Προς το περιεχόμενο

... και δύο για πιάνο και βιολί!


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Όπως ανέφερα σε προηγούμενο θρεντ, δουλεύω σε ένα παιχνίδι και γράφω, φυσικά, τη μουσική. Την Παρασκευή βρέθηκα με την Μόρφω Παπαδημητρίου, και ηχογραφήσαμε τα πρώτα 5 (από τα 20 περίπου) ντουέτα για πιάνο και βιολί. 

Σας τα επισυνάπτω. (Το βάθος είναι μάλλον πολύ, αλλά η τελική μίξη θα γίνει στο τέλος με ΟΛΕΣ τις ηχογραφήσεις).

Στο πιάνο και την σύνθεση... εγώ.

violin 1 not ready yet.mp3
violin 2 not ready yet.mp3

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος!

 

Το δεύτερο, που ήταν και Πιατσολικό στα αυτιά μου, μου άρεσε πιο πολύ.

 

Φανταστική παιχτουρα η Μορφω, τι ωραίο εκφραστικό παίξιμο!

 

Μπράβο σας!

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στο 0:32 του πρώτου με έστειλες! Αυτές οι αλλαγές μου αρέσουν πάρα πολύ και σίγουρα πρέπει να μάθω να τις κάνω και γω στις συνθέσεις μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 ώρες πριν, Vartanis είπε

Το πρωτο μου θυμιζει πολυ το canon rock.

 

Εεεε... απ'ότι είδα στο youtube είναι κάτι βασισμένο στο γνωστό κανόνα του Pachabel. Ας είναι... ναι οι αρχικές αλλαγές στο 1ο έχουν μία ομοιότητα, αλλά οκ.

 

 

7 ώρες πριν, gmoukou είπε

Ωραίος!

 

Το δεύτερο, που ήταν και Πιατσολικό στα αυτιά μου, μου άρεσε πιο πολύ.

 

Φανταστική παιχτουρα η Μορφω, τι ωραίο εκφραστικό παίξιμο!

 

Μπράβο σας!

Ναι είναι. Θα της μεταβιβάσω τα καλά σου λόγια! Θενξ

 

 

7 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Καλά στο 0:32 του πρώτου με έστειλες! Αυτές οι αλλαγές μου αρέσουν πάρα πολύ και σίγουρα πρέπει να μάθω να τις κάνω και γω στις συνθέσεις μου.

Χεχε... μπορώ να σου εξηγήσω αν θες.

Bill, Roberto. Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nikolas είπε

Χεχε... μπορώ να σου εξηγήσω αν θες.


Ο δικός μου τρόπος ανάλυσης:
- Είμαστε Ντο : Βάζεις  την VI της ομόφωνης ελλάσων (VIb) σαν μετατροπία που ακούγεται σαν I (Λαb) και μετά V στην καινούργια.
- Τώρα είμαστε Λαb : Μετά βάζεις VIIb που είναι IV στην καινούργια και κάνεις μετατροπία σε Ρεb
- Μετά πετάς μια V/V (Μι+) και εδώ μπερδεύομαι λίγο, που μάλλον τη χρησιμοποιείς ως IV για νέα μετατροπία (και τελευταία) που πάει στη Σι+.

- Πλέον στη Σι, ξαναβάζεις V/V (Ντο+), μετά V και μετά επαναλαμβάνεις την αρχική αρμονία πλέον σε Σι.

Το πέτυχα ή λέω μπαρούφες? χαχαχα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε


Ο δικός μου τρόπος ανάλυσης:
- Είμαστε Ντο : Βάζεις  την VI της ομόφωνης ελλάσων (VIb) σαν μετατροπία που ακούγεται σαν I (Λαb) και μετά V στην καινούργια.
- Τώρα είμαστε Λαb : Μετά βάζεις VIIb που είναι IV στην καινούργια και κάνεις μετατροπία σε Ρεb
- Μετά πετάς μια V/V (Μι+) και εδώ μπερδεύομαι λίγο, που μάλλον τη χρησιμοποιείς ως IV για νέα μετατροπία (και τελευταία) που πάει στη Σι+.

- Πλέον στη Σι, ξαναβάζεις V/V (Ντο+), μετά V και μετά επαναλαμβάνεις την αρχική αρμονία πλέον σε Σι.

Το πέτυχα ή λέω μπαρούφες? χαχαχα

 

χαχαχα... Δε λες μπαρούφες. Απλά δεν το δούλεψα στο μυαλό μου έτσι, μα καθόλου... Δεν συνθέτω με το αρμονικό σύστημα. Μπορεί κανείς να το εξηγήσει έτσι αλλά όπως είδες πρακτικά είναι τα πάντα παρενθετικά μέχρι το Σι+ που ξαναπαίζω το θέμα... 

Ο τρόπος που πήγα, παίζοντας στο πιάνο είναι ότι κρατούσα την μεσαία νότα, κάθε φορά σταθερή (Λα ύφεση, Μι ύφεση -> Σολ ύφεση (κοινή νότα το Σι ύφεση), Ρε ύφεση -> κοινή νότα το Λα ύφεση (Σολ δίεση στη Μι μείζον), Σι, κλπ...). Είναι, πρακτικά μία αρμονική αλυσίδα. Αν δεις Μι ύφεση -> Σολ ύφεση 3η μικρή και Ρε ύφεση -> Μι 3η μικρή πάλι. Συνεπώς παίζω με την Ι και V κάθε φορά σύμφωνα με αυτήν την λίγο παράξενη, αλλά οκ, αρμονική αλυσιδα

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου