Προς το περιεχόμενο

Εγώ κάνω διαλειμματική διατροφή


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι κάπως σκεπτικός με αυτά που διαβάζω. Σαφώς, δεν είμαστε ειδικοί στο συγκεκριμένο κομμάτι, και όποια συμβουλη δίδουμε, δε σημαίνει ότι είναι η ενδεδειγμένη. Μπορεί σε κάποιον να δουλεύει πχ η διαλειματική και να χάνει κιλά, αλλά σε κάποιον άλλο μπορεί να μη δουλέψει, ή να δουλέψει έχοντας και επιπτώσεις στην υγεια του. Βίντεο που το εξηγεί επιστημονικά, δε μου λένε και κάτι, καθώς τα περισσότερα δεν είναι έγκυρα. Είναι καλό να επισκεπτόμαστε έναν ειδικό για τόσο σημαντικά θέματα υγείας. (Αυτό το γράφω για όσους μας διαβάζουν και πιθανόν να θέλουν να δοκιμάσουν). Με λίγα λόγια, δεν γνωρίζω εάν είναι καλό για την υγειά μας να ακολουθούμε τόσο δραστικές δίαιτες. Χρειάζεται η συνδρομή ειδικού.

 

Η άποψή μου, χωρίς να είμαι ειδικός, είναι ότι εάν κάποιος θα μείνει πολλές ώρες νηστικός, και ξεκινήσει να αθλείται, τότε σίγουρα να αρχίσει να καίει πολύ λίπος. Όμως, μαζί με το λίπος θα ξεκινήσει να καίει και μυϊκό ιστό. Και γενικότερα το σώμα του θα σοκαριστεί. Oi 1500 θερμίδες, μπορεί να είναι αρκετές για κάποιον και πολύ λίγες για κάποιον άλλον. Για παράδειγμα, πριν λίγο καιρο έτρωγα πάνω απο 3000 θερμίδες ημερησίως, έτρωγα ανα 2,5-3 ώρες, ακολουθώντας το εβδομαδιαίο πρόγραμμα διαιτολόγου. Σε συνδυασμό με γυμναστική (3-4 φορές τη βδομάδα όργανα, και λίγη ποδηλασία), έχασα κοντά 20 κιλά καθαρού λίπους μέσα σε 6-8 μήνες, αυξάνοντας κατά 3 κιλά τον μυικό μου ιστό (κάθε 15 μέρες έκανα λιπομετρήσεις ωστε να ελέγχω). Περιττό να πω ότι δεν πείνασα ποτέ, καθώς είχα 5 γεύματα την ημέρα.


Επισκεφτείτε/εμπιστευτείτε τον διατροφολόγο της γειτονιάς σας.
 

  • Like 5
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαλειμματική διατροφή είναι η φυσική διατροφή των θηλαστικών.Το βλέπει κανείς όταν παρατηρεί τα ζώα ειδικά όταν βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον.Συνηθως τρώνε μια η σπάνια δύο φορές την ημέρα.

Κάνω αυτήν την διατροφή όταν θέλω να νηστεψω για θρησκευτικούς λόγους και για σχεδόν 40 μέρες στο παράθυρο διατροφής τρώω μόνο παξιμάδια ελιές ίσως καμία σαλάτα.Δεν θεωρώ ότι είναι κάτι δύσκολο μόνο στο μυαλό είναι.

Το πρόβλημα είναι ότι τον υπόλοιπο καιρό βγαίνω εξω πίνω μπύρες τσίπουρα κτλ και η διατροφή πάει περίπατο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Εγώ κάνω διαλειμματική διατροφή

Εγώ το λέω, όποιος και να ναι δεν παθαίνει τίποτα. Αν το κάνει με μέθοδο θα έχει ωφελη. Μην ανησυχείτε. Ο φυσιολογικός άνθρωπος αντέχει και 40 μέρες χωρίς φαΐ. Χωρίς νερό μην κάνετε μαλακιες 😂γιατί δεν αντέχει 3 μέρες και άμα δεν ενυδατώνεται καλά γενικά μακριπροθεσμα είναι που μαλλον θα έχει επιπλοκές 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

Χωρίς νερό μην κάνετε μαλακιες 😂γιατί δεν αντέχει 3 μέρες

 

Τι λες ρε φίλε.

Εγώ παλιά, έκανα και ολόκληρη εβδομάδα χωρίς νερό.

Ας είναι καλά οι μπύρες ασούμε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Τι λες ρε φίλε.

Εγώ παλιά, έκανα και ολόκληρη εβδομάδα χωρίς νερό.

Ας είναι καλά οι μπύρες ασούμε.

Θα κατουρας κρυστάλλους εσύ. 😂

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θερμίδες

macros

τα μόνα που μετράνε και με αυτή ακριβώς τη σειρά. Το μικρό eating window απλώς σε βοηθάει να φας σαν άνθρωπος και όχι σαν πουλάκι 5 φορές τη μέρα. Επειδή δεν μπορείς να φας θερμίδες πάνω από maintenace σε τόσο λίγο χρόνο ξεκινάς και χάνεις. Λόγω των μειωμένων θερμιδών όμως, για ΚΑΝΕΝΑ άλλο λόγο!

 

To intermittent fasting έγινε γνωστό στο χώρο του fitness από τον Martin Berkhan. Ο οποίος ουσιαστικά μας απάλλαξε από το μύθο ότι πρέπει να τρώμε κάθε τρεις ώρες,αλλιώς χάνουμε μυς και βάζουμε λίπος.

 

Είναι λοιπόν ένας τρόπος για να "κόψει" κάποιος χωρίς να πολυασχολείται.

Δεν ενδείκνυται για σοβαρές προπόνες όμως.

 

Ο κανόνας για όποια δίατα/ διατροφή είναι

2g/kg protein (όλες η πηγές μετράνε, ρύζια etc)

0.5-1g/kg fats (saturated as low as possible, quality over quantity)

rest of calories = carbs => rice, bananas, potatoes, etc.

+200cal για αύξηση βάρους

-200cal για μείωση

Αν δεν αλλάζει το βάρος, άλλες 200.

Whole foods προτιμούνται για τα micronutrients και to satiating effect που έχουν.

Αν όμως κάποιος έχει πολύ μεγάλο caloric buffer, σαν εμένα ας πούμε, από που θα πάρει τις υπόλοιπες θερμίδες του δεν πολυμετράει.

 

Ο μόνος τρόπος για να αρχίσει το σώμα σας να διαχειρίζεται καλύτερα carbs και insulin είναι να αρχίσετε να γυμνάζεστε, προτιμότερο με βάρη.

 

Δεν είμαι κατά του IF, είμαι υπέρ, αλλά το μικρό eating window δεν είναι αυτό που καθορίζει το σωματικό σας βάρος και ποσοστό λίπους!

 

Ο,τι θέλετε σχετικό ρωτήστε, έχω φάει τη ζωή μου κυριολεκτικά. Θα πόσταρα και pιc για credentials αλλά δεν ξέρω αν είναι πρέπων/αποδεκτό.

 

https://leangains.com/

ο τύπος που το έκανε γνωστό

 

https://leangains.com/fuckarounditis/

ένα post που άλλαξε πάρα πολλά στο fitness

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα 😁

 

 

Επεξεργασμένο από sharpshooter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sharpshooter είπε

θερμίδες

macros

τα μόνα που μετράνε και με αυτή ακριβώς τη σειρά. Το μικρό eating window απλώς σε βοηθάει να φας σαν άνθρωπος και όχι σαν πουλάκι 5 φορές τη μέρα. Επειδή δεν μπορείς να φας θερμίδες πάνω από maintenace σε τόσο λίγο χρόνο ξεκινάς και χάνεις. Λόγω των μειωμένων θερμιδών όμως, για ΚΑΝΕΝΑ άλλο λόγο!

 

To intermittent fasting έγινε γνωστό στο χώρο του fitness από τον Martin Berkhan. Ο οποίος ουσιαστικά μας απάλλαξε από το μύθο ότι πρέπει να τρώμε κάθε τρεις ώρες,αλλιώς χάνουμε μυς και βάζουμε λίπος.

 

Είναι λοιπόν ένας τρόπος για να "κόψει" κάποιος χωρίς να πολυασχολείται.

Δεν ενδείκνυται για σοβαρές προπόνες όμως.

 

Ο κανόνας για όποια δίατα/ διατροφή είναι

2g/kg protein (όλες η πηγές μετράνε, ρύζια etc)

0.5-1g/kg fats (saturated as low as possible, quality over quantity)

rest of calories = carbs => rice, bananas, potatoes, etc.

+200cal για αύξηση βάρους

-200cal για μείωση

Αν δεν αλλάζει το βάρος, άλλες 200.

Whole foods προτιμούνται για τα micronutrients και to satiating effect που έχουν.

Αν όμως κάποιος έχει πολύ μεγάλο caloric buffer, σαν εμένα ας πούμε, από που θα πάρει τις υπόλοιπες θερμίδες του δεν πολυμετράει.

 

Ο μόνος τρόπος για να αρχίσει το σώμα σας να διαχειρίζεται καλύτερα carbs και insulin είναι να αρχίσετε να γυμνάζεστε, προτιμότερο με βάρη.

 

Δεν είμαι κατά του IF, είμαι υπέρ, αλλά το μικρό eating window δεν είναι αυτό που καθορίζει το σωματικό σας βάρος και ποσοστό λίπους!

 

Ο,τι θέλετε σχετικό ρωτήστε, έχω φάει τη ζωή μου κυριολεκτικά. Θα πόσταρα και pιc για credentials αλλά δεν ξέρω αν είναι πρέπων/αποδεκτό.

 

https://leangains.com/

ο τύπος που το έκανε γνωστό

 

https://leangains.com/fuckarounditis/

ένα post που άλλαξε πάρα πολλά στο fitness

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα 😁

 

 

δεν συμφωνώ με τις απόλυτες τιμές στις θερμίδες ως γενικό κανόνα, γιατί όλοι δεν μπαίνουν σε έναν γενικό κανόνα.

 

 Γενικά συμφωνώ.

 

 Η καλύτερη δουλειά για εμένα πάντως που μπορεί να κάνει κάποιος για τον εαυτό του και για τους στόχους του είναι αφού περάσει από ιατρικές εξετάσεις που θα βεβαιώσουν την υγεία του να βρει έναν γυμναστή πραγματικό, από γυμναστική ακαδημία και με εξειδικεύσεις, όχι αυτόν που "κσέρει" (γενικά μιλάω, όχι για αυτά που έγραψε ο φίλος sharpshooter ή για τον ίδιο, προς θεού,μην παρεξηγηθούμε) και να δουλέψει μαζί του. Άντε και έναν διατροφολόγο που θα συνεργαστεί με τον γυμναστή και θα γίνουν όλα γρήγορα και σωστά, εξατομικευμένα.

 

 Ασχετο-σχετικό, όταν παντρεύτηκα γυναίκα γυμνάστρια από ΤΕΦΑΑ/πρωταθλήτρια/προπονήτρια παρόλο που ήμουν και εγώ αθληταράς,ε? και έχω πάρει από προπονητές πράματα😃, πήρα και από αυτή πολλά στο θέμα της γυμναστικής αλλά και της διατροφής, και βλέπω και την εξαιρετική δουλειά που κάνει στο γιό μου από μικρή ηλικία και του λέω, είσαι πολύ τυχερός που από μικρή ηλικία έχεις μαμά-ειδικό να σε καθοδηγεί μαζί με τους προπονητές σου. Εκεί μπράβο. Άλλα μου έκανε αυτή  και καμιά φορά μου έρχεται  να γίνω Μπάμπης🤣

 

Αυτοί ΚΣΕΡΟΥΝ και σωστά να μετράνε, και τι είναι αλήθεια και τι μύθος (και να το τεκμηριώσουν) και πως να σε φτιάξουν γρήγορα όπως πρέπει χωρίς να σε ξεπατώσουν και να σε μισερέψουν😃, εξατομικευμένα, εξειδικευμένα, γρήγορα και νοικοκυρεμένα.

 

 Εγώ αυτό πιστεύω και αυτό συστήνω άμα με ρώταγε και κανένας καμιά φορά επειδή με έβλεπε τούμπανο, κορμάρα και ρωτάνε, πες μου τίποτα να κάνω, πες μου τι να τρώω, κανά κόλπο.

 Εγώ τους έλεγα, έτσι να κάνετε, στους ειδικούς να πηγαίνετε που να ναι ειδικοί ε? Όχι όπου να ναι. Να τους ψάχνετε και λίγο🤣 Μα δεν έχουμε λεφτά μου έλεγαν να δίνουμε για τέτοια καμιά φορά. Ε........ κάντε λίγο υπομονή και θα έρθει η ΑΝΑΠΤΥΞΗ και θα ΣΩΘΕΙΤΕ με ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ🤣🤣

 

 ΚΑΙ ΗΡΘΕ χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣🤣🤣

 

 

  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς ότι είπε ο cos (εκτός από τις επενδύσεις 🤣).

 

Να διευκρινήσω κάποια πράγματα ακόμη, γιατί κι εγώ το έχω ψάξει πολύ το θέμα, από όταν έκανα βάρη.

 

Ο μεταβολισμός (οργανισμός) δεν είναι μαλάκας, κι αν πας να τον κοροϊδέψεις θα προσαρμοστεί.

Όσο δεν τον ταϊζεις δεν θα καίει (από ένα διάστημα και μετά που θα το πάρει χαμπάρι).

Οπότε ότι είδους διατροφή και να κάνεις, αυτή θα πρέπει να έχει το στοιχείο της έκπληξης.

Αν δεν τρως αρκετά (ή τρως λιγότερο, ή τρως συγκεκριμένα πράγματα, ή τρως σε συγκεκριμένες ώρες) θα πρέπει κάθε τόσο να τρως όσο θέλεις (αρκετά), όποτε θέλεις, και ότι θέλεις, μόνο και μόνο για να "κοροϊδέψεις" τον μεταβολισμό σου και να συνεχίσει να καίει.

Και θα πρέπει συνέχεια να τον αιφνιδιάζεις γιατί αλλιώς προσαρμόζεται.

Εκεί αποτυγχάνουν όλες οι δίαιτες.

 

Δίαιτα είναι τρόπος ζωής/τρόπος διατροφής, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο, οπότε η διαλειμματική διατροφή είναι δίαιτα (όπως όλες οι ειδικές διατροφές).

Τώρα έχει επικρατήσει το δίαιτα ίσον χάνω κιλά, πράγμα που είναι τελείως λάθος (κάποιοι κάνουν δίαιτα για να πάρουν κιλά).

 

Κάποιοι άνθρωποι έχουν προβλήματα με το στομάχι τους, και δεν είναι καλό να τους προτρέπουμε να το αφήνουν άδειο όλη μέρα.

Μπορεί να χάσουν κάποια κιλά, αλλά θα έχουν άλλα προβλήματα μετά.

 

Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και δεν μπορούν να υπάρξουν μαγικές συνταγές που λειτουργούν σε όλους το ίδιο.

Ένας καλός διατροφολόγος μαζί με έναν καλό γυμναστή, μετά από τις απαραίτητες εξετάσεις είναι νομίζω ότι χρειάζεται καθένας.

Προσαρμοσμένο πρόγραμμα στις ανάγκες, ιδιαιτερότητες, καθημερινότητα, οργανισμό του καθενός.

 

Επίσης, τα βάρη καίνε όντως περισσότερο. Η αναερόβια/αναβολική προπόνηση καίει περισσότερο από την αερόβια, με κυριότερο χαρακτηριστικό, το ότι καίει κατά την διάρκεια της "ξεκούρασης", ενώ η αερόβια καίει κατά την διάρκεια της άσκησης.

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με sharpshooter και cos, παρ' όλο που από 20 χρονών τρώω μια φορά την ημέρα (μεταμεσονύχτια).

Τότε δεν ήξερα για διατροφές, έτσι μου βγήκε κι έμεινε.

Συνήθισε και ο οργανισμός μου σ' αυτό.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά εγώ δεν πιστεύω στους ειδικούς ειδικά όταν αφορά πράγματα που δεν χρειάζονται ειδικοί.

Ο σκύλος μου γυμνάζεται και τρώει χωρίς να του το πει κανένας ειδικός.

Γυμνάζομαι και προσπαθώ στο μέτρο που μπορώ να τρώω υγιεινά και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Είμαι βασικά χορτοφάγος εδώ και μια δεκαετία και γυμνάζομαι από μικρό παιδί σχεδόν 15 χρονών.Ποδοσφαιρο, ελαφρά βάρη, τρέξιμο, πεζοπορίες στο βουνό λίγο τένις κτλ.

Σε λίγο θα βγούνε και ειδικοί για το πώς πρέπει να αναπνέουμε.

 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου