Προς το περιεχόμενο

Παρατήρηση για διατάραξη ησυχίας


b.o.b
Η απάντηση από τον roberto30,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Βαλε καποιον δικο σου στα ντραμς, και πηγαινε στο σπιτι των γειτονων που ενοχλουνται (εαν το δεχτουν και ειναι δυνατον). Θα ειστε σε τηλεφωνικη επικοινωνια και καθως θα παιζει μια απ'ολα τα τυμπανα, εσυ θα εντοπισεις ποιος ειναι ο ενοχος που κανει τον θορυβο, ωστε να βελτιωσεις την ηχομονωση του.

 

Θα ειναι win-win λυση...



Αυτό το έχω κάνει πηγαίνοντας έξω από τις πόρτες τους στον όροφό τους να δω τι γίνεται. Και δεν ακούγεται με το ηλεκτρονικό σετ, τίποτα.
Με τον από κάτω είχα επιχειρήσει να το κάνω μπαίνοντας σπίτι με την άδειά του, αλλά ο γιος του ήταν με κορόνα εκείνες τις μέρες και αρκέστηκα στο ότι μου είπαν ότι ακούγεται ένα ανεπαίσθητο "τσουκου τσουκου" και ότι δεν ενοχλούνται.

Ο από πάνω τώρα, είναι ειδική περίπτωση. Δηλαδή και τις δυο φορές που τον είδα δεν έχει διάθεση για συνομιλία. 
Ίσως αν αφήσω να περάσουν 5 μέρες να ηρεμήσει και τότε πάω και του χτυπήσω να μιλήσουμε να είναι πιο άνετος. Θα το σκεφτώ.

 

 

2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Σε αυτές τις περιπτώσεις, συνήθως οι από-κάτω έχουν πρόβλημα, καθώς υπάρχει άμεση επαφή του πατώματός σου με το ταβάνι του γείτονα και έτσι μεταφέρονται οι κραδασμοί. Γι αυτό ακούμε τα τριξίματα καρέκλας, πατήματα, χτυπίματα και τα σχετικά. Δεν έχω ακούσει ποτέ τρίξιμο καρέκλας από διπλανό διαμέρισμα, αλλά οι από πάνω ας πούμε φαντάζομαι κάνουν μετακόμιση καθημερινά. Είναι μάλλον που τα περισσότερα σπίτια είναι δεκαετίας 60-70, ανακαινισμένα το 80.



Σε μένα πρέπει να είναι κατασκευή του 87*. Updated*
Ναι όταν ο από πάνω κάνει διάδρομο ας πούμε ακούγεται. Ή οποιοδήποτε σύρσιμο καρέκλας ή κλείσιμο παραθύρου.
Ή ακόμα και το σκυλάκι που περπατάει ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος από τα νύχια του στο μάρμαρο.
Είναι λογικό από το πάνω διαμέρισμα να ακούγεται στο κάτω. 
Από το κάτω στο πάνω όμως, ακόμα και χωρίς πλατφόρμα, πόσο να ακούγεται πια?

 

 

11 ώρες πριν, dj_pns είπε

Η απλά ξεκίνα να "ενοχλείσαι" κι εσύ με το παραμικρό και φώναξε και την αστυνομία αμα λάχει με την πρώτη σου ευκαιρία (Όλο και κάτι θα βρείς)

 

Εχεις κάνει πόσα πράγματα για να μην ακούγεσαι, μέχρι και σε ηλεκτρονικό κίτ με ακουστικά πήγες, δεν θα χτίσεις και drum booth  στο σαλόνι σου για να μην ενοχλείται ο κομπλεξικός κλόουν με το 0.01 db απο την δόνηση που φτάνει στο αυτί του. Για όνομα του θεού δηλαδή.

 

Οι άλλοι όλοι που δεν σου έχουν πει τίποτα κουφοί είναι??

 

Ξέρω οτι ακούγεται σαν λύση λυκειόπαιδου αλλα τέτοιοι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν αλλιώς, ούτε με τον καλό τρόπο ούτε με τίποτα.


 

Ναι, αλλά έτσι θα πυροδοτήσω έξτρα διαμάχες και δεν θέλω. Προτιμώ να κρατάω όσο γίνεται φιλική στάση.
Σκέφτομαι τι προβλήματα μπορεί να έχει ο καθένας και ότι το τελευταίο που θέλει είναι να τον ενοχλούν και μέσα στο σπίτι του. Απλά δεν γνωρίζω σε τι βαθμό είναι αυτή η ενόχληση αντικειμενικά. Ακούγεται όντως κάνας γδούπος δυνατός ή πρόκειται για ένα τσουκ εδώ και εκεί και κάνει το τόσο τοοοόσο...
 

Επεξεργασμένο από b.o.b
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Αν -λέω αν- αυτοί οι γείτονες που λένε οτι ενοχλούνται, αν δεν ήξεραν οτι είσαι ντράμερ, θα ενοχλούνταν το ίδιο; Μήπως δλδ λειτουργεί ψυχολογικά αυτή η γνώση και τους επηρρεάζει να ενοχλούνται περισσότερο; Ότα φτιάξεις την πλατφόρμα, διέδωσε στο κτήριο οτι σταμάτησες να παίζεις, οτι απέσυρες τα ντραμς κλπ, να δείς που δε θα "ενοχληθούν" ξανά, παρόλο που θα είσαι στη πλατφόρμα και θα παίζεις, όπως πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Αν -λέω αν- αυτοί οι γείτονες που λένε οτι ενοχλούνται, αν δεν ήξεραν οτι είσαι ντράμερ, θα ενοχλούνταν το ίδιο; Μήπως δλδ λειτουργεί ψυχολογικά αυτή η γνώση και τους επηρρεάζει να ενοχλούνται περισσότερο; Ότα φτιάξεις την πλατφόρμα, διέδωσε στο κτήριο οτι σταμάτησες να παίζεις, οτι απέσυρες τα ντραμς κλπ, να δείς που δε θα "ενοχληθούν" ξανά, παρόλο που θα είσαι στη πλατφόρμα και θα παίζεις, όπως πάντα.


Μου είπε να κάνω κάτι αντίστοιχο περίπου, μια φίλη. Να τους πω δηλαδή ότι έφτιαξα ένα επαγγελματικό σύστημα (πλατφόρμα/μπουθ δεν έχει σημασία) που δεν θα ακούγεται τίποτα πια. Και να μην παίζω για μια βδομάδα ξέρω γω και να πάω μετά να ρωτήσω: ακούγεται που παίζω?
Και να δω τι θα μου πει. Αν μου πει ναι (ενώ δεν έπαιζα καν), θα συμπεράνω ότι πρόκειται στάνταρ για περίεργο άνθρωπο.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παιδιά δεν είναι στη φαντασία κανενός ο κτυπογενής θόρυβος που μεταφέρεται δομικά.

Πολυκατοικία είναι που συνδέονται τα πάντα μεταξύ τους. Κι ας είναι πολυκατοικία του 2023.

 

Πάρε διάβασε άλλη μια κατασκευαστική λύση για το πως θα έπρεπε να είναι τα πατώματα, που δεν είναι... και που πάνω σε αυτό πρέπει να βάλεις και πλατφόρμα για να είσαι σιγουρος.

Όταν δεν υπάρχει σωστή κατασκευή εξ αρχής και θες να παίζεις ηλ. ντραμς, που η μπότα είναι σαν να χτυπάς μ΄ ένα σφυρί μια επιφάνεια, αναγκαστικά πρέπει να κάνεις κάτι. Και οι λύσεις αυτες δεν είναι ούτε απλές, ούτε φθηνές δυστυχώς.

 

  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yameth είπε

Παιδιά δεν είναι στη φαντασία κανενός ο κτυπογενής θόρυβος που μεταφέρεται δομικά.

 

εμένα μου είχαν κάνει κάποτε παρατήρηση οι δίπλα για ένα διάστημα που έλειπα από το σπίτι! (μου το είπε ο διαχειριστής όταν πήγα να πληρώσω τα κοινόχρηστα)

Και μια άλλη φορά μου χτυπησαν την πόρτα κατά τις 11 το πρωί ότι έχω τέρμα μουσική (εγώ κοιμόμουν - φοιτήτρια γαρ, και καποιος από αλλού ειχε μουσική)

 

Οπότε δεν είναι καθόλου απίθανο να είναι όντως (γερο)παράξενος ο από κάτων.

 

Γενικά πάντως ναι, οι από κάτω τα ακούνε όλα.. Τώρα αν είναι λίγο ή πολύ ενοχλητικός ο θόρυβος δεν το ξέρουμε.. Μπορεί όντως να είναι παράξενος ο απο κάτω και με το παραμικρό τσικ να ενοχλείται.

 

Μπράβο όμως στο φίλο μας που προσπαθεί να βρει λύση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μακάρι να ήταν όλοι έτσι.

Επεξεργασμένο από Wild_Rose

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οταν σκέφτεσαι αρνητικά για τον άλλον ΕΝΩ ΞΕΡΕΙΣ πως ΤΑ ΤΥΜΠΑΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΘΟΡΥΒΟ, δεν είσαι ο αγαθότερος γείτονας.

Να 'στε καλοί με τους γείτονες σας.

Για να 'ναι κι αυτοί καλοί μαζί σας.

Η Αθήνα έχει γίνει μια απο τις πιο απάνθρωπες πόλεις στον κόσμο απο τους κακούς γείτονες.

Ο ένας ενοχλεί τον άλλον.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yameth είπε

Η Αθήνα έχει γίνει μια απο τις πιο απάνθρωπες πόλεις στον κόσμο απο τους κακούς γείτονες.

Ο ένας ενοχλεί τον άλλον.

όχι μόνο στην Αθήνα...

  • Συμφωνώ 1

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, b.o.b είπε

Από το κάτω στο πάνω όμως, ακόμα και χωρίς πλατφόρμα, πόσο να ακούγεται πια?

Ακούγεται.

 

Ακριβώς ίδιο πρόβλημα είχαμε και εμείς, με ηλεκτρονικό σετ (mesh). Ειδικά η μποτα περνάει παντού, ως κραδασμός, μέσα από τους τοίχους. Τα στερεά, ως μέσο μετάδοσης, μεταφέρουν τα ηχητικά κύματα μακρύτερα από ότι ο αέρας, άρα μπορεί να μην ακούς τίποτα στο κλιμακοστάσιο αλλά στην κρεβατοκάμαρα ο άλλος θα ακούει ένα υπόκωφο "ντουκ - ντουκ".  Το τσεκαραμε με το δίπλα και κάτω διαμέρισμα.

 

Επίσης, αν είδα καλά, φαίνεται να ακουμπάει το σετ σου στον τοίχο. Αυτό επιτείνει την προς όλες τις κατευθύνσεις μεταφορά του κύματος.

 

Riser για να είσαι Οκ. Απλώς θέλει λίγο ψάξιμο και οικονομοτεχνική μελέτη πρωτα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με τον Αντώνη Αργουδέλη και θα προχωρήσω τις επόμενες μέρες στην κατασκευή μια πλατφόρμας χρησιμοποιόντας ελατήρια VIBRO AM.50 πολυεστέρα iZifon και μεβράνη ISOLFON Barrier.

Είναι η κατασκευή "λύση Β" από εδώ: 


Θα κάνω αυτό και θα δούμε πως θα πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου