Προς το περιεχόμενο

Fender Stratocaster Ultra Buzz


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στους φίλους του ΝΟΙΖ.

Έχω μια απορία. Αγόρασα αρχές Σεπτέμβρη μια Strat Ultra από τον Νάκα.

Μου είπε ο εξυπηρετικότατος πωλητής να την κρατήσω κάνα μήνα και να την πάω να μου κάνει Setup.

Πραγματικά έπαιξα τρεις τέσσερεις εβδομάδες και την πήγα στο Service όπου μου έκαναν Setup (χωρίς χρέωση), άλλαξαν χορδές (D' addario 9αρες) και σέταραν με χαμηλό action. 

Την άφησα μέσα στον Νοέμβρη  στην άκρη για δυο τρεις εβδομάδες  και όταν την ξανάπιασα είχε πάρα πολύ buzz. Παρατηρώ ότι αυτό  περνάει και στον ενισχυτή.

Στεναχωριέμαι λιγάκι γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι σε τόσο λίγο διάστημα μπορεί να έχει τόσο πολύ buzz η κιθάρα.

Googlaro και μπαίνω Fender.com πως ρυθμίζουμε Truss rod. Δίνω κάπου μεταξύ 45 και 60 μοίρες περιστροφή και εξαφανίστηκε το buzz.

Και εδώ είναι η απορία μου. Έχει να κάνει με την αλλαγή του καιρού?  Έχει να κάνει με το ότι η κιθάρα δεν είχε χρήση για ένα διάστημα?

Θα συμβαίνει κάθε τόσο? Άλλες φορές θα πρέπει να σφίγγω το truss rod κι άλλες να το χαλαρώνω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Vale Rossi said:

Έχει να κάνει με την αλλαγή του καιρού?

 

Ναι. Αυτη ειναι η αιτια. Μπορει να συμβει αρκετα αποτομα. Και θα ξανασυμβει στο μελλον σε αλλαγη καιρου. Οταν κρυωνει ο καιρος χαλαρωνεις το truss rud, και οταν ζεσταινει το αναποδο. Αρα, 2-3 φορες ανα ετος θα χρειαζεσαι ρυθμιση.

 

2 minutes ago, Vale Rossi said:

  Έχει να κάνει με το ότι η κιθάρα δεν είχε χρήση για ένα διάστημα?

 

Επηρεαζει και αυτο λιγο. Η κιθαρα που παιζει συχνα, αποκτα και πιο "στρωτο" ηχο και αισθηση. Ειναι "στρωμενη" που λεμε.  Σε ακουστικα οργανα ειναι πιο εντονο αυτο. Δεν ξερω γιατι συμβαινει.

 

11 minutes ago, Vale Rossi said:

Αγόρασα αρχές Σεπτέμβρη μια Strat Ultra από τον Νάκα.

 

 Καλοριζικη!!

Ανεβασε φωτο...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα σταμπάρει την σειρά  Ultra από πέρσι όταν πρωτοβγήκαν. Είχα ερωτευθεί την Tele σε χρώμα Texas tea με Rosewood ταστιέρα. Δεν ήμουν όμως σίγουρος ότι θα την βολευτώ όπως την Strat. Όταν ήρθε φέτος η ώρα να κάνω την κίνηση μου, εκτός από ότι όλες είχαν εξαφανιστεί από την αγορά, όπως και η Tele Texas Tea (ευτυχώς ???), έχει ο Νάκας στην Ναυαρίνου την Fender American Ultra Stratocaster Plasma Red Burst και μια στο φυσικό ξύλο. Πάντα μου άρεσε το κόκκινο χρώμα και το rosewood. Μου δείχνει την Plasma Red και ήρθε ο έρωτας με την πρώτη ματιά. Εδώ ένα link της  https://www.fullersguitar.com/listing/fender-american-ultra-stratocaster-plasma-red-burst/29154526  γιατί ότι φωτό και να βγάλω με το κινητό μου θα την αδικήσω και μπορεί να με εκδικηθεί 🙂

 

 

 

Fend 3.jpg

 

Fend 6.jpg

Fend 7.jpg

Fend 8.jpg

 

Fend 2.jpg

Επεξεργασμένο από Vale Rossi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rgxinap είπε

τελεια κιθάρα και χρώμα σουπερ! να ήταν λευκή και με maple ταστιέρα!!

Λευκή και με maple ταστιέρα θα σου πήγαινε τέλεια 🙂

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vale Rossi είπε

 

1. Δίνω κάπου μεταξύ 45 και 60 μοίρες περιστροφή και εξαφανίστηκε το buzz.

2. Και εδώ είναι η απορία μου. Έχει να κάνει με την αλλαγή του καιρού?  Έχει να κάνει με το ότι η κιθάρα δεν είχε χρήση για ένα διάστημα?

3. Θα συμβαίνει κάθε τόσο? Άλλες φορές θα πρέπει να σφίγγω το truss rod κι άλλες να το χαλαρώνω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

1. Νομίζω δεν χρειάζεται τόσο δραστική επέμβαση.

2. Ναι.

3. Ναι.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nestoras είπε

1. Νομίζω δεν χρειάζεται τόσο δραστική επέμβαση.

2. Ναι.

3. Ναι.

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Όσο αφορά στις μοίρες, μπορεί να μην τις υπολόγισα σωστά. Δεδομένου ότι ο κύκλος έχει 360 μοίρες, υπολόγισα ότι έκανα ένα κλικ (μία φόρά) λίγο προς τα δεξιά. Δηλαδή περίπου το μισό του ενός τετάρτου της πλήρης περιστροφής.

Γενικά πάντως, αφού θα μου ξανασυμβεί, θα πηγαίνω πολύ σιγά το βήμα μου. Ευχαριστώ και πάλι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 χρονια παιζω κιθαρα. Εχουν περασει απ τα χερια μου τουλαχιστον ισαριθμες κιθαρες. Δεν εχω αλλαξει ρυθμιση στο truss rod ουτε μιση φορα αφοτου για μια κ μονο φορα (κ αυτο οχι παντοτε) το πειραζα ωστε να φερω την κιθαρα στα μετρα μου παιχτικα. Επισης προς τον op το truss rod δεν ειναι φαρμακο για καθε νοσο. Καποιες φορες το buzz διορθωνεται πχ με μικρο ανεβασμα απο τα σελακια στη γεφυρα. 

  • Like 2

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου