Προς το περιεχόμενο

Σεξισμός. Υπάρχει ή όχι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ πάντως η εμπειρία μου 35 χρόνια τώρα που έχω εργαστεί και συνεργαστεί με πληθώρα επιχειρήσεων σε πολλούς διαφορετικούς τομείς είναι ότι οι γυναίκες και πιο αποδοτικές και πιο γρήγορες και πιο επαγγελματίες είναι. 

Ειδικά σε διευθυντικές θέσεις τις προτιμώ σαφώς .

 

Λογικο............η εξουσια τις εξιτάρει και ειναι και πιο σκληρες γενικά.

Για να μην μιλησω για το πως φέρονται οι γυναίκες οι εχουσες εξουσία.....στις άλλες γυναίκες.....εκει έχει ακομα πιο πολυ πλάκα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

Πάλι με το ΔΗΜΌΣΙΟ τα έχετε? 😂

 

Όχι.

Με τις δημοσΙΕΣ.

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα και οι απαντήσεις.

Με λύπη συμπεραίνω κι εγώ ότι η Ελληνική κοινωνία δεν είναι ακόμα έτοιμη για πραγματική ισότητα, δυστυχώς ειναι πολλα τα κατάλοιπα από τις προηγούμενες γενιές. Γυναίκες και άντρες έχουμε βολευτεί πίσω από τις ανισότητες. 

Αυτό όμως που έχει χρέος να κάνει η ιντελιγκέντσια είναι να συνεχίσει την προσπάθεια.

Ο λόγος είναι ο σημαντικότερος σύμμαχος στην διαμόρφωση κουλτούρας, οι πράξεις ακολουθούν. Σκεφτόμαστε με λέξεις.

Δηλώνω ένοχος χαζών γενικεύσεων τύπου "όλες οι γυναίκες είναι .." και προσπαθώ να ξεπεράσω τις λάθος συνήθειες που κληρονόμησα. Σας παρακαλώ εάν με ακούσετε να λέω τέτοιες μπούρδες να μη γελάσετε, σηκώστε απλά το φρύδι και θα καταλάβω.

Το όφελος για την κοινωνία είναι μεγάλο, όσο γρηγορότερα έρθει ισότητα τόσο το καλύτερο για όλους. και αν στην πορεία πρέπει να υποστούμε και μερικές χιονονιφάδες που παρεξηγούνται με τον αέρα ας είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panorios είπε

Με λύπη συμπεραίνω κι εγώ ότι η Ελληνική κοινωνία δεν είναι ακόμα έτοιμη για πραγματική ισότητα

E καλά τώρα, η ελληνική κοινωνία είναι το πρόβλημα? σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο είναι οκ?

Πουθενά σε όλον τον κόσμο δεν υπάρχει πραγματική ισότητα, όχι μόνο μεταξύ αντρών και γυναικών, αλλά σε σχεδόν κανέναν τομέα της καθημερινότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dr. No είπε

E καλά τώρα, η ελληνική κοινωνία είναι το πρόβλημα? σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο είναι οκ?

Δεν γνωρίζω, μιλάω για την Ελλάδα στην οποία ζω, η εντύπωση που έχω είναι ότι υπάρχουν χώρες που βρίσκονται σε καλύτερο δρόμο αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σεξισμός είναι μια μαλακία που δημιουργήθηκε από άτομα που προφανώς έχουν λύσει όλα τους τα προβλήματα και έψαξαν να βρουν κάτι για να δημιουργήσουν χρόνο προς ανάλωση υπερ ενος κατα φαντασία "σκοπού".

 

Κάθε άνθρωπος είναι μία ξεχωριστή μοναδική οντότητα. Η ίδια η έννοια του σεξισμού είναι από μόνη της σεξιστική, μιας και ουσιαστικά τσουβάλιαζει το ένα φύλο απέναντι στο άλλο θυματοποιώντας τις γυναίκες. Είναι κάτι σαν τους λεγόμενους "αντιφασίστες" οι οποίοι θέλουν να σκοτώσουν οποιονδήποτε θεωρούν οι ίδιοι ως "φασίστα". Η ίδια η έννοια του σεξισμού στρέφεται ενάντια στις γυναίκες αφού εξ ορισμού τις θεωρεί αδικημένες άρα και κατά συνέπεια πιο αδύναμες.

 

Στις μέρες μας έχει πάψει να θεωρείται αυτονόητο πως διαφορετικά φύλα εξ ορισμού θα έχουν διαφορές επιδόσεων σε άπειρους τομείς. Και αυτές οι (διαχρονικά αποδεδειγμένες στατιστικά) διαφορές επιδόσεων κατά συνέπεια θα φέρουν και διάφορες στις ευκαιρίες, αμφίδρομα όμως.

 

Η δε προωθούμενη τώρα τελευταία ποσόστωση (ντε και καλά δηλαδή να υπάρχει διαμοιρασμός μεταξύ των δύο φύλων σε διάφορους τομείς όπως εργασία κλπ) είναι ότι πιο σεξιστικό και ρατσιστικό μπορεί να υπάρξει αφού καταργεί κάθε έννοια αξιοκρατίας.

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πέσει κι εγώ θύμα σεξισμού.

Πρίν κάποια χρόνια στην Πάρο,έτρωγα σε κάποιο εστιατόριο.

Στο απέναντι τραπέζι,καθόταν η Monica Bellucci με τη συνοδεία της.

Μετά από λίγη ώρα,κάποιος από τη συνοδεία της, έρχεται στο τραπέζι μας, με χτυπά φιλικά στον ώμο και μου λέει πώς η Monica επιθυμεί, να πιούμε ένα ποτό, στο δωματιό της.

Δεν θέλησα να κάνω φασαρία,αρνήθηκα ευγενικά και συνέχισα το γεύμα μου...

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Αετός είπε

 

Δεν θέλησα να κάνω φασαρία,αρνήθηκα ευγενικά και συνέχισα το γεύμα μου...

 

Καλά έκανες.

Σιγά το τσόλι.

Έπρεπε να της πεις να πάει να πλύνει κανένα πιάτο το τσόκαρο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Καλά έκανες.

Σιγά το τσόλι.

Έπρεπε να της πεις να πάει να πλύνει κανένα πιάτο το τσόκαρο.

Άσε,πώς κρατήθηκα.

Ακούς εκεί.Για ποιόν με πέρασε...

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου