Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για εγκατάσταση ηχείων 5.1


Oblivion4Lcf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 minutes ago, dimsonic said:

έχει περάσει παρα πολύς καιρός που είχα διάθεση και όρεξη να δω και να θελήσω να εμπλακώ σε τέτοιου είδους αντιπαράθεση. 

 

Καταλαβαινω τι λες.

 

Σκεψου, ομως, οτι για τον καθε "νεο" (οι οποιοι συνηθως χαρακτηριζομαστε απο αμαθεια ή ημιθεια) αποτελει μεγαλο προνομιο το να ασχολειται ενας "παλιος" και γνωστης του αντικειμενου. Ποσο μαλλον ενας επαγγελματιας του ειδους. 

 

Ειναι πολυ τυχεροι οι νεοι που το διαβασαν, και ειναι πολυ αξιεπαινη η διαθεση για προσφορα απο τον παλιο. 

 

25 minutes ago, dimsonic said:

όχι άλλο κάρβουνο. Εχουν λυθεί και απαντηθεί όλα αυτά τουλάχιστον από 15ετίας.

 

Εαν οποτε ενας νεος "πετουσε" μια ανακριβεια, και ενας παλιος θα τον "διορθωνε" επιτοπου, θα ημασταν ολοι σε καλυτερη μοιρα. Δεν θα υπηρχε καρβουνο. Μονο χρυσος.

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ειπα για τον Νικο. Το λεω για την τροπη που πηρε ενα απλο νημα αποριας απ την αρχη.

Ο Νικος καλα κανει και τακτοποιει τα πραγματα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, npap said:

 

φίλτατε Διονύση, εντάξει (αν και πιστεύω ότι από το περιεχόμενο των απαντήσεών μου φαίνεται)

 

Καταρχας παιδια μενω θεσσαλονικη 10 χρονια(πρωην αθηναιος) και δω το μετρο ειναι αθορθβο οποτε δεν καταλαβαινω τις λες......
Λοιπον περα την πλακα.
Διαβαζω τοση ωρα την απαντηση με ενα χαμογελο στο προσωπο. Χαιρομαι ιδιαιτερα και σε ευχαριστω που μπηκες στην διαδικασια να αναλυσεις ετσι το θεμα και να δωσεις βαθος, που συμπεριλαμβανομενου και εμανα, λιγοι κατεχουν. Ειναι πραγματικα αξιεπαινο, οταν καποιος μπαινει στην διαδικασια να ασχοληθει τοσο εντονα, και ανιδιοτελως, (μιας και το να διδασκουμε γνωσεις, που κατακτηθηκαν με κοπο μετα απο χρονια δουλειας, ετσι απλοχερα, δειχνει ηθος και πραγματικη αγαπη).  Επισης χαιρομαι  για την συμμετοχη μου στη συζητηση στο κατα ποσο αυτη μπορει να οδηγησε στον δημιουργηθει ενα ποστ που, πιστευω, οποιος το διαβασει, θα βρει σωστες πληροφοριες ενω, αν θελει θα παρει εμπνευση να ψαξει παραπανω.
Θα θελα να πω τωρα, πως αν καταλβαινω καλα, δεν εχουμε καπου να διαφωνησουμε επι της ουσιας. Νομιζω δηλαδη, οτι αυτο που προσπαθησα να πω, με λαθος τονο και τροπο, το ανελυσες με τροπο που δεν κατεχω το βαθος γνωσεων να το κανω δινοντας πιο συγκεκριμενες πληροφοριες και αναλυση. Εχω ασχοληθει με το θεμα ως εκει που πιστευω οτι κατεχω ενα "μπουσουλα" και καποιες βασικες γνωσεις ωστε να χω πατηματα και βασικη καταννοηση. Αληθεια αν νομιζεις οτι καπου ειμαστε σε αλλη θεση ως προς την αναλυση και περα απο την επιλογη συστηματας, πες το να δω τι χανω. Να πω συντομα οτι το μονο που καταλαβαινω πως δεν αναφερθηκες λεπτομερος η σημασια του EQ, πως αυτο επηρεαζεται απο την ρυθμιση, τον ενισχυτη αλλα και απο τα χαρακτηρα των ηχειων. Νομιζω οτι πολλες διαφορες που αναφερεσαι ως προς την μπειρια ακροασης προκυπτουν απο δω. Αλλα ποσα να γραψεις και συ; Εγω δεν θα πω τιποτα για το θεμα, περα του οτι παιζει ρολο, γιατι κατα τα αλλα δεν ειμαι σε θεση να πω κατι χρησιμο.
οσον αφορα τα specs των logitech.
https://www.redcorp.com/en/product/speaker-systems/logitech/z906-5-1-surround-sound-speaker-980-000468/31905110
Maximum SPL: >115 dB

Frequency response: 33 Hz - 20 kHz

Signal to noise ratio: >93.5 dB, typical 100
Τα χω θεωρησει σωστα αυτα απο χρονια, οταν τα συγκρινα με τα creative megaworks που χα και ηταν πολυ κοντα σε χαρακτηριστικα ενω κατα καιρους εχω δει αυτα specs και σε αλλες πηγες.
γαι αυτο και  εχω σταθει τοσο πολυ μιας και προσωπικη εμπειρια με το συστηματα εχω αλλα και τουλαχιστον στα χαρτια ειναι αρκετα πανω απο τα 105 db των Wharfedale.  Πραγματικα δεν ειμαι σε θεση να συγκρινω την προταση σου σε σχεση με την ποιοτητα που θα βγαλει στον χωρο παρα μονο σε σχεση τι λενε τα specs και οσον αφορα την διαφορα τιμης που ειναι μεγαλη οταν βαλουμε και τον ενισχυτη στο πλανο.

 Δυστυχως, εδωσα λαθος εντυπωση για την σχεση μου με την ενταση. Συμφωνω απολυτα οτι θελει προσοχη, ειδικα οταν γνωριζουμε το οτι τυχον ζημια στα αυτια, τις περισσοτερες φορες ειναι μη αναστρεψιμη. Να προσθεσω πως σε προσωπικο επιπεδο μουσικη δεν ακουω ποτε πανω απο 85-87 db, με τον κυριο ογκο ακροασης να αρκετα κατω, ενω την ενταση σε κλαμπ την βρισκω ανυποφορη. Στις ταινιες ομως που δεν ειναι συνεχομενα σε τοσο υψηλο επιπεδο ο ηχος απολαμβανω το "κρεσεντο", για αυτο και θελω να μπορει να ανεβει η ανταση.
Φιλε npap για αλλη μια φορα να πω οτι απολαυσα την ολη συζητηση, ειδικα την τελευταια απαντηση.
Εγω προσωπικα σε ευχαριστω, και φανταζομαι οτι μιλαω εκμερους και των αλλων, που εδωσες τοση ψυχη!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ενασχόληση με το HiFi και το Home Cinema μετέπειτα από το '89, και ξοδεύοντας κάθε χρόνο τα Χριστούγεννα το δώρο μου για να αλλάζω ενισχυτές και κάθε λίγα χρόνια πηγές και ηχεία, το μόνω που μπορώ να πω με όλη μου την καρδιά είναι ότι το μάθημα που μας παρέδωσε οε npap  στο Post του,  είναι μια μεστή και συμπυκνωμένη γνώση του  αντικειμένου. 

 

Νομίζω ότι αλυσίδα που τον έχει πρέπει να είναι περήφανη γι' αυτόν (δεν κάνω καθόλου πλάκα) γιατί στον καιρό της κρίσης είναι ελάχιστα τα καταστήματα που κρατάνε επαγγελματίες στις δυνάμεις τους και δεν τους έχουν ανταλλάξει με φθηνότερα νέα παιδιά. Δεν έχω κάτι με τα νέα παιδιά, απλώς όταν τα βάζεις σε θέσεις κλειδιά πρέπει να είτε να έχουν τα εφόδια είτε να φροντίζεις να τα αποκτήσουν.  Πολλά ευχαριστώ στον  npap  !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κατ αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια... δεν κάνω τίποτα παραπάνω από ότι όλοι όσοι συμμετέχουμε εδώ... επικοινωνώ εμπειρίες και όποια γνώση... και το σίγουρο είναι ότι δεν αισθάνομαι όλα αυτά τα χρόνια εδώ, ότι έχω δώσει παραπάνω από ότι έχω πάρει... πάνω από όλα είναι η θετική ανθρώπινη διάδραση... με απλά λόγια η παρέα... κι εδώ είμασταν, είμαστε και -θέλω να πιστεύω- θα είμαστε, μια μεγάλη παρέα, με ότι αυτό συνεπάγεται...✌️

 

Στις 26/11/2020 στις 12:47 ΜΜ, Διονύσης Χρυσικός είπε

Να πω συντομα οτι το μονο που καταλαβαινω πως δεν αναφερθηκες λεπτομερος η σημασια του EQ, πως αυτο επηρεαζεται απο την ρυθμιση, τον ενισχυτη αλλα και απο τα χαρακτηρα των ηχειων.

 

το EQ, είναι ένα "εργαλείο" σίγουρα πολύ χρήσιμο στα χέρια του ηχολήπτη σε μια μουσική παραγωγή, κατά την διάρκεια της οποίας, δημιουργούνται κατά κανόνα πολλά προβλήματα στην προσπάθεια να "παντρέψουμε" ευάκουστα πλήθος ήχων με διαφορετική συχνοτική και δυναμική συμπεριφορά (ειδικά στις παραγωγές σύγχρονης μουσικής γιατί στην κλασσική κατά κανόνα προσπαθούμε να αποφύγουμε οποιαδήποτε δημιουργικά παρεμβατική ενέργεια πλέον της ηχογράφησης)...

 

στην μουσική αναπαραγωγή όμως η προσπάθειά μας πρέπει να ξεκινά από το πως θα αποφύγουμε την χρήση του... είτε ηχοδιαμορφώνοντας το δυνατόν σωστότερα τον χώρο, είτε τοποθετώντας σωστά τα ηχεία μέσα σε αυτόν, είτε αποκτώντας το δυνατόν ποιοτικότερο σύστημα αναπαραγωγής... στο hi end πχ το αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι... μάλιστα όπου διατίθεται δυνατότητα ανάλογων ρυθμιστικών υπάρχει και δυνατότητα παράκαμψης τους... δυστυχώς ως διαδικασία η χρήση EQ δεν αποτελεί πανάκεια και υπακούει κι αυτή στον κανόνα που λέει ότι διορθώνοντας κάτι συνήθως χαλάμε κάτι άλλο (στην περίπτωσή μας στην "φασική" συμπεριφορά)...

 

όντως βέβαια στα φθηνά συστήματα πολλές φορές η χρήση του καθίσταται απαραίτητη... χρειάζεται όμως προσοχή (το δώσε μπάσα μπάρμπα δεν είναι λύση 🙂)... πρέπει να χρησιμοποιείται πάντα με φειδώ αν μας ενδιαφέρει και το να μην ξεφύγουμε εντελώς και από το πνεύμα που έδωσε στο πόνημά του ο έρμος ο παραγωγός, αλλά και κυρίως αν μας ενδιαφέρει το να διατηρήσουμε σε καλή κατάσταση το σύστημα μας...

 

να μην ξεχνάμε ότι λειτουργώντας αφαιρετικά σε κάποια-ες συχνότητα-ες με το EQ, μειώνουμε την συνολική αίσθηση της έντασης του ήχου και λειτουργώντας προσθετικά την ανεβάζουμε... με τον τελευταίο τρόπο, ειδικά αν οι επεμβάσεις μας είναι ακραίες, πολλές φορές με την παράλληλη απρόσεχτη χρήση του γενικού volume, φέρνουμε στα όριά του το σύστημά μας και δεν είναι καθόλου δύσκολο να του προξενήσουμε κάποια βλάβη (πχ "κάψιμο" κάποιου μεγαφώνου)... ευτυχώς στο home cinema στους av ενισχυτές, τα τελευταία χρόνια έχουν αναπτυχθεί αξιόλογα συστήματα αυτόματης ισοστάθμισης χώρων (όπως αυτό της Audyssey που χρησιμοποιούν οι av amp της Denon ή το MCACC της Pioneer), βοηθώντας ακόμα και τους αρχάριους στο να βελτιώνουν εύκολα τις συνθήκες ακρόασης χωρίς να χρειάζονται ιδιαίτερες γνωσεις...  

 

Στις 26/11/2020 στις 12:47 ΜΜ, Διονύσης Χρυσικός είπε

Maximum SPL: >115 dB

Frequency response: 33 Hz - 20 kHz

Signal to noise ratio: >93.5 dB, typical 100

 

κατά κανόνα Διονύση τα μόνα specs που πρέπει να συμβουλεύεσαι, είναι τα επίσημα του κατασκευαστή που δίνονται στο manual της συσκευής... εκτός αν προέρχονται από κάποιον καταξιωμένο reviewer... τα συγκεκριμένα δεν συμφωνούν με της Logitech και το eshop αυτό, δεν ξέρω που τα βρήκε γιατί το να έχει κάνει δικές του μετρήσεις δεν το νομίζω μια και δεν βλέπω να κάνει σοβαρά reviews...

 

βέβαια έτσι κι αλλιώς έχεις πάρει λάθος τιμή ως αναφορά... τα 93.5 dB αφορούν το Signal to noise ratio που είναι ο λόγος σήματος προς θόρυβο του ενισχυτικού τμήματος του Ζ906 κι όχι η ευαισθησία των ηχείων του... να θυμάσαι όταν την ψάχνεις, ότι θα την βρίσκεις συνήθως ως sensitivity (1w/1m)...

 

Στις 26/11/2020 στις 3:26 ΜΜ, Vale Rossi είπε

Νομίζω ότι αλυσίδα που τον έχει

 

ευτυχώς, επαγγελματικά έχω σταματήσει να έχω σχέση με το λιανικό εμπόριο εδώ και πολλά χρόνια... η κατάσταση όμως είναι όπως ακριβώς την περιγράφεις και ουκ ολίγες φορές τραβάω τα μαλλιά μου (όσα έχουν μείνει) με αυτά που ακούω (όταν επισκέπτομαι σαν πελάτης κάποιο κατάστημα) από τα νέα παιδιά... το κακό είναι ότι τα περισσότερα δεν τα ενδιαφέρει να μάθουν και τσαντίζονται κι από πάνω αν (ευγενικά πάντα)  προσπαθήσεις να διορθώσεις κάτι άκυρο που σου είπαν στην προσπάθεια να σου πουλήσουν μια συσκευή...

 

 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πράγματα που μαθαίνω!!

Για μένα δεν έχει ξεφύγει από το θέμα καθώς και αυτά αποτελούν γνώση και κατανόηση για το αντικείμενο.

Οκ δε θα ασχοληθώ επαγγελματικά, αλλά καλό είναι να γνωρίζω και εγώ τι γίνεται σε αυτά που πήρα ή θέλω να πάρω.

Για να κλείσω το θέμα με τη focusrite δε διατίθενται να τη χρησιμοποιήσω με άλλο τρόπο από αυτόν που ήδη χρησιμοποιώ, αναπαραγωγή μουσικής μέσα από τα μόνιτορ και ηχογράφηση, αυτό ήθελα να πω και δεν το διατύπωσα καλά σε προηγούμενα ποστ.

 

Εκεί που καταλήγω είναι στα ηχεία Wharfedale που πρότεινε ο καθηγητής (δεν το λέω με ειρωνεία, αλλά σεβασμό) μας, τα οποία από ψάξιμο που έκανα φαίνεται να δίνουν πολύ καλή ποιότητα και να μπορούν να παίξουν με.ευκρινεια σε χαμηλές εντάσεις γιατί καλά τα ψέματα, αυτές είναι που χρησιμοποιούμε πιο συχνά.

Οι μεγαλύτερες εντάσεις που και εκεί έχουν ευκρίνεια είναι για μια στο τόσο, ταινία, κάνα πάρτυ (σπανιότατα) κλπ κλπ.

Οπότε πάω προς αυτά.

Έχω κοιτάξει κάποιους αλλά τείνω προς τον Yamaha RX-V485 και τον devon που προτάθηκε σε προηγούμενα ποστ.

Μάλλον προς το yamaha περισσότερο, χωρίς να καταλαβαίνω πλήρως το γιατί.

Ακόμα στο κεφάλι μου δεν έχω συνειδητοποιήσει πως ακριβώς θα τα καταφέρω να γίνουν σωστά σαν σύνδεση και μου φαίνεται ότι θα πρέπει να ψάξω για κάποιον ειδικό να τα φτιάξει όλα που και εκεί δέχομαι προτάσεις!!

 

Μπορώ να πω ότι η συζήτηση είναι πολύ ωραία, που γίνεται εδώ και τη χαίρομαι.

Έχει αρκετό βάθος στην πληροφορία και σας ευχαριστώ για το χρόνο και την όρεξη σας.

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 ώρες πριν, Oblivion4Lcf είπε

Ακόμα στο κεφάλι μου δεν έχω συνειδητοποιήσει πως ακριβώς θα τα καταφέρω να γίνουν σωστά σαν σύνδεση και μου φαίνεται ότι θα πρέπει να ψάξω για κάποιον ειδικό να τα φτιάξει όλα που και εκεί

 

δεν υπάρχει απριόρι σωστή σύνδεση...  το "σωστά" αφορά αποκλειστικά τις δικές σου ανάγκες (πολλές φορές για να τις ικανοποιήσουμε κάνουμε και κάποιους εξισορροπητικούς συμβιβασμούς σε σχέση με τις αρχικές θεωρητικές προσεγγίσεις)...

ξεκίνα βάζοντάς τον ενισχυτή στο γραφείο, συνέδεσε τον με ένα HDMI (ARC) με την τηλεόραση και ψηφιακά επίσης (με όποιον τρόπο όμως θες πλέον) με τον υπολογιστή σου και λογικά θα είσαι (εν πολλοίς) καλυμμένος (o Denon δεν διαθέτει hdmi arc οπότε χρειάζεται κι ένα επιπλέον καλώδιο optical για τον ήχο της tv)... αν στην πορεία προκύψει και κάτι ιδιαίτερο μας το λες εδώ και θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε (δεν υπάρχουν λεφτά για "ειδικούς" τέτοια εποχή 🙂)...

 

 

-------------------------------------------------

ΥΓ1 προσοχή λίγο με το sub... αναζήτησε πειραματικά τη θέση του στο χώρο σου... για να μη σε μπλέξω με σήματα αναφοράς βάλε να παίζει σε μια σχετικά δυνατή ένταση (λίγο παραπάνω από ότι θα ακούς συνήθως) οτιδήποτε με έντονο περιεχόμενο στις χαμηλές και προσπάθησε να του βρεις μια θέση στην οποία ούτε θα τονίζεται το σήμα χαμηλά ούτε όμως θα υποβιβάζεται... μην ανησυχείς γιατί είναι πολύ πιο εύκολο από ότι ακούγεται το να την βρεις... απέφυγε εξ αρχής όλες τις γωνίες γιατί θα πάρεις εκ της φύσης έξτρα dΒ που όμως κατά κανόνα δεν θα είναι επιθυμητά για μια ισορροπημένη συχνοτική συμπεριφορά του συστήματός σου... αφού την βρεις τοποθέτησε το mic του room corection όπως θα σου προτείνει το manual του ενισχυτή που θα επιλέξεις και καλή θέαση...

 

ΥΓ2

8 ώρες πριν, Oblivion4Lcf είπε

Έχω κοιτάξει κάποιους αλλά τείνω προς τον Yamaha RX-V485 και τον devon που προτάθηκε σε προηγούμενα ποστ.

Μάλλον προς το yamaha περισσότερο, χωρίς να καταλαβαίνω πλήρως το γιατί.

 

τον συγκεκριμένο denon τον πρότεινα ως την ελάχιστη οικονομική αλλά ποιοτική λύση που μπορεί να οδηγήσει σωστά τα wharfedale για να μην ξεφύγεις... έχουν όμως αρκετά μεγάλη διαφορά στη τιμή (ποσοστιαία), οπότε επειδή τίποτα δεν χαρίζεται σε αυτή τη ζωή, ο Yamaha διαθέτει μεγαλύτερα αποθέματα σε ρεύμα και έτσι μπορεί (συγκριτικά πάντα) να οδηγήσει πιο εύκολα τα συγκεκριμένα αλλά και κάποια πιο απαιτητικά ηχεία αν στο μέλλον του ζητηθεί (πάντα στα όρια που του βάζει και σε αυτόν η τιμή του)... από την άλλη ως προς τον "ήχο" ο DENON είναι λίγο πιο smooth... πιο "μουσικός" όπως θα λέγαμε μεταφορικά (με αυτό όμως να γέρνει προς τον Yamaha ως προς τις δυναμικές)... υπάρχουν και μικροδιαφορές φυσικά και ως προς τα features, αλλά η σημαντικότητα τους έχει να κάνει πάλι με τις δικές σου ανάγκες... γενικά πάντως με όποιον κι από τους δύο να καταλήξεις, θα στήσεις ένα πολύ καλό home cinema setup για τα χρήματα που τελικά θα ξοδέψεις ...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Oblivion4Lcf είπε

 

Έχω κοιτάξει κάποιους αλλά τείνω προς τον Yamaha RX-V485 και τον devon που προτάθηκε σε προηγούμενα ποστ.

Μάλλον προς το yamaha περισσότερο, χωρίς να καταλαβαίνω πλήρως το γιατί.

 

 

Έχω τον RX-V481 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Νομίζω ότι θα τον ευχαριστηθείς τον 485. 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Npap είσαι μεγάλος δάσκαλος!!!

Μου τα έχεις ξεκαθαρίσει όλα!!

Το σωστά το εννοούσα ότι το γραφείο και η έξοδος των καλωδίων ηχού είναι απέναντι από την τηλεόραση σε μια ευθεία 5 μέτρα, αν το πάω με κανάλι τοίχο τοίχο πρέπει να βγαίνει γύρω στα 7με 9 μέτρα, οπότε να πω την αλήθεια μου αυτό το θέμα είναι που με μπλοκάρει περισσότερο...

On 12/1/2020 at 9:04 AM, Vale Rossi said:

 

Έχω τον RX-V481 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Νομίζω ότι θα τον ευχαριστηθείς τον 485. 

 

Ευχαριστώ πολύ, από τις δικές προτάσεις έψαξα κ κατέληξα σε αυτον

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου