Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ήχου σε Tascam VL-X5 (πώς ανοίγει αυτό το μαραφέτι;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

Έχω ένα ζευγάρι VL-X5 από την εποχή που κυκλοφορούσαν ακόμα ... και με έχουν βγάλει μια χαρά μέχρι τώρα όλα αυτά τα χρόνια.

Χθες παρατήρησα ότι το ένα από τα δύο δεν έχει καθόλου ήχο και αφού τσέκαρα καλώδια κλπ. κατέληξα στο ότι  προφανώς κάτι έχει χαλάσει η ξεκολλήσει.

Ασφάλεια τσέκαρα και είναι οκ, εξάλλου το led ανάβει κανονικά. Επίσης δεν ξέρω πόσο καιρό μπορεί να μην δούλευε το monitor γιατί έχω πολύ καιρό να καθίσω για να γράψω μουσική και τα ενεργοποιούσα μόνο για να ακούω streaming, χωρίς να κάθομαι στο γραφείο πάντα από κοντά.

Πιθανές αιτίες για εμένα: είτε κάποια πτώση πριν μερικές εβδομάδες από το στήριγμα στο τραπέζι του γραφείου (10 εκατοστά) σε προσπάθεια της συζύγου μου να κάνει και γω δεν ξέρω τι, είτε μια πτώση-επαναφορά ρεύματος με ανοιχτά τα monitors (αλλά δεν θα έπρεπε να έχει κάψει και ασφάλεια;).

 

Σε κάθε περίπτωση, για να αποκλείσω οτιδήποτε προφανές (π.χ. κάποια κόλληση που μπορεί να ξεκόλλησε από την πτώση) επιχείρησα να ανοίξω το πίσω μέρος ξεβιδώνοντας τις γύρω γύρω βίδες, αλλά δεν κουνιέται τίποτα. Οι λοιπές βίδες πλην των γύρω γύρω καταλαβαίνω ότι κρατάνε άλλα πραγματάκια πάνω στο πάνελ (ήδη ξεβιδώνοντας μια-δυο στην απελπισία μου άκουσα κάποια πραγματάκια να πέφτουν μέσα) οπότε δεν μπαίνω στη διαδικασία να βγάλω άλλες.

 

Προς το παρόν η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει κάποιος που έχει ανοίξει ποτέ τα ίδια ή ενδεχομένως και άλλα της tascam (υποθέτω ότι και τα A5 θα έχουν παρόμοια κατασκευή) και μπορεί να μου πει πώς ακριβώς ανοίγει το καπάκι.

Αφού δω για προφανή θεματάκια στο εσωτερικό και εφόσον δεν υπάρχει κάτι προφανές θα πάει τεχνικό, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αναλύσουμε πολλά τεχνικά θέματα εδώ. Από την άλλη, υπάρχει περίπτωση να έχει κάψει κάτι χωρίς να έχει καεί η ασφάλεια;

Thanx!

 

 

 

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το θέμα μου είναι ότι δεν κουνιέται το πάνελ αφού έχω ήδη ξεβιδώσει τις βίδες. Εκτός αν είναι κολλημένο ή αν με τα χρόνια έπιασε μπίχλα (που δεν νομίζω) δεν βγαίνει και το έχω τραβήξει και από το αυτάκι της xlr υποδοχής και από τις τρύπες με το κατσαβίδι και κάνοντας απόπειρα με λεπτή λεπίδα από το πλάι..

Επεξεργασμένο από manosko

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δοκίμασε να ξεβιδώσεις το woofer για να αποκτήσεις πρόσβαση από μπροστά... στα ηχεία είναι συνήθης πρακτική των κατασκευαστών (για λόγους ακαμψίας της καμπίνας) τα "περίεργα δεσίματα"... 😉

 

ΥΓ πάντως είσαι λίγο καντέμης... είχα παλιά ένα ζευγάρι που το είχα δανείσει σε φίλο... του είχε πέσει το δεξί από βάσεις 1,10 μ και πρόσφατα που μου τα επέστρεψε το ξαναέριξα από το γραφείο μου αλλά δουλεύει ακόμα σαν καινούργιο... ας ελπίσουμε στο δικό σου απλά κάτι να "ξεκόλησε" και να το λύσεις εύκολα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!

Θα το δω αυτό με το woofer γιατί πραγματικά το καπάκι είναι ακόμα σαν βιδωμένο...

Όσο για τα ριξίματα, όντως, το άλλο είχε ρίξει ο γιος μου όταν ήταν μικρός στο πάτωμα τραβώντας τα καλώδια και δεν μάσησε.

Για να δούμε..

  • Like 1

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, τζίφος ... το έβγαλα το woofer, αλλά στο βάθος βρίσκω τοίχο... το μόνιτορ είναι χωρισμένο σε δύο μέρη με ένα κομμάτι mdf ή δεν ξέρω τι ακριβώς να χωρίζει το μπροστά (wofer και tweeter) από το πίσω (ηλεκτρονικά). Επομένως η μπροστινή μεριά δεν δίνει πρόσβαση στην πίσω... Για να πω την αλήθεια δεν έχω πλήρη ορατότητα γιατί υπάρχει ένα είδος άσπρου λεπτού αφρολέξ μέσα. Έχει νόημα να το βγάλω ή θα το μπλέξω χειρότερα και δεν θα ξαναμπαίνει;

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο που παρατήρησα εντελώς τυχαία, έχοντάς το ξανασυνδέσει αφού δεν έβγαλα άκρη με το άνοιγμα του πάνελ, είναι ότι την ώρα που το έσβησα - και για τα 2 δευτερόλεπτα που κάνει για να σβήσει τελείως το led - το μόνιτορ άρχισε να παίζει (παραμορφωμένα και σιγά μεν αλλά έπαιζε) τη μουσική που είχα στον υπολογιστή εκείνη την ώρα.

Όχι ότι έχει κάποια σημασία γιατί θα το πάω σε τεχνικό ούτως ή άλλως, αλλά αν λέει αυτό κάτι για τη φύση της βλάβης θα ήθελα να το ξέρω.

 

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σου είπα:

Στις 15/3/2021 στις 9:26 ΜΜ, Μανώλης Χναράκης είπε

Οι πίσω βίδες που κρατάνε περιμετρικά το μεταλλικό πάνελ.

 

Αν δεν μπορείς να το ανοίξεις, πήγαινέ το στο εξουσιοδοτημένο service.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
54 λεπτά πριν, manosko είπε

Για να πω την αλήθεια δεν έχω πλήρη ορατότητα γιατί υπάρχει ένα είδος άσπρου λεπτού αφρολέξ μέσα. Έχει νόημα να το βγάλω ή θα το μπλέξω χειρότερα και δεν θα ξαναμπαίνει;

 

είναι ηχοδιαμορφωτικό... λογικά δεν θα είναι "κολλημένο" και θα βγαίνει σχετικά εύκολα αν προσέξεις... θα έχει "τρόπο"... δοκίμασε να το αφαιρέσεις με αργές κινήσεις χωρίς να το "σχίσεις" (φορώντας γάντια και μάσκα που είναι και της μοδός)... με τον ίδιο τρόπο θα το βάλεις πίσω μετά... αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις εύκολα μην το επιχειρήσεις... καλύτερα να το πας σε τεχνικό... μπορείς βέβαια πριν πας να επικοινωνήσεις και με το support της εδώ αντιπροσωπείας, να σε συνδέσουν με το τμήμα του service να τους εκθέσεις το πρόβλημα και ανάλογα με ότι σου πουν να κανονίσεις τα επόμενα βήματα...

 

Elina S.A.
59 & 59A Tritis Septemvriou St., Athens 10433

TEL: +30 2108 830311-14
FAX: +30 2108 229483
Email: [email protected]

Web: http://www.elina.gr

 

 

ΥΓ. για τον φόβο των Ιουδαίων αν έχεις αλλεργικό θέμα ή άσθμα την αφαίρεση του ηχοδιαμορφωτικού καλύτερα να την αποφύγεις έτσι κι αλλιώς...

 

-----

edit... τώρα είδα και τον Μανώλη... το αυτόν λοιπόν...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν στο προτείνω (πάντα η λύση της αντιπροσωπείας προηγείται) αλλά αν για τους όποιους λόγους καταφύγεις σε τεχνικό πέραν αυτής, το παρακάτω θα σου (και θα του) είναι χρήσιμο (προς αποφυγήν των όχι σπάνιων σε ανάλογες περιπτώσεις "δραμάτων εκ τυφλών επισκευών")...😉

 

tascam_vl-x5_power_amp_sch.pdf_1.thumb.png.0efc02e7100d6ea0d97a682dbeeff133.png

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου