Προς το περιεχόμενο

Χρήση Native Access σε δεύτερο υπολογιστή


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Βέβαια υπάρχει και η άλλη λύση. Να ρωτήσεις την ίδια την εταιρία. Αφού το έχεις αγορασμένο.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Βέβαια υπάρχει και η άλλη λύση. Να ρωτήσεις την ίδια την εταιρία. Αφού το έχεις αγορασμένο.

Αν είχε φόρμα επικοινωνίας ή έστω ένα Mail για support. Δεν βρισκω τίποτα στο site της MI πέρα από faq's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν παρέχεται email support ούτε κάποια contact form. Δεν υποστηρίζεται. Μπορείτε να το διαπιστώσετε και μόνοι σας! Υπάρχει κάποιο online chat, θα το δοκιμάσω μήπως μιλήσω με κάποιον...

 

Το κατάστημα όπου το αγόρασα με παρέπεμψε στην elina.gr που είναι αντιπρόσωπος της Native Instruments στην Ελλάδα. Εκεί μου είπαν ότι ναι μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε δεύτερο υπολογιστή χρησιμοποιώντας το ίδιο account που έχω στη Native Access και όπου έχω καταχωρήσει το προιόν από την 1η εγκατάσταση.

 

Είπα οκ, αλλά μετά μου δημιουργήθηκαν οι απορίες που εξέθεσα και παραπάνω, δηλαδή οκ θα εγκαταστήσω από το DVD εγκατάστασης το πρόγραμμα στον 2ο υπολογιστή, αλλά μετά πως θα γίνει register στη Native Access, αφού ήδη έχει καταχωρηθεί το serial εκεί από την 1η εγκατάσταση στον 1ο υπολογιστή. Θα μπω στη Native Access και θα κάνω τι?

Ίσως τους ξαναπάρω τηλέφωνο.... αν και δεν έδειχναν και αυτοί να γνωρίζουν πολύ καλά

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα η ΝΙ και οχι ΜΙ δεν εχει email support. Μονο faq.

 Για να εγκαταστησεις κατι δικο της σε εναν υπολογιστη πρεπει να εχεις σ αυτον το native access. Αυτο καταλαβαινει αν το λογισμικό σου υπαρχει και αλλου. Αν το βρει αλλου σου ζηταει να το βγαλεις προσωρινα ωστε να το βαλεις σε αλλο.

Τελος αν εχεις cd/dvd αστο στην ακρη. Μεσω του account/sn που εχεις κατεβασε την τελευταία εκδοση και προχωρα.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ dimsonic. 

Το ΜΙ ήταν λάθος πληκτρολόγηση :) 

Σωστά το λες. Και εγώ αυτήν την εξήγηση δίνω.

 

Το ζήτημα είναι αν στον 2ο υπολογιστή μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο account που έχω στη Native Access και που χρησιμοποίησα για την 1η εγκατάσταση στον 1ο υπολογιστή. Αυτό μου είπαν και από την elina.gr αλλά δεν βλέπω όμως πως αυτό μπορεί πρακτικά να λειτουργήσει κάτι τέτοιο στον 2ο υπολογιστή. Πως δηλαδή? Τι θα πει δηλαδή "χρησιμοποιώ" το ίδιο account στον 2ο υπολογιστή? Θα πάω στον δεύτερο υπολογιστή, θα μπω στο Native Access στο account μου, και θα κάνω τι? αφού ήδη έχω εισάγει serial number εκεί από την 1η εγκατάσταση.... Δεν υπάρχει κάτι να κάνω!!! Αυτή είναι η απορία μου...

Εκτός αν παίξει το Σενάριο 1 που περιέγραψα πιο πάνω, δηλαδή στον 2ο υπολογιστή στήνω Native Access , κάνω Login με τα υπάρχουσα στοιχεία του account μου, και κάνω relocate το path στα libraries στον 2ο υπολογιστή, και έτσι να λειτουργήσει και στον 2ο υπολογιστή!!! Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα έχει συνέπειες για τον 1ο υπολογιστή, όπου βέβαια εκεί είναι ήδη εγκατεστημένο και παίζει μια χαρά, οπότε δεν χρειάζομαι κάτι από το Native Access.... Λες αυτή να είναι η λύση τελικά?

Δεν νομίζω... γιατί έτσι θα μπορούσε κάποιος να το στήνει σε 100 υπολογιστες απλά κάνοντας relocate το Path κάθε φορά...

 

Το προιόν που έχω είναι το virtual bouzouki είναι από 3rd party κατασκευαστή (από την Akki plugs) και όχι από την ΝΙ οπότε δεν παρέχεται η δυνατότητα installation μέσα από το Native Access. 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να τα πάρουμε με τη σειρά.

1. Το virtual bouzouki που ψώνισες είναι ένα πρόγραμμα που τρέχει μέσα από την πλατφόρμα kontakt που υποστηρίζεται από την NI (native instruments). Αρα για να τρέξει χρειάζεσαι το kontakt του οποίου μια ελαφριά άδεια παίρνεις όταν αγοράζεις πχ το μπουζουκι.

2. Για να εξασφαλιστεί η ΝΙ από κλεψίτυπα προιόντα έχει το λογισμικό Native Access που το εγκαθιστάς υποχρεωτικά στον υπολογιστή από το οποίο θα εγκαταστήσεις το μπουζούκι και κάθε άλλο πρόγραμμα που τρέχει μέσω kontakt. Αρα εφ όσον εχεις αγοράσει κάτι που θέλει kontakt ΠΡΕΠΕΙ να εγκαταστήσεις native access. Εκεί δηλώνεις το s/n από το μπουζούκι που σου έχει δοθεί και όλα πλέον γίνονται μέσω του native access. Αυτή τη δουλειά θα την κάνεις μια φορά και μόνο κατά την εγκατάσταση, ή αν βγεί πχ κάποιο update στο μπουζούκι οπότε θα το κάνεις πάλι μέσω native access.

3. Αν θέλεις να τρέξεις το μπουζούκι σε άλλον υπολογιστή ή σε όσους άλλους θες πρέπει να εγκαταστήσεις και εκεί το native access διότι μέσω αυτού βλέπει η ΝΙ ότι έχεις νόμιμη άδεια. Αν φορτώνοντας για δεύτερη φορά το native access δει ότι το συγκεκριμένο s/n για μπουζούκι έχει δηλωθεί σε άλλη μηχανή τότε θα σου πει ξεφόρτωσέ το απο εκεί και απλώς δήλωσέ το εδώ. Ετσι κάθε φορά έχοντας σε 2 υπολογιστές 2 native access η ΝΙ (και κάθε ΝΙ με ανάλογο τρόπο) γνωρίζει ότι αγόρασες το λογισμικό και μπορείς να το χρησιμοποιείς σε όποιον έναν (1) υπολογιστή γουστάρεις.

Η διαδικασία αυτή λέγεται γενικώς pool licensing, δηλαδή έχεις έναν κουβά μέ άδειες από όπου κάθε φορά ψάχνεις και παίρνεις μια άδεις διαθέσιμη και την βάζεις ό,που θες. Αν δεν βρεις να πάρεις άδεια (=είναι δεσμευμένη για άλλον) δεν θα μπορέσεις να τρέξεις.

Θα μου πείς δεν ακούγεται σωστό, αλλά θα σου πω ότι άλλες εταιρείες πχ Steinberg σε υποχρεώνουν να αγοράσεις ξανά από την αρχή και χωρίς έκπτωση το cubase ώστε να το έχεις σε δεύτερο ή τρίτο υπολογιστή.

4. Στα λέω αυτά επειδή πρόσφατα έχω εγκαταστήσει τα προγράμματά μου και τα τρέχω παράλληλα σε δυό υπολογιστές όπου κάθε φορά πρέπει να κάνω την διαδικασία. Αν δεν την κάνω τότε στον ένα υπολογιστή τρέχει ως demo για 15 λεπτά.

 

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

 

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ dimsonic.

 

(1) Άρα δηλαδή, με λίγα λόγια, έχω εγκατεστημένο το software σε όσους υπολογιστές θέλω και από κει και πέρα για να το κάνω να παίξει σε έναν 2ο υπολογιστή,  πρέπει να μπω να κάνω στον 2ο υπολογιστή Add Serial από το περιβάλλον της Native Access, αφού πρώτα το έχω διαγράψει από τον υπολογιστή που έτρεχε τελευταία φορά. Δεν χρειάζεται όμως να κάνω εγκατάσταση και απεγκατάσταση του software από το DVD του προιόντος κάθε φορά. Σωστά;  Παίζω μόνο με την απεγκατάσταση/εγκατάσταση του serial number στο Native Access. Σωστά το είπα;

 

(2)Να υποθέσω ότι όταν θα κάνω απεγκατάσταση του Serial Number μέσα από το Native Access στον υπολογιστή που τρέχω το πρόγραμμα, το πρόγραμμα δεν θα τρέχει πλέον στον υπολογιστή; Σωστά; Δηλαδή η ενέργεια απεγκατάστασης του serial number που κάνω στο internet στο περιβάλλον της Native Access, επηρεάζει το πρόγραμμα στον τοπικό σκληρό δίσκο του υπολογιστή και δεν θα τρέχει πλέον. Σωστά;

 

(3) Στον 2ο υπολογιστή που θα στήσω το Native Access, πρέπει να κάνω νέο account; ή μπορώ να χρησιμοποιώ το υπάρχον account μου; Αν ναι, τότε γιατί να μην κάνω Login στο Native Access στον 2ο υπολογιστή με τα στοιχεία λογαριασμού που εχω, και απλά να πάω στο προιόν από τη λίστα και να αλλάξω το path να κάνω δηλαδή relocate και να δείχνει στον 2ο υπολογιστή και να παίξει;

 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. σωστα

2. σωστά. Το πιό πιθανό είναι να τρέχει ως demo για 15 λεπτά, μετά κλείσιμο, ξανά 15 λεπτά.

3. Το account της NI/native access είναι ενα-το ίδιο. Και προφανώς αυτό που δηλώθηκε στην αγορά του μπουζουκιού. Ο τρόπος που δουλεύει το native access είναι συγκεκριμένος και τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις τα καθορίζουν αυτοί. Take it or leave it.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Native Access που θα στήσω στο 2ο υπολογιστή, κάνω login με το account μου. Εκεί βλέπω στη λίστα το bouzouki. Αν κάνω relocate και ορίσω το path για τα libraries το path στον 2ο υπολογιστή, δεν θα παίξει? Εδώ το χάνω λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου