Προς το περιεχόμενο

Ξεκινώντας το πιάνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να θέλω να παροτρύνω ή να αποτρέψω κανέναν (τι λόγο μπορεί να έχω άλλωστε) θέλω με την ευκαιρία που έχουμε εδώ τον Sami, να γράψω για την πολύ μικρή εμπειρία μου με δασκάλους μουσικής. Πριν αρκετά χρόνια πήγα να μάθω αποκλειστικά θεωρία με ιδιαίτερα, αυτό που συνέβη με όλους τους δασκάλους που απευθύνθηκα ήταν ότι προσπαθούσαν να μου εξηγήσουν κάτι το οποίο δεν καταλάβαινε κανένας από αυτούς. Μου έδιναν λίστες με πράγματα που πρέπει να αποστηθίσω και κανένας δεν απαντούσε στο ερώτημα μου, στο γιατί είναι έτσι τα πράγματα. Το συμπέρασμα μου είναι ότι δεν μπορείς να μάθεις κάτι σε κάποιον αν δεν το καταλαβαίνεις πρώτα ο ίδιος.

 

edit

Το κορυφαίο που θυμήθηκα τώρα ήταν με αγανάκτηση:
''σταμάτα να προσπαθείς να κατευθύνεις το μάθημα''
το οποίο το δέχομαι από μαθηματικό σε δημόσιο σχολείο, αν σου δώσω μεροκάματο έχουμε πρόβλημα.

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bouzoukleri είπε

Εμένα πάντως , με αποθαρρύνατε ήδη να αρχίσω πιάνο.

 

🙂🙂    🙂    🙂

 

Και το αγαπώ ως ακροατής  το όργανο.

 

Ένα από τα πολλά καλά που έχει το πιάνο είναι ότι υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ καταπληκτικά κομμάτια που είναι εύκολο (με λίγη υπομονή) να τα παίξεις και ακούγονται πολύ πιο καλά απ'ότι θα περίμενε κάποιος. Και συνήθως διαβάζοντας το κείμενο, όχι απ'έξω.. Αυτό που πρέπει να προσέξει ένας αρχάριος είναι να έχει τη σωστή δακτυλοθεσία από την αρχή και κάποια υπομονή στη μελέτη (δυστυχώς δεν είναι πάντα κατάλληλη η δακτυλοθεσία του κειμένου).

 

Παραδείγματα που μου έρχονται στο νού: Γυμνοπεδιές του Σατί, Πολλά κομμάτια του Μότσαρτ (όλα με πολύ όμορφες μελωδίες και συνήθως εύκολο αριστερό χέρι), Αρκετές συνθέσεις Μπαχ για πληκτροφόρα, Εύκολα κομμάτια Μπετόβεν (ακόμη και από τις σονάτες τα αργά μέρη είναι ΟΚ) ακόμη και αρκετές συνθέσεις Σοπέν είναι σχετικά βατές (κάποια βαλς, πρελούδια, μαζούρκες, ειδικά σε αργό τέμπο).

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, fusiongtr said:

 

Δηλαδή αν σου δείξω φωτό με τα ακκόρντα που έπιανε ο Holdsworth, θα παρατήσεις και την κιθάρα?

 

Ακκόρντα που έπιανα εγώ πριν 20 χρόνια με κάνουν να τα παρατήσω, όχι του Holdsworth

 

:)    :)    :)   :)   :)

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να συνηγορήσω κι εγώ στο ότι αν ξεκινήσεις κάτι (ειδικά στην κλασική μουσική) κάντο σωστά αλλιώς μην το ξεκινήσεις καν αν σε ενδιαφέρει η μουσική σου εξέλιξη... κατά κανόνα αν μάθεις κάτι λάθος (ειδικά στον "τρόπο") θα χρειαστείς επώδυνα πολλαπλάσιο χρόνο να το "ξεμάθεις" και να το φέρεις στον σωστό δρόμο...

 

ο καλός δάσκαλος είναι το "άλφα" (και ως αρχή το ήμισυ του παντός)... έτσι κι αλλιώς το "ωμέγα" λίγοι το ατενίζουν έστω και στον ορίζοντά τους...😉

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν έχω να πω πολλά στη συζήτηση, αλλά 2 πράγματα μονο μιας και προσπαθώ να παίζω πιάνο και ενα ακατανόμαστο εχγορδο το παρέδωσα σε τεύχη μετά από ένα χρόνο που που έκανα μαθήματα καπου καποτε. 

 

1. Ανούσιο να συγκρίνουμε τα μουσικά όργανα με βάση την ευκολία εκμάθησης τους. "Το πιάνο είναι εύκολο" - Πολλοί ταφοι ραγισαν με αυτο. 

 

2. 6 μήνες το σκεφτεσαι. Πήγαινε σε ενα ωδείο πριν γίνουν 6 χρόνια. Θα παιξεις πραγματα που θα μισήσεις αλλα μην περιμένεις να παίξεις Chopin χωρίς μελέτη και αφοσίωση. Ξεκινα άμεσα, και αν δεν σ αρεσει θα το καταλαβεις αμέσως.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 28/12/2020 στις 2:44 ΜΜ, Άγιος είπε

Χωρίς να θέλω να παροτρύνω ή να αποτρέψω κανέναν (τι λόγο μπορεί να έχω άλλωστε) θέλω με την ευκαιρία που έχουμε εδώ τον Sami, να γράψω για την πολύ μικρή εμπειρία μου με δασκάλους μουσικής. Πριν αρκετά χρόνια πήγα να μάθω αποκλειστικά θεωρία με ιδιαίτερα, αυτό που συνέβη με όλους τους δασκάλους που απευθύνθηκα ήταν ότι προσπαθούσαν να μου εξηγήσουν κάτι το οποίο δεν καταλάβαινε κανένας από αυτούς. Μου έδιναν λίστες με πράγματα που πρέπει να αποστηθίσω και κανένας δεν απαντούσε στο ερώτημα μου, στο γιατί είναι έτσι τα πράγματα. Το συμπέρασμα μου είναι ότι δεν μπορείς να μάθεις κάτι σε κάποιον αν δεν το καταλαβαίνεις πρώτα ο ίδιος.

 

edit

Το κορυφαίο που θυμήθηκα τώρα ήταν με αγανάκτηση:
''σταμάτα να προσπαθείς να κατευθύνεις το μάθημα''
το οποίο το δέχομαι από μαθηματικό σε δημόσιο σχολείο, αν σου δώσω μεροκάματο έχουμε πρόβλημα.

 

Aυτό που αναφέρεις εδώ είναι μάστιγα. Και φυσικά έχεις δίκιο 100%. Δεν είναι δυνατόν να διδάξεις κάτι που δεν ξέρεις, και όχι μόνον ως θεωρία, αλλά να το ξέρεις ως βίωμα, βαθιά. Αλλιώς προσπαθείς να διδάξεις κάτι που δεν ξέρεις και φυσικά, ο βασιλιάς είναι γυμνός, και αυτό θα φανεί με τη μία.

 

Να σου πω την αμαρτία μου ούτε από μαθηματικό σε δημόσιο σχολείο δέχομαι τέτοιο σχόλιο. Διότι απλώς τα παιδιά δεν θα μάθουν ποτέ μαθηματικά. Οι απορίες είναι φυσιολογικό μέρος του μαθήματος. Αν δεν απαντάς σε απορίες, αυτό είναι μεγάλο θέμα...

  • Like 1

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2020 στις 2:44 ΜΜ, Άγιος είπε

οποίο το δέχομαι από μαθηματικό σε δημόσιο σχολείο, αν σου δώσω μεροκάματο έχουμε πρόβλημα.

 

Και στον μαθηματικό στο δημόσιο σχολείο  ΕΣΎ δίνεις μεροκάματο. Από τους φόρους που πληρώνεις ζει

Επεξεργασμένο από Superfunk
,

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου