Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζομαι για επίσημη παραγωγή?


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, έψαξα τα παλαιότερα τοπικ αλλά δεν βρήκα κάτι που να απαντάει πλήρως το ερώτημά μου.

 

Έστω ότι έχω φτιάξει:

 

1. Κάποιο δικό μου τραγούδι DANCE (με λογισμικό)

2. Κάποιο Remake / Remix

 

Και θέλω με κάποιο τρόπο να τα δημοσιεύσω π.χ να κάνω ένα CD Single

 

Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να είμαι νομικά ΟΚ?

 

Δηλαδή όσον αφορά το Software, καθώς και άδειες μπλα μπλα αν πρόκειται για Remix / Remake.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κάποιο δικό μου τραγούδι DANCE (με λογισμικό)

2. Κάποιο Remake / Remix

 

Και θέλω με κάποιο τρόπο να τα δημοσιεύσω π.χ να κάνω ένα CD Single

 

Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να είμαι νομικά ΟΚ?

 

Κοίτα για το σοφτ δεν θα σε ψάξει κανείς. Απλά ηθικά είναι αισχρό να βγάζεις μουσική με εργαλεία στην ουσία κλεμμένα

 

Για την πρώτη περίπτωση απλώς να εξασφαλίσεις τα δικαιώματά σου με 2 τρόπους. Είτε με τον στανταρ μέσω αεπι, είτε με τον μπακαλίστικο με τον οποίο θα στείλεις συστημένο ένα cd σε εσένα αλλά ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ τον φάκελο. Βέβαια δεν τον δέχονται πάντα τα δικαστήρια αυτόν τον τρόπο, οπότε αεπι.

 

Τώρα στην περίπτωση του remix εννοείται ότι πρέπει να έχεις την επίσημη άδεια όποιου έχει τα δικαιώματα του τραγουδιού. Αλλιώς σε περίπτωση επιτυχίας ετοιμάσου για πολλά ντράβαλα...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για το σοφτ δεν θα σε ψάξει κανείς. Απλά ηθικά είναι αισχρό να βγάζεις μουσική με εργαλεία στην ουσία κλεμμένα

 

Για την πρώτη περίπτωση απλώς να εξασφαλίσεις τα δικαιώματά σου με 2 τρόπους. Είτε με τον στανταρ μέσω αεπι' date=' είτε με τον μπακαλίστικο με τον οποίο θα στείλεις συστημένο ένα cd σε εσένα αλλά ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ τον φάκελο. Βέβαια δεν τον δέχονται πάντα τα δικαστήρια αυτόν τον τρόπο, οπότε αεπι.

 

Τώρα στην περίπτωση του remix εννοείται ότι πρέπει να έχεις την επίσημη άδεια όποιου έχει τα δικαιώματα του τραγουδιού. Αλλιώς σε περίπτωση επιτυχίας ετοιμάσου για πολλά ντράβαλα...[/quote']

 

Χμ... ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου...

 

Πες λοιπόν ότι γίνομαι μέλος της ΑΕΠΙ, έχω και τα Tracks μου έτοιμα, τι πρέπει να κάνω για φτιάξω το CD Single και να έχω δυνατότητα να το κυκλοφορήσω στο κοινό? Θέλω να πω, πρέπει να το δώσω σε δισκογραφική εταιρία μπλα μπλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι ανάγκη αυτό. Μπορείς (αν έχεις την δυνατότητα βέβαια) να το κυκλοφορήσεις και μόνος σου και όπως αλλιώς θες. Το πως θα το προωθήσεις (μόνος, εταιρία, internet,....) είναι απολύτως δικό σου θέμα.

 

 

Πάντως αυτό με την αεπι το κάνεις, για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σου κλέψουν το τραγούδι. Αυτό είναι και άμεση συνέπεια του γεγονότος ότι θες και την άδεια του κατόχου των δικαιωμάτων για το ρεμιξ σου.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΑΕΠΙ το κάνει ακόμα αυτό? Ρωτάω γιατί μια φορα που τους είχα πάρει τηλέφωνο,αρκετό καιρό πριν, μου έλεγαν αλα νταλα της παρασκευής το γαλα,και ουσιαστικά μου άφησαν μόνο την λύση του ταχυδρομείου ή του συμβολαιογράφου.

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για αυτό υπάρχει η αεπι..... ¶λλο κι αυτό πάλι! Ρε δεν πάμε καλά....

Ίσως τελικά να κατάλαβαν ότι άχρηστοι είναι, μιας και τόσο κλέψιμο έχει πέσει στα ελληνικά τραγούδια και κανείς δεν κάνει τίποτα!

Μπουχαχαχα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους ξαναπάρω κάποια στιγμή, να δω τι παίζει... Πάντως γενικά όποιον τον
ενδιαφέρει το σπορ, όποια οδό και να επιλέξει, καλό είναι κατά την κατωχύρωση να έχει μαζί του όχι μονο την μουσική σε cd αλλά και τις
παρτιτούρες των οργάνων(αλλίμονο σε όσους από εμάς, δεν ξερουμε να γράψουμε παρτιτούρα κλαψ :( :( ).

Για τις κλεψιές που λες, λογίκο το βρίσκω να συνεχίσουν να συμβαίνουν
αφού αν γνωρίζω καλά, επιτρέπεται να κλέψεις μελωδία από άλλο κομμάτι
μέχρι και 8 μέτρα. Αυτό βέβαια (η σωρεία κλοπής) δεν μου αρέσει, αλλά...
Εκτός και αν εννοείς για καρμπόν κλεψιές που έχουμε δει...

Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω για το θέμα ας πει δυο λόγια. Ακόμα καλύτερο
ίσως θα ήταν να γραφτεί ενα άρθρο για την Κατωχύρωση Πν. Διακαιωμάτων.

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω για το θέμα ας πει δυο λόγια. Ακόμα καλύτερο

ίσως θα ήταν να γραφτεί ενα άρθρο για την Κατωχύρωση Πν. Διακαιωμάτων

 

Έχει ξανασυζητηθεί εδώ:

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3343&start=0

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου