Προς το περιεχόμενο

Αγορά από το Reverb


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης

Έχει αγοράσει κανείς ποτέ κάτι απο το Reverb; Είναι ok; Να έχω εμπιστοσύνη; Δεν το έχω ξανακάνει και δεν ξέρω τί ισχύει και πώς γίνεται. Τα φώτα σας παρακαλώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αγορασει δυο φορες σετ μαγνητων απο το reverb, μεσω paypal. Η διαδικασια ηταν γρηγορη, και παρελαβα ταχιστα.

Εαν θα εβρισκα ενα καινουριο προιον, εντος ΕΕ, θα το εμπιστευομουν. Με τα μεταχειρισμενα, απο εξωτερικο, δεν τα εχω καλα, γενικοτερα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
33 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εχω αγορασει δυο φορες σετ μαγνητων απο το reverb, μεσω paypal.

Μόνο με paypal παίζουν; Πιστωτικές / χρεωστικές όχι;

 

Επίσης: Το Reverb είναι μαγαζί; ρωτάω γιατι είδα οτι έχει και την "Buy New" παράμετρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει και αγοράζω συχνά πυκνά. Απλά πρέπει να είναι εντός ΕΕ ώστε να μην έχουμε ... αναγούλες με τελωνεία κλπ.
Ο κάθε πωλητής ή το κάθε κατάστημα που διαθέτει προϊόντα προς πώληση έχουν Reviews τις οποιες μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά και να αποφασίσεις μόνος σου εάν υπάρχει ρίσκο ή όχι.
Από τρόπους πληρωμής, εγώ εμπιστεύομαι χρόνια το PayPal και έτσι πληρώνω και στο Reverb.
Συνοψίζοντας, όλα καλά από εμένα αρκεί να είσαι προσεκτικός στις αξιολογήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Το λοιπόν, βρήκα μια κονσόλα που δεν τη βρίσκω στην Ελλάδα παρα μόνο καινούρια και πανάκριβη. Ο πωλητής είναι ιδιώτης, την πουλάει στη μισή τιμή σε σχέση με καινούρια, την χαρακτηρίζει "excellent condition" και αν την πάρω θα έρθει απο την Ιταλία με ανεκτά ταχυδρομικά. Μου μένει λοιπόν να μάθω αν μπορώ να την πάρω με κάρτα και αν οι καλές κατα τα άλλα αξιολογήσεις του πωλητή αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.. Επίσης βρήκα κι ένα synth που δεν το βρίσκω εδώ, αλλά είναι απο Αμερική και τα εξοδα αποστολής ξεπερνούν την τιμή του, οπότε απορρίπτεται.. Είναι όμως το Reverb γενικότερα μιας κάποιας εμπιστοσύνης; Τί γίνεται αν μου έρθει πχ η κονσόλα και είναι διαλυμένη ή αν δεν ανάβει καν; ή αν δεν έρθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το synth απο Αμερική νομίζω δε χρειάζεται να πούμε κάτι, δεν έχει νόημα να κάνεις αγορά εκτός ΕΕ. Όσο καλή τιμή και να πετύχεις ένα προϊόν που είναι εκτός ΕΕ και όσο καλά μεταφορικά, θα τα πληρώσεις όλα διπλάσια στο τελωνείο. Βγάλε τελείως από το μυαλό σου τις αγορές εκτός ΕΕ. Υπάρχει φίλτρο όταν ψάχνεις κάτι να σου δείχνει προϊόντα μόνο από European Union.
Σχετικά με την κονσόλα, εάν σου έρθει ελαττωματική, υποθέτω ότι ανοίγεις θέμα στο Reverb και σε αποζημιώνει. Ο πωλητής δεν πληρώνεται κατευθείαν μόλις αγοράσεις το προϊόν, πληρώνεται όταν λάβεις το προϊόν. Άρα ουσιαστικά τα χρήματα σου θα τα έχει το Reverb μέχρι να παραλάβεις και αφού παραλάβεις και είναι όλα καλά, τότε θα τα δώσει στον πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Το λοιπόν, βρήκα μια κονσόλα που δεν τη βρίσκω στην Ελλάδα παρα μόνο καινούρια και πανάκριβη. Ο πωλητής είναι ιδιώτης, την πουλάει στη μισή τιμή σε σχέση με καινούρια, την χαρακτηρίζει "excellent condition" και αν την πάρω θα έρθει απο την Ιταλία με ανεκτά ταχυδρομικά. Μου μένει λοιπόν να μάθω αν μπορώ να την πάρω με κάρτα και αν οι καλές κατα τα άλλα αξιολογήσεις του πωλητή αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.. Επίσης βρήκα κι ένα synth που δεν το βρίσκω εδώ, αλλά είναι απο Αμερική και τα εξοδα αποστολής ξεπερνούν την τιμή του, οπότε απορρίπτεται.. Είναι όμως το Reverb γενικότερα μιας κάποιας εμπιστοσύνης; Τί γίνεται αν μου έρθει πχ η κονσόλα και είναι διαλυμένη ή αν δεν ανάβει καν; ή αν δεν έρθει;

 

καλό θα ήτανε να δεις μερικά βίντεο για αγορές-απάτες, λογικά δεν θα παίζει κάτι τέτοιο αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Γενικά το reverb προσφέρει κάποια εξασφάλιση, δλδ αν έρθει διαλυμένη θα κάνεις issue ένα refund και θα ζητήσεις επιστροφή των χρημάτων σου. Διάβασε τι ισχύει για αυτές τις περιπτώσεις όπως επίσης (πολύ σημαντικό) τις περιγραφές των προιόντων και τι σημαίνουν (mint, very good κ.α.). Γενικά οι πλατφόρμες που παίρνουν ποσοστό επί των πωλήσεων προσφέρουν εξασφάλιση αλλά καλό είναι και εσύ να είσαι ενημερωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Reverb μπορεις να το φανταστεις σαν το ebay για μουσικα οργανα, μονο που εδω μιλαμε για αποκλειστικα για απευθειας πωλησεις με δεδομενη τιμη (δηλαδη οχι δημοπρασιες, μονο σαν τα buy it now του ebay). 

 

Οπως και στο ebay, στην πλατφορμα θα βρεις τοσο μαγαζια που πουλανε online μεσω της πλατφορμας νεα ή και μεταχειρισμενα προιοντα οσο και ιδιωτες που θελουν να διωξουν την παλια ακουστικη τους πχ επειδη πηραν καινουρια (οπως στις αγγελιες του noiz πχ, μονο που στο reverb εχεις παγκοσμιο ακροατηριο και ολη την υποδομη για online πληρωμες - again, σκεψου ebay).

 

Οταν αγοραζεις κατι λοιπον εχει σημασια να κοιταξεις το feedback του πωλητη και να βεβαιωθεις οτι οι φωτογραφιες/περιγραφη ειναι οσο το δυνατον πιο λεπτομερης και καλυπτουν ολα τα σημεια που σε ενδιαφερουν. Μπορεις παντα να στειλεις και ενα μηνυμα και να ρωτησεις κατι πιο συγκεκριμενο, εξτρα φωτογραφιες κλπ. 

 

Εδω και αρκετα χρονια το reverb εχει εδραιωθει στο χωρο και τολμω να πω ισως και αντικαταστησει πληρως το ebay (στη συγκεκριμενη αγορα προφανως). Σαν πλατφορμα ειναι αξιοπιστο, και εχει και μηχανισμους για επιστροφη χρηματων/επιλυση διαφωνιων κλπ οπως και το ebay. Δεν ξερω ακριβως πως λειτουργουν γιατι οσες φορες το εχω χρησιμοποιησει (εχω αγορασει 4 οργανα απο διαφορους ιδιωτες στο reverb) δεν ειχα το παραμικρο θεμα.

 

Επισης, δες το παρακατω προσφατο thread 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Nicholas_tsili είπε

 Ο πωλητής δεν πληρώνεται κατευθείαν μόλις αγοράσεις το προϊόν, πληρώνεται όταν λάβεις το προϊόν. Άρα ουσιαστικά τα χρήματα σου θα τα έχει το Reverb μέχρι να παραλάβεις και αφού παραλάβεις και είναι όλα καλά, τότε θα τα δώσει στον πωλητή.

 

Λάθος. Τα χρήματα έρχονται στο Paypal άμεσα, στο διάστημα αμέσως μετά την αγορά. Τo Reverb δεν κραταει κανενός τα χρήματα.

Ορίστε και με πολλα λογια. Εγω έχω πληρωθει πολύ νωρίτερα σε όλες τις περιπτωσεις παντως, πριν βάλω αιθμο αποστολης

funds - Αντιγραφή.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Σας ευχαριστώ για τις διαφωτιστικές απαντήσεις. Μπήκα και διάβασα καί για το site, αλλά και για τον συγκεκριμένο πωλητή, ο οποίος τελικά δεν είναι ιδιώτης αλλά μαγαζί με κιθάρες στη Ρώμη. Την συγκεκριμένη κονσόλα την έχει και στην ιστοσελίδα του προς πώληση και μάλιστα κατα κάτι λιγότερο πιο φτηνά. Του έστειλα email απευθείας κι είμαι στα κανονίσματα να πάρω την κονσόλα εκτός Reverb, κυρίως λόγω του οτι δεν θέλω να ανοίξω παρτίδες με paypal λόγω παλιότερης περιπέτειας.. Είδομεν πώς θα πάει, πάντως ευχαριστώ πολύ για το feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου