Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Cubase σε 2ο υπολογιστή


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Έχω την εξής απορία.

Έχω στήσει το Cubase AI σε έναν υπολογιστή κανονικά με registration στο eLicenser κλπ

Αφού το Cubase τρέχει και offline, χωρίς να απαιτείται σύνδεση στο Internet κάθε φορά που το εκτελώ, δεν θα μπορούσα να κάνω διαγραφή (unregister) το προϊόν από το eLicenser και στη συνέχεια να το εγκαταστήσω και σε δεύτερο υπολογιστή, διατηρώντας το και στον 1ο; Και μετά να κάνω το ίδιο και να το εγκαταστήσω και σε 3ο?

 

Να το θέσω πιο απλά. Έστω ότι κτύπησε ο σκληρός εκεί που το έχω εγκατεστημένο, ή έκανα format τον υπολογιστή ή χάλασε ο υπολογιστής. Με τον παραπάνω τρόπο δεν θα μπορούσα να εγκαταστήσω το Cubase και σε άλλους υπολογιστές; 

Πως λειτουργεί;

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να το έχεις εγκατεστημένο κανονικά σε 10 υπολογιστές και να μεταφέρεις το elicenser όπου θες να δουλέψεις.

Χωρίς σύνδεση μπορεί να τρέξει, αν έχεις elicenser. Η σύνδεση χρειάζεται νομίζω μόνο αν δεν έχεις elicenser.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Το registration δεν έχει να κάνει με το αν είσαι online ή offline. Στην πραγματικότητα είναι ξεκάθαρος offline μηχανισμός, καθώς online μπορεί κατευθείαν και μόνιμα να επικοινωνεί με κάποιο server.

 

Επίσης η Steinberg έχει πάρει έξτρα μέτρα, γι αυτό και χρησιμοποιεί το USB Licenser. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βγάλεις το USB και να το βάλεις στο μηχάνημα που θες να χρησιμοποιήσεις το Cubase εκείνη την ώρα, αφού έχεις ακολουθήσει κανονικά όλες τις υπόλοιπες οδηγίες εγκατάστασης. Δεν υπάρχει κάποιο όριο.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

To Cubase AI είναι δωρεάν πρόγραμμα.

Δεν θα χάσεις τίποτα να το εγκαταστήσεις σε δεύτερο υπολογιστή να προσθέσεις τον κωδικό της άδειας στο elicenser και να δεις αν θα το επιτρέψει.

 

Επίσημα για αγορασμένα προγράμματα ισχυει το εξής:

 

Παράθεση

Εάν χρειάζεστε επιπλέον εγκαταστάσεις παράλληλα σε άλλους υπολογιστές, πρέπει να αγοράσετε τον απαιτούμενο αριθμό προγραμμάτων (συμπεριλαμβανομένων των αδειών)
Εναλλακτικά, οι άδειες μπορούν να μεταφερθούν από έναν Soft-eLicenser σε έναν USB-eLicenser. Με αυτόν τον τρόπο, μεταφέρονται.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με soft licenser το βλέπω δύσκολο. Θα πρέπει να κάνεις deactivate license στον υπολογιστή που σταματάς να δουλεύεις και μετά να κάνεις reactivate license στον υπολογιστή που ΘΑ δουλέψεις. Σκάψιμο, και δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις όσες απενεργοποιήσεις/επανενεργοποιήσεις θες. Μπορεί να υπάρχει στοπ.

 

Στοπ δεν υπάρχει σίγουρα αν κάνεις αυτό που έβαλε ο @yameth από πάνω. Μεταφέρεις την άδεια του ΑΙ σε στικάκι, και πλέον όπου πάει το στικάκι, πάει και το cubase. (αλλά είναι 25 ευρούλια το στικάκι. (αλλά θα μπορείς να δεις και το δοκιμαστικό του pro για ένα μήνα))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχω usb stick licenser. Χρησιμοποιώ soft licenser. 

Αν κρασαρει ο σκληρός δίσκος ας πούμε, δεν μπορώ να το βάλω σε άλλον υπολογιστή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δεν θα διαμαρτυρηθει ότι έχει χρησιμοποιηθεί ήδη το activation key? Πως ξέρει ότι δεν μπλοφαρω και όντως κρασαρε και είμαι καλό παιδί? 

Το soft elicenser φαντάζομαι επικοινωνεί με κάποιον server στο ιντερνετ 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το Soft-eLicenser είναι ένα αρχείο στον σκληρό δίσκο, που λειτουργεί ως εικονικό κοντέινερ άδειας.


Κάθε Soft-eLicenser έχει έναν μοναδικό σειριακό αριθμό 2 x 10 ψηφίων, ο οποίος απαιτείται για την εγγραφή του λογισμικού / άδειας χρήσης σε λογαριασμό MySteinberg και επίσης για να ζητήσεις κωδικούς ενεργοποίησης (άδειες).


Στους Soft-eLicensers αντίστοιχα οι σειριακοί αριθμοί τους είναι συγκεκριμένοι για το σύστημα. Οι άδειες που είναι αποθηκευμένες σε Soft-eLicenser δεσμεύονται σε έναν μόνο υπολογιστή.


Μετά την εναλλαγή πλατφορμών υπολογιστών ή μιας νέας εγκατάστασης του λειτουργικού συστήματος (για παράδειγμα μετά από αστοχία ενός σκληρού δίσκου), οι άδειες που είναι αποθηκευμένες σε ένα Soft-eLicenser πρέπει να ανανεωθούν πραγματοποιώντας επανενεργοποίηση μέσω ενός λογαριασμού MySteinberg.


Οι άδειες μπορούν να μεταφερθούν από ένα Soft-eLicenser σε έναν USB-eLicenser. Ωστόσο, δεν είναι δυνατή η μεταφορά από USB-eLicenser στο Soft-eLicenser.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου