Προς το περιεχόμενο

Ποιο TS σας αρέσει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Σίγουρα το Stamps Drive-o-matic με δεύτερο το παλιό Visual Sound R66.

 

To mojo mojo της TC που είναι και το αγαπημένο μου overdrive μου αρέσει περισσότερο αλλά δεν είναι ακριβώς TS.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ekim είπε

Να ρωτήσω, αυτά δεν θεωρούνται Marshall in a box ; Έχουν σχέση καθόλου με tubescreamer ;


Oddly enough, το CDD έχει JRC4558 chip, το οποίο είναι φυσιολογικά "TS" chip, αλλά στο high gain του ακούγεται πολύ σαν Marshall σίγουρα.
Καθώς έχει και μινι switch για τις μεσαίες κάνει ό,τι και το tubescreamer σε low/medium gain. Με έχει καταβολέψει με όλους τους τρόπους: ο ήχος του είναι refined και σαν overdrive "βασικού ήχου", και σαν high gain όπου πραγματικά λάμπει, γιατί είναι ελεγχόμενο με το volume , καθαρίζει (φαντάσου ήχο SRV).

Να φανταστείς ότι μου άρεσε τόσο η πράσινη βέρσιον (V2) που την αγόρασα δυο φορές - είχα δυο ίδια πετάλια δηλ, για να τα στακάρω. Αλλά βρήκα διαφορές στον ήχο των δυο! Τα άνοιξα , τα φωτογράφησα και το δεύτερο είχε άλλο τσιπ (θα μου πεις, καλά, το άκουσες? Κάπως , κάτι μου έκανε, ίσως γιατί είχα συνηθίσει τον ήχο αυτού που είχα πρώτο). Εγραψα στον David Barber, και του έστειλα τις φωτος , ρωτώντας, είναι διαφορετικά? Αφού είναι το ίδιο πετάλι και η ίδια βέρσιον - και μου απάντησε ότι ναι ξέρω γω, απλά είχαν τελειωσει τα supplies και έβαλα chip της panasonik, να μην πολυλογώ, το πούλησα το δεύτερο που δεν μου ακουγόταν "ίδιο".
Και πήρα την επόμενη βέρσιον (V3) που έχει διαφορετικό χαρακτήρα επίσης, αλλά πιο πολλές μεσαιο-μπάσες και πιο smooth ψηλές (σε πολλούς δεν αρέσει γι' αυτόν ακριβώς το λόγο) για να τα στακάρω μαζί σαν δυο gain stages.
Eχω καταλήξει ότι για μένα, ο καλύτερος high gain distorted ήχος, βγαίνει με δυο tubescreamers και όχι με distortion.
 

@ekim
Να δες εδώ, στο 3.38, πώς αλλάζει τον ήχο σε tubescreamer (το δεξί toggle switch, το πάει δεξιά, αριστερά είναι για πιο high gain).
https://youtu.be/GAvBZfugX_k?t=217

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Με έχει καταβολέψει με όλους τους τρόπους: ο ήχος του είναι refined και σαν overdrive "βασικού ήχου", και σαν high gain όπου πραγματικά λάμπει, γιατί είναι ελεγχόμενο με το volume , καθαρίζει (φαντάσου ήχο SRV).

Εξαιρετικά ενδιαφέρον ακούγεται. Περίπου το ίδιο το προσεγγίζω κι εγώ με το ctc black stardust που το έχω always on σε ήπιες ρυθμίσεις (καθαρίζει και αυτό πολύ ωραία με το vol) και το πουσάρω με το sd-1 ή και fuzzface. Βέβαια δεν έχω high gain «μοντέρνο» ήχο, αλλά δεν μου χρειάζεται κιόλας.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekim είπε

Εξαιρετικά ενδιαφέρον ακούγεται. Περίπου το ίδιο το προσεγγίζω κι εγώ με το ctc black stardust που το έχω always on σε ήπιες ρυθμίσεις (καθαρίζει και αυτό πολύ ωραία με το vol) και το πουσάρω με το sd-1 ή και fuzzface. Βέβαια δεν έχω high gain «μοντέρνο» ήχο, αλλά δεν μου χρειάζεται κιόλας.

 

 

Παρε το ctc starlight και θα εχεις (το εχω βαλει στο ματι καιρο τωρα)

 

 

16 λεπτά πριν, Tamtam είπε

φαντάσου ήχο SRV).

 

Στο 4.30 εχει καθαρο srv ηχο. Πολυ καλο πεταλι, οντως. Τα αξιζει τα λεφτα του.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekim είπε

ctc black stardust


Μου αρέσει πολύ ό,τι έχει τυχει να ακούσω me stardust!

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Στο 4.30 εχει καθαρο srv ηχο.


To χρησιμοποιώ έτσι για ρυθμικά ημιβρώμικα, blues κλπ και βρωμίζει πιο πολύ όταν χτυπάω πιο δυνατά για γεμίσματα. Με τη ρυθμιση στο high gain, το χρησιμοποιώ για πιο garage κομμάτια (φαντασου ήχο Τρύπες ας πούμε και Black Keys), τα καλύπτει όλα.
Πολλές φορές πάω στην πρόβα μόνο με αυτό, xωρίς δεύτερο drive ή boost για τα σόλο.

1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Ibanez κανείς;

 

Πολύ παλιά... στα early 90s παίζαμε ο κιθαρίστας μου με ένα Τs-9 που κελαηδούσε, κι εγώ με ένα Boss feedbacker distortion με χάλια ήχο, που τον διέσωζε λίγο ένα vintage TC electronic SCF... Mετά ανακάλυψα το Bad Monkey - πρέπει να είναι το πιο παλιό πετάλι που έχω και χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα!

image.png.a9c2f1b26f85ec942022ebcb73f9bbf0.png
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το TS-9 (ναι Ibanez) για 2-3 χρόνια. Ποτέ δε μου άρεσε και συγκεκριμένα η πλαδαρότητα/ασάφεια που προκαλεί στις μπάσες χορδές. 

 

Imo τα screameroειδή δεν είναι για καθαρούς ενισχυτές και χαμηλές εντάσεις. Δηλαδή αξίζουν και δείχνουν τα δόντια τους είτε πάνω σε σπασμένο ενισχυτή είτε μετά από transparent overdrive σε πολύ mild ρυθμίσεις που μιμείται σπασμένο ενισχυτή.

 

Το tubescreamer άλλωστε έγινε γνωστό και μυθοποιήθηκε από τον SRV ο οποίος ως γνωστόν έπαιζε στο 11.

  • Like 4
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα για πανω απο 25 χρονια ts9 απ'εξω εγραφε ibanez απο μεσα maxon. το εχω δωσει σε πολυ καλο φιλο που εχει strat και super reverb........................you know why........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολλά χρόνια στην αρχή με TS9, κατόπιν με ό,τι μπορεί κάποιος να φανταστεί...αμέτρητα. Πέρα απο τις προτάσεις ελλήνων κατασκευαστών που θεωρώ εξαιρετικές (πχ. ctc ziggy, jam tubedreamer), μερικά που τα θυμάμαι ιδιαίτερα είναι το SD1, ένας κλώνος Eternity που ήταν φοβερό, το Honey Bee το πρώτο και το Emma Stinkbug που έχει πολύ ενδιαφέρον λόγω της λειτουργίας του tone stack. Τα τελευταία χρόνια παίζω με ένα που μου έφτιαξε ο Bad Pixel, έχει πολλές επιλογές πάνω του για το οδηγήσει κάποιος στα γούστα του, το είχα δίπλα με ένα ΚΟΤ Analogman και τελικά το προτιμώ (έστω και ελάχιστα) γιατί το βρίσκω πιο "ζουμερό". Το ΚΟΤ πάντως είναι κορυφαίο, ίσως ελαφρώς "κλινικό" σε κάποιες ρυθμίσεις, αν δεν ήταν τόσο ακριβό μάλλον θα το είχα.

  • Like 3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου