Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με VHT special 6


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάλι μου το παρουσίασε το πρόβλημα.

Άνοιξα ενισχυτή, δεν είχα ηχο. Άλλαξα θέση αρκετες φορές στον διακόπτη 6/3/stby, είχα τα ανάλογα μπαμ μπουμ, αλλά ήχο στην κιθάρα δεν είχα. Μετά από 2,5 λεπτά, ο ήχος ήρθε αποτομα, μετά από το συνηθες γδουπ. Σαν να περίμενε συγκεκριμένη ώρα για να παρει μπρος. Εκεί, πάντα, στα 2 λεπτά.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Μετά από 2,5 λεπτά, ο ήχος ήρθε αποτομα, μετά από το συνηθες γδουπ. Σαν να περίμενε συγκεκριμένη ώρα για να παρει μπρος. Εκεί, πάντα, στα 2 λεπτά.

 

 

Γιώργο συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός ή αν επαναλαμβάνομαι.
Ανοίγεις λάθος τον ενισχυτή χωρίς να ζεσταθεί, γι’ αυτό δεν έχεις ήχο.

Βάλε διακόπτη στο stand by και μετά βάλε τον άλλο διακόπτη στο on. Μετά από 5 λεπτά (που θα έχουν ζεσταθεί οι λάμπες) γύρνα από stand by στα 3/6 watt και άνοιξε volume.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να κάνω λαθος, όπως λες, αλλά έτσι ανοίγω όλους μου τους ενισχυτές. Οι μισοί δεν έχουν καν standby. 

Ο συγκεκριμένος, μια ζωή ξεκινά στα 10 δευτερόλεπτα. Κάτι έχει αλλάξει στην συμπεριφορά του, το δίχως άλλο.

Εάν το κάνω όπως λες, και περιμενω 5 λεπτά, τότε όλα θα δείχνουν φυσιολογικά. Θα ειναι όμως?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πιθανόν να κάνω λαθος, όπως λες, αλλά έτσι ανοίγω όλους μου τους ενισχυτές. Οι μισοί δεν έχουν καν standby. 

Μάλλον έχει έρθει η ώρα ν’ αλλάξεις συνήθειες.

Ο τρόπος που σου περιέγραψα είναι ο ενδεδειγμένος όταν ο ενισχυτής έχει stand by. Ο δικός σου τρόπος φθείρει περισσότερο τις λυχνίες και προφανώς οι δικές σου την έχουν «ακούσει» από την εκτεταμένη χρήση με αυτόν τον τρόπο και πιθανόν πλέον χρειάζονται περισσότερο χρόνο ζεστάματος, γι’ αυτό τα 10’’ έχουν γίνει 2,5’.

Δοκίμασε με καινούριες λυχνίες να δεις αν έχεις την ίδια συμπεριφορά.

Τέλος αν ο δικός μου τρόπος δεν σου προκαλεί προβλήματα, να τον ακολουθείς και μην ασχοληθείς περαιτέρω. Το κύκλωμα του εν λόγω ενισχυτή είναι τόσο απλό που αν κάτι δεν πήγαινε καλά, δεν θα έπαιζε καν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

συγκεκριμένος, μια ζωή ξεκινά στα 10 δευτερόλεπτα. Κάτι έχει αλλάξει στην συμπεριφορά του, το δίχως άλλο.

Πρόσφατα συζητήσαμε με έναν γνωστό μου που φτιάχνει ενισχυτές  το θέμα περί ανοίγματος standby κλπ. Όταν του είπα ότι το αφηνω κάνα 5λεπτο μέχρι να βάλω και το standby sto on μου είπε ότι και 1 2 λεπτά είναι κομπλέ. Δεν υπάρχει απολύτως κανένα θέμα. 

Όσον αφορά το κλείσιμο μπορώ να το κλείνω και απευθείας. Απλά μη ξεχνάω μετά το standby στο ον. 

Θα έλεγα πάντως σε έναν καλό τεχνικό να το δει για να σου φύγει από το κεφάλι. Ειδικά αν στο κάνει κάθε φορά και αποδεικνύεται δια ζώσης το θέμα. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείσαμε, λοιπόν, στα 2-3 λεπτά αναμονής σε όσους ενισχυτές μου έχουν standby. Θα περιμένω κάμποση ώρα και μετά θα το γυρίζω στο On. Άρα, εκτιμώ ότι δεν θα εμφανιστεί ξανά θέμα με τον vht. Εάν αλλάξει κάτι, θα αλλάξω τελική λυχνία και βλέπουμε. Θα πρέπει να αλλάξω και εγώ λίγο τις συνήθειες μου στο άνοιγμα...

 

Σας ευχαριστώ όλους!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Κλείσαμε, λοιπόν, στα 2-3 λεπτά

1-2 λεπτά. Η όπως λέει κι ένας φίλος όσο ένα κατουρημα ρε παιδι μου. Αν τ αρχίσεις θα συνηθίσει ο οργανισμός σου και κάθε φορά που πατάς το ον θα σου ρχεται😄😄👍👍

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου