντας μάλιστα και THX πιστοποίηση) μπορεί (ανάλογα τον χώρο και το περιεχόμενο που θα καλεστεί να αναπαράγει) να το πετύχει...

 

φτάνει όμως κάτι τέτοιο?... φτάνει για να καλύψει την έλλειψη ευκρίνειας και ανάλυσης σε σχέση με τα καλά διακριτά dedicated home cinema συστήματα έστω και στην χαμηλή κατηγορία τιμής?... την εμφανή (και σε μέτριας εμπειρίας αυτιά) συχνοτική "ασυνέχεια" στο σημείο κρος?... τον υποέλεγχο με αποτέλεσμα την πλαδαρότητα χαμηλά?... την έλλειψη σώματος στις μεσαίες που φυσιολογικά έρχεται λόγω των λιλιπούτειων πλαστικών δορυφόρων?... την έλλειψη των "εκλεπτυσμένων" υψηλών που κουράζει γρήγορα πέραν του όποιου αρχικού εντυπωσιασμού?... η κρίση εναπόκειται στον op και στις ανάγκες του... περί ορέξεως...

 

πάντως πραγματικά (για τα λεφτά του πάντα) και πέρα από τις ανωτέρω επισημάνσεις το Ζ906 μπορεί να προσφέρει μια ικανοποιητική εμπειρία και σίγουρα πιο μεστή από τον ανταγωνισμό στο είδος του... όταν βέβαια το σήμα της πηγής είναι Dolby 5.1 ή DTS γιατί δυστυχώς αφαίρεσαν το dolby PLII που είχε ο προκάτοχος Z5500 για τα στέρεο σήματα (που καλώς ή κακώς είναι και ο κανόνας στον "πραγματικό κόσμο" του υπολογιστή με τα mp4)... δυστυχώς το "3D surround" που προσφέρει πλέον για κάτι ανάλογο δεν τα καταφέρνει τόσο καλά... το ότι όμως δεν είναι κακό (ή πολύ καλό για τα χρήματά του αν προτιμάτε), δεν σημαίνει ότι μπορεί να υποκαταστήσει ελαφρά τη καρδία τις plus δυνατότητες ενός av  ενισχυτή (συνδεσιμότητα, υποστήριξη σύγχρονων av πρωτοκόλλων, auto room corection κλπ) και τον ήχο σε ένα σωστό matching του με 5.1 hi fi ηχεία... anyway... καλό θα ήταν να υπάρξει ακρόαση των διαφορών από όποιον μπαινει στο δίλλημα επιλογής, για να κρίνει κατ ιδίαν το κατα πόσο αξίζουν γι αυτόν...

 

 

 

 

ΥΓ1. αν λόγω κόστους επιλέξει ο op την multimedia λύση, θα πρότεινα να κοιτάξει για ένα μεταχειρισμένο Logitech Z5500 που φαντάζομαι μπορεί να βρει με λίγο ψάξιμο σε πολύ καλή κατάσταση με 150-200€ και διαθέτει και πιο μαλακές ψηλές και dolby PL II... καλό είναι να ξέρει επίσης ότι αμφότερα δεν "παίζουν" μουσική με την καμία (boombox στην χείριστη)...

ΥΓ2. το "500 Watt" πάρε νάχεις, είναι απλά ένα ακόμα κλασικό "μαρκετινίστικο κόλπο"... πχ το Z906 προσφέρει 67 w στον κάθε δορυφόρο συνεπικουρούμενα από τα 165 watt του sub που αυτοί μοιράζονται για τις χαμηλές... μην ψαρώνετε λοιπόν από την παραπλανητική σούμα... δεν έχει πρακτικό αντίκρυσμα πλέον του εντυπωσιασμού...

ΥΓ3. χωρίς καμιά διάθεση για την οποιαδήποτε αντιπαράθεση και σόρυ από τον Διονύση αν κάπου φάνηκε (παρ ελπίδα) κάτι τέτοιο...

 

  • Like 6

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω για σετ υπολογιστη, γενικοτερα, λογω ποιοτητας και αξιοπιστιας. Δεν κρατανε στον χρονο, γενικοτερα. Εχω 2 ενισχυτες yamaha τελευταια 20 ετη και διαφορων ειδων ηχεια (εχω πολλες 100αδες ταινιες). Μεχρι και σημερα, δουλευουν υποδειγματικα τα παντα. Εχω ξοδεψει πολλα σε ηχεια pc, και ειναι ολα με ημερομηνια ληξεως. 

Η logitech ειναι σοβαρη εταιρια, αλλα και παλι προκειται για μετριας ποιοτητας υλικα,  που δεν θα τα εμπιστευομουν ως μακροπροθεσμη λυση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε μου η focusrite δεν κανει για αυτην την δουλεια. εχω και γω. οτι πρeπει για music production και πιστη αναπαραγωγη ηχου στο music production αλλα δεν υποστηριζει πολυκαναλο ηχο ουτε ειναι φτιαγμενη να τον ενισχυει τον ηχο (να τον εμπλουτιζει) ωστε να ακουγεται καλυτερα στα αυτια σου.
παρε κατι σαν την καρτα που ανεφερα (Creative-Sound-Blaster-Z ) που κανει πολυ καλη πολυκαναλη αποκωδικοποιηση (dobly). απο αυτην μπορεις να τραβηξεις οπτικη ινα ή Digital coaxial input στο γουφερ και απο κει μετα θα φυγει ο ηχος. τη τηλεοραση την συνδεεις με το HDMI . παρεπιπτονως κοιτα ποσο πουλαει τα ηχεια η logitech. δεν ειναι φτηνιαρικα. εχει πεσει πολυ η τιμη ομως πλεον γιατι παραγωνται χρονια.   https://www.logitech.com/en-us/product/speaker-system-z906#specification-tabular οπως και η καρτα ειναι σε καλα χρηματα.
για να κατααβεις εχω παλω στο μια creative xfi music που ουτε και γω δεν θυμαμαι ποτε την πηρα..... 15 χρονια πριν ηταν... και ηχος της οταν θελω να κουσω μουσικη ή να δω ταινια δεν συγκρινεται σε τιποτα με της scarlet μου. ειπαμε αλλη δουλεια.
αν το γουσταρεις λοιπον εγω θα λεγα να μπεις στο κοπο να τα τραβηξεις τα καλωδια.... παρε και ενα ασυρματο φτηνο σετ ποντικη πληκτρολογια και μεχρι ο αλλος να βρει ταινια με το τηλεχειρηστηριο στην τηλεοραση θα την εχεις δει κιολας!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/22/2020 at 11:32 PM, npap said:

 

κατ αρχήν Διονύση καλώς ήρθες στην παρέα μας... κατά δεύτερον εφόσον αγαπάς τον ήχο νομίζω ότι θα πρέπει μάλλον να ενημερωθείς πιο διεξοδικά για τον τρόπο που λειτουργούν τα συστήματα αναπαραγωγής του... μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μην πεις, π.χ.:

 

 

χμ!!!... με τον λανθασμένο τρόπο που το προσεγγίζεις το παρουσιάζεις σαν κάτι τρομερό... ουσιαστικά όμως (χωρίς να το καταλάβεις) του λες ότι η διαφορά από τα 100 έως τα 500 watt rms στην πράξη θα μεταφράζεται σε μόλις 6-7 db περίπου στο max level... δεν ακούγεται πια τόσο τρομερό έτσι?...😉

 

έτσι κι αλλιώς σε ένα μέσο ελληνικό σαλόνι και σε μια τυπική πολυκατοικία το να δεις ταινία σε εντάσεις αρκετά πάνω από 100db χλωμό το κόβω (κατά κανόνα πάντα)... μην βάλω και το wife acceptance factor που περί εντάσεων είναι συνήθως μηδενικό🙂...  για να μην ξαναναγράφουμε σεντόνια για την πολλοστή φορά που αναπαράγει κάποιος εδώ την κλασσική "audio αρβύλα" περί watt, σου παραθέτω μια παλιότερη μου απάντηση που ελπίζω να σου δώσει να καταλάβεις κάποιες βασικές αρχές...

 

 

τώρα επί του προκειμένου το θέμα είναι τι ζητάει ο ερωτών...

 

 

εγώ θα αντέστρεφα το επιχείρημα του Γιώργου... όταν ο ήχος δεν είναι επαρκώς ποιοτικός αναγκαστικά (και ασυναίσθητα) χαμηλώνεις την ένταση...

 

εσύ Διονύση προτείνεις ένα multimedia συστηματάκι που έχει φτιαχτεί για υπολογιστές με κύρια αποστολή τα παιχνίδια και απευθύνεται στο ανάλογο κοινό (το ότι μπορεί να αναπαράγει αξιοπρεπώς και ταινίες δεν αναιρεί τον βασικό του σχεδιασμό)... εγώ και ο Γιώργος του προτείναμε entry level home cinema setup... και η διαφορά που θα κρίνει την επιλογή ορίζεται κατ εσέ με κύριο κριτήριο το αν θα τρίζουν τα έπιπλα (άραγε πως μπορείς να ευχαριστηθείς ταινία υπό αυτές τις συνθήκες🙄)... και όντως το Logitech (έχοντας μάλιστα και THX πιστοποίηση) μπορεί (ανάλογα τον χώρο και το περιεχόμενο που θα καλεστεί να αναπαράγει) να το πετύχει...

 

φτάνει όμως κάτι τέτοιο?... φτάνει για να καλύψει την έλλειψη ευκρίνειας και ανάλυσης σε σχέση με τα καλά διακριτά dedicated home cinema συστήματα έστω και στην χαμηλή κατηγορία τιμής?... την εμφανή (και σε μέτριας εμπειρίας αυτιά) συχνοτική "ασυνέχεια" στο σημείο κρος?... τον υποέλεγχο με αποτέλεσμα την πλαδαρότητα χαμηλά?... την έλλειψη σώματος στις μεσαίες που φυσιολογικά έρχεται λόγω των λιλιπούτειων πλαστικών δορυφόρων?... την έλλειψη των "εκλεπτυσμένων" υψηλών που κουράζει γρήγορα πέραν του όποιου αρχικού εντυπωσιασμού?... η κρίση εναπόκειται στον op και στις ανάγκες του... περί ορέξεως...

 

πάντως πραγματικά (για τα λεφτά του πάντα) και πέρα από τις ανωτέρω επισημάνσεις το Ζ906 μπορεί να προσφέρει μια ικανοποιητική εμπειρία και σίγουρα πιο μεστή από τον ανταγωνισμό στο είδος του... όταν βέβαια το σήμα της πηγής είναι Dolby 5.1 ή DTS γιατί δυστυχώς αφαίρεσαν το dolby PLII που είχε ο προκάτοχος Z5500 για τα στέρεο σήματα (που καλώς ή κακώς είναι και ο κανόνας στον "πραγματικό κόσμο" του υπολογιστή με τα mp4)... δυστυχώς το "3D surround" που προσφέρει πλέον για κάτι ανάλογο δεν τα καταφέρνει τόσο καλά... το ότι όμως δεν είναι κακό (ή πολύ καλό για τα χρήματά του αν προτιμάτε), δεν σημαίνει ότι μπορεί να υποκαταστήσει ελαφρά τη καρδία τις plus δυνατότητες ενός av  ενισχυτή (συνδεσιμότητα, υποστήριξη σύγχρονων av πρωτοκόλλων, auto room corection κλπ) και τον ήχο σε ένα σωστό matching του με 5.1 hi fi ηχεία... anyway... καλό θα ήταν να υπάρξει ακρόαση των διαφορών από όποιον μπαινει στο δίλλημα επιλογής, για να κρίνει κατ ιδίαν το κατα πόσο αξίζουν γι αυτόν...

 

 

 

 

ΥΓ1. αν λόγω κόστους επιλέξει ο op την multimedia λύση, θα πρότεινα να κοιτάξει για ένα μεταχειρισμένο Logitech Z5500 που φαντάζομαι μπορεί να βρει με λίγο ψάξιμο σε πολύ καλή κατάσταση με 150-200€ και διαθέτει και πιο μαλακές ψηλές και dolby PL II... καλό είναι να ξέρει επίσης ότι αμφότερα δεν "παίζουν" μουσική με την καμία (boombox στην χείριστη)...

ΥΓ2. το "500 Watt" πάρε νάχεις, είναι απλά ένα ακόμα κλασικό "μαρκετινίστικο κόλπο"... πχ το Z906 προσφέρει 67 w στον κάθε δορυφόρο συνεπικουρούμενα από τα 165 watt του sub που αυτοί μοιράζονται για τις χαμηλές... μην ψαρώνετε λοιπόν από την παραπλανητική σούμα... δεν έχει πρακτικό αντίκρυσμα πλέον του εντυπωσιασμού...

ΥΓ3. χωρίς καμιά διάθεση για την οποιαδήποτε αντιπαράθεση και σόρυ από τον Διονύση αν κάπου φάνηκε (παρ ελπίδα) κάτι τέτοιο...

 

Φιλε σε ευχαριστω και να ξεκινησω λεγοντας οτι δεν διαφωνω ιδιαιτερα σε κατι. Νομιζω ηταν σαφες οτι ελαβα υποψιν το θεμα του κοστους  και χρησιμοποιησα καπως μαρκετιστικο τονο ναι, αλλα γιατι; Οπως το αντιλαμβανομαι ο φιλος μας δεν εχει ουτε πολλα χρηματα να ξοδεψει αυτην την στιγμη ουτε ειναι πολυ πολυ εμπειροςμε τον ηχο. Οποτε του προτεινα κατι θεωρω που για τα λεφτα στο συνολο μαζι με την καρτα ηχου (που ειναι απαραιτητη  κατα την γνωμη για να παρει καλο ηχο) θα του παει 330 ευρω. Εχω μια υποψια οτι δεν εχεις ακουσει το συστημα να παιζει στημενο με καρτα ηχου που εχει πανω της αποκωδικοποιητες dolby . 
για την προταση των ηχειων που κανεις συμφωνος ειμαι οσον αφορα την ποιοτητα τους αλλα ειναι παλια πλεον και αυτο το λεω σκεπτομενος την αξιοπιστια. Κακα τα ψεματα ειναι γενικα γνωστο οτι παιρνοντας αυτες τις σειρες ηχειων παριμενεις να βγαλουν μια δεκαετια και μετα οτι κρατησουν ειναι μπονους. τα crative megaworks που ανεφερα εμενα κρατησαν 16 χρονια... αλλα ενα πρωι καηκε η πλακετα που ειναι μεσα στο γουφερ.
οσον αφορα την ενταση τα ηχεια που προτεινα και τα ηχεια τα παλιοτερα που λες εχουν ευαισθησια 93,5 db οταν μια ναλογη λυση σε κοστος οπως το LG Home Theater System LHB655NW που λεει οτι ειναι 1000 εχει 81dB. Αν λοιπον καταλαβαινω καλα και συμφωνα  με το παρκατω αρθρο τα logitech θα εχουν παραπανω απο την διπλασια ενταση μια και αντιλαμβανομαστε διπλασιασμο της εντασης καθε 10 bd ενω για καθε 3db εχουμε διπλασιασμο της πιεσης.

http://www.sounddeadsteel.com/what-is-a-decibel.html
Εχω απογοητηθει παντα οποτε ακουσα dedicated συστημα κατω των 500 ευρω... γιατι σε τελικη αναλυση ειναι κουφιο. εμφανιζομαι ισως να εχω κολημα με την ενταση αλλα οπως ανεφερα 81db στα 93.5db η διαφορα ειναι τεραστια και δεν προκυπτει μονο στην ενταση γιατι το συστημα πρεπει να ανταποκρινεται και ποιοτικα για να φτασει εκει. Δεν την παιρνει ετσι απλα την πιστοποιηση THX χωρις να μπορει να αναπαραγαγει ηχο που ειναι γεματος ποιοτικος και δεν κουαζει. ( η δικη μου εμπειρια αυτο λεει τουλαχιστον)
Απο συντομη ερευνα που κανω τωρα, για να πας σε κατι που να φτανει εκει τα 600-800 ευρω. Αν εχεις να προτεινεις καποιο συστημα παρακαλω θα θελα να το δω γιατι μιλαω κυριως στηριζομενος σε προσωπικες εμπειρια και μελετη και λιγοτερο πραγματικη τριβη με μεγαλη ποικιλια προιοντων και σιγουρα οχι με αρκετη τριβη με hi end συστηματα.   
θα πω για μια ακομα φορα οτι αν δεν ακουσουμε τα ηχεια αυτα μεσα απο καλη καρτα ηχου το αποτελεσμα θα διαφερει απο αυτο που περιγραω αρκετα. Προτεινω αν δεν εχει τυχει να δειτε τι δυνατοτητες προσφερονται με τις καρτες να το εξετασετε.
Δυο σχολια ακομα. Τα παιζνιδια για υπολογιστες ειναι οτι πιο ακραιο οσον αφορα τις απαιτησεις στον ηχο. Το να μπορει ενα συστημα να σε βυθισει ηχητικα μεσα σε κοσμο διαδραστικο ειναι μια εμπειρια που οποιος παιζει παιχνιδια θα το εκτημισει πολυ οταν και αν την εχει. Και αυτο γινεται με δυο τροπους. Πολυ καλα ακουστικα ή καλο πολυκαναλο ηχο.
Οσον αφορα το ζητημα της αντικοινονικοτητας ενας δυνατου ηχου το μονο που μπορω να πω ειναι οτι συμφωνω. Αλλη ενος ειναι το μερακι του εστω και να δυναμωσει για λιγο να ευχαριστηθει τον αποζημιωνει. Και εγω ανηκω σε αυτην κατηγορια. 
Τελος εκτιμω ιδιαιτερα που εκατσες και ανεπτυξες την σκεψη σου και σε ευχαριστω. Απο πλευρας μου δεν υπαρχει θεμα να παρεξηγησω κατι και ελπιζω το ιδιο να ισχυει και απο μερους σου. Περιμενω την απαντηση σου σε σχεση με την τεχνικα που αναφερω εδω. Γιατι αν εχω κανει καπου λαθος θα χαρω πολυ να καταλαβω που και γιατι.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και πάλι

Η πληροφορία που παίρνω είναι πολύτιμη και βοηθάει πολύ.

Πιστεύω πως το να πάω για ενισχυτή και καθαρό σετ ηχείων 5.1 είναι η πιο safe λύση. Το θέμα των χρημάτων δεν υφίσταται απλά σκεφτόμουν ότι δε θέλω να δώσω υπέρογκα ποσά.

Τώρα ο λόγος που λέω safe λύση είναι πως έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο.

Θα βολεψει καλύτερα στη διάταξη που έχει το σπίτι με την εντοιχισμένη καλωδίωση την οποία θέλω να εκμεταλευτω όπως είναι και ηλεκτρολόγος, όσον αφορά τις θέσεις για τα 4 ηχεία, το υπολόγισε πολύ καλά βάσει του μεγέθους του καθιστικού.

Το μόνο θέμα που παρουσιάζεται είναι ότι δε γλυτώνω να πρέπει να φτιάξω κανάλι να φέρω τα καλώδια από το γραφείο που θα πάει αναγκαστικά ο ενισχυτής, έως την τηλεόραση απέναντι για να συνδεθούν η συσκευή και το μπροστινό ηχείο με το woofer.

Είναι λίγο μαλακια αυτό, αλλά τι να κάνουμε, δεν αλλάζει.

Επειδή δε θέλω να βλέπω μόνο ταινίες, αλλά βάζω και spotify  από εκεί, η παίζω παιχνίδια στην τηλεόραση, πιστεύω καλύτερα για focused λυση.

 

Όσον αφορά την κάρτα ήχου που ανέφερα πριν, είναι πως δεν έχω ανάγκη να τα στήσω προς τον υπολογιστή καθώς εκεί έχω τα monitor και κάνω δουλειά από αυτά και πως να αγοράσω κάρτα ήχου αποκλειστικά για σύνδεση με τηλεόραση από τη στιγμή που ο ενισχυτής πιστεύω θα υπερκαλύψει αυτό το κομμάτι, μιας και συνήθως έχουν και το eq, είναι μια χαρά.

Μίλησα με Νάκα και τα ηχεία θα τα έχει από Ιανουάριο

Τις πηγές τις έχει άμεσα διαθέσιμες.

Αν έβρισκα κάποιον που να ξέρει για να μου κάνει σωστή εγκατάσταση και δουλειά θα ήταν γαμω, θα πρέπει να ψάξω και για αυτό!

Σίγουρα είμαι entry level στο home Cinema κλπ κλπ

Ότι δεν αφορά γενικά studio ήχο, αλλά όταν μπαίνω σε μια διαδικασία να κάνω κάτι και να επενδύσω, θέλω να ξέρω ότι επέλεξα σωστά και θα με καλύψει.

 

 

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια φιλε.
αν θες να δωσεις τα χρηματα για home cinema με ενισχυτη καλα θα κανεις.
υπαρχει κατι που γραψα στο τελευταιο σχολιο που θα σου δωσει ενα ευκολο στοιχειο για το τι αποδοση θα παρεις. Σχετιζεται με την ευαισθησια των ηχειων ακι αναφερθηκε εκει και ο npap.
τα logitech εχουν 93,5 db. Εγω δεν θα αγοραζα τιποτα που θα ταν 6db κατω απο αυτο. Γιατι το λεω αυτο; Οταν μπορει ενα συστημα να φτασει ψηλα σε ενταση (πιστοποιημενα σε σχεση κιολας με κατι που θετει στανταρ ποιοτητας οπως το THX) του ειναι ευκολο να παιξει σε νορμαλ ενταση, ενω παραλληλα αυτο σημαινει οτι πληρει καλα ποιοτικα χαρακτηριστηκα.
ναι ισχυει σε γενικες γραμμες αυτο που λες για την αντοχη, οπως ειπα 10-15 χρονια υπολογιζεις με τα logitech.
Νομιζω οτι μπορεις με οτι και να επιλεξεις να χρησιμοποιησεις την καλωδιωση που εχεις κανει.
Για αυτα που λες για την υπερκαλυψη της καρτας ηχου απο την ενισχυτη ελπιζω να ακουσες τον φιλο που λεει για τον yamaha και να σαι ετοιμος για 300-400 ευρω. αλλιως μην τολμας να κανεις συγκριση.
Αν θες μοιρασου μαζι μας τι σκεφτεσαι να αγορασεις.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
21 ώρες πριν, Διονύσης Χρυσικός είπε

Εχω μια υποψια οτι δεν εχεις ακουσει το συστημα να παιζει στημενο με καρτα ηχου που εχει πανω της αποκωδικοποιητες dolby

 

φίλτατε Διονύση, εντάξει (αν και πιστεύω ότι από το περιεχόμενο των απαντήσεών μου φαίνεται), κατανοώ την επιφύλαξη σου ως προς το τι έχω ακούσει και τι όχι... να με συγχωρήσεις αν φανεί κάπως απλά για την εξυπηρέτηση της κουβέντας (δεν το συνηθίζω άλλωστε 😊) να αναφέρω ότι συζητάς  με κάποιον που ασχολείται σχεδόν 40 χρόνια πια επαγγελματικά με τον ήχο είτε σαν ηχολήπτης, είτε σαν techie προτείνοντας ή στήνοντας audio setups από ιδιώτες έως pro studio, είτε ως υπεύθυνος στο τμήμα av και υπολογιστών σε αλυσίδα καταστημάτων ηλεκτρικών ειδών... αν βάλεις και το ότι επί σειρά ετών υπήρξα φανατικός χομπιστας στο hi end (ξοδεύοντας ποσά που ίσως να σου φάνταζαν εξωπραγματικά), οπότε όλο και κάτι θα έχω ακούσει σε όλο το φάσμα των τιμών ώστε να στηρίζω και πρακτικά την γνώμη μου πέραν της θεωρίας, δεν νομίζεις?... πάντως επί της συγκεκριμένης αμφιβολίας σου, έχω παρακολουθήσει ανελλιπώς την πορεία (πλέον των pro) και των concumer καρτών, από την λίθινη εποχή των AdLib synth (όπου μάλλον θα ήσουν και αγέννητος🙂) έως τώρα... αφού κάναμε τις (απαραίτητες?) συστάσεις συνεχίζω...

 

22 ώρες πριν, Διονύσης Χρυσικός είπε

για την προταση των ηχειων που κανεις συμφωνος ειμαι οσον αφορα την ποιοτητα τους αλλα ειναι παλια πλεον και αυτο το λεω σκεπτομενος την αξιοπιστια.

 

η πρόταση που έκανα είναι τα Wharfedale... αν εννοείς την ενναλακτική στα Ζ906 σε περίπτωση που καταλήξει ο άνθρωπος σε multimedia λύση, τα Ζ5500 (επειδή με ξεκουράζει σε διαλείμματα της δουλειάς μου το να βλέπω και καμιά ταινία ή netflix) τα έχω στην τηλεόραση και το pc του γραφείου πάνω από δέκα χρόνια και τα πρότεινα ως χρήστης τους... όταν λοιπόν επιχείρησα να τα αλλάξω ελπίζοντας ότι οι διάδοχοί τους θα βελτίωναν κάπως τις αδυναμίες τους, πριν τα πάρω τα έστησα δίπλα δίπλα να τα ακούσω και τελικά κρίνοντας ότι δεν αξίζει το επιχείρημα κράτησα αυτά, καταλήγοντας στα συμπεράσματα που ανέφερα στο προηγούμενο μου ποστ (το ότι τα 906 ανταποκρίνεται λίγο καλύτερα σε 2.1 ακρόαση μουσικής, δεν με έπεισε καθότι και τα δυο χάλια παίζουν σε αυτό το επίπεδο συν ότι έχω και 2 ζεύγη μόνιτορ εδώ που με καλύπτουν ως προς αυτό)... έτσι για να σου φύγει εντελώς και η "υποψία" ότι σνομπάρω συλλήβδην ανάλογες λύσεις... το αντίθετο... απλά δεν μπορώ και να τις υπερτιμήσω...

 

 

23 ώρες πριν, Διονύσης Χρυσικός είπε

Περιμενω την απαντηση σου σε σχεση με την τεχνικα που αναφερω εδω. Γιατι αν εχω κανει καπου λαθος θα χαρω πολυ να καταλαβω που και γιατι.

 

το βασικό "λάθος" είναι ο τρόπος ή καλύτερα η αντίληψη μέσω της οποίας καταθέτεις τη πρότασή σου, που συντηρεί (χωρίς φυσικά να σου καταλογίζω προσωπικά κάποια κακή πρόθεση) πάλαι ποτέ "μύθους" που ήλπιζα τουλάχιστον στις νεότερες γενιές να μην έχουν περάσει αυτούσιοι... ας το δούμε πάλι και θα προσπαθήσω να το κάνω πιο κατανοητό... όσο πιο απλά μπορώ τουλάχιστον...

 

Στις 22/11/2020 στις 12:06 ΠΜ, Διονύσης Χρυσικός είπε

αν ξερεις τα rms των ηχειων και πας να συγκρινεις κατι που ειναι 100-300 με αυτο που ναι 500 οσο ποιοτικο και να ναι το μικρο κατα την γνωμη ειναι πετεμενα λεφτα.

 

είναι απόλυτα θεμιτό (αν και επικίνδυνο όπως θα σου εξηγήσω παρακάτω) το να σου αρέσει να ακούς "δυνατά"... και φυσικά και το να εκθέτεις την γνώμη σου περί αυτού... με το πρώτο σου ποστ όμως ουσιαστικά προτρέπεις τον οποιοδήποτε που θα το διαβάσει, να επιλέγει με μόνο κριτήριο μια τυφλή τιμή watt (και μάλιστα σωρευτική και όχι κατά μονάδα κάτι που είναι ακόμα πιο μεγάλο λάθος)... αποτέλεσμα για  κάποιον χωρίς επαρκή γνώση, το να αποπροσανατολιστεί αν σε εμπιστευτεί και να οδηγηθεί εύκολα σε ενδεχόμενη κακή αγορά σε σχέση με τις πραγματικές ανάγκες του... κι αυτό δεν θα έχει απαραίτητα να κάνει με τη συγκεκριμένη πρόταση που του κάνεις ακολούθως, αλλά με όποιο άλλο σύστημα επιλέξει με το ανάλογο σκεπτικό...

 

δυστυχώς η κρίση ηχητικής συμπεριφοράς ενός συστήματος αναπαραγωγής στο οποιοδήποτε επίπεδο-έκφανση του, ποτέ δεν μπορεί να είναι πλήρης στηριζόμενη σε specs (τα οποία πάντα θα καταδείξουν αποσπασματικές ενδείξεις και σπάνια μια ολοκληρωμένη εικόνα πραγματικής απόδοσης)...  πόσο μάλλον αν εξεταστούν μεμονωμένα κι όχι συνδυαζόμενα)... τα πράγματα δυσχεραίνουν ως προς τις συγκρίσεις μεταξύ συσκευών οποιουδήποτε είδους, επειδή τα χαρακτηριστικά κατά κανόνα δίνονται από τους κατασκευαστές ελλειπή ως προς το πλήθος τους και  επιτηδευμένα ασαφή μέσω "πονηρών" μετρήσεων, για να καλύψουν αδυναμίες τους σε σχέση με τον ανταγωνισμό...

 

στην περίπτωσή μας τώρα... με τα watt μετράμε την ισχύ στην έξοδο ενός ενισχυτή... "μπακάλικα" ορίζεται μια μέγιστη "τιμή" στην εν δυνάμει ικανότητα του να οδηγήσει ένα ηχείο στο να μετατρέψει μηχανικά την ηλεκτρική ενέργεια σε ακουστική (μέσω της παλμικής κίνησης των κώνων των μεγαφώνων του, η οποία και δημιουργεί περιοδικές μεταβολές στην πίεση του ατμοσφαιρικού αέρα, που διαδίδονται στον χώρο με την μορφή ηχητικών κυμάτων)...

 

το αυτί μας ακολούθως συγκεντρώνοντας από το ακουστικό πτερύγιο την ακουστική (αλλέως ηχητική) αυτή ενέργεια μέσω των ηχητικών κυμάτων, την μετατρέπει σε βιοηλεκτρική και μέσω του ακουστικού νεύρου την μεταφέρει στον εγκέφαλο που με την σειρά του την αποκωδικοποιεί ως ηχητικό ερέθισμα (το οποίο μεταφράζει και χειρίζεται κατά βούληση😀)...

 

τα watt στο ηχείο, μας ορίζουν επίσης μια μέγιστη τιμή ισχύος που μπορεί αυτό να δεχθεί, χωρίς να υποστεί βλάβη (προσοχή εδώ γιατί κυρίως μας ενδιαφέρει η τιμή της ικανότητας συνεχούς πρόσληψης και όχι των στιγμιαίων κορυφώσεων (peaks)... όπως και σε όλες τις περιπτώσεις μας ενδιαφέρει επίσης η τιμή να δίνεται σε RMS για να αποφύγουμε το δυνατόν συγκρίσεις μήλων με πορτοκάλια...

 

η τιμή αυτή όμως των watt είναι σταθερή αφορώντας αποκλειστικά την πηγή του παραγόμενου ήχου και δεν μεταβάλλεται σε σχέση με την απόσταση όπως η αίσθηση του ήχου στον πραγματικό κόσμο... έτσι στην ηχοληψία χρησιμοποιούμε κατά κανόνα την τιμή σε db SPL με την οποία μετράμε την στάθμη πίεσης του ήχου -SPL=Sound Pressure Level- (παρεμπιπτόντως σε db μετράμε και την στάθμη έντασης -ΙL=Ιntensity Level- αλλά επειδή τα πιο πολλά μικρόφωνα είναι πιο ευαίσθητα στην πίεση του ήχου παρά στην έντασή του και με IL δεν μπορούμε να μετρήσουμε στάσιμα κύματα, προτιμάται επί το πλείστον η SPL)...

 

όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ, επειδή με μόνη τιμή των watt μπορούμε εύκολα να ξεγελαστούμε και να πάρουμε ένα ηχείο με περισσότερα watt που στην πράξη όμως θα παίζει λιγότερο δυνατά (αν αυτό είναι το ζητούμενο) από κάποιο άλλο μικρότερης ισχύος, είναι απαραίτητο να γνωρίζουμε και την τιμή της ευαισθησίας ώστε να έχουμε μια πιο αντικειμενική εικόνα στην σύγκριση...

 

μεγάλη προσοχή χρειάζεται γιατί μην έχοντας να κάνουμε με γραμμικές σχέσεις μεταξύ των εννοιών αλλά λογαριθμικές (και στην τελική έννοια της αντίληψης καθαρά υποκειμενικές), μπορούμε πάλι εύκολα να μπερδευτούμε... τα 3 db που έχω αναφέρει στο παράδειγμα για την ευαισθησία που παίρνουμε σε κάθε διπλασιασμό των watt δεν αντιστοιχούν αντικειμενικά με το level του ήχου που αντιλαμβανόμαστε στον πραγματικό κόσμο... τη λεγόμενη "ακουστότητα" (Loudness), η στάθμη της οποίας δεν ταυτίζεται με τη στάθμη της ηχητικής έντασης (IL) ή τη στάθμη της ακουστικής πίεσης (SPL), επειδή το ανθρώπινο αυτί παρουσιάζει διαφορετική ευαισθησία στις διάφορες ακουστές συχνότητες... αυτό είναι ένα ψυχοφυσικό μέγεθος και έχει σχέση με το πόσο έντονα ακούγεται ο ήχος χαρακτηρίζοντας το ποσοτικό αίσθημα ακοής όπως αυτό προκαλείται στο αισθητήριο της ακοής...

 

ο εγκέφαλός μας καλώς ή κακώς (καλώς επί το πλείστον ειδάλλως θα είχαμε προβλήματα διαβίωσης) μπορεί (και το πράττει συνεχώς) να μεταφράζει τα ακουστικά ερεθίσματα με διάφορα φυσικά ή ψυχολογικά κριτήρια κατά περίπτωση (εκούσια και ακούσια)... διαθέτει έναν ιδιόμορφο φυσικό "κομπρέσορα" στα καθ ημάς... έναν μηχανισμό ο οποίος μπορεί να "ρυθμίζει" κατά ένα ποσοστό την ένταση των ηχητικών κυμάτων... κατά συνέπεια μπορεί να διακρίνει το αυτί πολύ μικρές αλλαγές στην ένταση χαμηλών ήχων από τη μία αλλά ταυτόχρονα να είναι και λιγότερο ευαίσθητο σε μεγάλες αλλαγές δυνατότερων ήχων... έτσι μπορεί να κινηθεί με ασφάλεια και "έξυπνα" (αντίθετα με ένα μικρόφωνο που είναι "χαζό"🙂) σε μια γκάμα ήχων έντασης από 0 (που αντιπροσωπεύει τον ελάχιστο αντιληπτό ήχο) μέχρι τα 120 db όπου αρχίζουν τα θεματάκια για την υγεία μας... π.χ. σε συνεχή ήχο περιβάλλοντος περί τα 80db στο μετρό, για να αντιληφθούμε διαφορά χρειάζεται αύξηση περί τα 3db...

 

από την άλλη σε αυτό βέβαια οφείλεται και η ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ στο να "επικοινωνήσουμε" με επαρκή σαφήνεια και επαρκή αντικειμενικότητα μεταξύ μας, τις διάφορες ηχητικές εμπειρίες μας...😉

 

ένας Γερμανός αν θυμάμαι καλά δημοσιογράφος, είχε πει ότι "ο δικός μας σκύλος μας δεν κάνει θόρυβο... γαβγίζει μόνο"... όπως και ότι "θόρυβος είναι ο ήχος των άλλων"... εγώ απλά θα προσθέσω ότι άλλη ηχητική αντίληψη έχεις όταν ξυπνάς, άλλη στην πορεία της ημέρας, άλλη νηφάλιος, άλλη μεθυσμένος, άλλη όταν έχεις πονοκέφαλο, άλλη στην εξοχή, άλλη στην πόλη κλπ...

 

τέλος πάντων είναι ανεξάντλητο το θέμα και αν συνεχίσω να φεύγω από το ένα στο άλλο θα τελειώσω αύριο (αισιόδοξη πρόβλεψη)... άσε που δεν θα φτάσει κανείς σα κάτου να διαβάσ'...😁

 

ας κλείσω σιγά σιγά (καλά γρήγορα γρήγορα το δυνατόν😛) λέγοντας ότι υπάρχουν υπάρχουν διάφορες θεωρίες για το κατά πόσο ο κανόνας των +3db για κάθε διπλασιασμό των watt αντιστοιχεί στην αντίληψή μας αυτός καθ αυτός... εκείνες που επικρατούν κινούνται περί του ότι χρειάζονται 10 dΒ για να έχουμε και φυσική αντίληψη που να αντιστοιχεί στο διπλάσιο του ήχου... αυτό που όλοι πρέπει να κρατήσουν όλοι ως χρήσιμη πληροφορία είναι ότι παράλληλα χρειάζεται δεκαπλασιασμός περίπου της ισχύος σε  watt rms για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο... στο παράδειγμα του Διονύση αν το σύστημα με τα 100 watt παρήγαγε πχ 105db SPL θα απαιτούνταν περί των 1000 από κάποιο άλλο με την ίδια ευαισθησία για να ακουστεί διπλάσια δυνατά...

 

εν κατακλείδι (έλαααα!!!) έχετε πάντα στο μυαλό σας να ψάχνετε πρωτίστως για την ευαισθησία των ηχείων και να μην ξεχνάτε να συνυπολογίζετε και τον χώρο (με τις όποιες ιδιαιτερότητές του) που θα τα τοποθετήσετε...  όποια ηχεία κι αν αγοράσετε, αυτά θα παίξουν μέσα σε κάποιο δωμάτιο του σπιτιού σας φορτίζοντας τον και διαδρώντας μαζί του μέσω ανακλάσεων ή απορροφήσεων ανάλογα την διαμόρφωση των επιφανειών και τον όγκο του σε λίτρα (καλά επειδή μες τις άκρες έχουμε παρεμφερή ύψη στα ταβάνια ας περιοριστούμε στα τετραγωνικά)... το να πάρετε σύστημα που θα παράγει 120dΒ στο ένα μέτρο για να το βάλετε να παίζει σε καμαρούλα 2χ3 που έλεγε και το άσμα του αείμνηστου, ε όσο να ναι καλό είναι να το αποφύγετε... σημαντικό κριτήριο και η απόσταση της θέσης ακρόασης που θα δημιουργεί από το ισόπλευρο τρίγωνο της τοποθέτησης (έχοντας υπόψη ότι διπλασιασμός της απόστασης από την πηγή οδηγεί σε μείον 6db όπως και το ότι το δεύτερο ηχείο προσθέτει 3 στον όποιο υπολογισμό σας)...

 

τέλος και πάω για ύπνο (ήρωεεεεεςς... φτάσατε μέχρι εδώ? μπράβοοοο!!! για άλλη μια φορά ούτε εγώ θα ξαναδιαβάσω τι έγραψα δεν αντέχω...) ΠΡΟΣΟΧΗ με τις εντάσεις...  οι επικίνδυνες για την υγεία μας επιδράσεις πέραν της βλάβης (ή απλά μείωσης της αίσθησης) της ακοής αφορούν και το νευρικό σύστημα, τις ψυχικές λειτουργίες, το κυκλοφορικό, το γαστρεντερικό, το ενδοκρινικό και άλλα συστήματα του ανθρώπινου οργανισμού... γενικά η συχνή περιοδική έκθεση σε περισσότερα από 85dB για αρκετό χρονικό διάστημα θεωρείται επικίνδυνη... κατά κανόνα η νομοθεσία των ανεπτυγμένων κρατών απαγορεύει την εργασία για περισσότερο από 8 ώρες σε περιβάλλον με background noise 90dB, για περισσότερο από 4 ώρες σε 95dB, για περισσότερο από 2 ώρες σε 100dB και στα 115dB για περισσότερο από 15 λεπτά... τώρα το τι γίνεται στην πράξη και ειδικά στα καθ ημάς (είμαστε ανεπτυγμένο κράτος λέτε🤔) στα club και τα μπουζουΓΚΖιδικα ο θεός κι η ψυχή (και τ αυτιά) μας... όποιοι (όπως και ο Διονύσης) αρέσκεστε σε συχνές ακροάσεις άνω των 100-102db (και δεν μείνετε μπακούρια αφού βρήκατε έτερον ήμισυ να σας ανέχεται), καλού κακού κάνετε που και κάνα σεμινάριο νοηματικής ή έστω πινακωτής... όταν φτάσετε στην ηλικία μου ίσως παρ ελπίδα να σας χρειαστούν...😁

 

 

 

------------------------------------------------------------------

ΥΓ1... σε σχέση με την ακουστότητα και την πραγματική αντίληψη του ήχου υπάρχουν μονάδες μέτρησης όπως τα phon και τα sones αλλά θα το έμπλεκα ακόμα περισσότερο το πράγμα αν τις έβαζα κι αυτές στην κουβέντα καθώς ήδη έχω αμφιβολίες στο κατά πόσο υπήρξα εύκολα κατανοητός... συν και πολλά ακόμα που θα μπορούσα να πω, αλλά νομίζω ότι ήδη το παράκανα... καμιά άλλη φορά αν βρω χρόνο θα κάνω κανα αρθράκι πιο ολοκληρωμένο επί του θέματος κι όχι αποσπασματικό όπως το ανωτέρω ποστ... άλλωστε προς το παρόν αυτό που με ενδιέφερε είναι να καταστεί κατανοητό ότι δεν ισχύει το "όσο πιο πολλά watt έχει ένα σύστημα τόσο πιο δυνατά θα παίζει",  σώνει και καλά...

ΥΓ2...

Στις 24/11/2020 στις 4:39 ΠΜ, Διονύσης Χρυσικός είπε

οσον αφορα την ενταση τα ηχεια που προτεινα και τα ηχεια τα παλιοτερα που λες εχουν ευαισθησια 93,5 db οταν μια ναλογη λυση σε κοστος οπως το LG Home Theater System LHB655NW που λεει οτι ειναι 1000 εχει 81dB. Αν λοιπον καταλαβαινω καλα και συμφωνα  με το παρκατω αρθρο τα logitech θα εχουν παραπανω απο την διπλασια ενταση μια και αντιλαμβανομαστε διπλασιασμο της εντασης καθε 10 bd ενω για καθε 3db εχουμε διπλασιασμο της πιεσης.

 

τα 93,5 db ευαισθησίας που τα βρήκες ορέ Διονύση... στο manual του 906 που κοίταξα δεν αναφέρεται πουθενά στα spec ώστε να έχουμε μια αξιόπιστη βάση για σύγκριση... ακόμα και το max είναι (πονηρά μετρημένο με φίλτρο) σε dBC ώστε να μην καθίσταται εύκολα συγκρίσιμο...

ΥΓ3...

Στις 24/11/2020 στις 4:39 ΠΜ, Διονύσης Χρυσικός είπε

Απο πλευρας μου δεν υπαρχει θεμα να παρεξηγησω κατι και ελπιζω το ιδιο να ισχυει και απο μερους σου.

 

εννοείται... και χαίρομαι που σε ενδιαφέρει να μαθαίνεις χωρίς να είσαι δογματικός, γιατί είμαι απογοητευμένος από τις νέες γενιές που ήλπιζα να ξεφύγουν από το σύνδρομο του "ξάδερφου Μήτσου που έχει πάρ και ξέρ" των δικών μου, αλλά δυστυχώς πλην εξαιρέσεων κατέληξαν στο έκτρωμα (ως προς τις αξιολογήσεις μην παρεξηγηθώ) του Skroytz...

ΥΓ4...

Στις 24/11/2020 στις 4:39 ΠΜ, Διονύσης Χρυσικός είπε

Απο συντομη ερευνα που κανω τωρα, για να πας σε κατι που να φτανει εκει τα 600-800 ευρω. Αν εχεις να προτεινεις καποιο συστημα παρακαλω θα θελα να το δω

 

τα Wharfedale με έναν DENON AVR-X550BT είναι ένα πολύ καλό σε ποιότητα, αντίστροφα ανάλογη της τιμής του home cinema συστηματάκι...  θα παίξει χωρίς κόπο κοντά στα 105 dB αλλά δεν θα σου τρίξει τα έπιπλα... δυστυχώς αν θες κάτι τέτοιο διατηρώντας όμως και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά, πρέπει να ανέβεις αρκετά σε τιμή...

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, npap said:

ήρωεεεεεςς... φτάσατε μέχρι εδώ? μπράβοοοο!!!

 

Εσυ εισαι ο ηρωας που βρηκες τη διαθεση και αντεξες τοσο γραψιμο.

 

Ευχαριστουμε για την αναλυση.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειλικρινά....

έχει περάσει παρα πολύς καιρός που είχα διάθεση και όρεξη να δω και να θελήσω να εμπλακώ σε τέτοιου είδους αντιπαράθεση. 

Θα συμβούλευα στον φίλο Διονύση to take everything with a grain of salt καθώς, απο τα φαινόμενα, είναι νέος στον χώρο (εντάξει αυτό δεν σημαίνει τίποτα όσον αφορά τις δικές του ενδεχόμενες γνώσεις και ενασχόληση με το αντικείμενο) και δεν γνωρίζει το θεωρητικό υπόβαθρο των συνομιλητών, που τουλάχιστον, αν μη τι άλλο, είναι φανερό από τον τρόπο που τεκμηριώνονται και παρουσιάζονται οι απόψεις τους.

 

όχι άλλο κάρβουνο. Εχουν λυθεί και απαντηθεί όλα αυτά τουλάχιστον από 15ετίας.

On 11/24/2020 at 3:36 AM, Διονύσης Χρυσικός said:

οχι φιλε μου η focusrite δεν κανει για αυτην την δουλεια. εχω και γω. οτι πρeπει για music production και πιστη αναπαραγωγη ηχου στο music production αλλα δεν υποστηριζει πολυκαναλο ηχο ουτε ειναι φτιαγμενη να τον ενισχυει τον ηχο (να τον εμπλουτιζει) ωστε να ακουγεται καλυτερα στα αυτια σου.

 

 

επίσης, στάθηκα στην πρόταση αυτή και ...είχα σοβαρές ενστάσεις. Όχι μόνο σ αυτήν, αλλά όπως είπα δεν θα μπω στην διαδικασία.

αλλά θα σημειώσω:

η focusrite ως τίμιο επαγγελματικό εργαλείο, σ αυτά που κάνει (που επίσης κάνει ένα μέσο hifi σύστημα) τα κάνει πολύ καλύτερα. Είπαμε αυτά που κάνει, όχι προφανώς 5.1 και δεν νομίζω να τέθηκε καν τέτοια απαίτηση από τον ΟΡ

 

Το δε υπογραμμισμένο είναι ένα κεφαλαιώδες λάθος αξίωμα στον χώρο του hifi.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου