Προς το περιεχόμενο

Παρατήρηση για διατάραξη ησυχίας


b.o.b
Η απάντηση από τον roberto30,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Μένω σε διαμέρισμα (πολυκατοικία) και παίζω ντράμς.

Μέχρι πρότινος είχα ένα ακουστικό σετ με το οποίο έπαιζα και παρότι το είχα γεμίσει σεντόνια μέσα στα τύμπανα και πουλόβερς στα πιατίνια, δεχόμουν παρατηρήσεις από τον γείτονα που μένει από κάτω μου. 

Εννοείται δεν θέλω να γίνομαι ενοχλητικός προς τους άλλους ένοικους, για αυτό και κάνω ότι μπορώ για να βρω λύσεις.
Από την άλλη το να μην μπορώ να εξασκηθώ καθόλου μέσα στο σπίτι μου, καταντάει καταπιεστικό. Ασχολούμαι περίπου 12 χρόνια με τα ντραμς και όπως και η γυμναστική χρειάζεται καθημερινή εξάσκηση ώστε να έχεις πρόοδο ή έστω να μην χειροτερεύεις.

Είχα κατά καιρούς θέματα λοιπόν με τον συγκεκριμένο γείτονα, εως ότου ήρθε η αστυνομία τον Ιούνιο του 2020 και μου είπε ότι ο νόμος άλλαξε το 2019 και ότι πλέον θεωρείται αντί για πταίσμα, ποινικό αδίκημα η διατάραξη της κοινής ησυχίας. Να σημειώσω πως δεν ήταν ώρα κοινής ησυχίας. Συγκεκριμένα οι αστυνομικοί μου είπαν ότι θα μπορούσαν να με πάρουν αυτόφωρο εκείνη την στιγμή και έπειτα θα υπήρχε και κάποιο πρόστιμο. Παρόλα αυτά κάτι τέτοιο δεν συνέβη. 

Να τονίσω εδώ ότι φυσικά ποτέ μου δεν παίζω σε ώρες κοινής ησυχίας.
Να πω επίσης ότι καταλαβαίνω πως οι ώρες μη κοινής ησυχίας δεν σημαίνει πως είναι ώρες φασαρίας. 

 
Για να μην πολυλογώ κατάλαβα τότε τον Ιούνιο ότι δεν θα μπορούσα να βρω ποτέ μια λύση με το ακουστικό σετ και έτσι μετά από αυστηρές οικονομίες 10 μηνών κατάφερα να πάρω ένα ηλεκτρονικό σετ. 

Πραγματικά μέσα στο δικό μου διαμέρισμα αν πας σε άλλο δωμάτιο και κλείσεις την πόρτα σχεδόν δεν ακούγεται τίποτα από πιατίνια και pads. Ο ήχος είναι ανεπαίσθητος. 
Αφού τα δοκίμασα λοιπόν, κατέβηκα την ίδια μέρα στον γείτονα να μιλήσουμε και να μάθω αν ακούγεται εκεί κάτι. 
Ήταν πολύ ευγενικοί και οι δύο (αδέρφια) και μου είπαν εν ολίγης ότι ακούγεται ένα τσούκου τσούκου πολύ χαμηλά καμιά σχέση με το ακουστικό σετ που είχα και ότι μην ανησυχείς, αν ενοχληθούμε θα στο πούμε. Δίνοντάς μου να καταλάβω ότι δεν έχουν θέμα και ότι αν προκύψει κάποιο θέμα θα ειδοποιήσουν πρώτα εμένα πριν πάνε στην λύση της αστυνομίας. 

Μετά από επεξεργασία προσθέτω καθώς το ξέχασα, ότι αυτός ο γείτονας παίζει μπουζούκι και τραγουδάει. 


Αυτός ο χαμηλός τσούκου τσούκου ήχος για τον οποίο μου είπαν, πρέπει να είναι ο γδούπος από το πετάλι της μπότας το οποίο είναι πάνω σε χαλί στο πάτωμα. Ήδη έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως θα το αντιμετωπίσω και αυτό ώστε να μην ακούγεται πουθενά τίποτα. Λογικά θα χρειαστεί να φτιάξω μια πλατφόρμα τύπου τέτοια: 


ή να προμηθευτώ δύο τέτοια για το πετάλι της μπότας και του hi-hat: https://www.thomann.de/gr/roland_ne_10_noise_eater.htm?ref=intl&shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6MiwibGFuZ3VhZ2UiOiJlbiJ9

Γενικά μου έχουν ήδη φύγει πάρα πολλά λεφτά με αυτή την ιστορία και για όσους δεν ξέρουν ένα αξιοπρεπές ηλεκτρονικό drum set είναι πανάκριβο. 

Αρκετά όμως με τα τεχνικά θέματα. Ας επιστρέψω στην ιστορία. 

Γυρνάω λοιπόν πάνω στο διαμέρισμά μου πολύ χαρούμενος ενώ σκεφτόμουν ότι επιτέλους θα μπορώ να εξασκούμαι κανονικά. Αυτό έγινε το περασμένο Σάββατο.

Σήμερα λοιπόν Πέμπτη και καθώς εξασκούμουν, ακούω χτυπήματα στην πόρτα στις 20:00 παρά κάτι. Ήταν ο από πάνω γείτονας ο οποίος εμφανώς συγχυσμένος μου ζήτησε να σταματήσω να παίζω γιατί ακούγεται ντάπα ντούπα πάνω λέει και δεν μπορεί. :( 

Ακόμη και μετά από μια τόσο ακριβή αγορά έχω και πάλι πρόβλημα με γείτονα. Και απορώ αν θα σταματήσει αυτή η κατάσταση ποτέ. Φοβάμαι να αγοράσω τα υλικά για την ηχοαπορρόφηση και την κραδασμοαπορρόφηση και να μου πουν στην συνέχεια ότι και πάλι ακούγεται. Πως γίνεται να ακούγεται πάνω? Αφού δεν ακουμπάει κάτι στο ταβάνι και δεν βγάζουν ήχο. Είναι δυνατόν να περνάει ο ήχος από το πετάλι της μπότας στο πάτωμα έπειτα στην μεσοτοιχία και έπειτα να πηγαίνει στο ταβάνι? Είναι δυνατόν?

Δεν έχω παραπονεθεί ποτέ σε κανέναν που έχουν την τηλεόρασή τους στην διαπασών και ακούγεται 2 ορόφους κάτω ή με τον άλλον τον σινεφίλ που βάζει το subwoofer και τρέμει το σπίτι. Όπως καταλαβαίνω ότι έχουν την ανάγκη να ψυχαγωγηθούν έτσι περιμένω να δείχνουν και εκείνοι κατανόηση.

Θα μου πείτε πήγαινε να παίξεις σε στούντιο. Τα στούντιο όμως έχουν ένα σωρό λεφτά να δίνεις συνέχεια δεν γίνεται. Επίσης με τον κορονοιό έχουν κλείσει κοντά ένα χρόνο τώρα.

Νομικά γνωρίζει κανείς να μου πει αν είμαι παράνομος ή όχι. Ξανά λέω ποτέ δεν εξασκούμαι σε ώρες κοινής ησυχίας. Και ντεσιμπελόμετρο να βάλω δεν κάνει καθόλου θόρυβο. Στο ίδιο διαμέρισμα να είσαι, σε άλλο δωμάτιο δεν ακούγεται.

Επεξεργασμένο από b.o.b
Ορθογραφικά, mini update
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι, πλεον, τις ωρες μη κοινης ησυχιας δεν εισαι παρανομος, απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν υψηλα db. Προφανως εισαι, ακομα, ενοχλητικος για καποιους. Αυτο ομως δεν ειναι κατι το παρανομο. 

 

Εχεις ριξει πολλη δουλεια για να γινεις πιο αθορυβος. Καποιες λεπτομερειες μενουν ακομη, εκτιμω, και θα γινεις εντελως αθορυβος.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, b.o.b είπε

Δεν έχω παραπονεθεί ποτέ σε κανέναν που έχουν την τηλεόρασή τους στην διαπασών και ακούγεται 2 ορόφους κάτω ή με τον άλλον τον σινεφίλ που βάζει το subwoofer και τρέμει το σπίτι. Όπως καταλαβαίνω ότι έχουν την ανάγκη να ψυχαγωγηθούν έτσι περιμένω να δείχνουν και εκείνοι κατανόηση.

Κακώς. Ξεκίνα να παίρνεις κι εσύ τηλέφωνα στο 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, yameth είπε

 

Είχα ξανά δει ντραμό πλατφόρμα με το συγκεκριμένο υλικό (Vibro) και την έχω και αυτή υπόψη μου. 

Είδα στο τέλος τους άρθρου που αναφέρει και τις άλλες τις γνωστές πλατφόρμες με τις μπάλες του τένις. 

Η συγκεκριμένη του άρθρου είναι δοκιμασμένη από εσένα? @yameth 

Θα πρέπει τις επόμενες μέρες πιστεύω να πάω στο πάνω γείτονα να του μιλήσω και αν είναι δυνατόν να κάνουμε ένα τεστ με το πότε ακούγεται για να καταλάβω τι ενοχλεί τον πάνω. 

Είναι όντως το πετάλι της μπότας? Ή είναι κάποιο πιατίνι.
Αν είναι πιατίνι δεν γνωρίζω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Αφού είναι όλο λάστιχο και αφού δεν ακούγεται στο μέσα δικό μου δωμάτιο. Πως γίνεται να ακούγεται πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω πως να το περιγραψω καλά, αλλα μπορεί ένα χτύπημα σε καποιο πιατινι ή tom ή hihat να περνάει μέσω του σκελετου των ντραμς στο πάτωμα και απο εκεί στον απο κάτω. 

 

Το θεωρω απίθανο, αλλά δεν μπορω να το αποκλείσω....

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι να βρεις τη λύση το συντομότερο δυνατό και να μπορέσεις να συνεχίσεις τη μελέτη σου. Είμαι ομοιοπαθής, (κιθαρίστας όμως) και τον τελευταίο χρόνο λόγω lockdown, έχω τον από κάτω γείτονα μόνιμα στο διαμέρισμα ενώ κανονικά έλειπε εκτός Αθηνών το μεγαλύτερο μέρος του έτους. Είναι τρομερά παράξενος, προφανώς με ακοή και σόναρ νυχτερίδας καθώς όχι μόνο ακούει τα πάντα αλλά αισθάνεται και όλων των ειδών τις συχνότητες που ταξιδεύουν μέσω του πατώματος.

 

To make things worse, το ωράριό του είναι το εντελώς αντίθετο από το δικό μου, δηλαδή για πρωί ξυπνάει μεσημέρι και για βράδυ κοιμάται πρωί, πράγμα που σημαίνει ότι οι ώρες μελέτης μου συμπίπτουν πάντα με τις ώρες ύπνου του.

 

Δεν έχω να προτείνω κάτι απλά θέλω να πω ότι η πολυκατοικία σα χαρακτηριστικό κτίσμα των βαλκανικών χωρών, μπορεί πολεοδομικά/χωροταξικά να υπήρξε η αναγκαία λύση αλλά σε όλα τα άλλα είναι κατάρα.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχουμε ξαναπει, δεν φταίνε τα σπίτια φταίνε οι άνθρωποι.

Αν και μενω σε μεζονέτα, υπάρχει μεσοτοιχία. Ο ένας από τους δυό γείτονές μου συνέχεια κάνει παράπονα. Μετά τις 10.30 δεν μπορεί να ακούσει τίποτα. Ούτε τηλεόραση ούτε ομιλίες. Εννοείται ότι ποτέ δεν ακούει μουσική μου διότι ποτέ δεν παίζω τέτοιες ώρες, άλλωστε είμαι πολύ ψηλά σε σοφίτα. Αλλά όλες τις άλλες ώρες εγώ τον ακούω κανονικά. Αλλά ποτέ δεν ενόχλησα διότι το θεωρώ φυσιολογικό όταν συνυπάρχεις ή γειτονεύεις. Με το άλλον δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Είναι στον άνθρωπο.

  • Like 5

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
16 hours ago, b.o.b said:

Η συγκεκριμένη του άρθρου είναι δοκιμασμένη από εσένα? @yameth 

Θα πρέπει τις επόμενες μέρες πιστεύω να πάω στο πάνω γείτονα να του μιλήσω και αν είναι δυνατόν να κάνουμε ένα τεστ με το πότε ακούγεται για να καταλάβω τι ενοχλεί τον πάνω. 

Είναι όντως το πετάλι της μπότας? Ή είναι κάποιο πιατίνι.
Αν είναι πιατίνι δεν γνωρίζω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Αφού είναι όλο λάστιχο και αφού δεν ακούγεται στο μέσα δικό μου δωμάτιο. Πως γίνεται να ακούγεται πάνω?

 

Προσωπικά όχι, γιατί δεν είμαι ντράμερ αλλά γνωρίζω το πρόβλημα και έχω φτιάξει σε στούντιο ηχογράφησης.

Είναι σχεδιασμένη με τεχνικές προδιαγραφές και την συμμετοχή μηχανολόγου ακουστικής.

Και αυτη που έβαλες φαίνεται σωστή. Οι μπάλες του τένις και άλλες σχετικές υλοποιήσεις δεν έχουν κάποιες μετρήσιμες προδιαγραφές.

 

Ο "θόρυβος" που περνάει στο κτίριο είναι κτυπογενείς κραδασμοί που μεταφέρονται στατικά.

Περισσότερο απο την μπότα αλλά και το υπόλοιπο κιτ.

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Για να θεωρηθεί κάποιος ήχος Διατάραξη Κοινής Ησυχίας, πρέπει να μετρηθεί με ντεσιμπελόμετρο σε απόσταση ενός μέτρου απο την πηγή και να ξεπεράσει τα 90db. Αν δεν το ξεπερνάς, δεν στέκει ούτε μήνυση, ούτε αυτόφωρο, ούτε πρόστιμο, ούτε τίποτα, να παν' να κόψουν το σβέρκο τους.. Μου είχαν στείλει κι εμένα παλιότερα το 100, μετρήσανε, ήμουν στα 84db με ακουστικό σετ, μου έκοψαν χαρτί της αυτοψίας και τέλος. Δες το και με κανα δικηγόρο, γιατί αυτό που σου περιέγραψα έγινε το 2002, μπορεί κάτι να έχει αλλάξει απο τότε.

 

(edit) Έχε υπόψη σου οτι 90 με 100 ντεσιμπέλ είναι η στάθμη σε νυχτερινό κλαμπάκι, 110 ντεσιμπέλ είναι η απογείωση επιβατικού αεροπλάνου και 120 η κώφωση..

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου