Προς το περιεχόμενο

Χρήση Native Access σε δεύτερο υπολογιστή


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον πρώτο υπολογιστή, αφού έτρεξα το setup από το DVD, μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι έπρεπε να μπω στο native access. μπήκα στο native access, έδωσα το serial number και τέλος μου ζήτησε το path για τα Libraries στον υπολογιστή. Φαντάζομαι σε αυτο το σημείο ουσιαστικά "ξεκλειδώνεται" το software στον τοπικό υπολογιστή. 

 

Τώρα στον δεύτερο υπολογιστή, θα τρέξω το setup από το DVD , οκ.

Για ποιο λόγο όμως να μπω στο native access και να κάνω τι? αφού έχει περαστεί το serial κλπ και εμφανίζεται το προιόν στα installed products στο account μου. To installation path θα είναι το ίδιο και στον δεύτερο υπολογιστή

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι σε ποιο σημείο "επικοινωνεί" η εγκατάσταση στον δεύτερο υπολογιστή με το native access, ώστε να "ξεκλειδωθεί" και εκεί....

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οταν θα κανεις παλι εγκατασταση, παλι θα σου ζητησει serial number γιατι η ενεργοποιηση εγινε στον πρωτο υπολογιστη.

Στον δευτερο ειναι σαν να γινεται απο την αρχη.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στην 1η εγκατάσταση μου ζήτησε serial number κατά την τοπική εγκατάσταση ώστε να προχωρήσει το setup στον σκληρό δίσκο, και αφού ολοκληρώθηκε  μου είπε ότι πρέπει να μπω στη native access. Μπήκα και έκανα Add Serial (χρησιμοποιήθηκε το ίδιο serial που ζητήθηκε και κατά το τοπικό setup από το dvd) και καθορισα το Path για τα libraries

 

Τα ίδια θα συμβούν και στην δεύτερη εγκατάσταση στον δεύτερο υπολογιστή. Ωραία θα τρέξω το setup από το dvd. Αφού ολοκληρωθεί το setup στον 2ο υπολογιστή, γιατί να μπω στη native access? να κάνω τι? Δεν μπορώ να πατήσω Add Serial στην Native Access, όπως έκανα στην 1η εγκατάσταση, γιατί το serial το έχω ήδη βάλει κατά την 1η εγκατάσταση. Άρα τι κάνω αφού τελειώσει το τοπικό setup στον 2ο υπολογιστή? Να κάνω τι στην Native Access? Αυτό δεν καταλαβαίνω.. Πως θα γίνει activated το Product στον 2ο υπολογιστή, αφού δεν θα μπω καν στην native access και θα έχω τρέξει μόνο το dvd. Εχω μπερδευτεί...

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, killbill said:

Εχω μπερδευτεί

Και έχεις δίκηο που έχεις μπερδευτεί. Μόνο η Native μπορεί να σου εξηγήσει πώς δουλεύει το protection scheme της. Tί λένε τα FAQ και τα forums της Native?

 

Επίσης διευκρίνησε the contents of the box και τι διαθέτεις αγορασμένο: ένα serial για δύο PC, δύο serial για 2 PC, μια floating network license?

 

For future reference, όποιος σπίτι του διαθέτει πάνω από έναν Η/Υ και σκοπεύει να χρησιμοποιήσει το ίδιο soft σε όλα, είναι καλό να προσθέσει μετά το ήδη υπάρχον ADSL router και ένα δεύτερο router (σκέτο και όχι ADSL φυσικά), στο οποίο θα κάθονται όλα τα μηχανήματα του σπιτιού. Ο λόγος είναι ότι όλα τα soft στο μέλλον θα κάνουν διαδικτυακούς ελέγχους από ποιο IP λειτουργούν, και το δεύτερο router θα εξασφαλίζει σε αρκετά μεγάλο βαθμό (μέχρι να το πάρει χαμπάρι η εταιρία) ότι θα μοιάζουν όλα να προέρχονται από το ίδιο external IP address.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, killbill είπε

Τα ίδια θα συμβούν και στην δεύτερη εγκατάσταση στον δεύτερο υπολογιστή. Ωραία θα τρέξω το setup από το dvd. Αφού ολοκληρωθεί το setup στον 2ο υπολογιστή, γιατί να μπω στη native access? να κάνω τι? 

 

Στο δευτερο φοβαμαι οτι δεν θα σου ''τρεχει'' γιατι θα σου ζηταει ενεργοποιηση.

Για το παρακατω δες εδω τι γραφει και κοιτα το.

32 λεπτά πριν, mitsar είπε

......... Μόνο η Native μπορεί να σου εξηγήσει πώς δουλεύει το protection scheme της. Tί λένε τα FAQ και τα forums της Native?

Επίσης διευκρίνησε the contents of the box και τι διαθέτεις αγορασμένο: ένα serial για δύο PC, δύο serial για 2 PC, μια floating network license?

 

Επεξεργασμένο από Vartanis
  • Like 1

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα καταλήγουμε τελικά ότι μάλλον δεν μπορεί να τρέξει και σε δεύτερο μηχάνημα όπως ειπώθηκε αρχικά στη συζήτηση...

Και χάρηκα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα.

 Μπορείς να το εγκατσστήσεις σε ΜΕΧΡΙ ΔΥΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ.

 Χρειάζεται το native access για το ενεργοποιήσεις στον δεύτερο.

 Δεν θες να το ενεργοποιήσεις στον δεύτερο για να παίξει?😄

 

 Το account σου μέσω του native access επιτρέπει να εγκατασταθούν και να ενεργοποιηθούν μεμονωμένα προϊόντα  της native instruments σε 2 υπολογιστές σου. Δεν επιτρέπει σε παραπάνω.

 

 Αν είχες ένα πακέτο, όπως το komplete και το mashine π.χ. θα σου επέτρεπε σε μέχρι και 3 υπολογιστές σου.

 

 Σύμφωνα με το πρώτο σου ποστ μπορείς να εγκαταστήσεις και να ενεργοποιήσεις αυτά που έχεις σε 2 υπολογιστές σου.

 

 Τι δεν καταλαβαίνεις?

 

 έχω πολλά της ΝΙ και ΚΣΕΡΩ

 Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι.

 Αν έχει αλλάξει κάτι με συγχωρείς.

 Ρώτα το support τους.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, killbill είπε

Έχω αγοράσει VST (συγκεκριμένα το Virtual bouzouki της Akki plugins) το οποίο παίζει σε kontakt player και το έχω κάνει registration και activation μέσω Native access της Native Instruments (ελπίζω να τo διατύπωσα σωστά).

Όλα μια χαρά.

Μπορώ να το χρησιμοποιήσω και σε δεύτερο υπολογιστή χρησιμοποιώντας το activation που έκανα, χρησιμοποιώντας δηλαδή το ίδιο account που έχω στην Native access;

Δεν γνωρίζω αλλά μάλλον όχι, λογικά θα πρέπει να έχει κάποιου είδους κλείδωμα.

Άλλωστε τι νόημα έχει να αγοράζει κάποιος ένα τέτοιο προΙόν, να το πληρώνει δηλαδή μία φορά, και να το χρησιμοποιούν πάνω από ένας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι στη πραξη τι βήματα πρέπει να κάνω συγκεκριμένα 

 

Σκέφτομαι τα παρακάτω σενάρια :

 

Σενάριο 1:

 στο native access, πάω στο προϊόν που εμφανίζεται ήδη στα installed products (λόγω της 1ης εγκατάστασης στον 1ο υπολογιστή) αλλάζω το  path των libraries και ορίζω το path στον 2ο υπολογιστή... 

Λες να παίξει? 

 

Σενάριο 2:

κάνω ότι έκανα και στη 1η εγκατάσταση, δηλαδή μπαίνω στη native access, 

κάνω Add Serial και  εισάγω ξανά το ίδιο serial, παρόλο που το έκανα στη 1η εγκατάσταση, οπότε στα installed products θα φαίνεται 2 φορές το προϊόν στη λίστα, και ορίζω το path των libraries στον 2ο υπολογιστή

 

Σερφαροντας, κάποιοι προτείνουν το σενάριο 1 ότι παίζει. Έτσι όμως άλλαζοντας το path 100 φορές, κάθε φορά να δείχνει σε νέο μηχάνημα, θα μπορώ να το έχω τελικά σε 100 υπολογιστές...?? Ούτε αυτό μου στέκει 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου