Προς το περιεχόμενο

ΜΙΘΡΙΔΑΤΗΣ - ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΩ [A Short Music Film]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάξιο λόγου το βρίσκω και δεν πιστεύω καθόλου ότι είναι κομματικά υποκινούμενο. Άλλο πώς το εκμεταλλευτήκαν.

 

Γνωρίζοντας λίγο τη δουλειά του Μιθριδάτη που μου φαίνεται ταλαντούχος (ραπ) στιχουργός αλλά κυρίως πανέξυπνος άνθρωπος, θα έλεγα ότι εδώ έκανε μια πολύ καλή μπίζνα με μικρό ρίσκο. Σημάδεψε στον τραυματισμένο, λόγω εποχής και πρωτοφανούς περίστασης, ψυχισμό πολλών ανθρώπων και είπε αυτά που πιστεύουν ότι τους φταίνε με ιδιαίτερα επιθετικό τρόπο.

 

Είναι ένα καλλιτεχνικό ας πούμε "σκίσιμο μνημονίων" σε πλήρη αναλογία με την εποχή. Πριν μερικά χρόνια ο κόσμος άκουγε για σχισμένα μνημόνια (αριστερόθεν και δεξιόθεν) και πάθαινε συναισθηματικό οργασμό. Τώρα ηδονίζεται με επίθεση εναντίον της παρούσας κυβέρνησης. Αύριο με κάτι άλλο.

 

Αχ πού είναι οι εποχές που ο κόσμος την έβρισκε με  Καίτη Γαρμπή "αυτό το κάτι που θέλω".

  • Like 1
  • Συμφωνώ 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, yameth είπε

Κάποιοι μπορεί να είναι και στρατευμένοι κομματικά.

Ζητάμε να μην κουβαλάνε την ατζέντα τους εδω σε διάλογο και προσωπικά αν με ρωτάς, επειδή έβαλε γραβάτα ο Μιθριδάτης δεν σημαίνει πως αυτό που λέει τώρα απέκτησε σοβαρότητα.

 

24 λεπτά πριν, harilatron είπε

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι το πόνημα του μιθριδάτη είναι κομματικά εκπορευόμενο. Το λέω αυτό γιατί παρατήρησα μία άμεση και συστηματική προώθηση από (επίσημους και ανεπίσημους) κομματικούς λογαριασμούς της αξ. αντιπολίτευσης στα social media. Εντός λίγων ωρών βρέθηκε και ο αρχηγός της αξ. αντιπολίτευσης να μνημονεύει το Μυθριδάτη στη Βουλή (🤪 ). Νομίζω επίσης ότι ο ταμταμ ως γνώστης του σχετικού παρασκηνίου στα sm, το ανέφερε ακριβώς γι αυτό το λόγο.


Ορίστε Στράτο, υπάρχουν και κάποιοι που ξέρουν ότι είναι κομματικό. Με εβαλες και ψάχνω ... μπροούσες να το κάνεις μόνος σου!

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Μουσικα ειναι ενα κλασσικο χιπχοπ.
Δεν μου δινει την πρωτοτυπια της λουπας του κομματιου του Μυθριδατη με την "περιεργη" μελωδια και την ενορχηστρωση με τα orchestral brass και strings.
Κατι αλλο?

Για εμένα μόνο αυτό είναι χιπ χοπ. Ότι έβγαλαν οι public enemy.

 Παλαιότερα στο forum είχα μια αναλαμπή και έγραψα έναν ωραίο, εύστοχο και ακριβή ορισμό για το χιπ χοπ σε τρεις γραμμές και μάλιστα δέχτηκα και κανα δυό μηνύματα που μου είπαν, αυτό που έγραψες είναι πραγματικά ορισμός του χιπ χοπ.

 Μόνο που δεν θυμάμαι τι έγραψα και σε ποιο θέμα και πότε για να το ξαναποστάρω.🤣

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Το κομμάτι έγινε viral κυρίως γιατί προωθείται από συγκεκριμένους κομματικά χρωματισμένους διαδικτυακούς μηχανισμούς, όπως ιστοσελίδες ενημέρωσης, Twitter accounts, meme accounts,

 

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

ΟΧΕΤΟ μισους και διχασμου (και υπερβολών/ανακριβειών)  

 

3 ώρες πριν, Tamtam είπε

Εγώ απλά ρωτάω πώς και γιατί παραμένει ένα κομμάτι κομματικής προπαγάνδας αναρτημένο, που όσοι έχουν σχολιάσει θεωρούν από στρατευμένο μέχρι κομματικό και το αποτέλεσμά του πουσάρισμα από κομματικούς μηχανισμούς!

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tamtam είπε

 


Ορίστε Στράτο, υπάρχουν και κάποιοι που ξέρουν ότι είναι κομματικό. Με εβαλες και ψάχνω ... μπροούσες να το κάνεις μόνος σου!

 

Ο yameth δεν μιλούσε για το κομμάτι νομίζω.

Για κάτι άλλο μιλούσε.

Ο harilatron έγραψε μετά από το δικό σου ποστ το οποίο έκανα παράθεση.

 

Ξαναπροσπάθησε ....

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Για εμένα μόνο αυτό είναι χιπ χοπ. Ότι έβγαλαν οι public enemy.

 Παλαιότερα στο forum είχα μια αναλαμπή και έγραψα έναν ωραίο, εύστοχο και ακριβή ορισμό για το χιπ χοπ σε τρεις γραμμές και μάλιστα δέχτηκα και κανα δυό μηνύματα που μου είπαν, αυτό που έγραψες είναι πραγματικά ορισμός του χιπ χοπ.

 Μόνο που δεν θυμάμαι τι έγραψα και σε ποιο θέμα και πότε για να το ξαναποστάρω.🤣

Ενταξει, αυτα ειναι και τα γουστα.
Εμενα μαρεσει να υπαρχει και κατι αλλο μεσα.
Πχ μαρεσε που εβαλαν καποια στιγμη μεταλοκιθαρες και ειχαμε καποιες μπαντες που ηταν στο μεταιχμιο του χιπχοπ με τη μεταλ.
Με brass και strings και σε αυτην την ποιοτητα συνθεσης και ενορχηστρωσης (σαν κινηματογραφικη μουσικη που δεν ειναι και οτι ευκολοτερο για ακουσμα χωρις να εχεις και την εικονα να δενει) δεν ειχα ξανακουσει και μου εκανε αμεσως εντυπωση με το που μπηκε το κομματι, πριν ακουσω στιχους κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

"αυτό το κάτι που θέλω".

 

ΕΝΑ πράμα θέλει ο λαΓος.

Τον @cos_dr πρωθυπουργό.

 

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Αν θυμάμαι καλά ακροδεξιός ήταν ο πρώην κυβερνητικός εταίρος της αριστερής κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ.

Όπως φυσικά ακροδεξιοί ήταν και οι ΧΑ και είναι ο Βελοπουλος.

 

Δεν ακούω να τους βρίζει ο Μιθριδάτης,τον Μητσοτάκη βρίζει  (αν κατάλαβα καλά) .


Το ότι υπάρχει και αλλού μαύρο χρώμα, δεν κάνει το μαύρο που στηλιτεύει ο Μιθριδάτης, λιγότερο μαύρο.
Ρώτα με κι άλλα αν δυσκολεύεσαι να κάνεις διαπιστωτικούς συλλογισμούς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

ΕΝΑ πράμα θέλει ο λαΓος.

Τον @cos_dr πρωθυπουργό.

 

 

Καλά ασούμε, κι η ΑΕΚ θέλει τον Μέσι.

Αλλά δεν θέλει να τον πληρώσει.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ο yameth δεν μιλούσε για το κομμάτι νομίζω.

Για κάτι άλλο μιλούσε.

Ο harilatron έγραψε μετά από το δικό σου ποστ το οποίο έκανα παράθεση.

 

Ξαναπροσπάθησε ....


Όλοι για κάτι άλλο μιλάμε, είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα. Κανείς δεν ξέρει τον Κανονισμό 1 του φόρουμ! Δεν τον έχει δει, δεν τον έχει διαβάσει. Λέει για "πολιτικά θέματα επικαιρότητας", αλλά κανείς δεν ξερει τι είναι αυτό.
Το "κομματικό|" και το "κομματικά εκπορευόμενο" που γράφτηκε και ταυτίζεται με την κομματική προπαγάνδα, οι αιχμές ότι ο Μιθριδάτης έγινε πλούσιος (που έγραψες εσύ), είναι "κάτι άλλο". Εσύ ξαναπροσπάθησε να μην πεις αυτό που καταλάβαμε ότι είπες.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου