Προς το περιεχόμενο

Στήριξη foam μπάσοπαγίδων.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Εχω μόλις πάρει τις παρακάτω foam μπάσοπαγίδες για τις γωνιες. Και προβληματιζομαι πως θα τις στηρίξω αποφεύγοντας την κόλλα. 

Μέχρι στιγμής προσπάθησα με τα commαnd poster strips της 3m κ με τα dual lock, όμως δεν στηρίζονται καλά γιατί δεν μπορώ εύκολα να πιέσω στο πίσω μέρος για να στερεωθουν, λόγω του ότι η μπασοπαγιδα έχει πάχος. Στα πάνελ λειτουργεί καλύτερα. 

Επίσης έχει μια τρύπα πίσω για στήριξη σε σωλήνα αντίστοιχο αν θες, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος σωλήνας θα ταίριαζε. Του μικροφώνου περισσεύει αρκετά πάντως. 

Αν κάποιος έχει στηρίξει παρόμοιες μπάσογωνίες από foam χωρίς κόλλα με επιτυχία ας ρίξει μια ιδέα. Το ζήτημα είναι αν χρειαστεί να βγουν ν μη γίνει ζημιά στον τοίχο ή στην μπασοπαγισα και φυσικά ν μη πέφτει κιόλας. 

 

20210129092622_acousonics_isofon_bt.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω το βάρος, θα δοκίμαζα να εκμεταλλευτώ τις τρύπες περνώντας μέσα του πλαστικό σωλήνα αποχέτευσης. Βγαίνουν σε διάφορες διατομές, θέλεις να μπει σφηνωτά και να "φρενάρει" στο σημείο που θες είτε με tire-ups είτε με τρύπα και βίδα περαστή. 

 

https://www.skroutz.gr/c/3590/solines-apocheteysis.html?page=2

 

Λύσεις τύπου ταινίες 3μ δε νομίζω να κρατήσουν και πολύ στον αφρό.

Επίσης, δεν είναι κακό να πατήσεις και 2-3 τρύπες στον τοίχο. Αν το μετανιώσεις, στοκάρεις και τελείωσες.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mikeRORY είπε

Χωρίς να ξέρω το βάρος, θα δοκίμαζα να εκμεταλλευτώ τις τρύπες περνώντας μέσα του πλαστικό σωλήνα αποχέτευσης. Βγαίνουν σε διάφορες διατομές, θέλεις να μπει σφηνωτά και να "φρενάρει" στο σημείο που θες είτε με tire-ups είτε με τρύπα και βίδα περαστή. 

Σ ευχαριστώ πολύ. Δε το χα σκεφτεί. Θα πάω στο leroy που έχουν διαφορα μεγέθη.

Ως αμπαλος όμως θα ρωτήσω το εξης. Τον πλαστικό σωλήνα πως τον στηρίζουμε;Όπως βλέπεις από την εικόνα ο σωλήνας δε θα εφάπτεται στον τοίχο, είναι λίγο πιο μέσα στο foam. Έτσι χύμα στο έδαφος θα στηρίζεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Geka. Θα θελα να σου υποβαλλω μια ερωτηση. Ζω σε ενα σαλονι χαμηλοταβανο σχετικα (περιπου 2,5μ) και οι αλλς διαστασεις ειναι περιπου 9:30μ Χ 6μ.  Η οροφη ειναι ολη απο γυψοσανιδα και η αποσταση της απο την πραγματικη  οροφη ειναι περιπου 50 ποντοι. Εχω προβλημα εντονο, συντονισμου στις νοτες G κυριως τις μπασες. Βλεποντας την αναρτηση σου υπεθεσα πως θα εχεις καποια σχετικη εμπειρια στο θεμα. Ξερεις μηπως καποια λυση να μου προτεινεις; Η αν οχι μηπως ξερει καποιος φιλος για τετοια θεματα;. Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

Φιλε Geka. Θα θελα να σου υποβαλλω μια ερωτηση. Ζω σε ενα σαλονι χαμηλοταβανο σχετικα (περιπου 2,5μ) και οι αλλς διαστασεις ειναι περιπου 9:30μ Χ 6μ.  Η οροφη ειναι ολη απο γυψοσανιδα και η αποσταση της απο την πραγματικη  οροφη ειναι περιπου 50 ποντοι. Εχω προβλημα εντονο, συντονισμου στις νοτες G κυριως τις μπασες. Βλεποντας την αναρτηση σου υπεθεσα πως θα εχεις καποια σχετικη εμπειρια στο θεμα. Ξερεις μηπως καποια λυση να μου προτεινεις; Η αν οχι μηπως ξερει καποιος φιλος για τετοια θεματα;. Ευχαριστω πολυ

Ξέρω κάτι λίγα, αλλά μέσα στο forum υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι από μένα. Θ σου πρότεινα να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα για να υπάρχει ανταπόκριση. Σίγουρα θες μπάσοπαγίδες αλλά μη πας εντελώς τυφλα. 

10 ώρες πριν, mikeRORY είπε

Χωρίς να ξέρω το βάρος, θα δοκίμαζα να εκμεταλλευτώ τις τρύπες περνώντας μέσα του πλαστικό σωλήνα αποχέτευσης. Βγαίνουν σε διάφορες διατομές, θέλεις να μπει σφηνωτά και να "φρενάρει" στο σημείο που θες είτε με tire-ups είτε με τρύπα και βίδα περαστή. 

Σε περίπτωση που πάρει κι άλλος τις συγκεκριμένες μπάσοπαγίδες με την υποδοχή για σωλήνα από πίσω αναφέρω το εξης: ακούγοντας την πολύ χρήσιμη συμβουλή του MikeRORY πήγα στο leroy και έρχονται γάντι οι πλαστικοί σωληνες Φ40. Από υψος βέβαια εχουν ότι διαστάσεις θες και κόβονται κιόλας. Και είναι φτηνά. Τα 2,5 μέτρα είχαν νομίζω κάπου στα 6 ευρώ. Θέλει μόνο στήριξη με αγγιστρα βαρέως για να προσαρμόσεις την απόσταση του σωλήνα

10 ώρες πριν, mikeRORY είπε

 

από τον τοίχο όπως βολεύει για να εφάπτεται η μπασοπαγιδα σωστά στις  δύο πλευρές της γωνίας. 2 τρύπες σε κάθε γωνιά, μια πάνω και μια κάτω. Από Δευτέρα Τρίτη που θ τα περάσω θα ενημερώσω για το εγχείρημα. Καλύτερα πάντως 2 τρύπες πάντως πάρα χαλασμένο τοίχοι και foams. 

Σ ευχαριστώ φίλε. 

Επεξεργασμένο από geka
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

Η αληθεια ειναι οτι προσπαθησα να ανοιξω θεμα, αλλα θα ξαναπροσπαθησω. Και  παλι ευχαριστω

Πατάς εκεί που έχει το σημα+ και κατηγορία... Αν δε τ καταφέρεις ρώτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου