Προς το περιεχόμενο

Αγορά από το Reverb


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ όπως έχω αναφέρει ξανά, έχω κάνει αρκετές συναλλαγές μέσω reverb, αρκετές και ως πωλητής καθώς μικροπράγματα μπορούν να πουληθούν λίγο πιο εύκολα. Νομίζω ότι είναι καλό που υπάρχει ενδιάμεσος αφού χρησιμεύει σαν δικλείδα ασφαλείας στην περίπτωση που γίνει στραβή. επίσης θεωρώ ότι είναι σημαντικό να διαβάζουμε τους όρους χρήσης της πλατφόρμας καθώς αρκετοί (μαζί και εγώ) έχουμε κακό συνήθειο να κάνουμε του κεφαλιού μας μέχρι να την φάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω ευχαριστώ πολύ που κάποιος άνοιξε αυτό το θέμα.
Νόμιζα ότι το Reverb ήταν μόνο για τας Αμέρικας και μόνο για μετάχ.
Δικό μου σφάλμα, τρόμπας που δεν έκατσα να ψάξω.

 

Ήθελα πολύ να δω πού έχει Mayones, γιατί Ελλάδα δεν, και είδα ότι έχει πολλά και καινούργια όργανα, εδώ Ευρώπη. Nice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόση επιφυλακτικότητα για το reverb αλλά και για αγορές εκτός ΕΕ? Eίναι αρκετά χρόνια που αγόρασα μέσω reverb αλλά έχω θετική άποψη, όπως και για τις αγορές μέσω ebay η θετική ή αρνητική εμπειρία είναι θέμα πωλητή. Έχω κάνει λιγότερες αγορές σε σχέση με το ebay αλλά από το reverb αγόρασα την αγαπημένη μου κιθάρα (από Αμερική) που δεν την έβρισκα δεύτερο χέρι στην Ευρώπη. Ακόμα και μετά το τελωνείο συμφέρουσα ήταν η αγορά, αρκετά κάτω της Ευρωπαικής τιμής. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και αρχίζει από τη τιμή, υπολογίζεις και αποφασίζεις αν είναι συμφέρουσα. Όσο πληρώνεις με Paypal είσαι εξασφαλισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
9 ώρες πριν, KostasP είπε

Γιατί τόση επιφυλακτικότητα για το reverb αλλά και για αγορές εκτός ΕΕ? Eίναι αρκετά χρόνια που αγόρασα μέσω reverb αλλά έχω θετική άποψη, όπως και για τις αγορές μέσω ebay η θετική ή αρνητική εμπειρία είναι θέμα πωλητή. Έχω κάνει λιγότερες αγορές σε σχέση με το ebay αλλά από το reverb αγόρασα την αγαπημένη μου κιθάρα (από Αμερική) που δεν την έβρισκα δεύτερο χέρι στην Ευρώπη. Ακόμα και μετά το τελωνείο συμφέρουσα ήταν η αγορά, αρκετά κάτω της Ευρωπαικής τιμής. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και αρχίζει από τη τιμή, υπολογίζεις και αποφασίζεις αν είναι συμφέρουσα. Όσο πληρώνεις με Paypal είσαι εξασφαλισμένος.

Συμφωνώ απόλυτα.

Πρέπει όμως να είμαστε ενημερωμένοι καταναλωτές και γι αυτό η όποια επιφύλαξη.

Ενα μικρό παράδειγμα είναι στο πρόσφατο θέμα για μια συναλλαγή με το μεγαλύτερο κατάστημα στην Ευρώπη, που ενώ είναι καθημερινότητα για πολλούς, έγινε γολγοθάς για κάποιον όχι τόσο ενήμερο.

 

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημέρα σε όλους

 

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω κατι για το reverb. Ενώ είναι τόσο απλό όσο ένα site τυπου ebay , αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι το εξής:

Σε κονσόλα ni traktor που κοιτάζω στο site, εμφανίζεται μία b-stock απο κατάστημα "Native Instruments GmbH Direct" .  Η ανάρτηση πώλησης δεν περιέχει φωτογραφίες της ίδιας της κονσόλας , παρα μόνο του site της NI.  Έκανα επαφή με τον πωλητή που περιείχε τα ερωτήματα περι κατάστασης, εγγύησης και συμβατότητας drivers με windows 10-11. Η απάντηση ήταν μετα απο περίπου μία εβδομάδα, αρκετά σύντομη, και ανεφερε πως τα b-stock προϊόντα πωλούνται είτε απο τον κατασκευαστή είτε απο επίσημο πωλητή και είναι ανοιγμένα ελαφρώς χρησιμοποιημένα, η κατάστασή τους είναι "individual"(το αντιλαμβάνομαι ως "ποικίλει") και πως δεν αναρτούν φωτογραφίες απο τον υπάρχον εξοπλισμό.

Στο "shop search" για native instruments" επιστρέφει μόνον αυτόν τον πωλητή ως αποτέλεσμα, θα μπορούσε να είναι επίσημος αντιπρόσωπος; Είναι σχεδόν προφανής η απάντηση απλά με προβληματίζει πως δεν έχει μία ενδεικτική φωτογραφία απο την κατάσταση του εξοπλισμού και το γεγονός πως έκανε αγγαρεία να μου απαντήσει ενώ θα περίμενα μία καλύτερη κατατόπιση στα ερωτήματά μου. Στη σελίδα επίσης εμφανίζεται ως "preferred seller" εαν λέει κάτι αυτό. Θα το εμπιστευόσασταν για αγορα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, Στάθης Π. είπε

Στο "shop search" για native instruments" επιστρέφει μόνον αυτόν τον πωλητή ως αποτέλεσμα, θα μπορούσε να είναι επίσημος αντιπρόσωπος; Είναι σχεδόν προφανής η απάντηση απλά με προβληματίζει πως δεν έχει μία ενδεικτική φωτογραφία απο την κατάσταση του εξοπλισμού και το γεγονός πως έκανε αγγαρεία να μου απαντήσει ενώ θα περίμενα μία καλύτερη κατατόπιση στα ερωτήματά μου. Στη σελίδα επίσης εμφανίζεται ως "preferred seller" εαν λέει κάτι αυτό. Θα το εμπιστευόσασταν για αγορα;

Τα στοιχεία που αναφέρεις λένε πως μιλάς με την ίδια την εταιρία κατασκευής.

Η απόφαση είναι δική σου για το ποιον θα εμπιστευθείς. Νομίζω πως το "preferred seller" δίνει και ένα τόνο παραπάνω για εμπιστοσύνη δεν νομίζεις; 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου